Komunikaty PR

Apel BCC w sprawie ustawy przyjętej przez Sejm 14 grudnia 2022 r.

2023-01-10  |  13:00
Biuro prasowe
Kontakt
Biuro prasowe
Attention Marketing

ul. Ogrodowa 58
00-876 Warszawa
m.sokolowski|attentionmarketing.pl| |m.sokolowski|attentionmarketing.pl
795520960
attentionmarketing.pl/

W związku z trwającym procesem legislacyjnym ustawy z dnia 14 grudnia 2022 r. i planowanymi na dzień 10 stycznia 2023 r. posiedzeniami komisji senackich dotyczącymi przepisów ustawy o fundacji rodzinnej Business Centre Club zwraca uwagę na potrzebę wprowadzenia potrzebnych zmian w treść ustawy.

Przyjęta przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustawa o fundacji rodzinnej to odpowiedź na potrzebę polskiej przedsiębiorczości rodzinnej dotyczącej ram prawnych dla procesu sukcesji pokoleniowej. Ustawa wprowadza do porządku prawnego nową instytucję, na wzór zagranicznych fundacji prywatnych. Dzięki temu rozwiązaniu w procesie sukcesji będzie można powołać fundację i przenieść do niej cały albo część posiadanego majątku, czyniąc fundację jej właścicielem. Należy podkreślić, że Business Centre Club pozytywnie ocenia zarówno prace nad projektem ustawy, w której czynny udział brali przedstawiciele BCC, Komisji „BCC dla Rodzinnych”, jak i samą treść przepisów ustawy, które oddają ideę rozwiązania prawnego oczekiwanego przez firmy rodzinne od wielu lat.
 

Jednocześnie Business Centre Club po otrzymaniu opinii swoich ekspertów identyfikuje kilka obszarów, które wymagają wprowadzenia poprawek tak, by nowa instytucja prawna w sposób całkowicie bezpieczny dla fundatorów i beneficjentów realizowała cele gospodarcze i sukcesyjne.

Zmiany w Ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego

Niezbędną zmianą oraz korektą jaka powinna pojawić się na tym etapie prac nad ustawą jest zmiana w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego, która umożliwi przeniesienie gruntów rolnych do fundacji bez wymogu zgody KOWR.

Ustawa z dnia 14 grudnia 2022 r. o fundacji rodzinnej wprowadza zmiany w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego w zakresie niektórych tylko artykułów prawnych. Uchwalone przez Sejm zmiany w KUR są niewątpliwie ważne i potrzebne dla przedsiębiorców i rodzin, które w swoim majątku posiadają grunty rolne czy przedsiębiorstwa rolne o istotnym znaczeniu gospodarczym i rodzinnym, jednak BCC zwraca także uwagę, że ustawa w takim kształcie cały czas pozostawia nieuzasadnione uprawnienia dla Skarbu Państwa. Na podstawie przepisów KUR, KOWR utrzymuje prawo pierwokupu udziałów i akcji w spółce kapitałowej, która jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości rolnej o powierzchni co najmniej 5 ha albo nieruchomości rolnych o łącznej powierzchni co najmniej 5 ha. Dodatkowo przepisy uprawniają KOWR do złożenia oświadczenia o nabyciu nieruchomości w przypadku zmiany wspólnika w spółce osobowej za zapłatę ceny odpowiadającej ich wartości rynkowej.

- Warto zwrócić uwagę, że przyjęta na ten moment treść ustawy wprowadza kilka ułatwień, ale nadal daje KOWR działającego na rzecz Skarbu Państwa uprawnienia do nabycia gruntów, które przenoszone są przez fundatora do fundacji rodzinnej, podobnie akcji, udziałów w spółkach które posiadają grunty rolne. Jest to niewłaściwe podejście. Fundacja rodzinna, jak i jej beneficjenci powinni być traktowani jako osoby bliskie zdefiniowane w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego. W przeciwnym razie przeczy to celowi prac nad ustawą o fundacji rodzinnej, gdzie głównym celem było umożliwienie zachowania w całości majątku rodzinnego ograniczając ryzyko rozdrobnienia lub niekontrolowanego zbycia na rzecz osób trzecich. Pozostawienie uprawnień dla KOWR spowodować może, że tam gdzie strukturyzacja sukcesyjna w oparciu o fundację rodzinną będzie najlepszym rozwiązaniem nie dojdzie do niego ze względu na obawy fundatorów  i ryzyko nabycia gruntów przez Skarb Państwa. Propozycja zmian przedstawiona została właściwym resortom, posłom i senatorom, i będę ją popierała na etapie Senatu. – wskazuje mec. Agnieszka Krysik, przewodnicząca Komisji „BCC dla Rodzinnych”.

Business Centre Club zwraca uwagę, że ustawa w takim kształcie może stać się dużym problemem i ryzykiem dla fundacji rodzinnych. Zamiast  budować w fundacji majątek rodzinny takie przeniesienie mogą być okazją dla KOWR na tzw. „przejęcie” majątku rodzinnego będącego cennych aktywem.
 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Attention Marketing
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Z ziemniaka zrobili biznes Biuro prasowe
2025-07-15 | 01:00

Z ziemniaka zrobili biznes

Jeszcze kilka lat temu Grzegorz Grodek i Adam Głos zarządzali strukturami w firmach finansowych. Pierwszy był wiceprezesem Tax Care, potem prezesem Faktura.pl, wcześniej związany
Firma Jak wykorzystać kryptowaluty w biznesie?
2025-07-10 | 09:00

Jak wykorzystać kryptowaluty w biznesie?

Kryptowaluty już od kilku lat przestają być ciekawostką, a zaczynają odgrywać realną rolę w gospodarce. Coraz więcej firm, niezależnie od wielkości, szuka sposobów, by
Firma Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025
2025-06-30 | 06:00

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025

Złota odznaka i tytuł „TOP EMOLIENT 2025” w prestiżowym Rankingu TOP10 Emolientów organizowanym przez Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych (PTCA)

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Prawo

Duże możliwości korzystania z funduszy europejskich przez polskie firmy. Szczególnie w obszarze obronności

W ramach polityki spójności i Krajowego Planu Odbudowy Polska ma do dyspozycji 190 mld zł na wsparcie polskich firm. Środków dla przedsiębiorców nie zabraknie również w nowej perspektywie finansowej po 2027 roku. Dedykowane im programy KPO obejmują nie tylko wsparcie finansowe, ale również inwestycje i reformy deregulujące polską gospodarkę. Ich celem jest zwiększenie jej konkurencyjności, jak również bezpieczeństwa w kontekście położenia geopolitycznego Polski. Na szczególnie szeroką ofertę programów mogą liczyć sektory obronności i transportowy.

Farmacja

Zniesienie zakazu reklamy aptek może zwiększyć świadomość pacjentów o usługach farmaceutycznych. Taki może być skutek wyroku TSUE

W czerwcu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo UE. To oznacza, że Polska będzie musiała dostosować regulacje. Dla pacjentów wyrok oznacza szerszy dostęp do informacji o usługach farmaceutycznych, a dla właścicieli aptek – możliwość legalnej komunikacji z rynkiem. Naczelna Rada Aptekarska obawia się chaosu prawnego i wezwała resort zdrowia do uregulowania sytuacji prawnej.

Prawo

Przemysł chemiczny czeka na szczegóły unijnego wsparcia dla sektora. Najważniejsza jest obniżka cen energii

Komisja Europejska przedstawiła plan działania dla modernizacji i wzmocnienia konkurencyjności unijnego przemysłu chemicznego. Plan ma być rozwiązaniem najważniejszych wyzwań stojących przed sektorem chemicznym w Europie, w tym m.in. wysokich cen energii i nieuczciwej konkurencji na rynkach zagranicznych. KE chce również promować inwestycje w innowacje, ESG, a także uprościć unijne przepisy dotyczące chemikaliów.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.