Komunikaty PR

Relokacja firm w Ukrainie i migracja pracowników IT

2022-06-20  |  16:44
Biuro prasowe
Kontakt

Andrzej Bromski
Bromo

ul. Płowiecka 4/189
00-585 Warszawa
materialy.prasowedszkodowania|gmail.com| |materialy.prasowedszkodowania|gmail.com
510 139 576
www.bromo.pl

Inwazja Rosji w Ukrainie trwa już czwarty miesiąc i pośrednio oddziałuje na wszystkie sektory gospodarki, w tym również IT. Z jednej strony przybyła do Polski grupa wyspecjalizowanych pracowników IT, z drugiej obserwujemy zwiększenie wydatków firm na bezpieczeństwo IT kosztem nowych projektów developerskich. Jakie trendy na rynku IT obserwują eksperci z agencji zatrudnienia IT LeasingTeam?  

Rozwój rynku IT w Polsce

Po ataku Rosji na Ukrainę, wg szacunków IT Ukraine Association, blisko 70 proc. specjalistów IT przeniosło się do zachodniej Ukrainy i kontynuuje tam swoją pracę, 2% specjalistów przyłączyło się do czynnej obrony Ukrainy, a za granicę wyemigrowało ok. 16% specjalistów IT, co daje w przybliżeniu 45-46 tys. osób, w większości kobiet. Co oczywiste, w wyniku tej sytuacji wiele polskich firm może zyskać profesjonalnych i zmotywowanych pracowników, ale też ukraińskie firmy IT nie próżnują:  

 Odkąd zaczęła się wojna, zauważyliśmy ciekawy trend – zdradza Mirosław Dąbrowski, Dyrektor IT w LeasingTeam Group. Ukraińskie firmy IT zaczęły zakładać tzw. huby IT w Polsce i w związku z tym poszukiwać specjalistów, z którymi mogliby współpracować również na polskim rynku. Aktualnie huby te wyrastają na konkurencję dla software house’ów w Polsce, oferując atrakcyjne wynagrodzenie dla swoich pracowników i realizując zdalnie projekty dla dużych firm z całego świata.

Relokacja firm w Ukrainie i migracja pracowników

Pomimo wojny ukraiński obszar IT w dużej mierze nadal funkcjonuje, starając się niwelować straty. Siedziby firm z Kijowa, Charkowa czy Odessy zostały dość szybko relokowane do zachodniej części kraju. Wiele osób, które pozostały w Ukrainie, nie walczy w sposób czynny na froncie i stara się po prostu w miarę normalnie żyć, pracując w systemie zdalnym, co w branży IT nie stanowi żadnego problemu, tym bardziej, że pandemia przyzwyczaiła specjalistów do działania w tzw. trudnych warunkach.

Oczywiście nie oznacza to, że ukraińscy specjaliści IT nie są zaniepokojeni – zauważa Anita Dąbrowska, Członek Zarządu ITLT. Sen z ich powiek spędza obawa o dalsze zamykanie firm oraz możliwe wycofanie się inwestorów zagranicznych. Już w marcu wg Narodowego Banku Ukrainy, wpływy z eksportu usług IT zmniejszyły się o 4,4%. Dyrektor wykonawczy CASE Ukraina, szacuje wręcz 10% spadek sprzedaży w przypadku ukraińskich firm pracujących dla zagranicznych klientów oraz aż 50% spadek w przypadku firm pracujących lokalnie. W mojej opinii, kilkanaście tygodni wojny to zbyt krótki czas, aby wyznaczyć konkretny trend, w którym będzie zmierzała branża IT. To, co widać wyraźnie, to większa mobilność, która jest wynikiem nie tylko wojny, ale też pogarszającej się sytuacji ekonomicznej. Na emigrację decydują się nie tylko Ukraińcy, ale też Polacy, którzy coraz chętniej zatrudniają się w firmach międzynarodowych, wypłacających wynagrodzenia w euro czy dolarach. Należy też zwrócić uwagę na fakt, że w całej UE brakuje ponad 600 tys. programistów, zatem nawet, gdyby trafili do nas wszyscy pracownicy IT z Ukrainy, nadal nie zaspokoiłoby to potrzeb UE.

Bezpieczeństwo, cyberprzestępstwo, technologie chmurowe – te obszary zyskują

Duże i realne zagrożenie cyberatakami zwiększyło zapotrzebowanie na specjalistów w obszarze   cyberbezpieczeństwa, szczególnie   tych   z   odpowiednią   certyfikacją. Technologie chmurowe również niezmiennie zyskują na popularności, a zagrożenie cyfrowe tylko ten trend przyśpiesza. Z tego powodu stanowiska takie jak IT Security Specialist, Network Specialist, czy Cloud Engineer mogą coraz częściej pojawiać się na popularnych portalach ogłoszeniowych.

 

– Choć wiele korporacji jest świetnie zabezpieczonych, chcąc uzyskać pewność bezpieczeństwa, zaczną   rekrutować   dodatkowych Pentesterów, których bardzo na rynku brakuje – prognozuje Mirosław Dąbrowski. –  Na tym stanowisku trzeba wyobrazić sobie, jak haker może myśleć i jakie metody oraz narzędzia do ataku jest w stanie zastosować – wszystko po to, by sprawdzić, czy nasze dane i serwery są bezpieczne. Obok testów penetracyjnych na popularności zyskują skomplikowane i złożone audyty, podczas których sprawdzany jest nie tylko dział „twardego” IT, ale również pracownicy biurowi. Specjaliści na stanowiskach Cybersecurity Consultant, Application Security Consultant są szkoleni, na co uważać w codziennej pracy.

 

Na ten moment trudno wyrokować, na ile wojna, inflacja czy spowolnienie gospodarcze wpłyną na obszar IT w Polsce.  

Wiele zależy od inwestorów, natomiast z całą pewnością w dzisiejszych czasach są oni bardziej skłonni przeznaczyć środki na systemy IT i zwiększenie zabezpieczeń przed odwetowymi cyberatakami niż na inwestycje w nowe produkty (development) – podsumowuje Kordian Kowalewski, Recruitment Manager w ITLT.

Zastopowanie wzrostowego trendu branży IT na Ukrainie

Jak podaje IT Ukraine Association,  ukraiński sektor IT w ciągu ostatnich 25 lat dokonał ogromnego skoku naprzód, przerodził się w sektor zatrudniający ok. 285 tys. specjalistów,  rozwijający się o 25-30% rocznie. Dla porównania polskie IT szacuje się na 430,7 tys. specjalistów. W 2021 r. ukraińska branża IT wzrosła o 36% z 5 mld USD do 6,8 mld USD w eksporcie. Tym samym w ciągu ostatnich trzech lat branża zwiększyła się ponad dwukrotnie w eksporcie, a liczba specjalistów wzrosła o ponad 50%.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Do 2050 roku ciężar plastikowych śmieci w wodach będzie większy niż ryb Biuro prasowe
2024-04-25 | 11:50

Do 2050 roku ciężar plastikowych śmieci w wodach będzie większy niż ryb

Wyniki najnowszego badania wskazują, że do 2040 roku dwukrotnie wzrośnie ilość tworzyw sztucznych na świecie. Dlatego tak ważna jest walka z ich nadmiarem. Marka Waterdrop we
Firma RUSZA BCC STARTUPS
2024-04-25 | 11:15

RUSZA BCC STARTUPS

Rusza BCC STARTUPS - nowa linia biznesowa Business Centre Club. Najstarsza i największa organizacja pracodawców otwiera się na młodych przedsiębiorców i wychodzi naprzeciw
Firma Badanie Innowacyjności Przedsiębiorstw
2024-04-25 | 11:05

Badanie Innowacyjności Przedsiębiorstw

Business Centre Club wraz z partnerami: firmą doradczą Crido oraz startupem Innciate zaprasza do udziału w Badaniu Innowacyjności Przedsiębiorstw, którego celem jest ocena poziomu

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Zmiany klimatu uderzają w portfele konsumentów. Podniosą ceny żywności nawet o 3 pkt proc. rocznie

Coraz wyższe średnie temperatury obserwowane na świecie przekładają się na wzrost cen żywności. Problem dotyczy zarówno krajów rozwiniętych, jak i rozwijających się. Naukowcy z Poczdamskiego Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu obliczyli, że do 2035 roku zdarzenia klimatyczne podniosą ceny żywności o 0,9–3,2 pkt proc. rocznie, a ogólny poziom inflacji o 0,3–1,1 pkt proc. Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące zmian cen artykułów żywnościowych ze 120 krajów świata w ciągu ostatnich 30 lat.

Transport

Chiny przyspieszają inwestycje w odnawialne źródła. Nie przestają jednak rozbudowywać mocy węglowych

Coraz dotkliwsze skutki zmian klimatycznych, ale przede wszystkim chęć zbudowania bezpieczeństwa energetycznego i uniezależnienia się od zewnętrznych dostaw surowców skłoniły rząd w Pekinie do ekspresowych inwestycji w nowe moce odnawialnej energii. W efekcie Chiny wyrastają na globalnego lidera transformacji energetycznej – odpowiadają dziś za największy na świecie przyrost mocy zainstalowanych w fotowoltaice i wiatrakach. Co ciekawe, nie rezygnują jednak przy tym również z inwestycji w energetykę węglową.

Konsument

Niska wiedza ekonomiczna Polaków może wpłynąć na większe zainteresowanie usługami doradców finansowych. Wciąż rzadko korzystamy z ich pomocy

Ponad 70 proc. Polaków ma niską lub przeciętną wiedzę finansową – wynika z badania „Poziom wiedzy finansowej Polaków 2024”. To przekłada się na niewielkie uczestnictwo w rynku kapitałowym i niską skłonność do inwestowania i oszczędzania. Dlatego eksperci upatrują istotnej roli doradców finansowych w zmianie tej tendencji. Większość gospodarstw domowych nie korzysta jednak z tego typu usług. Branża od lat samoreguluje kwestię kompetencji i certyfikatów dla doradców, ale liczy na utworzenie publicznego rejestru, w którym klienci mieliby dostęp do takich informacji, w ten sposób zyskując większe zaufanie do przedstawicieli tego zawodu.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.