Monitoring pożarowy – wyższy poziom bezpieczeństwa
System sygnalizacji pożaru (SSP) to podstawowy system, którego zadaniem jest wczesne wykrycie zagrożenia pożarowego oraz powiadomienie użytkowników obiektu o wykrytym zagrożeniu. Dla wybranych obiektów, wymienionych w rozporządzeniu MSWiA, dla których ryzyko wystąpienia pożaru może skutkować rozległym zagrożeniem zdrowia i życia ludzi oraz znacznymi stratami materialnymi został ustanowiony wymóg stosowania certyfikowanych i dopuszczonych do stosowania w ochronie przeciwpożarowej systemów transmisji alarmów pożarowych.
Wymóg stanowi, aby zweryfikowaną informację o wykrytym zagrożeniu pożarowym w systemie sygnalizacji pożaru przekazać bezpośrednio do stanowiska kierowania Państwowej Straży Pożarnej, skąd są dysponowane jednostki ratowniczo-gaśnicze. Na podstawie opublikowanych wymagań i norm, inżynierowie i programiści białostockiej firmy STEKOP opracowali system transmisji alarmów pożarowych STAP2009, który obecnie jest najpowszechniej stosowanym tego rodzaju systemem w ochronie przeciwpożarowej w Polsce.
W ramach kompleksowych usług ochrony życia, zdrowia i mienia publicznego STEKOP realizuje usługę monitorowania bezpieczeństwa pożarowego obiektów. Usługa realizowana jest na podstawie zawartych umów z poszczególnymi Komendantami Państwowej Straży Pożarnej i przy zachowaniu zgodności z obowiązującymi wymaganiami. Zgodnie z udzielonym przez CNBOP- PIB Świadectwem Dopuszczenia, do przesyłania sygnałów z nadzorowanych obiektów, system STAP 2009 wykorzystuje dwa niezależne tory transmisji, z których każdy pracuje w trybie dwukierunkowym ze zwrotnym potwierdzaniem odbioru zdarzeń.
– Usługa świadczona jest podmiotom, które zgodnie z przepisami są zobowiązane korzystać z monitoringu przeciwpożarowego lub wystąpiły i uzyskały zgodę Komendanta PSP. Podmioty te mają zainstalowane systemy sygnalizacji pożaru podłączone do systemu transmisji alarmów pożarowych, którego Operatorem jest STEKOP SA. Usługę realizujemy na terenie całej Polski, m.in. w Białymstoku, Ełku, Giżycku, Kętrzynie, Łodzi, Poznaniu czy w Warszawie – mówi Artur Klemensowicz przedstawiciel STEKOPU.
Ponadto, STEKOP SA wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pozostałych klientów, oferuje usługę monitorowania zagrożeń pożarowych w ramach niecertyfikowanych, popularnych systemów alarmowych.
– Na bazie naszego autorskiego systemu oferujemy również usługę tak zwaną "dla każdego". Wówczas tradycyjny system alarmowy uzupełnimy, np. o czujkę dymu. Wtedy Centrum Monitorowania może być informowane o pożarze – dodaje przedstawiciel STEKOPU.

Gospodarka przyszłości zaczyna się dziś. Liderzy odpowiedzialnego biznesu na Sustainable Economy Summit już 27-28 maja

Rada Przedsiębiorców apeluje o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Blackout w Hiszpanii i Portugalii ujawnił braki europejskiego systemu elektroenergetycznego. Niezbędna modernizacja sieci i połączeń między krajami
Komisja Europejska musi wyciągnąć wnioski z problemów z dostawami energii w Hiszpanii i Portugalii. Zapowiada też podjęcie działań, aby uniknąć takich poważnych blackoutów w przyszłości. Eksperci apelują przede wszystkim o inwestycje w modernizację sieci, by była ona gotowa na większą liczbę źródeł odnawialnych, a także w rozbudowę połączeń między państwami członkowskimi, dzięki czemu łatwiej będzie reagować na kryzysy.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.