Najlepsze Miejsca Pracy™ w Europie 2022: 15 firm z Polski
Be Communications
ul. Kijowska 5
03-738 Warszawa
j.kowalczuk|becomms.pl| |j.kowalczuk|becomms.pl
+48 603 98 18 72
www.becomms.pl
Tegoroczny ranking Najlepszych Miejsc Pracy™ w Europie pokazuje, że firmy z Polski mogą z powodzeniem konkurować z europejskimi pracodawcami. 15 laureatów wśród 150 firm wyróżnionych przez Great Place to Work® w tym rankingu to jak dotychczas najlepszy wynik Polski. Great Place to Work® w tej edycji konkursu przebadał łącznie przeszło 3 tysiące firm z 37 europejskich krajów, zatrudniających razem blisko 1,5 miliona pracowników. Wszystkie wyróżnione firmy to laureaci lokalnych list Najlepszych Miejsc Pracy™, ogłaszanych w poszczególnych krajach w poprzednich miesiącach.
Pierwsze miejsce na liście 50 Najlepszych Dużych Miejsc Pracy™ w Europie, zatrudniających od 500 pracowników wzwyż, zajęła turecka spółka telekomunikacyjna Turkcell Global Bilgi. Listę 50 Najlepszych Średnich Miejsc Pracy™ w Europie, zatrudniających od 50 do 499 pracowników, otwiera szwajcarska firma informatyczna UMB AG, a wśród 25 Najlepszych Małych Miejsc Pracy™, z zatrudnieniem poniżej 50 osób, pierwsze miejsce przypadło irlandzkiej firmie Global, reprezentującej branżę medialną. W kategorii 25 Najlepszych Międzynarodowych Miejsc Pracy™ pierwsze miejsce w rankingu obronił DHL Express, który także w zeszłym roku był na szczycie listy europejskiej.
Blisko 1/3 laureatów (31%) to firmy z branży IT. Na drugim miejscu (15%) uplasowały się firmy świadczące usługi profesjonalne, a za nimi (11%) firmy z sektora finansowego. Kolejne miejsca należą do sektora handlu (8%), produkcji (5%) oraz edukacji i szkoleń (5%).
Silna polska reprezentacja
Po raz kolejny możemy być dumni, że Polska ma tak liczną reprezentację na europejskiej liście i to nie tylko wśród 25 Najlepszych Międzynarodowych Miejsc Pracy, ale także na pozostałych 3 listach, klasyfikujących firmy z poszczególnych krajów w zależności od liczby zatrudnionych pracowników.
Bardzo wysokie, drugie miejsce w klasyfikacji Najlepszych Dużych Miejsc Pracy™ w Europie, podobnie jak w roku ubiegłym, należy do Sii Polska, co jest ogromnym sukcesem tej firmy informatycznej. Firma zatrudnia ponad 6 tysięcy osób, co stanowi dodatkowe wyzwanie dla zarządzających, aby stworzyć warunki pracy doceniane przez tak duży i siłą rzeczy różnorodny zespół. Wśród firm dużych Polskę reprezentują ponadto jeszcze 2 świetne firmy: Objectivity (IT) i Blachotrapez (produkcja).
Polskim przedstawicielem na liście Najlepszych Średnich Miejsc Pracy™ jest Idego Group, a reprezentantem Polski na liście Najlepszych Małych Miejsc Pracy™ Covenant.dev S.A. Obie spółki to firmy informatyczne, obecne w zestawieniu europejskim po raz drugi z rzędu.
Ważnym kryterium przy wyłanianiu listy Najlepszych Międzynarodowych Miejsc Pracy™ jest możliwie największy zasięg oddziaływania, jakie te firmy osiągają w regionie. Dlatego liczba oddziałów z poszczególnych krajów, które zakwalifikowały się uprzednio na lokalne listy, ma znaczenie. Warunkiem minimum jest obecność na co najmniej 3 listach krajowych. Aż 10 polskich oddziałów przyczyniło się do tego, aby ich międzynarodowa firma znalazła się wśród 25 najlepszych w Europie. Są to: DHL Express (1. miejsce na liście), Hilton, Stryker, Cisco, Bristol-Myers Squibb, Cadence, Fronius, Goupe SEB, Atos i Biogen.
Pod względem liczby firm na liście, reprezentacja 15 firm lokuje Polskę w połowie stawki, na równi z takimi krajami jak Niemcy czy Austria.
Co wyróżnia Najlepsze Miejsca Pracy
Aby trafić na listę Najlepszych Miejsc Pracy™, firmy muszą przede wszystkim uzyskać dobrą opinię od swoich pracowników. To ich głos wyrażony w anonimowej ankiecie jest kluczowy. Ankieta bada opinie pracowników o firmie pod kątem wielu aspektów, m.in.: zaufania do firmy, relacji z przełożonymi, atmosfery w pracy, możliwości rozwoju osobistego i zawodowego czy poczucia bezpieczeństwa. Tegoroczni laureaci Europe’s Best Workplaces™ zostali w sposób szczególny docenieni m.in. za sprawne i uczciwe zarządzanie organizacją. Aż 88% pracowników zadeklarowało, że ich przełożeni dotrzymują swoich obietnic. 83% ceni fakt, że są przez przełożonych angażowani w podejmowanie decyzji, zwłaszcza tych, które mają wpływ na ich pracę. Co ważne, 74% jest zdania, że ich wynagrodzenie jest adekwatne do wykonywanej pracy, a firma uczciwie dzieli się z nimi swoimi zyskami. Wysokie noty firmy otrzymały także za programy i codzienne działania, które pozwalają ludziom zachować równowagę między życiem zawodowym i osobistym. Takie podejście w swoich firmach potwierdza aż 86% pracowników . Taki sam odsetek pracowników wyraził opinię, że ich firma stwarza odpowiednie warunki, aby mogli efektywnie pracować i jednocześnie cieszyć się dobrym samopoczuciem psychicznym i emocjonalnym.
Pełna lista 150 Najlepszych Miejsc Pracy™ Europa 2022 w załączniku oraz na www.greatplacetowork.pl

Rada Przedsiębiorców apeluje o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania

Sanepid a deratyzacja – obowiązkowe akcje eliminacji szkodników
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.