Komunikaty PR

Problem technologiczny do rozwiązania? Skorzystaj z pomocy centrum R&D

2022-11-28  |  01:00
Biuro prasowe

Droga od pomysłu do MVP (minimum viable product) jest długa i kręta. Jeszcze trudniejsza i bardziej wyboista jest jej kontynuacja, zwieńczona wprowadzeniem na rynek produktu końcowego. Firmy technologiczne mogą trafić na wiele przeszkód, które sprawiają, że nawet obiecujące i godne zainteresowania projekty upadają z hukiem lub przechodzą bez echa. Jedną z nich może być poważny problem technologiczny, który okazuje się dla pomysłodawcy niemożliwy do rozwiązania przy użyciu dostępnych środków (w tym także zasobów ludzkich) i posiadanej wiedzy. Są jednak sposoby, dzięki którym projekt ma szansę zakończyć się sukcesem. 

 

Uzyskanie dofinansowania

 

W sytuacji takiej, jak przytoczona powyżej, konieczne jest sprawne podjęcie odpowiednich kroków, które mogą zwiększyć szanse na doprowadzenie projektu do końca. Jedną z możliwości jest złożenie wniosku o dofinansowanie do funduszy VC, a także próby uzyskania wsparcia unijnego – o to drugie może być jednak coraz trudniej, jako że większość projektów wspierających innowacyjność na ten moment zakończyła się, a nowych jest coraz mniej.

 

Obecnie, pod koniec 2022 roku, żaden fundusz unijny przekazujący środki na realizację innowacyjnych projektów nie przyjmuje nowych wniosków – w pierwszych miesiącach 2023 roku sytuacja może jednak ulec zmianie. Wszelkie informacje dotyczące ewentualnego wznowienia lub uruchomienia nowych projektów będą pojawiały się na stronach internetowych Państwowej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

 

Jeżeli projekt posiada szczegółową i rzetelną dokumentację, a pomysłodawca jest w stanie przedstawić możliwy do realizacji, atrakcyjny biznesplan, istnieje szansa na zjednanie sobie instytucji, które zdecydują się wesprzeć finansowo realizację projektu. – mówi Grzegorz Putynkowski, Prezes Zarządu Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu.

 

Gdy jednak przedsięwzięcie boryka się z problemami natury technologicznej, taka przeszkoda może zdyskwalifikować projekt – podmioty udzielające dofinansowań ostrożnie wybierają inicjatywy godne wsparcia. Nic dziwnego – ryzykują wszak własnym, często niemałym, kapitałem.

 

Wsparcie centrum R&D (Research & Development)

 

Mianem centrum badań i rozwoju można określić jednostki naukowe wspierające przedsiębiorców, startupy i pomysłodawców innowacyjnych projektów znajdujących się w kryzysach wywołanych wystąpieniem przeszkód technologicznych. Oferta centrum R&D może obejmować wsparcie merytoryczne, uzupełnienie kwalifikacji (desygnowanie zespołów naukowców i ekspertów specjalizujących się w danej dziedzinie) oraz kompleksowe prowadzenie badań, w tym badań rynku.

 

– Zbyt wiele dobrze rokujących projektów zatrzymuje się na etapie planowania i nie wchodzi w fazę badań i rozwoju z powodu niewystarczających kwalifikacji – zauważa Grzegorz Putynkowski z Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu. Zaangażowanie centrum R&D w prace nad produktem już na wczesnym etapie może odwrócić ten niekorzystny trend i sprawia, że szanse na powodzenie projektu rosną nawet o kilkaset procent – konkluduje.

 

Co istotne, centrum R&D może wspomóc proces tworzenia produktu już na etapie powstawania koncepcji – pozwala to wyeliminować większość błędów związanych z nieznajomością rynku i tego, co w przeszłości próbowało zdobyć uwagę i środki inwestorów. Zaangażowanie centrum badań i rozwoju w tak wczesnym stadium projektu może pozornie stanowić obciążenie dla portfela pomysłodawcy, jednak w szerszej perspektywie pozwala zaoszczędzić ogromne pieniądze, które przedsiębiorca mógłby wydać na podążanie w kierunku niedającym projektowi większych szans na powodzenie.

 

Badania, rozwój, kwalifikacje i finansowanie – kompletne rozwiązanie w realizacji innowacyjnego projektu

 

Pomysłodawcy, którzy chcą zoptymalizować koszty prowadzenia projektu i ewentualnego wprowadzenia go na rynek, mają do wyboru jeszcze jeden rodzaj instytucji – mowa o podmiotach, które łączą w sobie funkcje centrów rozwoju wraz z możliwością finansowania projektów. Jedną z takich instytucji jest Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu. CBRTP oferuje nie tylko usługi obejmujące zarządzanie i kompleksową realizację innowacyjnych projektów z przeznaczeniem dla przemysłu, ale także pełni rolę inwestora seed/VC dla przedsiębiorstw technologicznych.

 

Uzyskanie pozytywnej oceny potencjału danego startupu może więc stanowić obiecujący wstęp do pełnej realizacji projektu – od wsparcia w pracach koncepcyjnych poprzez prowadzenie badań i fazę rozwoju produktu, aż do uzyskania finansowania i wprowadzenia na rynek gotowego rozwiązania.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Przemysł 4.0 to wiele narzędzi usprawniających produkcję. Które i jak wybrać? Biuro prasowe
2024-06-28 | 01:00

Przemysł 4.0 to wiele narzędzi usprawniających produkcję. Które i jak wybrać?

Według badań przeprowadzonych wśród polskich przedsiębiorstw, 88% ankietowanych uważa, że wdrożenie narzędzi Przemysłu 4.0 zwiększa konkurencyjność ich firm na rynku. 39%
Firma Nowa era w branży imprez firmowych
2024-06-28 | 01:00

Nowa era w branży imprez firmowych

Planowanie imprezy firmowej może zająć nawet rok. W tym czasie należy wziąć pod uwagę nie tylko podstawowe kwestie jak termin i miejsce wydarzenia, ale również zadbać o ciekawe
Firma Czy sztuczna inteligencja zastąpi człowieka podczas obsługi klienta?
2024-06-28 | 01:00

Czy sztuczna inteligencja zastąpi człowieka podczas obsługi klienta?

Sztuczna inteligencja odgrywa coraz większą rolę, szczególnie w obsłudze klienta. Zgodnie z tegorocznym badaniem IDC, 66% europejskich przedsiębiorstw wskazało obsługę klienta jako

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Samorządy walczą o ustawę metropolitalną. Powstanie metropolii oznacza dodatkowe środki m.in. na walkę z wykluczeniem transportowym

O uzyskanie statusu metropolii od lat walczą m.in. Trójmiasto, Łódź czy Warszawa. Teraz miasta łączą siły i dyskutują o jednym wspólnym projekcie ustawy metropolitalnej. Choć każdy ośrodek ma inną specyfikę, wszystkie liczą, że odpowiednie przepisy na temat współpracy największych miast z okolicznymi gminami przyniosą wiele korzyści. Jednym z kluczowych obszarów, który może na tym zyskać, jest transport publiczny. Powstanie metropolii oznaczałoby dodatkowe środki na walkę z wykluczeniem komunikacyjnym w małych miejscowościach.

Handel

Europejskie sklepy internetowe skarżą się na nieuczciwą konkurencję z Chin. Apelują o lepszy nadzór nad rynkiem

Chińskie platformy marketplace podbijają europejski rynek e-commerce, a liczba ich klientów w Europie szybko rośnie – w 2023 roku w państwach UE oraz w Wielkiej Brytanii udział konsumentów, którzy dokonali zakupów w handlu elektronicznym od chińskich sprzedawców, wynosił 40 proc. lub więcej. Działalność chińskich sprzedawców wywołuje jednak szereg zarzutów, dotyczących m.in. sposobu i zakresu zbierania danych osobowych oraz ich późniejszego wykorzystywania, bezpieczeństwa produktów sprzedawanych europejskim konsumentom, sposobu ich reklamowania oraz nieuczciwych metod konkurencji, które szkodzą firmom działającym na terenie Unii. Te podkreślają, że nie boją się konkurencji z Azji, ale apelują do regulatorów o lepszą egzekucję przepisów, które powinny obowiązywać wszystkich graczy na rynku.

Problemy społeczne

Ukraińcy mają podobne problemy związane z ochroną zdrowia, co Polacy. Problemem jest długi czas oczekiwania na wizytę i wysokie koszty leków

Długi czas oczekiwania, wysokie koszty leczenia i zakupu leków – to największe bariery w dostępie do opieki zdrowotnej, z jakimi mierzą się uchodźcy z Ukrainy w Polsce – wynika z raportu GUS i WHO. – Problemy stają się coraz bardziej podobne do tych charakterystycznych dla całego systemu ochrony zdrowia. Mniej mają charakter nagły, który był charakterystyczny dla okresu tuż po wybuchu wojny – wskazuje dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Większość przypadków, z powodu których Ukraińcy potrzebują pomocy lekarza, to ostre schorzenia. Co czwarty leczy się z powodu choroby przewlekłej. Wyzwaniem pozostają szczepienia ukraińskich dzieci: wskaźnik wyszczepienia rośnie, ale jest poniżej poziomu wśród polskich dzieci.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.