Działy procurement korzystają na współpracy z niezależnym operatorem pocztowym
Działy zakupów pełnią jedną z istotniejszych ról w każdej firmie, przez co muszą mierzyć się z wieloma – często nieoczywistymi – trudnościami. Proces zakupu obejmuje bowiem nie tylko analizę rynku i wydatków, kreowanie strategii czy organizowanie konkursów ofert, lecz również negocjacje, wystawianie zamówień, a finalnie – także płatności. Warto zatem przyjrzeć się temu procesowi i rozważyć powierzenie niektórych jego etapów profesjonalnym podmiotom.
Zakupy firmowe możemy podzielić na dwie zasadnicze grupy. Jedną z nich są zakupy strategiczne, tj. procurement. Do głównych zadań pracowników tego działu należą m.in. przygotowanie i przeprowadzenie konkursów ofert, a także ich późniejsza ocena oraz opracowywanie i zarządzanie wszelkiego rodzaju umowami. Z całą stanowczością możemy zatem stwierdzić, że praca tej jednostki jest ściśle związania z obiegiem dokumentów. To właśnie dlatego, firmy, którym zależy na jej sprawnym funkcjonowaniu, muszą zadbać o stabilną obsługę korespondencji przetargowej oraz tej związanej z bieżącymi zamówieniami i obsługą kontraktów. W tym zakresie doskonałym partnerem dla każdego biznesu może stać się niezależny operator pocztowy. Podmioty alternatywne, dzięki dostępowi do najnowszych technologii oraz innowacyjnych rozwiązań informatycznych i logistycznych, są w stanie zagwarantować obsługiwanym jednostkom najwyższą jakość usług i pełną niezawodność.
Oczywistym jest, że firma chcąca utrzymać prawidłowy obieg dokumentów zewnętrznych, nie może dopuścić do utraty żadnego z nich w procesie doręczenia. Powszechna jest opinia, że wysyłający nie mają na to wpływu. Nic bardziej mylnego. – Współpraca z niezależnym operatorem pocztowym niesie za sobą szereg korzyści. Jedną z nich jest możliwość korzystania z innowacji takich jak dedykowany system operacyjny „track&trace”, który jest ściśle dostosowany do realizowanego procesu doręczenia i posiada funkcjonalności zapewniające pełną kontrolę nad procesami doręczeń, obsługi zwrotów i rozliczeń – mówi Janusz Konopka, Prezes Speedmail, niezależnego operatora pocztowego.
Wprowadzanie innowacji wymaga ścisłej współpracy z biznesem
Speedmail, jako dostawca usług pocztowych dla biznesu, został doceniony już w 2018. Zajął wówczas 1. miejsce w V edycji konkursu Procon Awards w kategorii usługi logistyczne i otrzymał tytuł Supplier Of The Year. Konkurs organizowany jest w ramach największej konferencji zakupowej w Polsce – Procon Polzak, skierowanej do wyższej kadry zarządzającej zakupami korporacyjnymi.
– Na Procon Polzak byliśmy obecni także w tym roku. To dla nas doskonała okazja do wymiany doświadczeń i przeprowadzania wartościowych rozmów z ekspertami ze świata procurement’u. Takie spotkania są dla nas niezwykle ważne, bo to ścisła współpraca dostawców z klientami oparta na partnerstwie, pozwala na szybkie diagnozowanie zmieniających się potrzeb i oczekiwań, w zależności od obecnego i przewidywanego ich rozwoju organizacyjnego, technologicznego oraz marketingowego – komentuje Janusz Konopka.

Rada Przedsiębiorców apeluje o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania

Sanepid a deratyzacja – obowiązkowe akcje eliminacji szkodników
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.