Polscy przedsiębiorcy w kryzysie, trwa fala zamykania działalności. Jak przetrw
Niesprzyjające otoczenie gospodarcze, nadchodząca recesja i szalejąca inflacja dotykają wszystkich Polaków, jednak najbardziej narażoną grupą są mali i średni przedsiębiorcy. Obecna sytuacja skłania firmy świadczące usługi do szukania nowych rozwiązań dotarcia do klientów.
- Według danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej w I półroczu przyjętych zostało ponad 104,3 tys. wniosków dotyczących zamknięcia działalności gospodarczej, co stanowi wzrost o blisko 26 proc. rdr.
- Całkowicie odmienna sytuacja ma miejsce w przypadku Oferteo.pl – wiodącej w Polsce platformy internetowej dla szerokiego spektrum usług, na której pół miliona firm znajduje swoich klientów i nowe zlecenia. Według danych Oferteo.pl liczba zapytań na platformie wzrosła w I kw. 2022 r. o 6 proc. rdr., a w II kw. 2022 r. o 3 proc. rdr. Warto dodać, iż 2021 r. był jednym z rekordowych na Oferteo.pl i baza była wysoka.
Klimat do robienia biznesu w Polsce jest wysoce niekorzystny. Z jednej strony w polskich przedsiębiorców uderzają aspekty makroekonomiczne związane z mocnym spowolnieniem gospodarczym i wysoką inflacją oraz wynikającym z tego znacznym spadkiem siły nabywczej Polaków, czyli de facto głównych odbiorców wśród małych i średnich przedsiębiorstw. Kryzys pogłębiają kolejne obciążenia fiskalne związane z Polskim Ładem. Sytuacja jest faktycznie bardzo trudna, gdyż w I półroczu br. o ponad ¼ wzrosła rdr. liczba wniosków o zamknięcie działalności. Dane napływające z polskiego przemysłu również nie napawają do optymizmu. Odczyty PMI dla Polski są najniższe od lat i dobitnie wskazują pogłębiające się spowolnienie w gospodarce naszego kraju.
- Faktycznie patrząc na obecny sentyment gospodarczy, dane z naszej platformy napawają do optymizmu i pokazują, że z naszą pomocą przedsiębiorstwa się rozwijają jeszcze lepiej niż w zeszłym roku. Usługi są bardzo szeroką kategorią, która relatywnie dobrze radzi sobie w kryzysie. Wynika to z faktu szerokiej kategorii i dywersyfikacji na różne segmenty wchodzące w cały sektor usług. Naturalnie część branż zyskuje w kryzysie, a część traci, analogicznie sytuacja wygląda w trakcie prosperity. Dlatego na dzień dzisiejszy nie obawiamy się dużych spadków zainteresowania usługami na naszej platformie – komentuje Karol Grygiel, członek zarządu.
Firmy z branż usługowych, które zmagają się z problemem pozyskiwania nowych klientów i zleceń, powinny wziąć pod uwagę obecność na Oferteo. Jest to miejsce, które łączy szukających wykonawcy usługi ze specjalistami, którzy ją wykonują. Na platformie działa ponad 530 tys. firm, a tygodniowo trafia tu ponad 40 tys. zleceń. Tym samym Oferteo jest największym marketplacem dla usług.
- W czasach spowolnienia gospodarczego przedsiębiorcy poszukują dodatkowych kanałów i możliwości dotarcia do klientów. Między innymi przez platformy marketplace, takie jak nasza, które mogą stanowić potężny lewar dla ich biznesu. Co warte podkreślenia, wykonawcy, którzy korzystają z naszej platformy dostają precyzyjne informacje o specyfice zlecenia, jego wielkości. Na tej podstawie mogą decydować, które zlecenia ich interesują oraz które dane kontaktowe chcą odkrywać – dodaje Karol Grygiel.

Gospodarka przyszłości zaczyna się dziś. Liderzy odpowiedzialnego biznesu na Sustainable Economy Summit już 27-28 maja

Rada Przedsiębiorców apeluje o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Norwegia i Islandia mocniej rozważają dołączenie do UE. To byłyby ważne decyzje dla Polski
W Norwegii i na Islandii coraz częściej wspomina się o potencjalnej akcesji do Unii Europejskiej. Możliwe, że w obu tych krajach odbędą się referenda, które zbadają poparcie dla tej idei w społeczeństwach. Zdaniem europosła KO akcesja obu północnych państw byłaby znaczącym wzmocnieniem dla UE, ale także ważną decyzją dla Polski.
Infrastruktura
Senat zajmie się ustawą o jawności cen lokali na sprzedaż. W praktyce ustawa obejmie tylko 12 proc. rynku

Ustawa o jawności cen miała na celu ułatwić klientowi szybkie sprawdzenie aktualnych cen mieszkań i lepsze zrozumienie oferty dewelopera. Przedstawiciele branży mówią wprost: idea ustawy jest słuszna, jednak kształt, jaki przybrała w praktyce, podobnie jak tryb jej uchwalenia, budzi już niepokój. Błyskawiczny tryb procedowania sprawił, że powstała ustawa, która obejmie 12,4 proc. rynku. Zdaniem Polskiego Związku Firm Deweloperskich ostatnią deską ratunku, by poprawić ten akt, jest Senat, który zajmie się nim już podczas wtorkowego posiedzenia komisji infrastruktury.
Handel
Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.