Komunikaty PR

Białostocki STEKOP rozpoczyna współpracę z najstarszą uczelnią w Polsce

2021-04-12  |  01:00
Biuro prasowe
Do pobrania jpg ( 0.3 MB )

Jeżeli pojawia się informacja o niebezpiecznym ładunku, niewybuchu czy tajemniczym pakunku w obiektach, w których przebywają ludzie, to odpowiednie służby podejmują natychmiastową decyzję o ewakuacji. Nie ma możliwości sprawdzenia, na ile realne jest zagrożenie wybuchem bez narażenia życia eksperta w dziedzinie pirotechniki. Już niebawem może się to zmienić, za sprawą nowatorskiego urządzenia do nieinwazyjnego wykrywania zagrożeń chemicznych opracowanego przez naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego, z którym białostocki STEKOP planuje współpracę.

Co prawda projekt uniwersytecki zakłada stworzenie podwodnego systemu do wykrywania zagrożeń chemicznych za pomocą aktywacji neutronów, jednak konstruktorzy Stekopu, mający doświadczenie w projektach dla Sił Zbrojnych, będą mogli zintegrować te rozwiązania z rozwijanymi przez siebie systemami na lądzie. Autonomiczny pojazd kołowy do specjalnych zadań realizowanych na współczesnym polu walki powstał w ramach wspólnego projektu białostockiego STEKOPU, ZMT Tarnów oraz Wojskowej Akademii Technicznej, przy wsparciu finansowym Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

– Bardzo liczymy na współpracę z Uniwersytetem Jagiellońskim. Będzie ona dotyczyć doposażania robotów mobilnych lub pojazdów autonomicznych w systemy detekcji oraz sensory. Finalnie mają powstać zupełnie nowe produkty w tej kategorii, a konkretnie mają to być urządzenia do wykrywania ładunków niebezpiecznych. To z pewnością zmniejszy wszelkie zagrożenia i z czasem wyeliminuje udział człowieka w tego typu akcjach – mówi Marek Nowakowski, przedstawiciel STEKOP-u.

- Dzięki współpracy z firmą STEKOP, chcemy sprawić, aby prototyp urządzenia do nieinwazyjnego wykrywania ładunków niebezpiecznych wymyślony przez naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego stał się urządzeniem mobilnym, zdolnym do przemieszczania się. Bardzo nam zależy na tej funkcjonalności – dodaje Marta Markiewicz, broker technologii z Centrum Transferu Technologii CITTRU na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Celem projektu realizowanego przez Uniwersytet Jagielloński jest skonstruowanie kompaktowego urządzenia do zdalnego oraz nieinwazyjnego wykrywania materiałów niebezpiecznych, w szczególności pod wodą. Metoda ta oparta jest na wykorzystaniu szybkich neutronów do wzbudzania jąder atomów budujących testowany przedmiot, które następnie emitują kwanty gamma o charakterystycznych energiach. Metoda ta ma ogromny potencjał i może otworzyć nowe możliwości w dziedzinie bezpieczeństwa publicznego. Prace te zostały wsparte przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu grantowego LIDER.

 Metody, które stosowano do tej pory, pokazywały tylko kształt obiektów podwodnych, takich jak zatopione statki lub ładunki głębinowe. Wiadomo, że wody kryją ogromną ilość takich obiektów oraz niebezpiecznych substancji. Aby dobrze wykryć zatopioną amunicję, nie ma innej możliwości, jak tylko nurkowanie i przeszukiwanie dna morza. To bardzo ryzykowne i niebezpieczne operacje. Metody te dodatkowo są kosztowne i powolne. W związku z tym przeszukiwanie dużych, podwodnych obszarów jest wręcz niemożliwe – mówi dr Michał Silarski z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Stekop współpracuje również z Politechniką Białostocką. Umowa zakłada m.in. przyjmowanie przez firmę studentów PB na praktyki oraz wspólne badania badawczo-rozwojowe czy popularyzowanie wiedzy w obszarze elektroniki, automatyki i robotyki.

Spółka Akcyjna Stekop jest producentem specjalistycznych urządzeń i systemów ochrony. Działa na rynku od 1995 roku i obecnie jest jedną z największych tego typu firm w Polsce. Produkty, systemy i usługi są obecne w tysiącach obiektów publicznych i prywatnych na terenie całego kraju, a wyspecjalizowany zespół pracowników 24 godziny na dobę dba o bezpieczeństwo osób i mienia. 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Finał III edycji akcji „Dom z Serca” Biuro prasowe
2024-12-20 | 13:20

Finał III edycji akcji „Dom z Serca”

Budowa kolejnego już „Domu z Serca” dobiegła końca! 19 grudnia br. Grupa Budimex wraz z partnerami oddała do użytku nowoczesny, modułowy dom dla Pani Teresy z Wołomina –
Firma Dynamiczny rozwój i inwestycja w przyszłość: podsumowanie roku 2024 w sieci fran
2024-12-19 | 15:00

Dynamiczny rozwój i inwestycja w przyszłość: podsumowanie roku 2024 w sieci fran

Miniony rok okazał się przełomowym okresem dla sieci sklepów Komfort, eksperta w branży wykończenia wnętrz w Polsce. Firma znacząco rozwinęła swoją działalność w segmencie
Firma DDW podsumowuje rok 2024 branży wodorowej
2024-12-19 | 12:15

DDW podsumowuje rok 2024 branży wodorowej

2024 rok był pod wieloma względami ważny dla rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce.   Eksperci Stowarzyszenia Dolnośląska Dolina Wodorowa przygotowali syntetyczne podsumowanie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom

Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Fundusze unijne

Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier

Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.