Monitoring pożarowy – wyższy poziom bezpieczeństwa
System sygnalizacji pożaru (SSP) to podstawowy system, którego zadaniem jest wczesne wykrycie zagrożenia pożarowego oraz powiadomienie użytkowników obiektu o wykrytym zagrożeniu. Dla wybranych obiektów, wymienionych w rozporządzeniu MSWiA, dla których ryzyko wystąpienia pożaru może skutkować rozległym zagrożeniem zdrowia i życia ludzi oraz znacznymi stratami materialnymi został ustanowiony wymóg stosowania certyfikowanych i dopuszczonych do stosowania w ochronie przeciwpożarowej systemów transmisji alarmów pożarowych.
Wymóg stanowi, aby zweryfikowaną informację o wykrytym zagrożeniu pożarowym w systemie sygnalizacji pożaru przekazać bezpośrednio do stanowiska kierowania Państwowej Straży Pożarnej, skąd są dysponowane jednostki ratowniczo-gaśnicze. Na podstawie opublikowanych wymagań i norm, inżynierowie i programiści białostockiej firmy STEKOP opracowali system transmisji alarmów pożarowych STAP2009, który obecnie jest najpowszechniej stosowanym tego rodzaju systemem w ochronie przeciwpożarowej w Polsce.
W ramach kompleksowych usług ochrony życia, zdrowia i mienia publicznego STEKOP realizuje usługę monitorowania bezpieczeństwa pożarowego obiektów. Usługa realizowana jest na podstawie zawartych umów z poszczególnymi Komendantami Państwowej Straży Pożarnej i przy zachowaniu zgodności z obowiązującymi wymaganiami. Zgodnie z udzielonym przez CNBOP- PIB Świadectwem Dopuszczenia, do przesyłania sygnałów z nadzorowanych obiektów, system STAP 2009 wykorzystuje dwa niezależne tory transmisji, z których każdy pracuje w trybie dwukierunkowym ze zwrotnym potwierdzaniem odbioru zdarzeń.
– Usługa świadczona jest podmiotom, które zgodnie z przepisami są zobowiązane korzystać z monitoringu przeciwpożarowego lub wystąpiły i uzyskały zgodę Komendanta PSP. Podmioty te mają zainstalowane systemy sygnalizacji pożaru podłączone do systemu transmisji alarmów pożarowych, którego Operatorem jest STEKOP SA. Usługę realizujemy na terenie całej Polski, m.in. w Białymstoku, Ełku, Giżycku, Kętrzynie, Łodzi, Poznaniu czy w Warszawie – mówi Artur Klemensowicz przedstawiciel STEKOPU.
Ponadto, STEKOP SA wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pozostałych klientów, oferuje usługę monitorowania zagrożeń pożarowych w ramach niecertyfikowanych, popularnych systemów alarmowych.
– Na bazie naszego autorskiego systemu oferujemy również usługę tak zwaną "dla każdego". Wówczas tradycyjny system alarmowy uzupełnimy, np. o czujkę dymu. Wtedy Centrum Monitorowania może być informowane o pożarze – dodaje przedstawiciel STEKOPU.
Finał III edycji akcji „Dom z Serca”
Dynamiczny rozwój i inwestycja w przyszłość: podsumowanie roku 2024 w sieci fran
DDW podsumowuje rok 2024 branży wodorowej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.