Sprawdź opłacalności pompy ciepła dla swojego domu - KALKULATOR
Pobierz darmową aplikację i sprawdź opłacalności pompy ciepła dla swojego domu
Dostęp do szybkiej informacji od ręki odgrywa kluczowe znaczenie w procesie zakupowym. Wie o tym firma Euros Energy, która wprowadziła na rynek innowacyjną aplikację. Ta ma zachęcić Polaków do inwestowania w odnawialne źródła energii. W prosty i czytelny sposób użytkownik może sprawdzić, ile środków finansowych zaoszczędzi decydując się na zainwestowanie w pompę ciepła. Aplikacja ma nie tylko pomagać w wyliczeniach i przekonywać Polaków do OZE. To narzędzie, za pomocą którego każda osoba będzie mogła sprawdzić, jaka pompa jest odpowiednia do domu, a także ile za nią zapłaci.
Tylko w pierwszym półroczu bieżącego roku odnotowano wzrost sprzedaży pomp ciepła typu powietrze-woda o 131 proc. w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku. Wzrost całego polskiego rynku pomp ciepła w tym okresie wyniósł 86 proc., a rynku pomp ciepła służących do centralnego ogrzewania budynków ‒ o 96 proc. Według aktualnej prognozy Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła rynek pomp ciepła do końca 2022 r. może wzrosnąć o 100 proc. Co mówią nam te dane? Polacy coraz częściej i chętniej sięgają po odnawialne źródła energii. Doceniają ich skuteczność, jakość oraz fakt, że dzięki nim znacząco obniżają rachunki za ogrzewanie czy prąd i stają się niezależni energetycznie.
Rośnie rynek, a Polacy… czują się zagubieni
Rynek pomp ciepła rośnie, pojawia się coraz więcej ofert od różnych podmiotów. Euros Energy – jako jeden z liderów – wychodzi naprzeciw oczekiwaniom Polaków i wprowadza nowe rozwiązanie technologiczne. Ma ono pomóc w wyborze pompy ciepła i dobrać urządzenie idealnie dopasowane do potrzeb konsumentów.
– Choć wielu Polaków chce zainwestować w odnawialne źródła energii nie każdy wie, jak podejść do zadania. Trafiają do nas osoby, które nie wiedzą, jakie urządzenie wybrać, na jakie parametry zwrócić uwagę oraz ile ono powinno kosztować. Na rynku są różne oferty: zróżnicowane pod kątem jakości, ale i ceny. W związku z tym zdecydowaliśmy o wprowadzeniu bezpłatnej aplikacji, która pomoże Polakom. Aplikacja pozwala na dobór pompy ciepła i oszacowanie zużycia energii elektrycznej w zależności od posiadanego budynku. Statystyki zużycia można przeglądać dla różnych sezonów grzewczych zmieniając jednocześnie warunki wewnątrz budynku. – wyjaśnia Paweł Poruszek, CEO Euros Energy.
Aplikacja ma szereg funkcjonalności. Umożliwia sprawdzenie zapotrzebowania energetycznego budynku, wygeneruje proponowaną moc i typ pompy ciepła, a także wyliczy, jaki jest miesięczny koszt korzystania z pompy ciepła. W jaki sposób można ją pobrać? Wystarczy wejść do dedykowanego sklepu, zainstalować, a następnie zeskanować kod QR. Kolejnym krokiem jest rejestracja, podczas której każdy z użytkowników podaje odpowiednie dane. Istotne są parametry budynku.
– Użytkownik musi wpisać rok budowy domu, a także to, czy nieruchomość posiada odpowiednią termoizolację. Istotna jest także ogrzewana powierzchnia mieszkalna i niemieszkalna, oczekiwana temperatura domu. Efektem korzystania z aplikacji jest otrzymanie rekomendacji dotyczącej tego, jaka pompa ciepła będzie odpowiednia. Użytkownik dostaje też wykres roczny z prognozowanym zużyciem energii elektrycznej wyrażonej w kilowatogodzinach. – dodaje prezes.
Pompa ciepła jest w obecnej chwili najczęściej rozważaną opcją ogrzewania domu przez konsumentów. Wraz z instalacją PV stanowi doskonały fundament, na którym zbudować możemy swoją autonomię energetyczną.
Z myślą o poszerzaniu wiedzy
Choć rynek pomp ciepła stale rośnie konsumenci nadal nie zawsze posiadają odpowiednią wiedzę na temat sposobu montażu i kosztów związanych z odnawialnymi źródłami energii. Zdaniem Euros Energy istotna jest edukacja w tym obszarze.
– Rozwój rynku wiąże się z edukacją społeczeństwa. Nasza aplikacja ma pomóc konsumentom w wyborze odpowiedniej pompy ciepła. Ma im także pokazać, ile ciepła zużywają i jakie jest ich zapotrzebowanie. Zachęcamy tym samym do zrozumienia mechanizmów działania pompy i ogrzewania domów. Nie każdy wie, jak ogromny wpływ na rachunki mają poszczególne elementy, jak temperatura powietrza czy jakość okien, a także sposób ocieplenia budynku lub jego brak. – dodaje Paweł Poruszek, CEO Euros Energy.
Dwukrotnie wzrosła także liczba osób, które ubiegają się o wymianę źródeł ciepła w ramach programów rządowych. W czerwcu br. stanowiły one 60 proc. wszystkich wniosków, zaś w ubiegłym roku było ich o połowę mniej. To świadczy o rosnącym zainteresowaniu pompami ciepła, a tym samym niezbędne będzie wzmocnienie obszarów edukacyjnych – by Polacy mieli pewność, jakie rozwiązanie wybrać i na ile będzie ono dla nich korzystne.
Aplikacja kalkulatora do pobrania pod linkiem: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.EurosEnergy.ePompa

Rada Przedsiębiorców apeluje o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania

Sanepid a deratyzacja – obowiązkowe akcje eliminacji szkodników
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.