Komunikaty PR

Koronawirus: 4 firmowe oszczędności bez wychodzenia z domu [PORADNIK]

2020-04-17  |  01:00
Biuro prasowe
  • Koronawirus poturbuje polską gospodarkę w 2020 r. - eksperci ostrzegają, że PKB może wylądować na minusie, a pracę straci nawet milion Polaków.
  • Dotyczy to wszystkich branż, nawet tych, które póki co na pandemii nie tracą - jak apteki, hurtownie spożywcze, firmy kurierskie, rolnicy czy producenci żywności.
  • Eksperci wskazują 4 podstawowe źródła oszczędności na start, m.in. energię, której koszty można obecnie obniżyć nawet o 20% miesięcznie i nie wymaga to wychodzenia z domu.

 

Polski Instytut Ekonomiczny przygotował dla Polski scenariusze, z których wynika, że szacowany wzrost PKB w 2020 r. w wyniku pandemii koronawirusa spadnie od o 2,4 do nawet 8,2%. Niezależnie od tego, jak duży finalnie okaże się spadek, polskie przedsiębiorstwa znajdą się w bardzo trudnej sytuacji.

 

- W najgorszej kondycji będą oczywiście te firmy, które już teraz tracą na pandemii, czyli branża turystyczna, hotelarska czy gastronomiczna. Jednak nawet te przedsiębiorstwa, które obecnie radzą sobie bardzo dobrze, czyli apteki i magazyny farmaceutyczne, piekarnie, hurtownie spożywcze, firmy kurierskie, rolnicy czy producenci żywności muszą spodziewać się negatywnych efektów spowolnienia gospodarczego. Ich przewaga polega na tym, że już teraz mogą pomyśleć o szukaniu oszczędności bez ponoszenia konsekwencji biznesowych. Część cięć kosztów można wykonać zdalnie, bez wychodzenia z domu, co jest bardzo istotne w dobie minimalizowania ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa – mówi Katarzyna Bienias – Head Small & Medium Enterprises w Axpo Polska.

 

Przedsiębiorcy powinni być więc teraz otwarci na zmiany, które pomogą im w znalezieniu oszczędności. Pierwszym krokiem może być przejrzenie comiesięcznych rachunków i obcięcie zbędnych kosztów.

 

Poniżej przedstawiamy 4 pomysły na firmowe oszczędności, których dokonamy z domu

 

1. Telefon

Umowy z operatorami telefonicznymi często są jedynie co jakiś czas odnawiane. Przedsiębiorcy z wygody i braku czasu zgadzają się na wszystko, co oferuje im konsultant przy ich przedłużaniu. Większość została podpisana lata temu, a od tego czasu na rynku mogło pojawić się wiele konkurencyjnych ofert. Jest to zatem dobry czas na dopasowanie usług telefonicznych do potrzeb przedsiębiorstwa. Oszczędności w tej kwestii mogą być spore zwłaszcza wtedy, gdy w firma zatrudnia wielu pracowników i każdy posiada służbowy telefon. Obecnie wiele firm proponuje nowym klientom nawet pół roku usług za darmo, co także może pomóc przetrwać trudny okres.

 

2. Energia

To samo dotyczy rachunków za media. Warto poznać alternatywy dla obecnego dostawcy energii, tym bardziej że do dyspozycji mamy nie tylko standardowe opcje. Na przykład dzięki zamianie sprzedawcy można teraz obniżyć miesięczne koszty nawet o 20% ze względu na najniższe od miesięcy ceny na giełdzie.

 

- Przedsiębiorcy powinni szukać stabilnego i wiarygodnego partnera, który zapewni firmie indywidualne podejście, wysoką jakość obsługi i bezpieczeństwo. Warto skorzystać teraz z niskich cen energii oferowanych przy zmianie dostawcy i zabezpieczyć dostawy nawet na kilka lat w stałej cenie na cały okres umowy, szczególnie że można to zrobić bezpiecznie online. Ceny energii elektrycznej osiągają obecnie poziomy sprzed 2 lat- czyli takie, jakie były przed drastycznym okresem podwyżek z ostatnich lat. To dobry czas, żeby przyjrzeć się ofertom na rynku i wybrać najlepszą dla siebie – przy okazji można np., jak w Axpo, uzyskać darmową i zdalną analizę kosztów dystrybucji (kolejna oszczędność), potencjału na panele fotowoltaiczne i dostać w standardzie zieloną energię. Indywidualną ofertę można poznać bez wychodzenia z domu, eksperci telefonicznie i za darmo przeprowadzają wszystkie analizy i formalności, a umowa podpisywana jest online – dodaje Katarzyna Bienias.

 

3. Internet
Praktycznie każde przedsiębiorstwo pracuje obecnie w trybie online. Podobnie jak w przypadku umów z operatorami telefonicznymi, także oferta dostawcy internetu może być już nieco przestarzała i warto poświęcić czas, aby poszukać nowej. Przykładowo, różnica między ceną internetu światłowodowego o prędkości 1 Gb/s między dwoma czołowymi dostawcami wynosi teraz nawet 30%. Być może najbardziej opłacalną opcją okaże się jednak skorzystanie z pakietu i połączenie usług telefonicznych z tymi internetowymi od jednego operatora.

 

4. Raty kredytu lub leasingu

Dzięki wprowadzanym przez rząd w porozumieniu z branżą finansową rozwiązaniom, przedsiębiorcy mogą np. zdalnie zawiesić spłatę kredytu lub rat leasingu nawet na pół roku. Tzw. wakacje kredytowe pozwolą na przeczekanie słabszych finansowo miesięcy i powrócenie do spłaty zobowiązania po wyznaczonym czasie. Zaoszczędzone w ten sposób środki można przeznaczyć na wdrożenie mechanizmów zabezpieczających firmę lub wypłatę pensji dla pracowników.

 

***

 

W Polsce działa obecnie ok. 2 mln mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Z badania przeprowadzonego przez IMAS International na zlecenie Rzetelnej Firmy – partnera Krajowego Rejestru Długów wynika, że już na początku marca niemal 39% firm z sektora MSP odczuwało negatywne skutki pandemii, zwykle dotyczyły one finansów firmy.  Za chwilę wszystkie firmy zaczną w mniejszym lub większym stopniu odczuwać skutki spowolnienia gospodarczego, dlatego tak ważne jest, żeby o cięciach zbędnych kosztów zacząć myśleć zawczasu.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Zielony list. Usługi pocztowe także muszą być zrównoważone Biuro prasowe
2024-04-30 | 06:00

Zielony list. Usługi pocztowe także muszą być zrównoważone

W obliczu narastających wyzwań klimatycznych, branża pocztowa przyjmuje zielone rozwiązania logistyczne jako kluczową odpowiedź na zmieniające się regulacje dotyczące emisji.
Firma Efektywne magazynowanie w przemyśle spożywczym
2024-04-29 | 01:00

Efektywne magazynowanie w przemyśle spożywczym

Cukrownie, browary, mleczarnie, wytwórnie napojów gazowanych – to tylko kilka przykładów przedsiębiorstw, w których podczas procesów produkcyjnych,
Firma Rebranding w branży deweloperskiej – kto, jak, dlaczego?
2024-04-29 | 01:00

Rebranding w branży deweloperskiej – kto, jak, dlaczego?

PROFIT Development obchodzi właśnie 20-lecie swojego istnienia. Na przestrzeni dwóch dekad firma oddała do użytku tysiące mieszkań w Łodzi, we Wrocławiu i w Warszawie. W planie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

T-Mobile startuje w Polsce z nowym konceptem. Pozwoli klientom przetestować i doświadczyć najnowocześniejszych technologii

T-Mobile już od kilku lat realizuje strategię, która mocno skupia się na innowacjach i doświadczeniach klienta związanych z nowymi technologiami. Połączeniem obu tych elementów jest Magenta Experience Center – nowoczesny koncept, który ma zapewnić klientom możliwość samodzielnego przetestowania najnowszych technologii. Format, z sukcesem działający już na innych rynkach zachodnioeuropejskich, właśnie zadebiutował w Warszawie. Będą z niego mogli korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Problemy społeczne

W Polsce brakuje dostępnych cenowo mieszkań. Eksperci mówią o kryzysie mieszkaniowym

 Większość osób – nawet ze średnimi, wcale nie najgorszymi dochodami – ma problem, żeby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, ale też z tym, żeby po zaspokojeniu tych potrzeb, po opłaceniu wszystkich rachunków i opłat związanych z mieszkaniem, mieć jeszcze środki na godne życie – mówi Aleksandra Krugły z Fundacji Habitat for Humanity Poland. Jak wskazuje, problem stanowi nie tylko wysoki współczynnik przeciążenia kosztami mieszkaniowymi, ale i tzw. luka czynszowa, w której mieści się ponad 1/3 społeczeństwa. Tych problemów nie rozwiąże jednak samo zwiększanie liczby nowych lokali. Potrzebne są również rozwiązania, które umożliwią zaangażowanie sektora prywatnego w zwiększenie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.