Komunikaty PR

Połączenie ODM z EMS – przepis na optymalizację kosztów

2022-06-16  |  01:00
Biuro prasowe

Polskie EMS-y rosną w siłę i rozszerzają swoją ofertę. Usługi produkcji elektroniki coraz częściej świadczone są w połączeniu z projektowaniem (ODM), prototypowaniem i walidacją, a nawet certyfikacją. To efekt rosnących oczekiwań klientów, którzy zwykle preferują obsługę „full-service”, pozwalającą na lepszą optymalizację kosztów.

 

W 2021 r. europejski rynek produkcji elektroniki wzrósł o 9% i przekroczył wartość 44 miliardów euro*. O tych rekordowych wynikach poinformowała niedawno niemiecka agencja badawcza in4ma. Również polska branża elektroniczna rozwija się w szybkim tempie, mimo pandemicznych zawirowań i przerwanych łańcuchów dostaw.

 

Przekłada się to na coraz szerszą ofertę rodzimych producentów kontraktowych. Poza montażem obwodów drukowanych i produkcją modułów elektronicznych (EMS, od ang. Electronics Manufacturing Services) coraz więcej firm świadczy również usługi projektowania (ODM, od ang. Original Design Manufacturing), prototypowania, testów, walidacji czy certyfikacji.

 

Producenci kontraktowi starają się sprostać rosnącym wymaganiom klientów, którym bardziej opłaca się powierzyć całość obsługi jednej firmie. – Pozwala to na stworzenie dokładniejszego kosztorysu, obejmującego wszystkie etapy projektowe i produkcyjne, a także lepszą optymalizację kosztową i wydajnościową całego przedsięwzięcia – wyjaśnia Mariusz Osowski, dyrektor działu R&D w Grupie Fideltronik.

 

Korzyści ze współpracy z doświadczonym ODM-em to m.in. krótszy czas realizacji i lepsza optymalizacja kosztów

 

Efekt końcowy zależy przede wszystkim od profesjonalizmu wykonawcy. Doświadczony ODM potrafi zaprojektować urządzenie nie tylko z myślą o jego funkcjonalności, ale również z uwzględnieniem szeregu niuansów procesu produkcyjnego. Z biznesowego punktu widzenia ma to kardynalne znaczenie. Na konkurencyjnym rynku elektroniki nie wystarczy zapewnić wysoką jakość. Trzeba również utrzymać dynamiczne tempo pracy i odpowiednio rozplanować wydatki.

 

Oferty pozornie atrakcyjne cenowo często generują koszty na dalszych etapach przedsięwzięcia. Eksperci, którzy potrafią myśleć dalekosiężnie i rozumieją złożoność procesów projektowo-produkcyjnych, zaproponują rozwiązania, które finalnie przyniosą bardziej satysfakcjonujący rezultat, mniejsze obciążenia finansowe i wyższy zwrot z inwestycji.

 

Design for manufacturing i design for testing – dobre praktyki w projektowaniu urządzeń elektronicznych

 

Wiele zależy również od samego klienta. Duzi zleceniodawcy, np. firmy z branży automotive, często dostarczają wytyczne dotyczące nawet najdrobniejszych szczegółów, takich jak numery i kolory wiązek kablowych. W takiej sytuacji wykonawca postępuje po prostu zgodnie ze specyfikacją. Jednak część kontrahentów zgłasza się jedynie z zarysem koncepcji, który wymaga dopracowania. Dla doświadczonego ODM-u nie stanowi to wyzwania. Eksperci z biura projektowego potrafią przeanalizować oczekiwania klienta i sprawnie przeprowadzić go przez studium wykonalności, oferując najlepsze dostępne rozwiązania.

 

Warto upewnić się, że usługodawca stosuje dobre praktyki z zakresu design for manufacturing (DFM) i design for testing (DFT). To podejścia, które kładą nacisk na projektowanie urządzeń w taki sposób, by były one łatwe do wykonania, a następnie przetestowania i zwalidowania w danych warunkach produkcyjnych. Przestrzeganie zaleceń DFM i DFT jest kluczowe dla opłacalności inwestycji i szybkiego tempa jej realizacji.

 

ODM, EMS i walidacja – wszystko w jednym miejscu

 

ODM-y zwykle doradzają klientowi realizację całego projektu w ramach jednej firmy lub grupy. Za takim podejściem przemawiają konkretne argumenty. Wykonanie projektu, prototypowania, produkcji i testów u jednego usługodawcy ułatwia wycenę i optymalizację kosztową, zapewnia też większą kontrolę nad procesem i skraca czas jego trwania.

 

Warto pamiętać, że kluczową część projektowania i produkcji układów elektronicznych stanowią testy, które często trwają dłużej niż sam development. To czynnik, który należy uwzględnić już podczas opracowywania koncepcji. Urządzenie powinno być tak zaprojektowane i wykonane, by doprowadzenie go do stanu zwalidowanego było możliwe w ciągu maksymalnie półtora roku od rozpoczęcia prac. Dłuższy czas realizacji może zmniejszać opłacalność przedsięwzięcia

 

ODM z własnym zapleczem laboratoryjnym zapewni lepsze warunki walidacji

 

Na etapie walidacji istotną rolę odgrywa odpowiednie zaplecze technologiczne. – W Grupie Fideltronik wykonujemy nawet do 95% testów na miejscu. Możemy sobie na to pozwolić, ponieważ jako jedna z nielicznych firm w branży posiadamy własne laboratorium do badań kompatybilności elektromagnetycznej (EMC), wyposażone w komorę bezechową i komory środowiskowe – mówi Osowski.

 

Walidacja prowadzona jest pod kątem wymagań rynku, na który klient zamierza wprowadzić produkt oraz spełnienia wszystkich niezbędnych warunków uzyskania certyfikatu zgodności (np. CE w przypadku rynku europejskiego lub FCC w przypadku rynku amerykańskiego). ODM-y mające bardziej rozbudowaną ofertę mogą również przeprowadzić certyfikację na zlecenie klienta. Zwykle pozwala to na szybsze przebrnięcie przez procedury i wdrożenie urządzenia do produkcji.

 

*https://in4ma.de/european-ems-market-exceeded-44-billion-euros-in-2021/?lang=en

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Magia podczas szkolenia? Tagomago Hair rusza ze szkoleniami z MAGIC TAPE Biuro prasowe
2025-01-13 | 11:00

Magia podczas szkolenia? Tagomago Hair rusza ze szkoleniami z MAGIC TAPE

Magic Tape pozwala w krótkim czasie osiągnąć efekt długiej i gęstej fryzury nawet w przypadku rzadkich włosów. Specjalistką od tej metody jest Agnieszka
Firma Finał III edycji akcji „Dom z Serca”
2024-12-20 | 13:20

Finał III edycji akcji „Dom z Serca”

Budowa kolejnego już „Domu z Serca” dobiegła końca! 19 grudnia br. Grupa Budimex wraz z partnerami oddała do użytku nowoczesny, modułowy dom dla Pani Teresy z Wołomina –
Firma Dynamiczny rozwój i inwestycja w przyszłość: podsumowanie roku 2024 w sieci fran
2024-12-19 | 15:00

Dynamiczny rozwój i inwestycja w przyszłość: podsumowanie roku 2024 w sieci fran

Miniony rok okazał się przełomowym okresem dla sieci sklepów Komfort, eksperta w branży wykończenia wnętrz w Polsce. Firma znacząco rozwinęła swoją działalność w segmencie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

NEWSERIA POLECA

Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku

Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen

Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują  wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.

Prawo

Pracodawcy apelują o usprawnienie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcom. Nowe regulacje tylko w części w tym pomogą

Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Polski został przyjęty w grudniu przez rząd i trafił już do Sejmu. Nowe przepisy zakładają pełną elektronizację wnioskowania i wydawania zezwoleń na pracę i rezygnację z testu rynku pracy. Niekoniecznie jednak oznacza to większą otwartość na pracowników z zagranicy. – To nie zmiana jakościowa, ale co najwyżej próba sanacji przeciążonego systemu – ocenia dr Michał Szypniewski z kancelarii BKB Baran Książek Bigaj.

IT i technologie

Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii

– Opracowujemy koncepcję funkcjonowania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Szkolimy też odpowiednio naszych inżynierów, współpracujemy z uczelniami wyższymi w tym aspekcie, aby mieć gotowy odpowiedni potencjał intelektualny – mówi gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowa formacja będzie odpowiadać za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań AI na potrzeby działań militarnych. Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.