Komunikaty PR

Łódź: elastyczne biuro zamiast stania w korku

2022-06-30  |  12:08
Biuro prasowe

Mieszkańcy Łodzi – jednego z najdynamiczniej rozwijających się pod względem biznesu miast w Polsce – stoją w korkach ponad 4 dni w skali roku. Z podobnymi problemami mierzy się wiele polskich miast. Tę sytuację mogą poprawić m.in. właściciele i szefowie firm, zapewniając pracownikom dostęp do biura bliżej ich domu, a tym samym bezpośrednio wpłynąć na rozładowanie ruchu drogowego w mieście. Jednym z rozwiązań, które mogą pomóc w tej sytuacji są elastycznie przestrzenie biurowe na wynajem.

Jak policzył Eurostat w 2019 roku, czyli epoce tradycyjnego trybu pracy, Polacy na dojazd w jedną stronę tracili średnio 24 minuty, co dziennie sumowało się w niemal godzinę spędzoną w podróży. Raport pokazuje też, że w czasie od 30 do 59 minut zmieściło się jedynie 28 proc. Polaków. Istotny wpływ na tempo jazdy mają oczywiście korki. TomTom, znany producent nawigacji samochodowej, w swoim corocznym raporcie na temat natężenia ruchu ulicznego ujął także Polskę. Łódź w 2021 roku zajęła niechlubne 1. miejsce w krajowym rankingu najbardziej zakorkowanych polskich miast. Łodzianie przemieszczają się średnio o 45 proc. dłużej w stosunku do jazdy bez korków. W ciągu roku tracą w nich aż 103 godziny, czyli… ponad 4 dni! W niewiele lepszej sytuacji jest kolejno Kraków, Wrocław i Warszawa.

Na sytuację drogową polskich miast ma wpływ m.in. to, że są źle skomunikowane i  pokonywanie dystansu dzielącego biura od naszych domów konsumuje cenne godziny prywatnego czasu. Pandemia pokazała także, że praca, przynajmniej częściowo, może odbywać się zdalnie bez żadnego uszczerbku na jakości wykonywanych obowiązków. To jasne sygnały dla biznesu, że warto przemyśleć model przestrzeni firmowej. Coraz większym zainteresowaniem w kontekście tych zmian cieszą się elastyczne biura, które można wynająć dla pojedynczej osoby, kilku pracowników, a nawet całego działu, np. IT. Poza samą optymalizacją codziennego dojazdu do pracy, biura typu flex dają możliwość szybkiego dostosowania obiektu do potrzeb najemcy, a ponadto oferują wysoki poziom digitalizacji oraz cały pakiet usług wspierających. To wszystko sprawia, że biura elastyczne w tej chwili są najbardziej pożądaną ofertą powierzchni – mówi Karolina Woźniak, Sales Manager New Work.

Łódź – miasto z potencjałem

Popyt na łódzkim rynku biurowym jest jednym z wyższych w Polsce. W 2021 roku pozyskanych zostało 51,6 tys. mkw., z czego prawie 70 proc. transakcji to renegocjacje. Z kolei raport „Potencjał inwestycyjny Łodzi” z końca 2021 r. podaje, że całkowity zasób powierzchni biurowych wynosi 578 tys. m2, a do końca 2022 r. ma się powiększyć o kolejne 88,6 tys. m2. Warto wspomnieć także o tym, że poziom przeciętnego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw, w maju 2022 r. wynosił w woj. łódzkim 354,5 tys. osób i był o 1,6% wyższy niż przed rokiem.

Ponadto z badania przeprowadzonego przez Urząd Miasta Łodzi wynika, że firmy oferujące usługi dla biznesu chcą przyjmować nowych pracowników. Do końca 2022 r. prognozuje się pozyskanie dodatkowych 2,6 tys. osób, co w rezultacie pozwoli na przekroczenie poziomu 31,1 tys. zatrudnionych ogółem.

Dane te jasno pokazują, że Łódź potrzebuje nowych przestrzeni biurowych i ta tendencja będzie tylko rosnąć. Stacjonarne biuro ma wciąż duże znaczenie dla biznesu, jednak jego charakter uległ znacznym zmianom. Firma przestaje być przede wszystkim miejscem pracy, jest raczej przestrzenią do spotkań służbowych, okazjonalnej pracy grupowej i integracji pracowników. Do gry weszło również ESG (ang. Environmental, Social, Governance), czyli nowy model pozafinansowego raportowania o funkcjonowaniu firmy. Polityka ta określa obszary działań, w których warto wprowadzić zmiany w imię zrównoważonego rozwoju. Chodzi tu m.in. o dbałość o środowisko, oszczędzanie wody i prądu, rozsądne gospodarowanie odpadami, ergonomię miejsc pracy, dogodną lokalizację, bezpieczeństwo i odpowiedzialne zarządzanie firmą. Biura elastyczne, ze względu na swoje ekologiczne konotacje, mogą być znaczącym elementem realizacji założeń ESG. 

Udział powierzchni typu flex w całym rynku przestrzeni biurowych to aktualnie ponad 10 proc. i ciągle rośnie. Powodem tego są przede wszystkim przesłanki ekonomiczne. Chcąc sprostać oczekiwaniom pracowników mamy do wyboru albo dostosować nasze stałe biuro do nowych standardów, albo wynająć przestrzeń elastyczną, która z góry spełnia nowoczesne wymagania, dyktowanie m.in. przez ESG. Ta druga opcja w znakomitej części przypadków po prostu bardziej się opłaca. Pracownicy także docenią tego typu rozwiązanie, bo gwarantuje ono możliwość dowolnego żonglowania pracą zdalną i biurową, a co za tym idzie zaoszczędzony – np. na dojazdach – czas. Łódź jest w czołówce miast, które wynajmują elastyczne biura i biorąc pod uwagę jego biznesowy rozwój to ta tendencja zostanie utrzymana – mówi Hubert Abt, CEO i założyciel New Work i workcloud24. 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Masterlease: rekordowa liczba samochodów we flocie Biuro prasowe
2024-07-05 | 12:25

Masterlease: rekordowa liczba samochodów we flocie

  Już ponad 40 tys. samochodów jest we flocie Masterlease. Należąca do Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego, Masterlease jest głównym centrum kompetencyjnym dla
Firma Przemysł 4.0 to wiele narzędzi usprawniających produkcję. Które i jak wybrać?
2024-06-28 | 01:00

Przemysł 4.0 to wiele narzędzi usprawniających produkcję. Które i jak wybrać?

Według badań przeprowadzonych wśród polskich przedsiębiorstw, 88% ankietowanych uważa, że wdrożenie narzędzi Przemysłu 4.0 zwiększa konkurencyjność ich firm na rynku. 39%
Firma Nowa era w branży imprez firmowych
2024-06-28 | 01:00

Nowa era w branży imprez firmowych

Planowanie imprezy firmowej może zająć nawet rok. W tym czasie należy wziąć pod uwagę nie tylko podstawowe kwestie jak termin i miejsce wydarzenia, ale również zadbać o ciekawe

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Finanse

Sektor finansowy walczy o pracowników. Coraz ważniejsze stają się kompetencje technologiczne

W Polsce 66 proc. organizacji ma trudności w obsadzaniu wakatów nowymi pracownikami o pożądanych kompetencjach. Największe problemy z rekrutacją ma branża finansów i nieruchomości (74 proc.) – wynika z raportu ManpowerGroup „Niedobór talentów”. Wśród najbardziej pożądanych umiejętności są te, które wiążą się z rozwojem technologii. Z jednej strony potrzebna jest chęć pracowników do samorozwoju, by nadążać za trendami, z drugiej – sami pracodawcy muszą ich do tego zachęcać i motywować. To jedno z wielu wyzwań stojących przed firmami.

Ochrona środowiska

Regulacje dotyczące zrównoważonego rozwoju będą dużym wyzwaniem dla biznesu. Firmy potrzebują dużego wsparcia od państwa

W związku z koniecznością wdrażania ESG firmy potrzebują dużego wsparcia zarówno edukacyjnego, merytorycznego, jak i finansowego. Dostosowanie się do wymogów prawnych w tym obszarze jest bowiem dla biznesu, szczególnie małego i średniego, dużym wyzwaniem. Warto jednak wykorzystać ten czas na niezbędne przygotowania i zyskanie przewag konkurencyjnych. Może temu służyć ścisła współpraca z dużymi kontrahentami, którzy są bardziej zaawansowani we wdrażaniu zasad zrównoważonego rozwoju. – Pomoc jest zdecydowanie potrzebna ze strony państwa – ocenia Marta Wrembel, wiceprezeska ESG Impact Network.

Transport

Wymiana oświetlenia w stolicy na ostatniej prostej. Zwrot z inwestycji już widać na rachunkach za prąd

Zamiast żółtego lub pomarańczowego światła z sodowych latarni w stolicy coraz częściej spotykamy jasne oświetlenie LED. Do tej pory udało się wymienić ponad 60 tys. opraw, a cały proces ma się zakończyć na przełomie tego i przyszłego roku. Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie przekonuje, że inwestycja w wymianę opraw świetlnych pozwala ograniczyć zużycie prądu nawet o dwie trzecie w porównaniu do starych lamp. Oszczędności, jakie wygenerował ratusz, już sięgają wielu milionów złotych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.