Apel Komisji BCC dla Rodzinnych do Prezydenta RP ws. Ustawy o Fundacji Rodzinnej
Open Minded Group
Warszawa
02-534 Warszawa
pr|openmindedgroup.pl| |pr|openmindedgroup.pl
602600867
openmindedgroup.pl
W dniu wczorajszym Sejm po negatywnej rekomendacji Rządu odrzucił część poprawek senackich do Ustawy o Fundacji Rodzinnej. Ustawa trafi do Prezydenta. Czy Prezydent ją podpisze i skieruje do publikatora – Dziennika Ustaw, co pozwoli po trzech miesiącach vacatio legis na powołanie pierwszych fundacji prywatnych w Polsce?
W ostatnich miesiącach skupiliśmy się na ocenie prawnej propozycji projektu, poprawek sejmowych i senackich. Nadszedł czas na szeroką edukację przedsiębiorców, zarówno tych już zainteresowanych strukturyzacją sukcesji w oparciu o fundację, jak i tych, którzy o niej nie wiedzą. Takich osób jest nadal bardzo wiele. Właściwe korzystanie z tego rozwiązania będzie decydowało o sukcesie legislacyjnym oraz dawało firmom rodzinnym realne narzędzie w sukcesji. Walczyło o to całe środowisko firm rodzinnych z otwartym na dialog projektodawcą.” wskazuje Agnieszka Krysik, Przewodnicząca “Komisji BCC dla Rodzinnych” Business Centre Club.
Od edukacji i właściwego stosowania prawa zależeć będzie to, czy Fundacja Rodzinna nie stanie się narzędziem optymalizacji podatkowej czy narzędziem do realizacji innych celów niż sukcesja. Przyszli fundatorzy powinni znać podstawowe różnice między strukturyzacją sukcesji w oparciu o fundację a o spółkę prawa handlowego, czy fundusz inwestycyjny zamknięty.
Rynek gotowy na edukację Rodzinnych
Na rynku jest wielu doświadczonych doradców, którzy od lat pracują z firmami rodzinnymi Wielu z nich to specjaliści od strukturyzacji prawnej a ta wymaga wiedzy i doświadczenia w kształtowaniu osób prawnych, którą to formę będą mogły przyjmować Fundacje Rodzinne. Przygotowanie statutu fundacji wymagać będzie gimnastyki prawnej i umiejętnego zorientowania się na otoczenie rodzinne i przedmiot wnoszonych aktywów przez fundatora. Nie bez znaczenia będzie także potrzeba właściwego uregulowania sposobu rozwiązywania sporów, które mogą powstać w związku z funkcjonowaniem Fundacji Rodzinnej.
“Zwracam uwagę na jeszcze jeden kluczowy obszar – to otoczenie administracyjno -prawne Fundacji Rodzinnej (operator fundacji). Rynek będzie kształtował usługę Family Office, gdyż bez niej długoterminowe funkcjonowanie Fundacji Rodzinnej - szczególnie po śmierci fundatora - nie będzie możliwe.” - dodaje Przewodnicząca Krysik.
Zdaniem ekspertki BCC najbliższe trzy lata (po tym czasie odbędzie się ocena skutków regulacji OSR) będą czasem na identyfikację luk prawnych i konieczności dodatkowych rozwiązań w Ustawie o Fundacji Rodzinnej wprowadzających coraz lepsze rozwiązania i narzędzia służące celowi jaki przyświecał ustawie.
“Już dziś wiemy, że nie poprzestaniemy na rozmowach z właściwymi resortami co do zmian, które po ich przyjęciu w Senacie, zostały odrzucone w Sejmie. Potrzeby, takie jak zmiany w CIT Estońskim, rozwiązania dotyczące powrotu kapitału z zagranicy, dostosowanie zasad opodatkowania rodzeństwa i ich zstępnych, czy zmiany w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego są niezbędne. Ustawa nie zawiera rozwiązań dotyczących łączenia fundacji rodzinnej, warto w najbliższych latach przyjrzeć się również tej potrzebie.” podsumowuje Agnieszka Krysik.
Autorka:
Agnieszka Krysik - radca prawny, założycielka KRYSIKLAW, prowadząca serwisy dla firm rodzinnych, przewodnicząca “Komisji BCC dla Rodzinnych” Business Centre Club, ekspertka BCC ds. przedsiębiorczości rodzinnej i sukcesji w biznesie, uczestniczka prac nad ustawą o fundacji rodzinnej od pierwszego tekstu projektu. www.krysiklaw.pl
BCC to największa w kraju ustawowa organizacja indywidualnych pracodawców. Członkowie Klubu zatrudniają ponad 400 tys. pracowników, przychody firm to ponad 200 miliardów złotych, a siedziby rozlokowane są w 250 miastach. Na terenie Polski działają 22 loże regionalne. Do BCC należą przedstawiciele wszystkich branż, międzynarodowe korporacje, instytucje finansowe i ubezpieczeniowe, firmy telekomunikacyjne, najwięksi polscy producenci, uczelnie wyższe, koncerny wydawnicze i znane kancelarie prawne. Członkami BCC – klubu przedsiębiorców są także prawnicy, dziennikarze, naukowcy, wydawcy, lekarze, wojskowi i studenci.
www.bcc.pl
Business Centre Club w mediach społecznościowych:
LinkedIn: www.linkedin.com/company/business-centre-club/
Facebook: www.facebook.com/businesscentreclub
Twitter: www.twitter.com/BCCorg

Rada Przedsiębiorców apeluje o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania

Sanepid a deratyzacja – obowiązkowe akcje eliminacji szkodników
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.