Polscy przedsiębiorcy w kryzysie, trwa fala zamykania działalności. Jak przetrw
Niesprzyjające otoczenie gospodarcze, nadchodząca recesja i szalejąca inflacja dotykają wszystkich Polaków, jednak najbardziej narażoną grupą są mali i średni przedsiębiorcy. Obecna sytuacja skłania firmy świadczące usługi do szukania nowych rozwiązań dotarcia do klientów.
- Według danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej w I półroczu przyjętych zostało ponad 104,3 tys. wniosków dotyczących zamknięcia działalności gospodarczej, co stanowi wzrost o blisko 26 proc. rdr.
- Całkowicie odmienna sytuacja ma miejsce w przypadku Oferteo.pl – wiodącej w Polsce platformy internetowej dla szerokiego spektrum usług, na której pół miliona firm znajduje swoich klientów i nowe zlecenia. Według danych Oferteo.pl liczba zapytań na platformie wzrosła w I kw. 2022 r. o 6 proc. rdr., a w II kw. 2022 r. o 3 proc. rdr. Warto dodać, iż 2021 r. był jednym z rekordowych na Oferteo.pl i baza była wysoka.
Klimat do robienia biznesu w Polsce jest wysoce niekorzystny. Z jednej strony w polskich przedsiębiorców uderzają aspekty makroekonomiczne związane z mocnym spowolnieniem gospodarczym i wysoką inflacją oraz wynikającym z tego znacznym spadkiem siły nabywczej Polaków, czyli de facto głównych odbiorców wśród małych i średnich przedsiębiorstw. Kryzys pogłębiają kolejne obciążenia fiskalne związane z Polskim Ładem. Sytuacja jest faktycznie bardzo trudna, gdyż w I półroczu br. o ponad ¼ wzrosła rdr. liczba wniosków o zamknięcie działalności. Dane napływające z polskiego przemysłu również nie napawają do optymizmu. Odczyty PMI dla Polski są najniższe od lat i dobitnie wskazują pogłębiające się spowolnienie w gospodarce naszego kraju.
- Faktycznie patrząc na obecny sentyment gospodarczy, dane z naszej platformy napawają do optymizmu i pokazują, że z naszą pomocą przedsiębiorstwa się rozwijają jeszcze lepiej niż w zeszłym roku. Usługi są bardzo szeroką kategorią, która relatywnie dobrze radzi sobie w kryzysie. Wynika to z faktu szerokiej kategorii i dywersyfikacji na różne segmenty wchodzące w cały sektor usług. Naturalnie część branż zyskuje w kryzysie, a część traci, analogicznie sytuacja wygląda w trakcie prosperity. Dlatego na dzień dzisiejszy nie obawiamy się dużych spadków zainteresowania usługami na naszej platformie – komentuje Karol Grygiel, członek zarządu.
Firmy z branż usługowych, które zmagają się z problemem pozyskiwania nowych klientów i zleceń, powinny wziąć pod uwagę obecność na Oferteo. Jest to miejsce, które łączy szukających wykonawcy usługi ze specjalistami, którzy ją wykonują. Na platformie działa ponad 530 tys. firm, a tygodniowo trafia tu ponad 40 tys. zleceń. Tym samym Oferteo jest największym marketplacem dla usług.
- W czasach spowolnienia gospodarczego przedsiębiorcy poszukują dodatkowych kanałów i możliwości dotarcia do klientów. Między innymi przez platformy marketplace, takie jak nasza, które mogą stanowić potężny lewar dla ich biznesu. Co warte podkreślenia, wykonawcy, którzy korzystają z naszej platformy dostają precyzyjne informacje o specyfice zlecenia, jego wielkości. Na tej podstawie mogą decydować, które zlecenia ich interesują oraz które dane kontaktowe chcą odkrywać – dodaje Karol Grygiel.

CIMA i Templar Executives podpisały memorandum o współpracy w celu wzmocnienia odporności cybernetycznej w Europie

Z ziemniaka zrobili biznes

Jak wykorzystać kryptowaluty w biznesie?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Kraje dotknięte powodzią z 2024 roku z dodatkowym wsparciem finansowym. Europosłowie wzywają do budowy w UE lepszego systemu reagowania na kryzysy
W lipcu Parlament Europejski przyjął wniosek o uruchomienie 280,7 mln euro z Funduszu Solidarności UE na wsparcie sześciu krajów dotkniętych niszczycielskimi powodziami w 2024 roku. Polska otrzyma z tego 76 mln euro, a środki mają zostać przeznaczone na naprawę infrastruktury czy miejsc dziedzictwa kulturowego. Nastroje polskich europosłów związane z funduszem są podzielone m.in. w kwestii tempa unijnej interwencji oraz związanej z nią biurokracji. Ich zdaniem w UE potrzebny jest lepszy system reagowania na sytuacje kryzysowe.
Handel
Nestlé w Polsce podsumowuje wpływ na krajową gospodarkę. Firma wygenerowała 0,6 proc. polskiego PKB [DEPESZA]

Działalność Nestlé w Polsce wsparła utrzymanie 45,2 tys. miejsc pracy i wygenerowała 20,1 mld zł wartości dodanej dla krajowej gospodarki. Firma przyczyniła się do zasilenia budżetu państwa kwotą 1,7 mld zł – wynika z „Raportu Wpływu Nestlé” w Polsce przygotowanego przez PwC na podstawie danych za 2023 rok.
Polityka
M. Kobosko: Surowce dziś rządzą światem i zdecydują o tym, kto wygra w XXI wieku. Zasoby Grenlandii w centrum zainteresowania

Duńska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęła się 1 lipca pod hasłem „Silna Europa w zmieniającym się świecie”. Według zapowiedzi ma się ona skupiać m.in. na bezpieczeństwie militarnym i zielonej transformacji. Dla obu tych aspektów istotna jest kwestia niezależności w dostępie do surowców krytycznych. W tym kontekście coraz więcej mówi się o Grenlandii, autonomicznym terytorium zależnym Danii, bogatym w surowce naturalne i pierwiastki ziem rzadkich. Z tego właśnie powodu wyspa znalazła się w polu zainteresowania Donalda Trumpa.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.