Komunikaty PR

Kobiety-liderki. Z jakimi wyzwaniami mierzą się na co dzień?

2022-08-11  |  01:00
Biuro prasowe

Kobiety w zarządach firm i pełniące funkcje kierownicze to wąska, rzadko badana grupa. Mało wiemy o ich pracy. Przede wszystkim nie zdajemy sobie sprawy, z jakimi wyzwaniami muszą mierzyć się każdego dnia. A tych w życiu kobiet-liderek nie brakuje.

 

Według badań Grand Thornton, wysokie stanowiska kierownicze w średnich i dużych firmach w Polsce, rozumiane jako zarząd i szefowanie poszczególnymi departamentami, zajmuje 29% kobiet. Kobiety coraz częściej zapraszane są na największe wydarzenia biznesowe w kraju, gdzie występują jako ekspertki. W 2021 roku stanowiły niemal jedną trzecią wszystkich prelegentów. Coraz bardziej zacierają się granice między płciami w postrzeganiu funkcji społecznych. Obecnie roli kobiet nie sprowadza się wyłącznie do zajmowania się domem i opieki nad dziećmi. Kobiety rozwijają się, pną się po szczeblach kariery i odnoszą spektakularne sukcesy. Jednak droga do równowagi jest jeszcze daleka. Stereotyp płci wciąż dominuje w biznesie, o czym kobiety-liderki przekonują się każdego dnia.

 

Stereotyp płci – czy kobieta może robić karierę?

 

Dzieciom od praktycznie najmłodszych lat wpaja się, jaka jest rola kobiety, a jaka mężczyzny. Wiele zabawek dzieli się na „dziewczęce” i „chłopięce”. Dla małych dziewczynek przeznaczone są zabawkowe kuchenki, żelazka, pralki, podczas gdy chłopcy mogą bawić się samochodzikami, budować konstrukcje z klocków i na inne sposoby rozwijać swoje pasje. Społeczeństwo przykleja etykiety. W chłopcach zakorzenia się odwagę, bycie „twardym”, wybacza się hałaśliwość. Od dziewczynek wymaga się grzeczności, skromności i wrażliwości. Dzieci często wyrastają w przeświadczeniu, że celem kobiety jest urodzić i wychować dzieci oraz zadbać o dom, a mężczyzny – zdobyć dobrą pracę i rozwijać się zawodowo.

 

Wszystko to przekłada się na dorosłe życie. Pomijanie wypowiedzi kobiet, ironiczne uśmiechy, nagminne przerywanie kobietom i wykluczające rozmowy mężczyzn, to tylko jedne z wielu wyzwań, z jakimi kobiety-liderki mierzą się na co dzień. To negatywnie wpływa na ich poczucie własnej wartości. Badania pokazują, że nawet jedna czwarta kobiet-menadżerek czuje się niedoceniana w miejscu pracy. Mimo zajmowania wysokich stanowisk i pełnienia odpowiedzialnych funkcji, aż 61% ankietowanych postrzega swoją rolę w firmie jako wspierającą, a nie przywódczą. Natomiast 40% uważa swoje osiągnięcia za przeciętne.

 

Kobiety-liderki muszą walczyć o swoje. Każdego dnia udowadniać, że mają taką samą wartość jak mężczyźni i mogą równie efektywnie – a niejednokrotnie nawet lepiej – wykonywać swoje obowiązki zawodowe.

 

Stres – nieodłączny kompan pracy na wysokich stanowiskach

 

Praca w zarządzie czy na stanowisku kierowniczym zawsze wiąże się z większym stresem. Odpowiedzialna funkcja, konieczność podejmowania ważnych decyzji, wysokie wymagania, presja czasu – to wszystko powoduje ciągłe napięcie, które negatywnie wpływają na wiele aspektów życia kobiet-liderek. Przede wszystkim stres utrudnia efektywne wykonywanie obowiązków zawodowych. Pojawia się frustracja i uczucie bezsilności. Negatywne skutki stresu widoczne są też w życiu prywatnym kobiet-liderek. Pogorszenie relacji z najbliższymi, bezsenność, problemy ze zdrowiem fizycznym i psychicznym to tylko jedne z wielu konsekwencji przedłużającego się napięcia nerwowego.

 

Pod wpływem stresu osłabia się funkcja ochronna płaszcza hydrolipidowego skóry. Cera traci blask, staje się szara, pojawiają się wypryski, świąd, pieczenie, nadwrażliwość i przesuszenie. Zwiększa się ryzyko powstawania stanów zapalnych i urazów mechanicznych. Gruczoły łojowe, chcąc uregulować poziom lipidów, produkują więcej sebum, co przyczynia się do powstawania zmian trądzikowych.

 

Mądra i piękna – kobieta sukcesu potrafi to połączyć

 

Ze stresem warto walczyć – zachować równowagę i dbać o swoje zdrowie. Racjonalna dieta to podstawa. Każda kobieta-liderka powinna dostarczać swojemu organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Pełnowartościowe posiłki dodają energii, poprawiają samopoczucie i korzystnie wpływają na stan zdrowia.

 

Nieocenionym wsparciem w radzeniu sobie ze stresem jest aktywność fizyczna – zwłaszcza ta na świeżym powietrzu. Po niespełna 30 minutach intensywnego wysiłku znacząco wzrasta poziom endorfin w organizmie. Endorfiny, nazywane hormonami szczęścia, redukują poziom stresu i wprawiają w dobry nastrój. Trening to zatem dobre rozwiązanie dla ciała i umysłu.

 

Ukojeniem dla zmęczonej cery są codzienne rytuały pielęgnacyjne. O skórę warto dbać kompleksowo. Dokładne, ale jednocześnie przyjemne i delikatne oczyszczanie, antyoksydacja i nawilżanie to absolutne minimum.

 

Co ciekawe, staranna pielęgnacja nie tylko poprawia kondycję skóry, ale także odpręża obciążony silnym stresem umysł. Jak podkreśla Agata Kieda, właścicielka marki NOVALERM, a jednocześnie jej prezes i kobieta-liderka, mierząca się z różnymi wyzwaniami. – Stawiam na kosmetyki dbające nie tylko o moje piękno, ale także zdrowie. Dzięki nim działam kompleksowo: dbam zarówno o wygląd zewnętrzny, jak i  o dobre samopoczucie. Rytuał pielęgnacyjny to mój sposób na odstresowanie po ciężkim dniu w pracy i recepta na promienny wygląd każdego dnia.

 

Świat biznesu stawia przed kobietami-liderkami mnóstwo wyzwań. Warto dążyć do równowagi oraz dbać o siebie w każdym aspekcie – od wewnątrz i na zewnątrz.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Masterlease: rekordowa liczba samochodów we flocie Biuro prasowe
2024-07-05 | 12:25

Masterlease: rekordowa liczba samochodów we flocie

  Już ponad 40 tys. samochodów jest we flocie Masterlease. Należąca do Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego, Masterlease jest głównym centrum kompetencyjnym dla
Firma Przemysł 4.0 to wiele narzędzi usprawniających produkcję. Które i jak wybrać?
2024-06-28 | 01:00

Przemysł 4.0 to wiele narzędzi usprawniających produkcję. Które i jak wybrać?

Według badań przeprowadzonych wśród polskich przedsiębiorstw, 88% ankietowanych uważa, że wdrożenie narzędzi Przemysłu 4.0 zwiększa konkurencyjność ich firm na rynku. 39%
Firma Nowa era w branży imprez firmowych
2024-06-28 | 01:00

Nowa era w branży imprez firmowych

Planowanie imprezy firmowej może zająć nawet rok. W tym czasie należy wziąć pod uwagę nie tylko podstawowe kwestie jak termin i miejsce wydarzenia, ale również zadbać o ciekawe

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Finanse

Sektor finansowy walczy o pracowników. Coraz ważniejsze stają się kompetencje technologiczne

W Polsce 66 proc. organizacji ma trudności w obsadzaniu wakatów nowymi pracownikami o pożądanych kompetencjach. Największe problemy z rekrutacją ma branża finansów i nieruchomości (74 proc.) – wynika z raportu ManpowerGroup „Niedobór talentów”. Wśród najbardziej pożądanych umiejętności są te, które wiążą się z rozwojem technologii. Z jednej strony potrzebna jest chęć pracowników do samorozwoju, by nadążać za trendami, z drugiej – sami pracodawcy muszą ich do tego zachęcać i motywować. To jedno z wielu wyzwań stojących przed firmami.

Ochrona środowiska

Regulacje dotyczące zrównoważonego rozwoju będą dużym wyzwaniem dla biznesu. Firmy potrzebują dużego wsparcia od państwa

W związku z koniecznością wdrażania ESG firmy potrzebują dużego wsparcia zarówno edukacyjnego, merytorycznego, jak i finansowego. Dostosowanie się do wymogów prawnych w tym obszarze jest bowiem dla biznesu, szczególnie małego i średniego, dużym wyzwaniem. Warto jednak wykorzystać ten czas na niezbędne przygotowania i zyskanie przewag konkurencyjnych. Może temu służyć ścisła współpraca z dużymi kontrahentami, którzy są bardziej zaawansowani we wdrażaniu zasad zrównoważonego rozwoju. – Pomoc jest zdecydowanie potrzebna ze strony państwa – ocenia Marta Wrembel, wiceprezeska ESG Impact Network.

Transport

Wymiana oświetlenia w stolicy na ostatniej prostej. Zwrot z inwestycji już widać na rachunkach za prąd

Zamiast żółtego lub pomarańczowego światła z sodowych latarni w stolicy coraz częściej spotykamy jasne oświetlenie LED. Do tej pory udało się wymienić ponad 60 tys. opraw, a cały proces ma się zakończyć na przełomie tego i przyszłego roku. Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie przekonuje, że inwestycja w wymianę opraw świetlnych pozwala ograniczyć zużycie prądu nawet o dwie trzecie w porównaniu do starych lamp. Oszczędności, jakie wygenerował ratusz, już sięgają wielu milionów złotych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.