Komunikaty PR

Apel Komisji BCC dla Rodzinnych do Prezydenta RP ws. Ustawy o Fundacji Rodzinnej

2023-01-27  |  12:30
Biuro prasowe
Kontakt
Open Minded Group
Open Minded Group

Warszawa
02-534 Warszawa
pr|openmindedgroup.pl| |pr|openmindedgroup.pl
602600867
openmindedgroup.pl

W dniu wczorajszym Sejm po negatywnej rekomendacji Rządu odrzucił część poprawek senackich do Ustawy o Fundacji Rodzinnej. Ustawa trafi do Prezydenta. Czy Prezydent ją podpisze i skieruje do publikatora – Dziennika Ustaw, co pozwoli po trzech miesiącach vacatio legis na powołanie pierwszych fundacji prywatnych w Polsce?

W ostatnich miesiącach skupiliśmy się na ocenie prawnej propozycji projektu, poprawek sejmowych i senackich. Nadszedł czas na szeroką edukację przedsiębiorców, zarówno tych już zainteresowanych strukturyzacją sukcesji  w oparciu  o fundację, jak i tych, którzy o niej nie wiedzą. Takich osób jest nadal bardzo wiele. Właściwe korzystanie z tego rozwiązania będzie decydowało o sukcesie legislacyjnym oraz dawało firmom rodzinnym realne narzędzie w sukcesji. Walczyło o to całe środowisko firm rodzinnych z otwartym na dialog projektodawcą.” wskazuje Agnieszka Krysik, Przewodnicząca “Komisji BCC dla Rodzinnych” Business Centre Club.

Od edukacji i właściwego stosowania prawa zależeć będzie to, czy Fundacja Rodzinna nie stanie się narzędziem optymalizacji podatkowej czy narzędziem do realizacji innych celów niż sukcesja. Przyszli fundatorzy powinni znać podstawowe różnice między strukturyzacją sukcesji w oparciu o fundację a o spółkę prawa handlowego, czy fundusz inwestycyjny zamknięty. 

Rynek gotowy na edukację Rodzinnych

Na rynku jest wielu doświadczonych doradców, którzy od lat pracują z firmami rodzinnymi Wielu z nich to specjaliści od strukturyzacji prawnej a ta wymaga wiedzy i doświadczenia w kształtowaniu osób prawnych, którą to formę będą mogły przyjmować Fundacje Rodzinne. Przygotowanie statutu fundacji wymagać będzie gimnastyki prawnej i umiejętnego zorientowania się na otoczenie rodzinne i przedmiot wnoszonych aktywów przez fundatora. Nie bez znaczenia będzie także potrzeba właściwego uregulowania sposobu rozwiązywania sporów, które mogą powstać w związku z funkcjonowaniem Fundacji Rodzinnej. 

“Zwracam uwagę na jeszcze jeden kluczowy obszar – to otoczenie administracyjno -prawne Fundacji Rodzinnej (operator fundacji). Rynek będzie kształtował usługę Family Office, gdyż bez niej długoterminowe funkcjonowanie Fundacji Rodzinnej - szczególnie po śmierci fundatora - nie będzie możliwe.” - dodaje Przewodnicząca Krysik.

Zdaniem ekspertki BCC najbliższe trzy lata (po tym czasie odbędzie się ocena skutków regulacji OSR) będą czasem na identyfikację luk prawnych i konieczności dodatkowych rozwiązań w Ustawie o Fundacji Rodzinnej wprowadzających coraz lepsze rozwiązania i narzędzia służące celowi jaki przyświecał ustawie. 

“Już dziś wiemy, że nie poprzestaniemy na rozmowach z właściwymi resortami co do zmian, które po ich przyjęciu w Senacie, zostały odrzucone w Sejmie. Potrzeby, takie jak zmiany w CIT Estońskim, rozwiązania dotyczące powrotu kapitału z zagranicy, dostosowanie zasad opodatkowania rodzeństwa i ich zstępnych, czy zmiany w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego są niezbędne. Ustawa nie zawiera rozwiązań dotyczących łączenia fundacji rodzinnej, warto w najbliższych latach przyjrzeć się również tej potrzebie.” podsumowuje Agnieszka Krysik.

Autorka: 

Agnieszka Krysik - radca prawny, założycielka KRYSIKLAW, prowadząca serwisy dla firm rodzinnych, przewodnicząca “Komisji BCC dla Rodzinnych” Business Centre Club, ekspertka BCC ds. przedsiębiorczości rodzinnej i sukcesji w biznesie, uczestniczka prac nad ustawą o fundacji rodzinnej od pierwszego tekstu projektu. www.krysiklaw.pl

BCC to największa w kraju ustawowa organizacja indywidualnych pracodawców. Członkowie Klubu zatrudniają ponad 400 tys. pracowników, przychody firm to ponad 200 miliardów złotych, a siedziby rozlokowane są w 250 miastach. Na terenie Polski działają 22 loże regionalne. Do BCC należą przedstawiciele wszystkich branż, międzynarodowe korporacje, instytucje finansowe i ubezpieczeniowe, firmy telekomunikacyjne, najwięksi polscy producenci, uczelnie wyższe, koncerny wydawnicze i znane kancelarie prawne. Członkami BCC – klubu przedsiębiorców są także prawnicy, dziennikarze, naukowcy, wydawcy, lekarze, wojskowi i studenci.

www.bcc.pl


Business Centre Club w mediach społecznościowych:

LinkedIn: www.linkedin.com/company/business-centre-club/

Facebook: www.facebook.com/businesscentreclub

Twitter: www.twitter.com/BCCorg

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma EZVIZ nawiązuje partnerstwo z Grupą Empik Biuro prasowe
2024-03-29 | 14:00

EZVIZ nawiązuje partnerstwo z Grupą Empik

EZVIZ, lider w dziedzinie inteligentnych rozwiązań dla bezpieczeństwa domu, ogłasza rozpoczęcie współpracy z Empikiem, jednym z największych polskich sprzedawców detalicznych.
Firma Analiza podwójnej istotności zmienia zasady raportowania ESG
2024-03-29 | 10:00

Analiza podwójnej istotności zmienia zasady raportowania ESG

Wprowadzenie nowych regulacji unijnych takich jak Dyrektywa CSRD stawia przed przedsiębiorcami liczne wyzwania. Już teraz obowiązek sprawozdawczości niefinansowej dotyczy największych
Firma Banki, telekomy, windykacja - tu komunikacja listowa wciąż ma się dobrze
2024-03-28 | 10:45

Banki, telekomy, windykacja - tu komunikacja listowa wciąż ma się dobrze

Pomimo ogólnego spadku wolumenu przesyłek listowych, istnieją segmenty rynku, gdzie taka forma komunikacji wciąż prowadzona jest na pokaźną skalę. Z danych niezależnego operatora

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Kongres MOVE

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Zorganizowane grupy cyberprzestępcze sięgają po coraz bardziej zaawansowane narzędzia sztucznej inteligencji. Często celem ataków jest infrastruktura krytyczna

Rozwój cyberprzestępczości postępuje w kierunku budowania powiązań o charakterze mafijnym i wykorzystywania zaawansowanych technologicznie rozwiązań, po jakie sięgają służby specjalne. Coraz częściej służy do tego także sztuczna inteligencja, która przyniosła ze sobą szereg nowych zagrożeń. Choć w ślad za technologicznym zaawansowaniem cyberprzestępców rozwijają się też narzędzia zapobiegające atakom, to wciąż najsłabszym ogniwem jest człowiek. Atrakcyjnym celem ataków dla hakerów są jednostki publiczne, infrastruktura krytyczna i samorządy, również te małe, którym brakuje zasobów finansowych i kadrowych, by zapewnić wystarczającą ochronę. 

Handel

Polacy jedzą coraz mniej jaj. Częściej sięgają po te z chowu alternatywnego, za które są skłonni zapłacić więcej

Od 10 lat sukcesywnie rośnie udział alternatywnych systemów chowu kur niosek. Pochodzi z nich już co trzecie opakowanie jaj, choć nadal w klatkach żyje ponad 37 mln kur. Stopniowe zmiany w hodowli to skutek większej świadomości konsumentów, za którymi podąża branża HoReCa. Są oni gotowi nawet zapłacić więcej za jajka, które pochodzą z chowu nieklatkowego.

Problemy społeczne

Docenianie przez szefa jest równie ważne dla pracowników, co atrakcyjne wynagrodzenie i obowiązki. Kluczową rolę odgrywa komunikacja między liderem a zespołem

Niemal co czwarty pracownik chciałby, by jego przełożony częściej go doceniał. Blisko połowa jest gotowa odejść z pracy z powodu szefa, nawet mimo zadowolenia z firmy i zarobków – wynika z badania „Lider w oczach pracowników” zrealizowanego dla Pluxee. – Liderzy pełnią kluczową rolę w budowaniu zespołu – są też coraz lepsi w rozumieniu tego, że niezbędna jest wizja i cel, do którego można angażować ludzi – ocenia Monika Reszko, psycholożka biznesu.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.