Komunikaty PR

Kształtowanie wizerunku firmy na rynku pracy – co przyciąga talenty?

2022-02-09  |  01:00
Biuro prasowe

Kształtowanie wizerunku firmy na rynku pracy ma ogromne znaczenie. Powinien to być jeden z kluczowych elementów rozwoju każdego przedsiębiorstwa. Zwłaszcza, że jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, systematycznie spada liczba zajętych miejsc pracy. Co to oznacza? Coraz trudniej o wykwalifikowanego pracownika. Pracodawcy w najbliższym roku będą stawiać na kształtowanie wizerunku przyjaznej firmy, aby przyciągnąć pracowników, a także będą zwiększać wydajność już zatrudnionej kadry.

Automatyzacja i robotyzacja nie spowodowała, iż na rynku pojawiło się więcej osób chętnych do podjęcia nowych wyzwań. Obecnie brakuje rąk do pracy. Niedobry odczuwają głównie firmy produkcyjne, a także zakłady mechaniczne, fryzjerskie, branża budowlana czy IT. W jaki sposób przyciągnąć pracownika do firmy i sprawić, aby pozostał z nami na dłużej? Niezbędne jest kształtowanie wizerunku firmy przyjaznej człowiekowi i środowisku naturalnemu.

Pracodawca w opałach

Co trzeci Polak jest gotowy zmienić pracę, a co piąty wybrał innego pracodawcę w ciągu ostatniego roku – wynika z najnowszych badań Pracuj.pl. Pracownicy najczęściej poszukują nowego zajęcia, ponieważ chcieliby więcej zarabiać, rozwijać się, czują się niedoceniani w obecnej firmie, a także chcą zmienić branżę czy zawód. Jak zatem utrzymać pracownika?

 – Pamiętajmy, że proces onboardingowy jest kosztowny. Zatrudniony i wdrożony pracownik to pewnego rodzaju inwestycja. Tylko od pracodawców zależy na ile była ona skuteczna i słuszna – mówi Sebastian Kopiej, Prezes Zarządu Commplace. – Aby zatrzymać pracownika w firmie, a także pozyskać nowych, niezbędna jest odpowiednia polityka personalna i szereg podejmowanych działań w ramach Employer Brandingu. To, jak pracownicy mówią o firmie, wpływa także na dalsze rekrutacje.

Konkurencyjność firmy badana jest także za pomocą jej reputacji. Dlatego tak istotne jest wypracowanie marki rzetelnego i sprawdzonego pracodawcy.

Era wymagającego pracownika

Przed pracodawcami stawianych jest wiele wyzwań w związku z rekrutacją pracownika nowej ery. A jaki on jest? Ceni sobie work-life balance, chce się rozwijać, docenia proekologiczne rozwiązania, a także to, jaką wizję i misję ma firma.

Osoby poszukujące zatrudnienia sprawdzają, jakie są opinie o danej firmie, dlatego tak istotne jest prowadzenie spójnej strategii komunikacji skierowanej zarówno do obecnych, jak i potencjalnych pracowników – dodaje prezes Kopiej. – Firma powinna przedstawiać swoje wartości, zasady, wizję, misję, a także kulturę organizacyjną. Od czego zacząć budowanie strategii employer brandingowej? Na początku od audytu, czyli zbadania elementów, które warto poprawić. Kluczową rolę odgrywają także działania CSR-owe.

Działania CSR-owe są szczególnie doceniane przez młode pokolenie. A co jeszcze jest dla nich ważne? Poza work-life balance istotny jest rozwój osobisty, możliwość podróży i delegacji, a także sposób pracy (hybrydowość). Ogromną rolę dla osób w każdym wieku odgrywają benefity.

Aż 78 proc. pracowników bierze pod uwagę opinie o firmie i jej renomę[1]. Wiarygodność i rozpoznawalność to dwa kluczowe elementy, które przyciągają potencjalnych kandydatów. Ekspert Commplace jest zdania, że w związku z tymi danymi coraz więcej firm postawi – a na pewno powinno to zrobić - na budowę spójnej strategii employer brandingowej.  

 


[1] Badania Pracuj.pl

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Masterlease: rekordowa liczba samochodów we flocie Biuro prasowe
2024-07-05 | 12:25

Masterlease: rekordowa liczba samochodów we flocie

  Już ponad 40 tys. samochodów jest we flocie Masterlease. Należąca do Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego, Masterlease jest głównym centrum kompetencyjnym dla
Firma Przemysł 4.0 to wiele narzędzi usprawniających produkcję. Które i jak wybrać?
2024-06-28 | 01:00

Przemysł 4.0 to wiele narzędzi usprawniających produkcję. Które i jak wybrać?

Według badań przeprowadzonych wśród polskich przedsiębiorstw, 88% ankietowanych uważa, że wdrożenie narzędzi Przemysłu 4.0 zwiększa konkurencyjność ich firm na rynku. 39%
Firma Nowa era w branży imprez firmowych
2024-06-28 | 01:00

Nowa era w branży imprez firmowych

Planowanie imprezy firmowej może zająć nawet rok. W tym czasie należy wziąć pod uwagę nie tylko podstawowe kwestie jak termin i miejsce wydarzenia, ale również zadbać o ciekawe

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Finanse

Sektor finansowy walczy o pracowników. Coraz ważniejsze stają się kompetencje technologiczne

W Polsce 66 proc. organizacji ma trudności w obsadzaniu wakatów nowymi pracownikami o pożądanych kompetencjach. Największe problemy z rekrutacją ma branża finansów i nieruchomości (74 proc.) – wynika z raportu ManpowerGroup „Niedobór talentów”. Wśród najbardziej pożądanych umiejętności są te, które wiążą się z rozwojem technologii. Z jednej strony potrzebna jest chęć pracowników do samorozwoju, by nadążać za trendami, z drugiej – sami pracodawcy muszą ich do tego zachęcać i motywować. To jedno z wielu wyzwań stojących przed firmami.

Ochrona środowiska

Regulacje dotyczące zrównoważonego rozwoju będą dużym wyzwaniem dla biznesu. Firmy potrzebują dużego wsparcia od państwa

W związku z koniecznością wdrażania ESG firmy potrzebują dużego wsparcia zarówno edukacyjnego, merytorycznego, jak i finansowego. Dostosowanie się do wymogów prawnych w tym obszarze jest bowiem dla biznesu, szczególnie małego i średniego, dużym wyzwaniem. Warto jednak wykorzystać ten czas na niezbędne przygotowania i zyskanie przewag konkurencyjnych. Może temu służyć ścisła współpraca z dużymi kontrahentami, którzy są bardziej zaawansowani we wdrażaniu zasad zrównoważonego rozwoju. – Pomoc jest zdecydowanie potrzebna ze strony państwa – ocenia Marta Wrembel, wiceprezeska ESG Impact Network.

Transport

Wymiana oświetlenia w stolicy na ostatniej prostej. Zwrot z inwestycji już widać na rachunkach za prąd

Zamiast żółtego lub pomarańczowego światła z sodowych latarni w stolicy coraz częściej spotykamy jasne oświetlenie LED. Do tej pory udało się wymienić ponad 60 tys. opraw, a cały proces ma się zakończyć na przełomie tego i przyszłego roku. Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie przekonuje, że inwestycja w wymianę opraw świetlnych pozwala ograniczyć zużycie prądu nawet o dwie trzecie w porównaniu do starych lamp. Oszczędności, jakie wygenerował ratusz, już sięgają wielu milionów złotych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.