Komunikaty PR

Roboty mobilne w sprawnie działającym systemie AGV/AMR – jak je wybrać?

2022-01-19  |  01:00
Biuro prasowe

Zautomatyzowane systemy transportu wewnętrznego to duże przedsięwzięcie. Aby okazało się udane, potrzebna jest dokładna analiza i zaplanowanie jego poszczególnych elementów. Podpowiadamy od czego zacząć, aby stworzyć sprawnie działający system AGV/AMR.

 

 

Warunki pracy robota

 

Zanim zaczniemy przeglądać modele robotów mobilnych, trzeba uważnie przeanalizować infrastrukturę posiadanej hali produkcyjnej czy magazynowej. To ona bowiem narzuca nam wymagania co do wielkości urządzenia, jego możliwości jazdy czy dodatkowych funkcji. Należy wziąć pod uwagę również to, czy robot będzie poruszał się po tej samej drodze komunikacyjnej, co pracownicy, gdyż wówczas potrzebujemy modelu, który będzie zapewniał odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

 

Wybieranie robotów mobilnych spośród gotowych urządzeń z półki oprócz tego, że jest czasochłonne, to nie zawsze okazuje się trafne. Wszystko przez to, że każda hala produkcyjna czy magazynowa jest inna, a robot powinien odpowiadać jej potrzebom. Standardowe roboty nie dadzą sobie rady zwłaszcza w starym budownictwie, gdzie często mamy do czynienia z przepełnieniem hali różnego rodzaju urządzeniami, a do tego czasem dochodzą specyficzne warunki pracy, np. w niskiej temperaturze albo przy silnym zapyleniu. Rozwiązania customowe, czyli „szyte na potrzeby klienta” są wtedy koniecznością, aby robot nie tylko miał odpowiednią wielkość i kształt, ale

też sprawdzał się pod kątem odporności na te warunki środowiskowe, odpowiedniej wydajności energetycznej, mobilności ruchowej czy możliwości omijania przeszkód” – tłumaczy Olaf Dudek, Manager Działu Badań i Rozwoju Robotyki Mobilnej w firmie Etisoft Smart Solutions.

 

 

Wymagania ładunku

 

Infrastruktura zakładu to jedno, ale równie ważne w doborze odpowiedniego modelu robota mobilnego są wymagania dotyczące ładunków, które mają być nim transportowane. Nie każdy robot będzie bowiem w stanie przewozić takie same rozmiary palet. Każdy będzie również przygotowany na inną maksymalną masę ładunku. Kryje się za tym oczywiście aspekt bezpieczeństwa człowieka w otoczeniu robotów transportowych.

 

Istotny jest także sam rodzaj ładunków. Pod tym względem wyróżnia się kilka typów robotów mobilnych, np. roboty autonomiczne do transportowania regałów z pojemnikami, roboty ciągnikowe do ciągnięcia wagoników i koszy na kółkach czy roboty służące do przewożenia ładunków umieszczonych na paletach.

 

 

Nie tylko robot

 

Robot mobilny to tylko jedna niewielka część całego systemu transportu wewnątrzzakładowego. Urządzenia RFID, czytniki kodów, automatyczne windy palet, doki napędowe, IntraFleet to przykładowe systemy i rozwiązania IT, które muszą współpracować z robotem mobilnym, aby cały transport przebiegał sprawnie i efektywnie. Wybór odpowiedniego modelu robota nie obejdzie się zatem bez sprawdzenia, czy ma on zdolność do integracji z pozostałymi elementami systemu transportu wewnętrznego w przedsiębiorstwie. W wielu przypadkach konieczna może okazać się wymiana tych elementów lub dokupienie dodatkowych.

 

W Etisoft Smart Solutions nie zostawiamy klienta z problematycznym wyborem robota mobilnego ani zaprojektowaniem całego systemu. Zawsze zaczynamy od dokładnej analizy przedwdrożeniowej. Klient nie ponosi za nią żadnych opłat, a może dowiedzieć się jaki typ i liczba robotów byłaby potrzebna w jego obiekcie oraz z jakim wiąże się to kosztem. Na podstawie symulacji w oprogramowaniu Flexsim wyliczamy także jak bardzo ma szanse poprawić się dzięki temu efektywność procesów i ile można na tym zaoszczędzić” – mówi Wojciech Klein z Etisoft Smart Solutions. Mając tak precyzyjne dane, z pewnością łatwiej jest podjąć decyzję o zakupie robota, dostosowanego do konkretnych potrzeb.

 

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Coraz więcej globalnych firm dąży do atestacji informacji dotyczących zrównoważonego rozwoju – wynika z badania IFAC oraz AICPA & CIMA Biuro prasowe
2025-05-16 | 15:00

Coraz więcej globalnych firm dąży do atestacji informacji dotyczących zrównoważonego rozwoju – wynika z badania IFAC oraz AICPA & CIMA

Jak wynika ze zaktualizowanego raportu przygotowanego przez Międzynarodową Federację Księgowych (IFAC) oraz AICPA & CIMA, niemal trzy czwarte największych globalnych firm
Firma Gospodarka przyszłości zaczyna się dziś. Liderzy odpowiedzialnego biznesu na Sustainable Economy Summit już 27-28 maja
2025-05-13 | 12:00

Gospodarka przyszłości zaczyna się dziś. Liderzy odpowiedzialnego biznesu na Sustainable Economy Summit już 27-28 maja

Już 27-28 maja odbędzie się jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych transformacji gospodarczej i zrównoważonemu rozwojowi – XI edycja konferencji Sustainable
Firma Rada Przedsiębiorców apeluje o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej
2025-04-25 | 06:00

Rada Przedsiębiorców apeluje o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej

Z apelem o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej płaconej przez osoby wykonujące pozarolniczą działalność gospodarczą wystąpiła do prezydenta Andrzeja Dudy Organizacja

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów

W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.

Handel

Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.