Komunikaty PR

Pracownicy 3M docenieni za działania BHP

2021-12-14  |  10:00
Biuro prasowe

Dorota Żeliszewska i Łukasz Wenderski – pracownicy zakładów produkcyjnych 3M we Wrocławiu – zostali nagrodzeni w ogólnopolskim i regionalnym etapie branżowego konkursu „Służba BHP – najlepszy doradca pracodawcy”. Wręczenie nagród na szczeblu krajowym odbyło się 9 grudnia 2021 r. w Warszawie. Organizatorem przedsięwzięcia jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracowników Służby BHP, a partnerem – Państwowa Inspekcja Pracy.

Dwoje pracowników 3M Wrocław znalazło się w gronie najwybitniejszych specjalistów w dziedzinie bezpieczeństwa pracy. Łukasz Wenderski zdobył pierwszą nagrodę na etapie regionalnym konkursu “Służba BHP – najlepszy doradca pracodawcy” oraz drugą na poziomie ogólnopolskim rywalizacji. Dorota Żeliszewska otrzymała natomiast wyróżnienie w regionalnej fazie rozgrywki.

Celem konkursu jest promowanie najbardziej zaangażowanych przedstawicieli służby BHP – zarówno ekspertów niezależnych, jak i tych zatrudnionych w zakładach pracy. Jury nagradza szczególnie wartościowe działania specjalistów BHP, którzy poprzez swoją pracę kształtują odpowiednie warunki pracy, budują kulturę bezpieczeństwa, a przede wszystkim – pomagają zmniejszać liczbę wypadków i chorób zawodowych w zakładach pracy.

Projekty BHP na medal

Łukasz Wenderski jest kierownikiem operacyjnym BHP w zakładach produkcyjnych 3M Wrocław. Jury konkursu szczególnie podkreśliło szerokie i perspektywiczne podejście Wenderskiego do kreowania kultury bezpieczeństwa w 3M. Jednym z kilkunastu projektów zrealizowanych przez laureata konkursu jest wdrożenie Kart Obsługi Codziennej maszyn i urządzeń. Są to elektroniczne formularze połączone z systemem produkcyjnym SAP. Za ich pomocą operator – przed uruchomieniem maszyny – musi potwierdzić, że wykonał przegląd stanowiska pracy. Inaczej system nie pozwoli na rozpoczęcie produkcji.

Innym docenionym pomysłem Łukasza Wenderskiego była zmiana instrukcji pracy – z formy papierowej na elektroniczną. Wszystkie czynności, które każdego dnia wykonuje operator maszyny, zostały przedstawione w formie krótkich filmów instruktażowych. – Zamieściliśmy na maszynach kody QR w miejscach, gdzie należy wykonywać poszczególne działania. Dzięki temu pracownik – korzystając z tabletu – ma zawsze „pod ręką” niezbędne instrukcje i w każdym momencie może z nich skorzystać – wyjaśnia Łukasz Wenderski. 

Dorota Żeliszewska, specjalistka BHP i ochrony środowiska w zakładach produkcyjnych 3M we Wrocławiu, została wyróżniona za koordynację kilkunastu inicjatyw. Jedną z nich jest poprawa bezpieczeństwa podczas prac na wysokości. – Na wszystkie dachy zakładu można się dostać wyłącznie za pomocą drabin zewnętrznych, dlatego bardzo ważne jest dla nas pełne zabezpieczenie pracowników korzystających z tego sprzętu – mówi Dorota Żeliszewska. – Wszystkie drabiny wyższe niż 3,5 metra wyposażyliśmy w system 3M Cabloc, który zapobiega upadkowi z wysokości. Zadbaliśmy o konserwację naszego sprzętu i wprowadziliśmy nowe elementy. Dodatkowo zabezpieczyliśmy świetliki na dachach i stworzyliśmy czytelne instrukcje w formie wizualizacji ilustrujące, jakiego rodzaju zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości mamy na dachach i jaki sprzęt ochrony indywidualnej należy stosować.

Drugi istotny projekt Doroty Żeliszewskiej, który zdobył uznanie w konkursie, to promowanie zasad bezpieczeństwa wśród operatorów wózków widłowych. Ekspertka koordynowała m.in. nakręcenie filmu edukacyjnego, który jest teraz wykorzystywany podczas szkoleń dla pracowników magazynu i produkcji – zarówno w Polsce, jak i w zagranicznych fabrykach 3M. Ale to nie wszystko – operatorzy wózków w 3M mogą też uczestniczyć w szkoleniach z wykorzystaniem symulatora wózka widłowego oraz rzeczywistości wirtualnej.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Podczas rozdania nagród na obydwu etapach w konkursie „Służba BHP – najlepszy doradca pracodawcy” organizatorzy podkreślali, że projekty zrealizowane przez nagrodzonych ekspertów z 3M bardzo mocno wychodzą poza standardowy zakres działań z obszaru BHP.

Bezpieczne środowisko pracy jest dla 3M priorytetem. Firma nie tylko wytwarza produkty do indywidualnej ochrony pracownika, ale dba też o przestrzeganie najwyższych standardów BHP oraz zapewnia zespołowi komfort pracy. 3M angażuje pracowników w wiele programów, które ograniczają liczbę potencjalnych zagrożeń związanych z procesem produkcyjnym. Firma realizuje też zasadę „zero wypadków” – przy wsparciu pracowników, służb ratowniczych oraz samorządu i instytucji rządowych.

Istotna rolę w fabrykach 3M pełnią również społeczni inspektorzy pracy. Są to wyznaczone przez związki zawodowe osoby, które dbają w zakładach o kwestie BHP oraz o ochronę uprawnień pracowniczych. Ich działania również znajdują uznanie w branży. Krystian Jadczuk, zakładowy społeczny inspektor pracy w 3M Poland Manufacturing – Oddział w Janinowie, zdobył w listopadzie trzecie miejsce w konkursie „Najaktywniejszy społeczny inspektor pracy”. Organizatorem współzawodnictwa był Okręgowy Inspektorat Pracy w Warszawie.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Masterlease: rekordowa liczba samochodów we flocie Biuro prasowe
2024-07-05 | 12:25

Masterlease: rekordowa liczba samochodów we flocie

  Już ponad 40 tys. samochodów jest we flocie Masterlease. Należąca do Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego, Masterlease jest głównym centrum kompetencyjnym dla
Firma Przemysł 4.0 to wiele narzędzi usprawniających produkcję. Które i jak wybrać?
2024-06-28 | 01:00

Przemysł 4.0 to wiele narzędzi usprawniających produkcję. Które i jak wybrać?

Według badań przeprowadzonych wśród polskich przedsiębiorstw, 88% ankietowanych uważa, że wdrożenie narzędzi Przemysłu 4.0 zwiększa konkurencyjność ich firm na rynku. 39%
Firma Nowa era w branży imprez firmowych
2024-06-28 | 01:00

Nowa era w branży imprez firmowych

Planowanie imprezy firmowej może zająć nawet rok. W tym czasie należy wziąć pod uwagę nie tylko podstawowe kwestie jak termin i miejsce wydarzenia, ale również zadbać o ciekawe

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Finanse

Sektor finansowy walczy o pracowników. Coraz ważniejsze stają się kompetencje technologiczne

W Polsce 66 proc. organizacji ma trudności w obsadzaniu wakatów nowymi pracownikami o pożądanych kompetencjach. Największe problemy z rekrutacją ma branża finansów i nieruchomości (74 proc.) – wynika z raportu ManpowerGroup „Niedobór talentów”. Wśród najbardziej pożądanych umiejętności są te, które wiążą się z rozwojem technologii. Z jednej strony potrzebna jest chęć pracowników do samorozwoju, by nadążać za trendami, z drugiej – sami pracodawcy muszą ich do tego zachęcać i motywować. To jedno z wielu wyzwań stojących przed firmami.

Ochrona środowiska

Regulacje dotyczące zrównoważonego rozwoju będą dużym wyzwaniem dla biznesu. Firmy potrzebują dużego wsparcia od państwa

W związku z koniecznością wdrażania ESG firmy potrzebują dużego wsparcia zarówno edukacyjnego, merytorycznego, jak i finansowego. Dostosowanie się do wymogów prawnych w tym obszarze jest bowiem dla biznesu, szczególnie małego i średniego, dużym wyzwaniem. Warto jednak wykorzystać ten czas na niezbędne przygotowania i zyskanie przewag konkurencyjnych. Może temu służyć ścisła współpraca z dużymi kontrahentami, którzy są bardziej zaawansowani we wdrażaniu zasad zrównoważonego rozwoju. – Pomoc jest zdecydowanie potrzebna ze strony państwa – ocenia Marta Wrembel, wiceprezeska ESG Impact Network.

Transport

Wymiana oświetlenia w stolicy na ostatniej prostej. Zwrot z inwestycji już widać na rachunkach za prąd

Zamiast żółtego lub pomarańczowego światła z sodowych latarni w stolicy coraz częściej spotykamy jasne oświetlenie LED. Do tej pory udało się wymienić ponad 60 tys. opraw, a cały proces ma się zakończyć na przełomie tego i przyszłego roku. Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie przekonuje, że inwestycja w wymianę opraw świetlnych pozwala ograniczyć zużycie prądu nawet o dwie trzecie w porównaniu do starych lamp. Oszczędności, jakie wygenerował ratusz, już sięgają wielu milionów złotych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.