Restrukturyzacja a pomoc antykryzysowa – jak sobie radzi TXM
Spółka TXM w restrukturyzacji opublikowała raport bieżący informujący o wpływie koronawirusa na działalność firmy. Zamknięcie części sklepów oraz zmniejszenie popytu zakupowego wynikającego z izolacji społecznej będącej efektem pandemii COVID-19 istotnie wpływa na działalność firmy.
Osiągnięte w minionym miesiącu wyniki sprzedażowe są bardzo niskie. Zarząd TXM wskazuje również, że potencjalne wykluczenie firm będących w trakcie restrukturyzacji ze wsparcia rządowego w ramach szerokorozumianej tarczy antykryzysowej może mieć tylko negatywny skutek.
„Pandemia COVID-19 zaskoczyła nas tak samo jak wszystkich. W związku z wprowadzonymi przez rząd ograniczeniami musieliśmy zamknąć znaczną cześć sklepów. Z kolei w tych, które jeszcze mogą funkcjonować notujemy kilkudziesięcioprocentowe spadki sprzedaży. W ujęciu ostatniego do pierwszego tygodnia marca notujemy 90 % spadek sprzedaży. Oznacza to, że nasza płynność finansowa została istotnie zaburzona. Dziś priorytetem dla nas jest stabilizacja TXM, a tym samym utrzymanie miejsc pracy. W trybie działań nadzwyczajnych wypłaciliśmy naszym pracownikom pensje marcowe często z uzgodnionymi redukcjami. Podjedliśmy szereg działań stabilizujących, jak chociażby zawarte porozumienie z Bankami oraz dostosowującymi do sytuacji - zawarte porozumienia z pracownikami czy rozpoczęciem negocjacji z wynajmującymi” - powiedział Marcin Łużniak, Wiceprezes Zarządu TXM S.A. w restrukturyzacji. „Niestety z przykrością musimy stwierdzić, że w brzmieniu obecnie obowiązujących jaki i przygotowywanych programów rządowych, spółki w restrukturyzacji są często wykluczane z grona podmiotów objętych wsparciem właśnie ze względu na trwający proces naprawczy. To bardzo krzywdzące. Do momentu wybuchu epidemii z sukcesami realizowaliśmy założony ponad rok temu program osiągając kolejne kamienie milowe restrukturyzacji. Dziś, jak wiele innych firm, stanęliśmy w obliczu dramatycznego spadku przychodów i bez pomocy nie będziemy w stanie sami poradzić sobie z tym problemem” – dodaje.
Powyższe obawy potwierdzają eksperci z Kancelarii Zimmerman i Wspólnicy sp.k. „Niestety zgodzić należy się z poglądami, że tarcza antykryzysowa, która miała chronić przedsiębiorców przez upadkiem, do upadku doprowadzi wiele spółek znajdujących się w procesie sądowej restrukturyzacji. Rozwiązania legislacyjne w obszarze upadłości i restrukturyzacji związane z pandemią COVID-19 są nie tyle niewystarczające, co wewnętrznie sprzeczne. Dąży się bowiem do wstrzymania obowiązku składania wniosków upadłościowych, dając w ten sposób sygnał do inicjowania postępowań restrukturyzacyjnych, ale jednocześnie przedsiębiorcy, którzy na restrukturyzację już się zdecydowali albo dopiero się zdecydują eliminowani są z możliwości wnioskowania o pomoc ze strony Państwa. Co gorsza, nawet opublikowany w ramach pierwszej tarczy projekt ustawy o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców nie pozwala na optymizm, gdyż zakładana tam pula środków na pomoc dla przedsiębiorców jest tylko kroplą w morzu potrzeb. W tej sytuacji przedsiębiorcy znajdujący się w restrukturyzacji musza liczyć na siebie i ewentualnie na zrozumienie ze strony swoich wierzycieli. Pozostaje jednak pytanie ilu z nich to przetrwa.” – mówi Norbert Frosztęga, Partner w Kancelarii Zimmerman i Wspólnicy sp.k.
Problemy z płynnością finansową pojawiły się w wyniku spadków sprzedaży, spowodowanych pandemią COVID-19. Dziś priorytety Spółki koncentrują się na działaniach stabilizujących płynność oraz utrzymaniu ciągłości funkcjonowania TXM w perspektywie niezbyt szybkiego wznowienia pełniej działalności operacyjnej. Efekt pandemii koronowirusa jednak istotnie wpłynie na dalszą realizację procesu restrukturyzacji, a brak pomocy rządowej ją uniemożliwi.
„Pomimo trudności dnia dzisiejszego patrzymy również w przyszłość, do której musimy być przygotowani. Przyszłość z nieuniknioną recesją i spadkiem siły nabywczej grupy konsumentów, dla których dyskonty odzieżowe z dobrą ofertą i atrakcyjną ceną są bardzo pożądane. W związku z tym towarzyszy nam ostrożny optymizm w oczekiwaniu na nadchodzący czas” – dodała Agnieszka Smarzyńska, Wiceprezes Zarządu TXM S.A. w restrukturyzacji. „Dziś czekamy na pozytywne rozpatrzenie naszego wniosku o przyznanie środków pomocowych dla przedsiębiorców w zakresie dofinansowania wynagrodzeń pracowników. Pomoc ta będzie na pewno ważnym czynnikiem stabilizującym TXM, a tym samymi krokiem w przyszłość” – dodaje.
Maxi Zoo z wyróżnieniem Friendly Workplace 2024
Poszerzenie składu Zarządu FBSerwis S.A.
Język finansów – co każdy menedżer rozumieć powinien?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Polityka
Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja
Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.
Infrastruktura
Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców
W ciągu ostatnich ośmiu lat kluczowe statystyki dotyczące stanu budownictwa i zdrowia publicznego na poziomie UE się nie poprawiły. Budynki nadal zużywają zbyt dużo energii, emitują coraz więcej gazów cieplarnianych, a liczba inwestycji w poprawę efektywności energetycznej wręcz maleje, co skutkuje coraz niższym rocznym wskaźnikiem renowacji. Tym samym budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków, co przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy zdrowotne – pokazuje najnowsza, ósma edycja raportu „Barometr zdrowych budynków”.
Problemy społeczne
40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem
Większość Polaków obawia się chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe. Niemal 40 proc. nie czuje się w pełni zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby – wynika z badania zleconego przez Nationale-Nederlanden. Badani obawiają się nie tylko braku zabezpieczenia finansowego, lecz także problemów z uzyskaniem pomocy lekarskiej i dostępem do badań. W odpowiedzi na te potrzeby Nationale-Nederlanden i Grupa LUX MED stworzyły we współpracy ofertę ubezpieczeniową łączącą pomoc finansową i usługi medyczne.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.