Czym są elektrośmieci i w jaki sposób je utylizować?
Zawierają w sobie rtęć, freon, azbest, kadm czy związki bromu. Stłuczony kineskop czy zepsuta lodówka to ogromne zagrożenie dla środowiska. Te niebezpieczne związki przenikają do gleby, wód gruntowych i powietrza. Szkodzą również ludziom i zwierzętom. Elektrośmieci, bo o nich mowa, dziś stanowią ogromny problem, a zdaniem ekspertów w kolejnych latach może być jeszcze gorzej.
Elektrośmieci to szeroko pojęty sprzęt elektryczny i elektroniczny, który stracił swoją żywotność i nie nadaje się do naprawy. Są to odpady niebezpieczne ze względu na zawartość chemikaliów, których wyciek do gleby może być tragiczny w skutkach dla naszego środowiska.
Do elektrośmieci zaliczyć możemy m.in.: komputery, telefony, maszyny do szycia, lodówki, mikrofalówki, drukarki, monitory, żelazka, urządzenia klimatyzacyjne, suszarki do włosów, telewizory, tostery, ładowarki, a także świetlówki, baterie i wiele innych.
- Utylizacja elektrośmieci może odbywać się tylko i wyłącznie w wyspecjalizowanych zakładach przetwarzania, które spełniają bardzo restrykcyjne wymogi i posiadają odpowiednie pozwolenia. Nie można samodzielnie demontować tych urządzeń, ponieważ to może stanowić zagrożenie dla zdrowia, a w skrajnych przypadkach nawet życia - mówi Artur Łuniewski z białostockiej ASTWY. Ta firma jako pierwsza w regionie północno-wschodniej Polski zapoczątkowała selektywną zbiórkę odpadów będących surowcami wtórnymi.
Zdecydowana większość polskich gmin organizuje darmowe zbiórki elektrośmieci.
- Oddając sprzęt do punktów zbierania bądź korzystając z usługi odbioru dużych elektrośmieci z domu mamy pewność, że substancje toksyczne zostaną bezpiecznie odseparowane, a poszczególne elementy poddane procesom odzysku i przekazane do recyklingu – dodaje Artur Łuniewski.
Również w większych marketach i galeriach handlowych możemy znaleźć pojemniki na drobną elektronikę, ładowarki, baterie czy żarówki. Część sklepów RTV - AGD prowadzi zbiórkę starego sprzętu.
Mimo wielu możliwości legalnego i bezpiecznego pozbycia się zepsutych urządzeń wciąż w lasach, na polach zalegają lodówki, pralki czy monitory. Zmieńmy nawyki! Uratujmy naszą planetę.

Rada Przedsiębiorców apeluje o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania

Sanepid a deratyzacja – obowiązkowe akcje eliminacji szkodników
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.