Komunikaty PR

Inwestycje, pandemia i bardzo dużo pracy. Podlaskie Zakłady Zbożowe podsumowały

2021-01-13  |  01:00
Biuro prasowe
Do pobrania png ( 1.17 MB )

Strach, mnóstwo obaw i niepewności – taki właśnie był miniony 2020 rok. Wszystkim niezależnie od wieku, wykształcenia czy wykonywanego zawodu upłynął pod znakiem pandemii, a słowo COVID było tym wypowiadanym najczęściej. Mimo wielu niesprzyjających okoliczności produkcja mąk w Podlaskich Zakładach Zbożowych S.A. w Białymstoku szła nieprzerwanie, a firma w minionym roku ma na swoim koncie wiele sukcesów i udanych inwestycji.

Podlaskie Zakłady Zbożowe to jeden z największych producentów mąk pszennych i żytnich w Polsce, który istnieje na rynku od przeszło 70 lat. To stąd do sprzedaży trafia najbardziej popularna Mąka Tortowa z charakterystycznym tortem ze świeczką, ale także wiele innych produktów, takich jak mąki żytnie, pszenne, płatki czy kasze.
– Pandemia odbiła się na wszystkich branżach, nie ominęła również i naszej. Jednak mimo tego nie mogę powiedzieć, że ten rok był nieudany. Utrzymaliśmy ciągłość produkcji, nie zmniejszyliśmy zatrudnienia, a dodatkowo zrealizowaliśmy wiele planowanych inwestycji – mówi Sylwia Majewicz, prezes Podlaskich Zakładów Zbożowych S.A. w Białymstoku.
Profesjonalne laboratorium i piekarnia wypiekowa …
… to dwie pierwsze inwestycje, które PZZ S.A. zrealizowały na początku 2020 roku. Profesjonalne laboratorium zostało wyposażone w najwyższej jakości sprzęt laboratoryjny. W laboratorium sprawdzane są podstawowe parametry mąk, tj. ilość i jakoś glutenu, popiołu czy liczba opadania. Dodatkowo niezwykle istotne jest sprawdzenie parametrów wypiekowych oferowanej mąki, co umożliwiają profesjonalne urządzenia takie jak alweograf, farinograf czy amylograf. Dzięki temu PZZ jest w stanie produkować mąki specjalistyczne, spełniające oczekiwania najbardziej wymagających Klientów zarówno w Polsce jak i za granicą.

Aby mieć absolutną pewność, że mąka jest odpowiedniej jakości, cały proces kontroli wyrobu gotowego kończy się próbnym wypiekiem w piekarni laboratoryjnej. Tu z pieca wychodzi pieczywo pszenne, mieszane, żytnie oraz specjalistyczne, np. pizza czy ciastka.
– Piekarnia laboratoryjna to taka mała piekarnia, w pełni wyposażona w odpowiednie sprzęty do wypieku pieczywa. Dzięki temu wiemy, jak wyprodukowana przez nas mąka sprawdzi się w praktyce u piekarzy. Ocenie podlegają wówczas walory smakowo – zapachowe, wygląd oraz objętość wypieków. Po końcowej akceptacji gotowego produktu jesteśmy pewni, że mąka z czystym sumieniem może trafić do odbiorców – mówi Sylwia Majewicz.
Dwie spedycje – mąk i otrębów
Nowoczesna spedycja mąk została oddana do użytku w pierwszym kwartale roku. To znacznie ułatwiło pracownikom PZZ S.A. sprawną dystrybucję oraz precyzyjne wydawanie zaplanowanej ilości mąki. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej technologii oraz osprzętom, odbywa się to z zachowaniem bardzo wysokich standardów bezpieczeństwa żywności. Dodatkowo pokaźne zbiorniki na spedycji pozwalają zmagazynować jeszcze większe ilości mąki.

– Nowa spedycja otrębowa to nasza ostatnia inwestycja, która jest już na finiszu prac. Po modernizacji młyna znacznie zwiększyliśmy dobowy przemiał zboża. Spowodowało to konieczność wybudowania nowej spedycji otrębowej, która będzie praktycznie całkowicie bezobsługowa. Będzie wyposażona w laser, który skontroluje ilość wsypanych otrąb w danym miejscu i przesunie rękaw zasypowy w kolejne miejsce, aby zasyp był rozłożony równomiernie– mówi prezes Podlaskich Zakładów Zbożowych S.A.
Mieszalnia Buhler'a
Mieszalnia Buhler'a – to kolejna zakończona inwestycja Podlaskich Zakładów Zbożowych w Białymstoku. Dzięki zastosowanej technologii białostocki młyn jest obecnie jednym z najnowocześniejszych młynów w Polsce. Mieszalnia jest w stanie wymieszać kilka partii mąk w dowolnych proporcjach. Do tego można dozować odpowiednie enzymy oraz inne dodatki z niezwykłą dokładnością, odmierzaną za pomocą najczulszych wag.
- Aktualnie piekarnie i zakłady produkujące pieczywo prześcigają się w coraz to nowszych recepturach oraz technologiach stosowanych przy wypieku pieczywa. Niesie to za sobą wyzwanie dla młyna w przygotowaniu głównego surowca w piekarnictwie – mąki. Dzięki dokładnemu mieszaniu wielu frakcji mąk oraz dodatków, w specjalistycznej mieszalni Buhler’a możemy przygotować mąkę dopasowaną do każdego profilu produkcyjnego Klienta – mówi Sylwia Majewicz.

Modernizacja młyna w Suwałkach
Generalna modernizacja, nowy park maszynowy, a w efekcie jeszcze większa wydajność – tak w skrócie można opisać kolejną znaczącą inwestycję – młyn w Suwałkach. Nowy młyn pszenny o wydajności kilkuset ton na dobę umożliwia produkcję tradycyjnych mąk pszennych, tj. typ 450, 500 i 750. Wielkim atutem powstającego młyna jest możliwość produkcji dużych ilości mąk makaronowych, tj. mąki krupczatki. Co ważne, wszystkie urządzenia w modernizowanym młynie są firmy Buhler.
W minionym roku na terenie młyna w Suwałkach ruszyła dodatkowo budowa nowoczesnej spedycji mąk oraz otrąb, co umożliwi sprawną dystrybucję powstających produktów przemiału. Niezwykle istotne jest również utworzenie profesjonalnego laboratorium, wyposażonego w najwyższej jakości sprzęt do analizy przyjmowanego surowca oraz produkowanej mąki.
Podlaskie Młyny – debiut nowego brandu
Jednym z większych sukcesów minionego roku w PZZ było wprowadzenie na rynek zupełnie nowej marki. Podlaskie Młyny – to odpowiedź na wciąż rosnące potrzeby Klientów poszukujących produktów pochodzących ze zdrowych upraw, z serca Zielonych Płuc Polski. Nowa, elegancka kredowa torebka z transparentnym oknem, przez które widać produkt w środku, z pewnością przyciągnie uwagę wielu Klientów. Brand jest przeznaczony do sprzedaży w całej Polsce, ale oczywiście w pierwszej kolejności pojawił się na rodzimym Podlasiu i już zyskał swoich wiernych odbiorców.

PZZ produkuje Mąkę na pizzę – idealna do użycia w domu
Nowym produktem, który pojawił się w portfolio PZZ jest specjalistyczna Mąka na pizzę włoską. Dzięki odpowiednio przygotowanej mące przygotowanie pizzy w domu będzie niesłychanie proste i przyjemne: ciasto na spód od pizzy będzie elastyczne, łatwe w wyrabianiu i formowaniu, a odpowiednio długi okres fermentacji ciasta spowoduje, że pizza będzie lekka i smaczna.
– Te wszystkie działania i inwestycje ułatwią produkcję, analizę oraz transport mąk nie tylko na terenie kraju, ale też i za granicę. Na razie skupiamy się na Litwie, ale nie jest wykluczone, że niebawem usłyszy o nas cały świat – podsumowuje Sylwia Majewicz.


PZZ podołały wyzwaniom
Również zdaniem Krzysztofa Gwiazdy, Prezesa Zarządu Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego miniony rok w branży był bardzo trudny.
– W pierwszej kolejności należy wymienić gwałtowny wzrost popytu na mąkę paczkowaną w opakowania detaliczne, a także zwiększone zapotrzebowanie na kasze i płatki. Na początku marca Polacy tłumnie ruszyli do sklepów, chcąc zgromadzić zapasy żywności o przedłużonej trwałości. Podlaskie Zakłady Zbożowe podołały temu wyzwaniu – mówi Gwiazda.
Wiele branż ucierpiało na trwającej nieprzerwanie pandemii koronawirusa. Aczkolwiek sztuką jest wykorzystać ten czas w odpowiedni sposób. Niektórzy pozwolili sobie na więcej wolnego, złapali oddech. Inni prą i posuwają do przodu planowane inwestycje. Widać, że Podlaskie Zakłady Zbożowe S.A. w Białymstoku dążą w niezmiennym kierunku od kilku lat – do rozwoju swojego młyna. Oby tak dalej!

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Finał III edycji akcji „Dom z Serca” Biuro prasowe
2024-12-20 | 13:20

Finał III edycji akcji „Dom z Serca”

Budowa kolejnego już „Domu z Serca” dobiegła końca! 19 grudnia br. Grupa Budimex wraz z partnerami oddała do użytku nowoczesny, modułowy dom dla Pani Teresy z Wołomina –
Firma Dynamiczny rozwój i inwestycja w przyszłość: podsumowanie roku 2024 w sieci fran
2024-12-19 | 15:00

Dynamiczny rozwój i inwestycja w przyszłość: podsumowanie roku 2024 w sieci fran

Miniony rok okazał się przełomowym okresem dla sieci sklepów Komfort, eksperta w branży wykończenia wnętrz w Polsce. Firma znacząco rozwinęła swoją działalność w segmencie
Firma DDW podsumowuje rok 2024 branży wodorowej
2024-12-19 | 12:15

DDW podsumowuje rok 2024 branży wodorowej

2024 rok był pod wieloma względami ważny dla rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce.   Eksperci Stowarzyszenia Dolnośląska Dolina Wodorowa przygotowali syntetyczne podsumowanie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom

Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Fundusze unijne

Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier

Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.