Pracownicy 3M docenieni za działania BHP
Dorota Żeliszewska i Łukasz Wenderski – pracownicy zakładów produkcyjnych 3M we Wrocławiu – zostali nagrodzeni w ogólnopolskim i regionalnym etapie branżowego konkursu „Służba BHP – najlepszy doradca pracodawcy”. Wręczenie nagród na szczeblu krajowym odbyło się 9 grudnia 2021 r. w Warszawie. Organizatorem przedsięwzięcia jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracowników Służby BHP, a partnerem – Państwowa Inspekcja Pracy.
Dwoje pracowników 3M Wrocław znalazło się w gronie najwybitniejszych specjalistów w dziedzinie bezpieczeństwa pracy. Łukasz Wenderski zdobył pierwszą nagrodę na etapie regionalnym konkursu “Służba BHP – najlepszy doradca pracodawcy” oraz drugą na poziomie ogólnopolskim rywalizacji. Dorota Żeliszewska otrzymała natomiast wyróżnienie w regionalnej fazie rozgrywki.
Celem konkursu jest promowanie najbardziej zaangażowanych przedstawicieli służby BHP – zarówno ekspertów niezależnych, jak i tych zatrudnionych w zakładach pracy. Jury nagradza szczególnie wartościowe działania specjalistów BHP, którzy poprzez swoją pracę kształtują odpowiednie warunki pracy, budują kulturę bezpieczeństwa, a przede wszystkim – pomagają zmniejszać liczbę wypadków i chorób zawodowych w zakładach pracy.
Projekty BHP na medal
Łukasz Wenderski jest kierownikiem operacyjnym BHP w zakładach produkcyjnych 3M Wrocław. Jury konkursu szczególnie podkreśliło szerokie i perspektywiczne podejście Wenderskiego do kreowania kultury bezpieczeństwa w 3M. Jednym z kilkunastu projektów zrealizowanych przez laureata konkursu jest wdrożenie Kart Obsługi Codziennej maszyn i urządzeń. Są to elektroniczne formularze połączone z systemem produkcyjnym SAP. Za ich pomocą operator – przed uruchomieniem maszyny – musi potwierdzić, że wykonał przegląd stanowiska pracy. Inaczej system nie pozwoli na rozpoczęcie produkcji.
Innym docenionym pomysłem Łukasza Wenderskiego była zmiana instrukcji pracy – z formy papierowej na elektroniczną. Wszystkie czynności, które każdego dnia wykonuje operator maszyny, zostały przedstawione w formie krótkich filmów instruktażowych. – Zamieściliśmy na maszynach kody QR w miejscach, gdzie należy wykonywać poszczególne działania. Dzięki temu pracownik – korzystając z tabletu – ma zawsze „pod ręką” niezbędne instrukcje i w każdym momencie może z nich skorzystać – wyjaśnia Łukasz Wenderski.
Dorota Żeliszewska, specjalistka BHP i ochrony środowiska w zakładach produkcyjnych 3M we Wrocławiu, została wyróżniona za koordynację kilkunastu inicjatyw. Jedną z nich jest poprawa bezpieczeństwa podczas prac na wysokości. – Na wszystkie dachy zakładu można się dostać wyłącznie za pomocą drabin zewnętrznych, dlatego bardzo ważne jest dla nas pełne zabezpieczenie pracowników korzystających z tego sprzętu – mówi Dorota Żeliszewska. – Wszystkie drabiny wyższe niż 3,5 metra wyposażyliśmy w system 3M Cabloc, który zapobiega upadkowi z wysokości. Zadbaliśmy o konserwację naszego sprzętu i wprowadziliśmy nowe elementy. Dodatkowo zabezpieczyliśmy świetliki na dachach i stworzyliśmy czytelne instrukcje w formie wizualizacji ilustrujące, jakiego rodzaju zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości mamy na dachach i jaki sprzęt ochrony indywidualnej należy stosować.
Drugi istotny projekt Doroty Żeliszewskiej, który zdobył uznanie w konkursie, to promowanie zasad bezpieczeństwa wśród operatorów wózków widłowych. Ekspertka koordynowała m.in. nakręcenie filmu edukacyjnego, który jest teraz wykorzystywany podczas szkoleń dla pracowników magazynu i produkcji – zarówno w Polsce, jak i w zagranicznych fabrykach 3M. Ale to nie wszystko – operatorzy wózków w 3M mogą też uczestniczyć w szkoleniach z wykorzystaniem symulatora wózka widłowego oraz rzeczywistości wirtualnej.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Podczas rozdania nagród na obydwu etapach w konkursie „Służba BHP – najlepszy doradca pracodawcy” organizatorzy podkreślali, że projekty zrealizowane przez nagrodzonych ekspertów z 3M bardzo mocno wychodzą poza standardowy zakres działań z obszaru BHP.
Bezpieczne środowisko pracy jest dla 3M priorytetem. Firma nie tylko wytwarza produkty do indywidualnej ochrony pracownika, ale dba też o przestrzeganie najwyższych standardów BHP oraz zapewnia zespołowi komfort pracy. 3M angażuje pracowników w wiele programów, które ograniczają liczbę potencjalnych zagrożeń związanych z procesem produkcyjnym. Firma realizuje też zasadę „zero wypadków” – przy wsparciu pracowników, służb ratowniczych oraz samorządu i instytucji rządowych.
Istotna rolę w fabrykach 3M pełnią również społeczni inspektorzy pracy. Są to wyznaczone przez związki zawodowe osoby, które dbają w zakładach o kwestie BHP oraz o ochronę uprawnień pracowniczych. Ich działania również znajdują uznanie w branży. Krystian Jadczuk, zakładowy społeczny inspektor pracy w 3M Poland Manufacturing – Oddział w Janinowie, zdobył w listopadzie trzecie miejsce w konkursie „Najaktywniejszy społeczny inspektor pracy”. Organizatorem współzawodnictwa był Okręgowy Inspektorat Pracy w Warszawie.

Coraz więcej globalnych firm dąży do atestacji informacji dotyczących zrównoważonego rozwoju – wynika z badania IFAC oraz AICPA & CIMA

Gospodarka przyszłości zaczyna się dziś. Liderzy odpowiedzialnego biznesu na Sustainable Economy Summit już 27-28 maja

Rada Przedsiębiorców apeluje o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.