Najszybsze lasery Podlasia
Działająca w podbiałostockich Sowlanach firma alu-frost zajmująca się cięciem laserem i obróbką metali należy do najnowocześniejszych w regionie. Jej park maszynowy składa się przede wszystkim z wyspecjalizowanych laserów, które tną nawet 10-krotnie szybciej niż maszyny starego typu.
Najważniejszymi urządzeniami, na których opiera się produkcja zakładu, są trzy lasery o mocy - 2kW, 6kW i 10kW, tnące w technologii fiber. Cięcie laserem od starszej metody CO2, popularnej jeszcze dekadę temu, różni się przede wszystkim tym, że ostrzem tnącym jest tu światłowód. Jak mówią eksperci, między obydwoma technologiami jest przepaść, jak między maszyną do pisania i komputerem.
3 lasery fiber
Technologia fiber stosowana w alu-frost jest precyzyjna, bardziej ekonomiczna i dużo szybsza od metody z użyciem CO2. Polega ona na szybkiej zamianie energii elektrycznej w tnącą wiązkę świetlną. Aktualnie uważana jest za najefektywniejszą technikę obróbki metali.
- Wielu klientów, którzy chcą skorzystać z usługi cięcia laserem i zależy im na czasie, zwraca się właśnie do nas, ponieważ dzięki metodzie fiber potrafimy wykonać zlecenie nawet 10-krotnie szybciej niż firmy dysponujące starszymi maszynami. Nasze wycinarki tną w tempie nawet 200 km na godzinę. Uchodzimy za najszybszy pod tym względem zakład na Podlasiu - wyjaśnia Piotr Świrko, prezes alu-frost. - Nasz ostatni nabytek to laser o mocy 10 kW. Dzięki niemu możemy obsłużyć naszych klientów jeszcze bardziej kompleksowo.
Inne maszyny
Z usług alu-frost korzystają różne branże, od motoryzacyjnej, przez roliczniczą po spożywcze. Przeważnie zlecają w Sowlanach wycinanie części do maszyn lub elementów konstrukcyjnych.
Poza laserami na park maszynowy alu-forst składa się też prasa krawędziowa o nacisku 150 ton.
- Nasza krawędziarka zagina elementy o maksymalnej długości 3100 mm. Urządzenie to znacznie poprawia nasze możliwości konstrukcyjne. Dzięki niej jesteśmy w stanie wykonywać bardziej zaawnasowane i zróżnicowane detale i części - mówi Monika Piłasiewicz z alu-frost.
Innym urządzeniem, bez którego alu-frost nie byłby tym, czym jest, czyli kompleksowym zakładem zajmującym się obróbką metali jest frezarka. Ma ona szerokie zastosowanie przy obróbce aluminium i stopów lekkich. Maszyna posiada też stół roboczy o rozmiarze 1000x1500 cm (obroty wrzeciona zamontowanego na nim osiągają szybkość 24 000/min).
Przede wszystkim ludzie
Jednak to nie maszyny stanowią o tym, że alu-frost uchodzi za największego eksperta na Podlasiu w dziedzinie cięcia laserem. Nie byłoby to możliwe bez wykwalifikowanej i zgranej załogi.
- Nasz zespół inżynierów i konstruktorów zawsze udzieli profesjonalnej porady, zarówno w kwestii doboru materiałów, ich grubości, jak i rozwiązań technologicznych. Czasami wystarczy pięć minut rozmowy z doświadczonym konstruktorem i zmienia się koncepcja, a klient dostaje to, o co mu chodziło, ale wykonane staranniej, ekonomiczniej i zgodnie ze sztuką - dodaje Piotr Świrko.

Sustainable Economy Summit – Spotkajmy się na Konferencji już 27-28 maja!

Coraz więcej globalnych firm dąży do atestacji informacji dotyczących zrównoważonego rozwoju – wynika z badania IFAC oraz AICPA & CIMA

Gospodarka przyszłości zaczyna się dziś. Liderzy odpowiedzialnego biznesu na Sustainable Economy Summit już 27-28 maja
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Kolejne 9 mld zł trafi na budowę i modernizację sieci energetycznych. Inwestycje pomogą wyeliminować ryzyko blackoutu
Modernizacja i cyfryzacja sieci to dziś jeden z priorytetów spółek energetycznych w Polsce. Inwestycje te wzmacniają odporność systemu elektroenergetycznego i ograniczają ryzyko blackoutu, analogicznego do tego, który niedawno miał miejsce w Hiszpanii, ale też umożliwiają przyłączenie większej ilości zielonych źródeł energii. Enea pozyskała właśnie niskooprocentowaną pożyczkę w ramach KPO w wysokości 9 mld zł, które przeznaczy na budowę i modernizację sieci w północnej i zachodniej Polsce.
Rolnictwo
Gminne komisje szacują już straty w uprawach spowodowane przez majowe przymrozki. Najbardziej poszkodowani są sadownicy

W maju przygruntowe przymrozki pojawiły się na terenie niemal całego kraju. W niektórych miejscach temperatura obniżała się nawet do kilku stopni na minusie. Straty w rolnictwie i sadownictwie są bardzo duże, w niektórych regionach kraju sięgają nawet 90 proc. Ucierpiały nie tylko owoce i zboża, ale też część warzyw. Trwają już przygotowania naborów dla rolników, którzy ponieśli straty w wyniku przymrozków.
Polityka
Kampania prezydencka na ostatniej prostej. Temat ochrony zdrowia na drugim planie

Zdaniem przedstawicieli Naczelnej Izby Lekarskiej temat ochrony zdrowia w kampanii prezydenckiej, prowadzonej przed I turą wyborów, zszedł na dalszy plan. Kandydaci na najwyższy urząd w Polsce nie podawali – poza tematem składki zdrowotnej – w tym obszarze konkretów, a skupili się na kampanijnych ogólnikach i zapewnieniach. Zabrakło poruszenia wielu ważnych kwestii dotyczących m.in. przyszłości zawodów medycznych, kształcenia lekarzy, walki z agresją wobec medyków czy pomysłów na skrócenie kolejek do specjalistów i poprawy finansowania.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.