Pracownicy 3M docenieni za działania BHP
Dorota Żeliszewska i Łukasz Wenderski – pracownicy zakładów produkcyjnych 3M we Wrocławiu – zostali nagrodzeni w ogólnopolskim i regionalnym etapie branżowego konkursu „Służba BHP – najlepszy doradca pracodawcy”. Wręczenie nagród na szczeblu krajowym odbyło się 9 grudnia 2021 r. w Warszawie. Organizatorem przedsięwzięcia jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracowników Służby BHP, a partnerem – Państwowa Inspekcja Pracy.
Dwoje pracowników 3M Wrocław znalazło się w gronie najwybitniejszych specjalistów w dziedzinie bezpieczeństwa pracy. Łukasz Wenderski zdobył pierwszą nagrodę na etapie regionalnym konkursu “Służba BHP – najlepszy doradca pracodawcy” oraz drugą na poziomie ogólnopolskim rywalizacji. Dorota Żeliszewska otrzymała natomiast wyróżnienie w regionalnej fazie rozgrywki.
Celem konkursu jest promowanie najbardziej zaangażowanych przedstawicieli służby BHP – zarówno ekspertów niezależnych, jak i tych zatrudnionych w zakładach pracy. Jury nagradza szczególnie wartościowe działania specjalistów BHP, którzy poprzez swoją pracę kształtują odpowiednie warunki pracy, budują kulturę bezpieczeństwa, a przede wszystkim – pomagają zmniejszać liczbę wypadków i chorób zawodowych w zakładach pracy.
Projekty BHP na medal
Łukasz Wenderski jest kierownikiem operacyjnym BHP w zakładach produkcyjnych 3M Wrocław. Jury konkursu szczególnie podkreśliło szerokie i perspektywiczne podejście Wenderskiego do kreowania kultury bezpieczeństwa w 3M. Jednym z kilkunastu projektów zrealizowanych przez laureata konkursu jest wdrożenie Kart Obsługi Codziennej maszyn i urządzeń. Są to elektroniczne formularze połączone z systemem produkcyjnym SAP. Za ich pomocą operator – przed uruchomieniem maszyny – musi potwierdzić, że wykonał przegląd stanowiska pracy. Inaczej system nie pozwoli na rozpoczęcie produkcji.
Innym docenionym pomysłem Łukasza Wenderskiego była zmiana instrukcji pracy – z formy papierowej na elektroniczną. Wszystkie czynności, które każdego dnia wykonuje operator maszyny, zostały przedstawione w formie krótkich filmów instruktażowych. – Zamieściliśmy na maszynach kody QR w miejscach, gdzie należy wykonywać poszczególne działania. Dzięki temu pracownik – korzystając z tabletu – ma zawsze „pod ręką” niezbędne instrukcje i w każdym momencie może z nich skorzystać – wyjaśnia Łukasz Wenderski.
Dorota Żeliszewska, specjalistka BHP i ochrony środowiska w zakładach produkcyjnych 3M we Wrocławiu, została wyróżniona za koordynację kilkunastu inicjatyw. Jedną z nich jest poprawa bezpieczeństwa podczas prac na wysokości. – Na wszystkie dachy zakładu można się dostać wyłącznie za pomocą drabin zewnętrznych, dlatego bardzo ważne jest dla nas pełne zabezpieczenie pracowników korzystających z tego sprzętu – mówi Dorota Żeliszewska. – Wszystkie drabiny wyższe niż 3,5 metra wyposażyliśmy w system 3M Cabloc, który zapobiega upadkowi z wysokości. Zadbaliśmy o konserwację naszego sprzętu i wprowadziliśmy nowe elementy. Dodatkowo zabezpieczyliśmy świetliki na dachach i stworzyliśmy czytelne instrukcje w formie wizualizacji ilustrujące, jakiego rodzaju zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości mamy na dachach i jaki sprzęt ochrony indywidualnej należy stosować.
Drugi istotny projekt Doroty Żeliszewskiej, który zdobył uznanie w konkursie, to promowanie zasad bezpieczeństwa wśród operatorów wózków widłowych. Ekspertka koordynowała m.in. nakręcenie filmu edukacyjnego, który jest teraz wykorzystywany podczas szkoleń dla pracowników magazynu i produkcji – zarówno w Polsce, jak i w zagranicznych fabrykach 3M. Ale to nie wszystko – operatorzy wózków w 3M mogą też uczestniczyć w szkoleniach z wykorzystaniem symulatora wózka widłowego oraz rzeczywistości wirtualnej.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Podczas rozdania nagród na obydwu etapach w konkursie „Służba BHP – najlepszy doradca pracodawcy” organizatorzy podkreślali, że projekty zrealizowane przez nagrodzonych ekspertów z 3M bardzo mocno wychodzą poza standardowy zakres działań z obszaru BHP.
Bezpieczne środowisko pracy jest dla 3M priorytetem. Firma nie tylko wytwarza produkty do indywidualnej ochrony pracownika, ale dba też o przestrzeganie najwyższych standardów BHP oraz zapewnia zespołowi komfort pracy. 3M angażuje pracowników w wiele programów, które ograniczają liczbę potencjalnych zagrożeń związanych z procesem produkcyjnym. Firma realizuje też zasadę „zero wypadków” – przy wsparciu pracowników, służb ratowniczych oraz samorządu i instytucji rządowych.
Istotna rolę w fabrykach 3M pełnią również społeczni inspektorzy pracy. Są to wyznaczone przez związki zawodowe osoby, które dbają w zakładach o kwestie BHP oraz o ochronę uprawnień pracowniczych. Ich działania również znajdują uznanie w branży. Krystian Jadczuk, zakładowy społeczny inspektor pracy w 3M Poland Manufacturing – Oddział w Janinowie, zdobył w listopadzie trzecie miejsce w konkursie „Najaktywniejszy społeczny inspektor pracy”. Organizatorem współzawodnictwa był Okręgowy Inspektorat Pracy w Warszawie.
Magia podczas szkolenia? Tagomago Hair rusza ze szkoleniami z MAGIC TAPE
Finał III edycji akcji „Dom z Serca”
Dynamiczny rozwój i inwestycja w przyszłość: podsumowanie roku 2024 w sieci fran
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Producenci drobiu obawiają się liberalizacji handlu z Mercosurem i Ukrainą. Ostrzegają przed zagrożeniem dla bezpieczeństwa żywnościowego w UE
Umowa o wolnym handlu z krajami Mercosur może się okazać zagrożeniem dla polskich i europejskich producentów drobiu – ocenia Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza. Dziś 25 proc. mięsa z piersi kurczaka spożywanego w UE pochodzi z krajów spoza Wspólnoty – ocenia AVEC. Dodatkowy kontyngent z krajów Ameryki Południowej w wysokości 180 tys. t oznacza, że łącznie importowalibyśmy do UE 1,1 mln t mięsa drobiowego. Unijnych producentów niepokoją też stosunki handlowe z Ukrainą.
Prawo
Eksperci apelują o zmiany w konstrukcji podatków od nieruchomości. Danina od wartości byłaby bardziej sprawiedliwa i transparentna
Polska jest jednym z nielicznych unijnych państw, gdzie wysokość podatku od nieruchomości zależy od jej powierzchni, a nie wartości. Dyskusja nad zmianą systemu toczy się w Polsce od kilku dekad, ale hamują ją przede wszystkim obawy społeczne o wzrost daniny. Eksperci jednak przekonują, że podwyżki podatku od nieruchomości nie muszą iść w parze ze zmianą, a nowe rozwiązanie byłoby bardziej sprawiedliwe i z korzyścią dla transparentności rynku oraz samorządów.
Konsument
Polacy chcieliby głosować elektronicznie. Brakuje woli politycznej i technicznego zaplecza dla takiego rozwiązania
Ponad połowa Polaków chciałaby głosować przez internet – wynika z analizy CBOS. Już dziś niektóre państwa na świecie korzystają z głosowania elektronicznego, a wiele innych rozważa wprowadzenie takiego rozwiązania. Światowym liderem w tym zakresie jest Estonia, gdzie od 2005 roku działa e-voting. Także w Polsce po wyborach w 2023 roku pojawił się tego typu pomysł. Okazuje się jednak, że choć wola społeczna zdigitalizowania sposobu wyboru rządzących jest, to woli politycznej ciągle brakuje. Nie wiadomo też, która z platform mogłaby pełnić rolę bezpiecznej urny wyborczej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.