Czym są elektrośmieci i w jaki sposób je utylizować?
Zawierają w sobie rtęć, freon, azbest, kadm czy związki bromu. Stłuczony kineskop czy zepsuta lodówka to ogromne zagrożenie dla środowiska. Te niebezpieczne związki przenikają do gleby, wód gruntowych i powietrza. Szkodzą również ludziom i zwierzętom. Elektrośmieci, bo o nich mowa, dziś stanowią ogromny problem, a zdaniem ekspertów w kolejnych latach może być jeszcze gorzej.
Elektrośmieci to szeroko pojęty sprzęt elektryczny i elektroniczny, który stracił swoją żywotność i nie nadaje się do naprawy. Są to odpady niebezpieczne ze względu na zawartość chemikaliów, których wyciek do gleby może być tragiczny w skutkach dla naszego środowiska.
Do elektrośmieci zaliczyć możemy m.in.: komputery, telefony, maszyny do szycia, lodówki, mikrofalówki, drukarki, monitory, żelazka, urządzenia klimatyzacyjne, suszarki do włosów, telewizory, tostery, ładowarki, a także świetlówki, baterie i wiele innych.
- Utylizacja elektrośmieci może odbywać się tylko i wyłącznie w wyspecjalizowanych zakładach przetwarzania, które spełniają bardzo restrykcyjne wymogi i posiadają odpowiednie pozwolenia. Nie można samodzielnie demontować tych urządzeń, ponieważ to może stanowić zagrożenie dla zdrowia, a w skrajnych przypadkach nawet życia - mówi Artur Łuniewski z białostockiej ASTWY. Ta firma jako pierwsza w regionie północno-wschodniej Polski zapoczątkowała selektywną zbiórkę odpadów będących surowcami wtórnymi.
Zdecydowana większość polskich gmin organizuje darmowe zbiórki elektrośmieci.
- Oddając sprzęt do punktów zbierania bądź korzystając z usługi odbioru dużych elektrośmieci z domu mamy pewność, że substancje toksyczne zostaną bezpiecznie odseparowane, a poszczególne elementy poddane procesom odzysku i przekazane do recyklingu – dodaje Artur Łuniewski.
Również w większych marketach i galeriach handlowych możemy znaleźć pojemniki na drobną elektronikę, ładowarki, baterie czy żarówki. Część sklepów RTV - AGD prowadzi zbiórkę starego sprzętu.
Mimo wielu możliwości legalnego i bezpiecznego pozbycia się zepsutych urządzeń wciąż w lasach, na polach zalegają lodówki, pralki czy monitory. Zmieńmy nawyki! Uratujmy naszą planetę.
Finał III edycji akcji „Dom z Serca”
Dynamiczny rozwój i inwestycja w przyszłość: podsumowanie roku 2024 w sieci fran
DDW podsumowuje rok 2024 branży wodorowej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Bankowość
Wsparcie dla oszczędzających na wkład własny zamiast dla kredytobiorców. Eksperci proponują inne podejście do rządowych programów mieszkaniowych
Gigantyczne zainteresowanie Bezpiecznym Kredytem 2 proc., wprowadzonym przez poprzedni rząd w 2023 roku, wywindowało ceny mieszkań. Po roku obietnic związanych z wprowadzeniem zapowiadanego w kampanii wyborczej Kredytu na Start 0 proc. obecny rząd wycofał się z planów uruchomienia projektu, zapowiada jednak przedstawienie nowych rozwiązań. Zdaniem dr. Jacka Furgi z Centrum Procesów Bankowych i Informacji powinny one wspierać budowanie potencjału finansowego przyszłych kredytobiorców, zamiast zachęcać do sięgania po kredyt.
Transport
Obawy o serwis mogą zniechęcać do zakupu samochodów elektrycznych. W Polsce brakuje wyspecjalizowanych w tym warsztatów
Obawy o serwis i jego koszty sprawiają, że część osób odkłada zakup bezemisyjnego pojazdu na później. Wskazuje na to co 11. Polak – wynika z Barometru Nowej Mobilności. – Serwis samochodów elektrycznych w kontekście cen nie różni się aż tak bardzo od samochodu spalinowego, a jest nawet tańszy – ocenia Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair.
Handel
Sztuczna inteligencja zmienia e-handel. Będzie wygodniej dla konsumentów, ale też sporo zagrożeń
W ciągu siedmiu lat wartość rynku związanego z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w handlu elektronicznym wzrośnie ponad dwuipółkrotnie – do ponad 22 mld dol. Przedsiębiorcy widzą w niej duży potencjał marketingowy. Z punktu widzenia konsumentów obecność AI na platformach sprzedażowych to szansa na oszczędzenie czasu przy wyszukiwaniu produktów i możliwość otrzymywania spersonalizowanych ofert. To jednak również duże ryzyka – zwiększone ryzyko narażenia na manipulację i deepfake, a także obawa o bezpieczeństwo danych osobowych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.