Branża zarządzania informacją w rozkwicie. Co przyniesie rok 2020?
Zarządzanie informacją jest jednym z najszybciej rozwijających się segmentów branży outsourcingowej. Przewiduje się, że w okresie 2019-2024 wartość CAGR[1] tego rynku wyniesie aż 12%[2]. Rok 2019 udowodnił, iż nowoczesne podejście do szerokiego spektrum działań związanych
z kontrolowaniem przepływu danych i dokumentów, jest jednym z podstawowych czynników wpływających na biznesowy obraz firm. Według danych Aragon Research, 65% podmiotów w 2019 roku za strategiczne działania uznało wprowadzenie zaawansowanych rozwiązań związanych
z automatyzacją przepływu informacji w swoim przedsiębiorstwie[3]. Jak kształtował się rynek
w mijającym roku? Czego możemy się spodziewać w najbliższej przyszłości?
- Rynek jest tak konkurencyjny, że firmy, które chcą na nim odnieść sukces, muszą planować szybko, działać sprawnie i koncentrować się na swojej kluczowej działalności. Nie mogą, w wręcz nie powinny znać się na wszystkim, bo takie podejście spowalnia, marnuje czas i efektywność. Dlatego znaczenie outsourcingu oraz szybki dostęp do informacji zyskują na znaczeniu – mówi Sylwia Pyśkiewicz, Prezes Iron Mountain Polska
Miliardy faktur, miliardy dolarów
W ciągu roku firmy produkują ogromną ilość informacji. Tylko w 2019 roku na całym świecie przetworzono 55 miliardów faktur. Stale rozwijająca się gospodarka i pojawiające się kolejne przedsiębiorstwa sprawiają, że z roku na rok liczba ta rośnie. Przewiduje się, że do 2035 roku będzie wynosić 550 miliardów[4]. W oczywisty sposób bezpośrednio przełoży się to na rynek zarządzania danymi. Outsourcowanie wszelkich procesów związanych z szeroko rozumianą dokumentacją okaże się koniecznością, wynikającą z chęci optymalizacji procesów biznesowych, a także potrzeby koncentracji na kluczowych strategiach zapewniających szanse na przetrwanie na konkurencyjnym rynku. Tendencja ta jest już bardzo widoczna.
- W porównaniu do ubiegłego roku w 2019 r. rynek zarządzania danymi zwiększył swoją wartość o 26,6% (z 20,6 mld USD do 26 mld USD[5].Wykorzystanie zewnętrznych firm oferujących zaawansowane narzędzia IT, automatyzację procesów, czy możliwość pełnej digitalizacji zasobów danych, stanowi obecnie bardzo popularne rozwiązanie w świecie biznesu – mówi Sylwia Pyśkiewicz, Prezes Iron Mountain Polska - Dysponujemy wypracowywanym przez lata know-how. Mamy także dostęp do zaawansowanych technologii oraz rozwiązań, dzięki którym jesteśmy cenionymi specjalistami na rynku. Z naszych usług korzystają największe banki, instytucje państwowe, a także przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją, czy specjalistycznymi usługami – dodaje Prezes Iron Mountain Polska.
Narastająca ilość informacji sprawiła także, że przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na wprowadzenie zaawansowanych platform IT wykorzystujących sztuczną inteligencję. Dzięki nim mogą kontrolować przepływ informacji w firmie w sposób do tej pory nieosiągalny przy wykorzystaniu standardowych platform. Oferują one m.in. możliwość sprawdzenia poprawności treści dokumentów, czy ich zgodności z prawem. W 2019 r. na implementację tego typu rozwiązania zdecydowało się 16% badanych podmiotów[6]. O popularności takich platform może świadczyć fakt, iż połowa firm z pierwszej dziesiątki rankingu Fortune500 wykorzystuje je w swojej bieżącej pracy[7]. Dowodzą jej także funkcjonalności, w jakie są one obecnie wyposażane. Poza funkcjami „czysto roboczymi”, od pewnego czasu zamieszczane są tam panele komunikacyjne i społecznościowe, które pozwalają m.in. na wspólną pracę w ramach konkretnego zadania[8].
Wspólne know-how
Od firm outsourcingowych zajmujących się zarządzaniem danymi, klienci oczekują niezawodnych i maksymalnie spersonalizowanych rozwiązań. Wymagania te sprawiły, iż na rynku pojawiły się nowe, pionierskie narzędzia. Są one efektem współpracy tych przedsiębiorstw z globalnymi gigantami informatycznymi. Jednym z przykładów jest Iron Mountain, lider rynku zarządzania informacją, który stworzył na potrzeby swoich klientów różnorodne, nowoczesne rozwiązania, współpracując m.in. z Google, Amazonem, czy M-Files.
- Jako globalny lider rynku jesteśmy zobligowani do wyznaczania trendów w naszej branży. Postanowiliśmy zatem nawiązać współpracę z największymi firmami, dysponującymi najnowocześniejszymi rozwiązaniami z zakresu informatyki, sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, a więc technologii, które w najbliższym czasie zdominują branżę zarządzania informacją – mówi Sylwia Pyśkiewicz, Prezes Iron Mountain Polska – Wykorzystanie tych rozwiązań pozwala na kilkudziesięciokrotne skrócenie czasu pracy i uwolnienie dużych przestrzeni biurowych, w których dotąd składowano dziesiątki tysięcy stron dokumentów. Dzięki nim możemy lepiej zdiagnozować problemy naszych klientów, a firmy, w których zostały zaimplementowane, udoskonalić schematy swoich działań oraz zaoszczędzić kapitał – podsumowuje.
Przyszłość jest w chmurze
Od kilku lat możemy zaobserwować niezwykle szybki rozwój zaawansowanych rozwiązań informatycznych, a także wykorzystywać nowe możliwości szybkiej digitalizacji nawet największych wolumenów dokumentacji. Coraz więcej danych jest zatem przechowywanych w chmurach. Jest to związane także ze skuteczniejszymi zabezpieczeniami, uniemożliwiającymi dostęp osób postronnych do wrażliwych informacji. Pracując na zasobach zamieszczonych w chmurze, czas pracy jest ograniczony do niezbędnego minimum. Cyfryzacja tradycyjnych dokumentów jest także efektem kształtowania proekologicznych postaw oraz wynika ze stanu środowiska naturalnego, którego kondycja jest obecnie kluczowym zagrożeniem dla całego świata. We wdrażanych obecnie strategiach, firmy bardzo często zamieszczają zapisy poświęcone tej problematyce.
Technologia w służbie zarządzania danymi
Od kilku lat nieustannie rozwija się również tzw. Internet rzeczy[9]. W dużym uproszczeniu pojęcie to odnosi się do ogółu rozwiązań, które za sprawą połączenia z Siecią ułatwiają nam codzienną pracę (dotyczy to zarówno specjalistycznych urządzeń, jak i coraz częściej np. sprzętów RTV i AGD, które składają się na tzw. inteligentne domy). Intensywne zmiany na rynku technologii znajdują swoje odzwierciedlenie także w biznesie, związanym z zarządzaniem informacją. Dowodzą tego analizy Everest Group, według których globalny rynek danych w 2025 roku będzie wyceniany na 135 mld USD[10]. Jednym z jego podstawowych elementów jest segment BPM[11]. W 2018 jego szacowana wartość wyniosła 3,18 mld, jednak w 2024 roku ma wynosić już 4,5 mld USD (wzrost o 41%).
Szereg badań i analiz jednoznacznie dowodzi, że rynek zarządzania informacją wciąż kwitnie. Częstotliwość implementacji oraz skuteczność nowatorskich rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji w tej branży jest ogromna. Możemy spodziewać się, że już w niedalekiej przyszłości bardzo dużą część prac związanych z przetwarzaniem informacji wykonają za nas maszyny. Przed człowiekiem zostaną jednak postawione nowe zadania, które będą wymagały kreatywności i holistycznego spojrzenia na rozwiązywany problem.
[1] CAGR (ang. Compound Annual Growht Rate) – skumulowany roczny wskaźnik wzrostu
[2] Raport Mordor Inteligence
[3] Aragon Research
[4] Billentis - E-Invoicing Journey 2019-2025
[5] Global Data Market Size 2017-2019 za onaudience.com
[6] 2019 KPMG CEO Outlook
[7] https://www.forbes.com/sites/peterbendorsamuel/2019/11/26/data-analytics-and-data-management-market/#78de5db17678
[8] Document Management Trends In 2019 via ProcessDelight
[9] Zob. Internet of Things (IoT)
[10] https://www.forbes.com/sites/peterbendorsamuel/2019/11/26/data-analytics-and-data-management-market/#78de5db17678
[11] BMP (ang. Business Process Management – zarządzanie procesami biznesowymi)
Finał III edycji akcji „Dom z Serca”
Dynamiczny rozwój i inwestycja w przyszłość: podsumowanie roku 2024 w sieci fran
DDW podsumowuje rok 2024 branży wodorowej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców
Do 2035 roku liczba osób pracujących w Polsce zmniejszy się o 2,1 mln – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Lukę tę częściowo mogliby zapełnić pracownicy zagraniczni. Pracodawcy czekają na przepisy, które zwiększą atrakcyjność naszego rynku pracy dla imigrantów zarobkowych i ułatwią procedury. Nowe przepisy opracowane przez resort pracy, które mają wejść w życie w 2025 roku, mają zwiększyć szybkość i efektywność postępowań administracyjnych w sprawach zatrudniania cudzoziemców.
Konsument
Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich
W grudniu sprzedaż nowych mieszkań na większości dużych rynków w Polsce pozostała stabilna względem poprzedniego miesiąca. Spadła w Krakowie i Warszawie, a wzrosła w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i we Wrocławiu – wynika z Barometru Cen Mieszkań Tabelaofert.pl. Nowe mieszkania trafiające do oferty są zdecydowanie tańsze, niż wynosi średnia rynkowa dla danego miasta. Ze względu na dużą podaż lokali klienci mogą liczyć na rabaty cenowe, które w ciągu kolejnych sześciu–dziewięciu miesięcy będą jednak stopniowo maleć.
Zdrowie
Polska potrzebuje centralnego systemu dokumentacji medycznej. Jest niezbędny w wypadku sytuacji kryzysowych
W sytuacji konfliktu zbrojnego lub innej sytuacji kryzysowej o efektywności działań z zakresu medycyny pola walki może decydować dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta – zarówno żołnierza, jak i cywila. Tymczasem okazuje się, że choć na placówkach ciąży obowiązek prowadzenia tej dokumentacji elektronicznie, to systemy w poszczególnych podmiotach nie komunikują się ze sobą. Zupełnie inne są też ramy prawne dla działania w tym zakresie jednostek cywilnych i wojskowych. Eksperci są zdania, że musi powstać centrum usług wspólnych, które będzie operatorem danych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.