Komunikaty PR

Polski Ład: wysokość składki zdrowotnej dla ryczałtowców

2022-03-15  |  10:00

 

Marzec 2022 to pierwszy miesiąc, w którym podatnicy będą musieli zmierzyć się z ustaleniem wysokości składki zdrowotnej. W jaki sposób mogą ją obliczyć ryczałtowcy?

W świetle nowych przepisów Polskiego Ładu od stycznia 2022 zmianie uległa wysokość składki zdrowotnej. Choć w latach ubiegłych była ona stała, obecnie uzależniona jest ona od formy opodatkowania, a także wysokości przychodu. Z racji tego, iż zmiana objęła również przedsiębiorców na ryczałcie ewidencjonowanym, wielu z nich zastanawia się, jak obliczyć wymiar tejże składki. 

- Procent składki zdrowotnej dla tej formy opodatkowania nie ulega zmianie i wciąż wynosi 9 proc. Niemniej jej wysokość uzależniona jest obecnie od innej podstawy wymiaru. Tu bowiem wyznacznikiem jest przychód danego przedsiębiorcy, dla którego ustalono trzy limity – do 60 tys. złotych, pomiędzy 60 a 300 tys. złotych oraz powyżej 300 tys. złotych – mówi Teresa Warska, specjalista ds. księgowości w Systim.pl.

Trzy odrębne podstawy wymiaru składki to jednak nie koniec zmian, które czekają na ryczałtowców. Jak bowiem wskazuje art. 81 ust. 2e ustawy o ubezpieczeniu zdrowotnym, koniecznym stało się ustalanie rocznej wysokości składki zdrowotnej, która będzie porównywana do sumy miesięcznych składek.

- Na mocy nowych przepisów wprowadzono mechanizm dwukrotnego obliczania składki zdrowotnej za dany rok kalendarzowy. Sprawia to, że ustalenie wymiaru składki zdrowotnej składa się z dwóch etapów. Jednym z nich jest bieżące obliczanie miesięcznej wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, drugim zaś jest określenie wysokości tejże składki za cały poprzedni rok po zakończeniu roku bieżącego – tłumaczy Warska z Systim.pl

Co istotne,  jeśli suma miesięcznych składek będzie mniejsza od rocznej składki, przedsiębiorca będzie zobligowany do dopłaty różnicy, zaś w przypadku, gdy składka będzie większa niż suma miesięcznych składek, wtedy nastąpi zwrot różnicy.

Jak wskazuje ustawa o Polskim Ładzie, za podstawę ustalenia wysokości składki zdrowotnej dla ryczałtowców należy przyjąć przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw z IV kw. poprzedniego roku, które - zgodnie z obwieszczeniem GUS - wyniosło w tym okresie 6221,04 złotych. To właśnie ta kwota jest obowiązującą przy wyliczeniach wymiaru powyżej wspomnianej składki. Co jednak w sytuacji, gdy przedsiębiorca przekroczy próg dochodowy w danym miesiącu?

- W takiej sytuacji podatnik rozlicza składkę na ubezpieczenie zdrowotne od podstawy wymiaru, która obowiązuje dla kolejnego progu. Jeśli zdarzy się jednak, że przekroczone zostaną kwoty przychodu albo 60 tysięcy bądź 300 tysięcy, wtedy przedsiębiorca nie koryguje rozliczeń za poprzednie miesiące – dodaje ekspertka. 

Na koniec warto nadmienić, że przy obliczaniu wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne można odliczyć – od podstawy wymiaru – opłacone przez podatnika składki na ubezpieczenie społeczne. Przedsiębiorca nie uwzględnia również przychodów osiągniętych w okresie zawieszenia działalności.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Masterlease: rekordowa liczba samochodów we flocie Biuro prasowe
2024-07-05 | 12:25

Masterlease: rekordowa liczba samochodów we flocie

  Już ponad 40 tys. samochodów jest we flocie Masterlease. Należąca do Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego, Masterlease jest głównym centrum kompetencyjnym dla
Firma Przemysł 4.0 to wiele narzędzi usprawniających produkcję. Które i jak wybrać?
2024-06-28 | 01:00

Przemysł 4.0 to wiele narzędzi usprawniających produkcję. Które i jak wybrać?

Według badań przeprowadzonych wśród polskich przedsiębiorstw, 88% ankietowanych uważa, że wdrożenie narzędzi Przemysłu 4.0 zwiększa konkurencyjność ich firm na rynku. 39%
Firma Nowa era w branży imprez firmowych
2024-06-28 | 01:00

Nowa era w branży imprez firmowych

Planowanie imprezy firmowej może zająć nawet rok. W tym czasie należy wziąć pod uwagę nie tylko podstawowe kwestie jak termin i miejsce wydarzenia, ale również zadbać o ciekawe

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Finanse

Sektor finansowy walczy o pracowników. Coraz ważniejsze stają się kompetencje technologiczne

W Polsce 66 proc. organizacji ma trudności w obsadzaniu wakatów nowymi pracownikami o pożądanych kompetencjach. Największe problemy z rekrutacją ma branża finansów i nieruchomości (74 proc.) – wynika z raportu ManpowerGroup „Niedobór talentów”. Wśród najbardziej pożądanych umiejętności są te, które wiążą się z rozwojem technologii. Z jednej strony potrzebna jest chęć pracowników do samorozwoju, by nadążać za trendami, z drugiej – sami pracodawcy muszą ich do tego zachęcać i motywować. To jedno z wielu wyzwań stojących przed firmami.

Ochrona środowiska

Regulacje dotyczące zrównoważonego rozwoju będą dużym wyzwaniem dla biznesu. Firmy potrzebują dużego wsparcia od państwa

W związku z koniecznością wdrażania ESG firmy potrzebują dużego wsparcia zarówno edukacyjnego, merytorycznego, jak i finansowego. Dostosowanie się do wymogów prawnych w tym obszarze jest bowiem dla biznesu, szczególnie małego i średniego, dużym wyzwaniem. Warto jednak wykorzystać ten czas na niezbędne przygotowania i zyskanie przewag konkurencyjnych. Może temu służyć ścisła współpraca z dużymi kontrahentami, którzy są bardziej zaawansowani we wdrażaniu zasad zrównoważonego rozwoju. – Pomoc jest zdecydowanie potrzebna ze strony państwa – ocenia Marta Wrembel, wiceprezeska ESG Impact Network.

Transport

Wymiana oświetlenia w stolicy na ostatniej prostej. Zwrot z inwestycji już widać na rachunkach za prąd

Zamiast żółtego lub pomarańczowego światła z sodowych latarni w stolicy coraz częściej spotykamy jasne oświetlenie LED. Do tej pory udało się wymienić ponad 60 tys. opraw, a cały proces ma się zakończyć na przełomie tego i przyszłego roku. Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie przekonuje, że inwestycja w wymianę opraw świetlnych pozwala ograniczyć zużycie prądu nawet o dwie trzecie w porównaniu do starych lamp. Oszczędności, jakie wygenerował ratusz, już sięgają wielu milionów złotych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.