Problem technologiczny do rozwiązania? Skorzystaj z pomocy centrum R&D
Droga od pomysłu do MVP (minimum viable product) jest długa i kręta. Jeszcze trudniejsza i bardziej wyboista jest jej kontynuacja, zwieńczona wprowadzeniem na rynek produktu końcowego. Firmy technologiczne mogą trafić na wiele przeszkód, które sprawiają, że nawet obiecujące i godne zainteresowania projekty upadają z hukiem lub przechodzą bez echa. Jedną z nich może być poważny problem technologiczny, który okazuje się dla pomysłodawcy niemożliwy do rozwiązania przy użyciu dostępnych środków (w tym także zasobów ludzkich) i posiadanej wiedzy. Są jednak sposoby, dzięki którym projekt ma szansę zakończyć się sukcesem.
Uzyskanie dofinansowania
W sytuacji takiej, jak przytoczona powyżej, konieczne jest sprawne podjęcie odpowiednich kroków, które mogą zwiększyć szanse na doprowadzenie projektu do końca. Jedną z możliwości jest złożenie wniosku o dofinansowanie do funduszy VC, a także próby uzyskania wsparcia unijnego – o to drugie może być jednak coraz trudniej, jako że większość projektów wspierających innowacyjność na ten moment zakończyła się, a nowych jest coraz mniej.
Obecnie, pod koniec 2022 roku, żaden fundusz unijny przekazujący środki na realizację innowacyjnych projektów nie przyjmuje nowych wniosków – w pierwszych miesiącach 2023 roku sytuacja może jednak ulec zmianie. Wszelkie informacje dotyczące ewentualnego wznowienia lub uruchomienia nowych projektów będą pojawiały się na stronach internetowych Państwowej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
– Jeżeli projekt posiada szczegółową i rzetelną dokumentację, a pomysłodawca jest w stanie przedstawić możliwy do realizacji, atrakcyjny biznesplan, istnieje szansa na zjednanie sobie instytucji, które zdecydują się wesprzeć finansowo realizację projektu. – mówi Grzegorz Putynkowski, Prezes Zarządu Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu.
Gdy jednak przedsięwzięcie boryka się z problemami natury technologicznej, taka przeszkoda może zdyskwalifikować projekt – podmioty udzielające dofinansowań ostrożnie wybierają inicjatywy godne wsparcia. Nic dziwnego – ryzykują wszak własnym, często niemałym, kapitałem.
Wsparcie centrum R&D (Research & Development)
Mianem centrum badań i rozwoju można określić jednostki naukowe wspierające przedsiębiorców, startupy i pomysłodawców innowacyjnych projektów znajdujących się w kryzysach wywołanych wystąpieniem przeszkód technologicznych. Oferta centrum R&D może obejmować wsparcie merytoryczne, uzupełnienie kwalifikacji (desygnowanie zespołów naukowców i ekspertów specjalizujących się w danej dziedzinie) oraz kompleksowe prowadzenie badań, w tym badań rynku.
– Zbyt wiele dobrze rokujących projektów zatrzymuje się na etapie planowania i nie wchodzi w fazę badań i rozwoju z powodu niewystarczających kwalifikacji – zauważa Grzegorz Putynkowski z Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu. – Zaangażowanie centrum R&D w prace nad produktem już na wczesnym etapie może odwrócić ten niekorzystny trend i sprawia, że szanse na powodzenie projektu rosną nawet o kilkaset procent – konkluduje.
Co istotne, centrum R&D może wspomóc proces tworzenia produktu już na etapie powstawania koncepcji – pozwala to wyeliminować większość błędów związanych z nieznajomością rynku i tego, co w przeszłości próbowało zdobyć uwagę i środki inwestorów. Zaangażowanie centrum badań i rozwoju w tak wczesnym stadium projektu może pozornie stanowić obciążenie dla portfela pomysłodawcy, jednak w szerszej perspektywie pozwala zaoszczędzić ogromne pieniądze, które przedsiębiorca mógłby wydać na podążanie w kierunku niedającym projektowi większych szans na powodzenie.
Badania, rozwój, kwalifikacje i finansowanie – kompletne rozwiązanie w realizacji innowacyjnego projektu
Pomysłodawcy, którzy chcą zoptymalizować koszty prowadzenia projektu i ewentualnego wprowadzenia go na rynek, mają do wyboru jeszcze jeden rodzaj instytucji – mowa o podmiotach, które łączą w sobie funkcje centrów rozwoju wraz z możliwością finansowania projektów. Jedną z takich instytucji jest Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu. CBRTP oferuje nie tylko usługi obejmujące zarządzanie i kompleksową realizację innowacyjnych projektów z przeznaczeniem dla przemysłu, ale także pełni rolę inwestora seed/VC dla przedsiębiorstw technologicznych.
Uzyskanie pozytywnej oceny potencjału danego startupu może więc stanowić obiecujący wstęp do pełnej realizacji projektu – od wsparcia w pracach koncepcyjnych poprzez prowadzenie badań i fazę rozwoju produktu, aż do uzyskania finansowania i wprowadzenia na rynek gotowego rozwiązania.
Finał III edycji akcji „Dom z Serca”
Dynamiczny rozwój i inwestycja w przyszłość: podsumowanie roku 2024 w sieci fran
DDW podsumowuje rok 2024 branży wodorowej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Bankowość
Wsparcie dla oszczędzających na wkład własny zamiast dla kredytobiorców. Eksperci proponują inne podejście do rządowych programów mieszkaniowych
Gigantyczne zainteresowanie Bezpiecznym Kredytem 2 proc., wprowadzonym przez poprzedni rząd w 2023 roku, wywindowało ceny mieszkań. Po roku obietnic związanych z wprowadzeniem zapowiadanego w kampanii wyborczej Kredytu na Start 0 proc. obecny rząd wycofał się z planów uruchomienia projektu, zapowiada jednak przedstawienie nowych rozwiązań. Zdaniem dr. Jacka Furgi z Centrum Procesów Bankowych i Informacji powinny one wspierać budowanie potencjału finansowego przyszłych kredytobiorców, zamiast zachęcać do sięgania po kredyt.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.