Jak firmy mogą wspierać pracujących rodziców?
Wakacje czy ferie to dla wielu pracujących rodziców nie lada wyzwanie, które wymaga często starannego planu działania. Jak jednak zorganizować dziecku właściwą opiekę i uatrakcyjnić czas, kiedy koszt obozów nie mieści się w domowym budżecie, a przekazanie dzieci pod opiekę dziadków nie zawsze jest możliwe? Badania McKinsey's American Opportunity Survey przeprowadzone w maju 2021 r. pokazują, że tylko 39 proc. respondentów mogło pozwolić sobie na opłacenie dodatkowej opieki nad dziećmi[1]. Te dane to dowód na to, że wakacje czy ferie mogą spędzać sen z powiek wielu rodzicom. Aby zmniejszyć stres z tym związany i wesprzeć osoby pracujące w zachowaniu równowagi pomiędzy życiem rodzinnym a zawodowym z pomocą może przyjść… pracodawca.
Elastyczny pracodawca to odpowiedź na potrzeby rodziców
Potrzeby pracowników są różne i zależą głównie od charakteru pracy, sytuacji rodzinnej czy zdrowotnej. Benefity, nie tylko płacowe, mogą pomóc w lepszej organizacji życia zawodowego i prywatnego. Z badania przeprowadzonego przez HRK S.A. wynika, że aż 78 procent respondentów chciałaby pracować w systemie hybrydowym, natomiast blisko 2/3 Polaków doceniłoby elastyczny czas wykonywania obowiązków[1]. Praca hybrydowa powinna jednak pozostawać w zgodzie z najlepszymi praktykami i interesem zarówno pracodawcy, jak i pracownika, co nie zawsze jest możliwe.
Szczególnie w wakacje czy ferie zdarzyć się może sytuacja, w której rodzice mogą mieć trudność z pogodzeniem roli opiekuna dziecka i profesjonalnego pracownika. Dlatego programy, które pomagają zachować work-life balance są bardzo pożądane. Kluczowe jest też to, aby odpowiadały one na rzeczywiste potrzeby pracowników, którzy również w prywatnym życiu mają ważne role do odegrania. Na rynku funkcjonuje coraz więcej firm, które wsłuchują się w opinie pracowników i znajdują sposoby na to, aby wzmocnić ich poziom zadowolenia, zwiększyć motywację i satysfakcję z pracy.
Przykładem takiego działania jest firma Fiserv Polska S.A., właściciel marki PolCard from Fiserv, która w sierpniu br. wsparła pracowników organizując półkolonie dla dzieci w wieku szkolnym (6-14 lat). W tym celu w biurze została zaaranżowana specjalna przestrzeń, gdzie dzieci spędzały kreatywnie czas na warsztatach i zabawie, pod czujnym okiem profesjonalnych animatorek. Rodzice w tym czasie mogli spokojnie pracować. Program półkolonii został odpowiednio dopasowany do poszczególnych grup wiekowych. Firma zapewniła również ciepłe posiłki dostosowane do indywidualnych potrzeb żywieniowych dzieci. Akcja, w której wzięło aż 70 dzieci spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem. Co więcej, firma planuje powtórzyć organizację przedsięwzięcia również w przyszłoroczne wakacje.
Cieszy fakt, że coraz więcej firm podąża za trendami budowania kultury organizacyjnej przyjaznej pracownikom. Rodzice należą do jednej z grup, o którą warto zadbać. Poza przywilejami wynikającymi z regulacji prawnych, osoby pracujące i posiadające dzieci coraz częściej mogą liczyć na różnego rodzaju udogodnienia w środowisku pracy, takie jak: specjalistyczne webinary dla rodziców, warsztaty edukacyjne, konkursy z okazji Dnia Dziecka, czy dodatkowe benefity finansowe z okazji świąt. Dzięki takim działaniom łatwiej o pozytywną relację z pracownikiem, a w dalszej perspektywie o jego lojalność i maksymalną efektywność i zaangażowanie.
[1] Elastyczny czas pracy - ebook (hrk.pl)
[1] Ten insights on the state of economic opportunity | McKinsey

Rada Przedsiębiorców apeluje o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania

Sanepid a deratyzacja – obowiązkowe akcje eliminacji szkodników
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.