Apel BCC w sprawie ustawy przyjętej przez Sejm 14 grudnia 2022 r.

Attention Marketing
ul. Ogrodowa 58
00-876 Warszawa
m.sokolowski|attentionmarketing.pl| |m.sokolowski|attentionmarketing.pl
795520960
attentionmarketing.pl/
W związku z trwającym procesem legislacyjnym ustawy z dnia 14 grudnia 2022 r. i planowanymi na dzień 10 stycznia 2023 r. posiedzeniami komisji senackich dotyczącymi przepisów ustawy o fundacji rodzinnej Business Centre Club zwraca uwagę na potrzebę wprowadzenia potrzebnych zmian w treść ustawy.
Przyjęta przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustawa o fundacji rodzinnej to odpowiedź na potrzebę polskiej przedsiębiorczości rodzinnej dotyczącej ram prawnych dla procesu sukcesji pokoleniowej. Ustawa wprowadza do porządku prawnego nową instytucję, na wzór zagranicznych fundacji prywatnych. Dzięki temu rozwiązaniu w procesie sukcesji będzie można powołać fundację i przenieść do niej cały albo część posiadanego majątku, czyniąc fundację jej właścicielem. Należy podkreślić, że Business Centre Club pozytywnie ocenia zarówno prace nad projektem ustawy, w której czynny udział brali przedstawiciele BCC, Komisji „BCC dla Rodzinnych”, jak i samą treść przepisów ustawy, które oddają ideę rozwiązania prawnego oczekiwanego przez firmy rodzinne od wielu lat.
Jednocześnie Business Centre Club po otrzymaniu opinii swoich ekspertów identyfikuje kilka obszarów, które wymagają wprowadzenia poprawek tak, by nowa instytucja prawna w sposób całkowicie bezpieczny dla fundatorów i beneficjentów realizowała cele gospodarcze i sukcesyjne.
Zmiany w Ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego
Niezbędną zmianą oraz korektą jaka powinna pojawić się na tym etapie prac nad ustawą jest zmiana w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego, która umożliwi przeniesienie gruntów rolnych do fundacji bez wymogu zgody KOWR.
Ustawa z dnia 14 grudnia 2022 r. o fundacji rodzinnej wprowadza zmiany w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego w zakresie niektórych tylko artykułów prawnych. Uchwalone przez Sejm zmiany w KUR są niewątpliwie ważne i potrzebne dla przedsiębiorców i rodzin, które w swoim majątku posiadają grunty rolne czy przedsiębiorstwa rolne o istotnym znaczeniu gospodarczym i rodzinnym, jednak BCC zwraca także uwagę, że ustawa w takim kształcie cały czas pozostawia nieuzasadnione uprawnienia dla Skarbu Państwa. Na podstawie przepisów KUR, KOWR utrzymuje prawo pierwokupu udziałów i akcji w spółce kapitałowej, która jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości rolnej o powierzchni co najmniej 5 ha albo nieruchomości rolnych o łącznej powierzchni co najmniej 5 ha. Dodatkowo przepisy uprawniają KOWR do złożenia oświadczenia o nabyciu nieruchomości w przypadku zmiany wspólnika w spółce osobowej za zapłatę ceny odpowiadającej ich wartości rynkowej.
- Warto zwrócić uwagę, że przyjęta na ten moment treść ustawy wprowadza kilka ułatwień, ale nadal daje KOWR działającego na rzecz Skarbu Państwa uprawnienia do nabycia gruntów, które przenoszone są przez fundatora do fundacji rodzinnej, podobnie akcji, udziałów w spółkach które posiadają grunty rolne. Jest to niewłaściwe podejście. Fundacja rodzinna, jak i jej beneficjenci powinni być traktowani jako osoby bliskie zdefiniowane w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego. W przeciwnym razie przeczy to celowi prac nad ustawą o fundacji rodzinnej, gdzie głównym celem było umożliwienie zachowania w całości majątku rodzinnego ograniczając ryzyko rozdrobnienia lub niekontrolowanego zbycia na rzecz osób trzecich. Pozostawienie uprawnień dla KOWR spowodować może, że tam gdzie strukturyzacja sukcesyjna w oparciu o fundację rodzinną będzie najlepszym rozwiązaniem nie dojdzie do niego ze względu na obawy fundatorów i ryzyko nabycia gruntów przez Skarb Państwa. Propozycja zmian przedstawiona została właściwym resortom, posłom i senatorom, i będę ją popierała na etapie Senatu. – wskazuje mec. Agnieszka Krysik, przewodnicząca Komisji „BCC dla Rodzinnych”.
Business Centre Club zwraca uwagę, że ustawa w takim kształcie może stać się dużym problemem i ryzykiem dla fundacji rodzinnych. Zamiast budować w fundacji majątek rodzinny takie przeniesienie mogą być okazją dla KOWR na tzw. „przejęcie” majątku rodzinnego będącego cennych aktywem.

Rada Przedsiębiorców apeluje o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania

Sanepid a deratyzacja – obowiązkowe akcje eliminacji szkodników
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.