Komunikaty PR

Pamiętaj o tych aspektach zatrudniając pracowników fizycznych w zimie.

2021-12-23  |  01:00
Biuro prasowe

W samej branży budowlanej pracuje ponad 1 milion osób, a każda z nich potrzebuje odpowiedniego obuwia roboczego. Buty robocze to nie tylko podstawowe wyposażenie pracowników budowlanych – to niezbędny element stroju każdej osoby, która wykonuje swój zawód na zewnątrz, niezależnie od pogody. Część pracodawców zapewnia dofinansowanie do specjalistycznego obuwia, inni natomiast gwarantują odzież ochronną w pakiecie.

Przepisy Kodeksu pracy oraz normy prawne określają obowiązki pracodawcy wobec pracowników. W okresie zimowym ci pierwsi są zobowiązani zapewnić swoim podwładnym odpowiednie warunki do wykonywania zadań. Dotyczy to przede wszystkim stanowisk pracy znajdujących się na zewnątrz pomieszczeń. To pracodawca ma obowiązek zabezpieczyć pracownika przed ewentualnymi zagrożeniami: odmrożeniem, poślizgnięciami, a także skutkami opadów śniegu.

W procesie ochrony pracownika istotną rolę odgrywa odzież i obuwie, czyli środki ochrony indywidualnej. Buty robocze męskie zimowe muszą być wykonane z odpowiednich materiałów, które doskonale izolują od podłoża. Z tego rodzaju obuwia korzystają m.in. pracownicy szeroko pojętej branży budowlanej. To także niezbędny element ubioru dla wszystkich osób dbających przez cały rok o porządek na ulicach czy skwerach. Obuwie męskie zimowe sprawdza się także w chłodniach i w chłodnych halach.

Buty robocze zimowe – jakie powinny być?

Bezpieczeństwo to podstawa ergonomicznej pracy. Buty powinny posiadać szereg cech, które sprawią, że obuwie spełni oczekiwania pracowników, ale także wymogi dotyczące przepisów BHP. Obuwie powinno być odpowiednio skonstruowane i wytrzymałe, gwarantując bezpieczeństwo i komfort podczas pracy.

  – Przy wyborze odpowiedniego obuwia roboczego zimowego dla mężczyzn należy zwrócić uwagę na szereg czynników – mówi Marcin Kowalczyk, specjalista ds. jakości firmy Demar, polskiego producenta obuwia. – Obuwie powinno przede wszystkim spełniać odgórne wymagania i posiadać odpowiednie certyfikaty UE, a także deklarację zgodności UE. Przykładem chętnie wybieranego obuwia są buty bezpieczne za  kostkę, czyli popularne trzewiki, które gwarantują izolację od zimna, zabezpieczają palce stopy przed uderzeniem z energią 200J, ograniczają przepustowość i absorpcję wody, a także są odporne na oleje organiczne.

Wysoka jakość wykonania sprawia, że te buty robocze sprawdzą się w każdych warunkach i stanowią skuteczną ochronę dla pracowników. Świetnie sprawdzą się nawet wtedy, gdy za oknem jest śnieg. Ekspert radzi, aby przy doborze obuwia zwrócić uwagę, z jakiego materiału zostało wykonane.

Podczas dobierania odpowiedniego obuwia do pracy koniecznie należy zwrócić uwagę na to, jakim materiałem jest pokryte. Pamiętajmy, że modele zimowe powinny posiadać wodoodporną powłokę, a także formowaną anatomicznie wyściółkę, która jest wymienna – dodaje ekspert z Demar. – Obuwie robocze powinno również zawierać elementy odblaskowe, aby pracownik był widoczny nocą. Wszystko w trosce o bezpieczeństwo. Ponadto nowoczesne obuwie zapewnia absorpcję energii w części piętowej, co znacząco podwyższa komfort użytkowania.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując buty robocze zimowe? Sprawdźmy, czy spełniają normy bezpieczeństwa a także, o ile to wymagane, czy posiadają właściwości antyelektrostatyczne, odporność na poślizg na podłożu ceramicznym i stalowym. Tylko kumulacja wszystkich tych cech zapewni bezpieczeństwo i komfort pracownikom, wykonującym zadania na zewnątrz.

Obowiązki pracodawcy

Dbanie o pracownika, wykonującego pracę zimą na otwartej przestrzeni, wiąże się z wieloma obowiązkami po stronie pracodawcy. Oto lista 3 podstawowych rzeczy, które powinien zapewnić:

  • posiłki i napoje, gdy temperatura spadnie poniżej 10 stopni;
  • odpowiednią odzież ochronną i obuwie;
  • pomieszczenie umożliwiające ogrzania się, zlokalizowane w pobliżu miejsca pracy.

Człowiek wykonujący pracę na zewnątrz w okresie zimowym, jest szczególnie narażony na wychłodzenie organizmu oraz odmrożenia. Odpowiednia ochrona zapewniona ze strony pracodawcy, przekłada się więc na troskę o zdrowie i życie pracownika.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Masterlease: rekordowa liczba samochodów we flocie Biuro prasowe
2024-07-05 | 12:25

Masterlease: rekordowa liczba samochodów we flocie

  Już ponad 40 tys. samochodów jest we flocie Masterlease. Należąca do Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego, Masterlease jest głównym centrum kompetencyjnym dla
Firma Przemysł 4.0 to wiele narzędzi usprawniających produkcję. Które i jak wybrać?
2024-06-28 | 01:00

Przemysł 4.0 to wiele narzędzi usprawniających produkcję. Które i jak wybrać?

Według badań przeprowadzonych wśród polskich przedsiębiorstw, 88% ankietowanych uważa, że wdrożenie narzędzi Przemysłu 4.0 zwiększa konkurencyjność ich firm na rynku. 39%
Firma Nowa era w branży imprez firmowych
2024-06-28 | 01:00

Nowa era w branży imprez firmowych

Planowanie imprezy firmowej może zająć nawet rok. W tym czasie należy wziąć pod uwagę nie tylko podstawowe kwestie jak termin i miejsce wydarzenia, ale również zadbać o ciekawe

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Finanse

Sektor finansowy walczy o pracowników. Coraz ważniejsze stają się kompetencje technologiczne

W Polsce 66 proc. organizacji ma trudności w obsadzaniu wakatów nowymi pracownikami o pożądanych kompetencjach. Największe problemy z rekrutacją ma branża finansów i nieruchomości (74 proc.) – wynika z raportu ManpowerGroup „Niedobór talentów”. Wśród najbardziej pożądanych umiejętności są te, które wiążą się z rozwojem technologii. Z jednej strony potrzebna jest chęć pracowników do samorozwoju, by nadążać za trendami, z drugiej – sami pracodawcy muszą ich do tego zachęcać i motywować. To jedno z wielu wyzwań stojących przed firmami.

Ochrona środowiska

Regulacje dotyczące zrównoważonego rozwoju będą dużym wyzwaniem dla biznesu. Firmy potrzebują dużego wsparcia od państwa

W związku z koniecznością wdrażania ESG firmy potrzebują dużego wsparcia zarówno edukacyjnego, merytorycznego, jak i finansowego. Dostosowanie się do wymogów prawnych w tym obszarze jest bowiem dla biznesu, szczególnie małego i średniego, dużym wyzwaniem. Warto jednak wykorzystać ten czas na niezbędne przygotowania i zyskanie przewag konkurencyjnych. Może temu służyć ścisła współpraca z dużymi kontrahentami, którzy są bardziej zaawansowani we wdrażaniu zasad zrównoważonego rozwoju. – Pomoc jest zdecydowanie potrzebna ze strony państwa – ocenia Marta Wrembel, wiceprezeska ESG Impact Network.

Transport

Wymiana oświetlenia w stolicy na ostatniej prostej. Zwrot z inwestycji już widać na rachunkach za prąd

Zamiast żółtego lub pomarańczowego światła z sodowych latarni w stolicy coraz częściej spotykamy jasne oświetlenie LED. Do tej pory udało się wymienić ponad 60 tys. opraw, a cały proces ma się zakończyć na przełomie tego i przyszłego roku. Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie przekonuje, że inwestycja w wymianę opraw świetlnych pozwala ograniczyć zużycie prądu nawet o dwie trzecie w porównaniu do starych lamp. Oszczędności, jakie wygenerował ratusz, już sięgają wielu milionów złotych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.