Komunikaty PR

Kleić czy skręcać? Wykroje z taśm dwustronnie klejących i błon klejowych

2022-05-24  |  01:00
Biuro prasowe

 

Zainteresowanie montażem produktów za pomocą taśm dwustronnie klejących, samoprzylepnych i błon klejowych nieustannie wzrasta. Trend ten jest szczególnie widoczny w branżach: motoryzacyjnej, elektronicznej, AGD, budownictwie i reklamie, jednak szybko przekonują się do niego kolejni producenci. Tym bardziej, że dostępne na rynku rozwiązania pozwalają dobrać taśmę/błonę lub ich wykrój odpowiednio do konkretnych potrzeb, obciążeń, warunków funkcjonowania połączenia oraz jego trwałości.

 

Taśmy dwustronnie klejące i błony klejowe zapewniają trwałe i szczelne połączenie dwóch elementów. A grube taśmy dwustronne amortyzują także drgania i kompensują współczynnik rozszerzalności termicznej. Aleksander Wolny, kierownik Działu Rozwoju Produktu w firmie Etisoft rekomenduje: Tam, gdzie jest to możliwe, polecam zastosowanie taśm dwustronnych lub ich wykrojów. Należy pamiętać, że właściwie wykonane połączenia klejowe nie obciąża konstrukcji. Godne uwagi jest, że przenosi też naprężenia na całą powierzchnię połączenia, czego nie można powiedzieć o połączeniach skręcanych.

 

Taśmy dwustronnie klejące, błony klejowe i wykroje

Taśma dwustronnie klejąca to materiał będący nośnikiem, po obydwu stronach którego nałożony został klej zabezpieczony linerem. Jeśli taśma dwustronna nie ma nośnika, mamy do czynienia z błoną klejącą.

 

O trwałości połączenia i przeznaczeniu taśmy dwustronnie klejącej decydują oczywiście właściwości kleju oraz nośnika, przy czym po każdej stronie nośnika można zastosować klej o różnych parametrach. Na przykład taśma może mieć z jednej strony klej łatwo usuwalny, a z drugiej – permanentny. Klej determinuje także właściwości błony klejowej.

 

Doskonałym rozwiązaniem są wykroje z taśm dwustronnie klejących i błon klejowych, które pozwalają dostosować kształt warstwy nośnej/kleju do kształtu produktu. Są one często stosowane w elektronice, motoryzacji i produktach AGD – wszędzie tam, gdzie niezbędna jest duża precyzja, a łączone elementy są małe i mają nieregularne kształty.

 

Taśmy klejące i błony klejowe oraz ich wykroje zapewniają:

  • jednakową grubość warstwy klejącej na całej powierzchni łączonych elementów,
  • szybkie, zautomatyzowane nakładanie taśmy,
  • czyste i estetyczne połączenie dzięki odpowiedniej szerokości taśmy oraz kształtowi wykroju,
  • szybkie wiązanie kleju,
  • możliwość łączenia materiałów o różnych parametrach fizykochemicznych,
  • szczelne połączenia, które mogą zapobiegać wnikaniu wilgoci i kurzu (nie dotyczy taśm z nośnikiem bibułkowym),
  • czyste stanowisko pracy (w porównaniu do klejów w postaci płynnej oraz past),
  • zmniejszenie wagi produktu w porównaniu do połączeń skręcanych.

 

Wykroje montażowe

Wykroje montażowe pozwalają uprościć i przyspieszyć proces produkcji dzięki dostosowaniu kształtu nośnika/kleju do klejonego detalu. Umożliwiają precyzyjne nałożenie warstwy klejącej wszędzie tam, gdzie niezbędna jest szczególna dokładność i dlatego doskonale sprawdzają się przy klejeniu niewielkich, nieregularnych powierzchni. Tym bardziej, że niektóre wykroje mogą być nakładane automatycznie.

 

Ponieważ jednak w przypadku klejenia nie ma produktu uniwersalnego, producenci wykrojów montażowych z taśm dwustronnie klejących oraz błon klejących, a także konwerterzy taśm dwustronnie klejących mają z reguły w ofercie szerokie portfolio taśm wielu renomowanych producentów, które pozwalają uwzględnić:

  • cechy fizyko-chemiczne łączonych materiałów (kluczowe znaczenie mają tu rodzaj i energia powierzchniowa),
  • typ powierzchni (gładka czy chropowata),
  • sztywność materiałów,
  • elastyczność łączonych materiałów,
  • warunki, w jakich będzie funkcjonowało połączenie, tj. temperatura i jej zmiany oraz warunki atmosferyczne,
  • trwałość samego połączenia.

 

Jak widać, wszystko zależy od tego, co będzie klejone, warunków narzucanych przez proces produkcji oraz wymagań dotyczących samego połączenia, czyli: jego trwałości, obciążeń, jakim będzie poddawane, oraz otoczenia, w jakim będzie pracować.

Dostęp do najnowocześniejszych technologii

Klienci oczekują dziś najwyższej jakości rozwiązań. Te mogą zapewnić firmy posiadające tytuł preferowanego konwertera 3M (Official 3M Preferred Converter), do grona których należy Etisoft. Eksperci posiadają wiedzę wspartą wieloletnim doświadczeniem i szkoleniami w zakresie wykorzystywanych materiałów tego amerykańskiego producenta. Klienci mają więc dostęp do najnowocześniejszych technologii.

 

Aleksander Wolny z Etisoft mówi: Jako producent wykrojów montażowych z taśm dwustronnie klejących oraz konwerter taśm dwustronnie klejących mamy w ofercie szerokie spektrum taśm wielu renomowanych producentów, w tym firmy 3M. Jednak w przypadku klejenia nie ma produktu uniwersalnego. Dlatego do każdego projektu podchodzimy indywidualnie, przeprowadzając odpowiednią liczbę testów w naszym laboratorium, tak aby w 100% mieć pewność, że to, co zaproponowaliśmy, spełni wymogi klienta.

 

Z tego względu, rozważając przejście z połączeń skręcanych na klejone, najlepiej jest zasięgnąć rady specjalisty, który doskonale orientuje się w meandrach tego skomplikowanego zagadnienia i zaproponuje najlepsze, a co ważniejsze – przetestowane i sprawdzone rozwiązanie.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Masterlease: rekordowa liczba samochodów we flocie Biuro prasowe
2024-07-05 | 12:25

Masterlease: rekordowa liczba samochodów we flocie

  Już ponad 40 tys. samochodów jest we flocie Masterlease. Należąca do Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego, Masterlease jest głównym centrum kompetencyjnym dla
Firma Przemysł 4.0 to wiele narzędzi usprawniających produkcję. Które i jak wybrać?
2024-06-28 | 01:00

Przemysł 4.0 to wiele narzędzi usprawniających produkcję. Które i jak wybrać?

Według badań przeprowadzonych wśród polskich przedsiębiorstw, 88% ankietowanych uważa, że wdrożenie narzędzi Przemysłu 4.0 zwiększa konkurencyjność ich firm na rynku. 39%
Firma Nowa era w branży imprez firmowych
2024-06-28 | 01:00

Nowa era w branży imprez firmowych

Planowanie imprezy firmowej może zająć nawet rok. W tym czasie należy wziąć pod uwagę nie tylko podstawowe kwestie jak termin i miejsce wydarzenia, ale również zadbać o ciekawe

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Finanse

Sektor finansowy walczy o pracowników. Coraz ważniejsze stają się kompetencje technologiczne

W Polsce 66 proc. organizacji ma trudności w obsadzaniu wakatów nowymi pracownikami o pożądanych kompetencjach. Największe problemy z rekrutacją ma branża finansów i nieruchomości (74 proc.) – wynika z raportu ManpowerGroup „Niedobór talentów”. Wśród najbardziej pożądanych umiejętności są te, które wiążą się z rozwojem technologii. Z jednej strony potrzebna jest chęć pracowników do samorozwoju, by nadążać za trendami, z drugiej – sami pracodawcy muszą ich do tego zachęcać i motywować. To jedno z wielu wyzwań stojących przed firmami.

Ochrona środowiska

Regulacje dotyczące zrównoważonego rozwoju będą dużym wyzwaniem dla biznesu. Firmy potrzebują dużego wsparcia od państwa

W związku z koniecznością wdrażania ESG firmy potrzebują dużego wsparcia zarówno edukacyjnego, merytorycznego, jak i finansowego. Dostosowanie się do wymogów prawnych w tym obszarze jest bowiem dla biznesu, szczególnie małego i średniego, dużym wyzwaniem. Warto jednak wykorzystać ten czas na niezbędne przygotowania i zyskanie przewag konkurencyjnych. Może temu służyć ścisła współpraca z dużymi kontrahentami, którzy są bardziej zaawansowani we wdrażaniu zasad zrównoważonego rozwoju. – Pomoc jest zdecydowanie potrzebna ze strony państwa – ocenia Marta Wrembel, wiceprezeska ESG Impact Network.

Transport

Wymiana oświetlenia w stolicy na ostatniej prostej. Zwrot z inwestycji już widać na rachunkach za prąd

Zamiast żółtego lub pomarańczowego światła z sodowych latarni w stolicy coraz częściej spotykamy jasne oświetlenie LED. Do tej pory udało się wymienić ponad 60 tys. opraw, a cały proces ma się zakończyć na przełomie tego i przyszłego roku. Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie przekonuje, że inwestycja w wymianę opraw świetlnych pozwala ograniczyć zużycie prądu nawet o dwie trzecie w porównaniu do starych lamp. Oszczędności, jakie wygenerował ratusz, już sięgają wielu milionów złotych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.