Komunikaty PR

Systemy testowe: rodzaje i możliwości testerów

2022-07-13  |  01:00
Biuro prasowe

Testowanie płytek PCB i zespołów PCBA podczas projektowania i procesu produkcji ma zasadnicze znaczenie dla zapewnienia wysokiej jakości produktów końcowych. Pozwala też uniknąć sytuacji, w których projektanci czy producenci nagle zdają sobie sprawę z wadliwości produktu w czasie trwania produkcji PCB/PCBA, albo, co gorsza, po wprowadzeniu go na rynek. Na czym dokładnie polega ten proces?

 

Rosnąca konkurencja oraz coraz większa liczba regulacji zmuszają producentów do przeprowadzania licznych inspekcji i testów produktów. W zastosowaniach przemysłowych do wykonywania testów używane są zautomatyzowane testery, które analizują i kontrolują jakość produktów w celu wykrywania ewentualnych problemów i zapobiegania ich powtarzaniu się.

 

Stopień zaawansowania układów elektronicznych rośnie wraz z rozwojem technologii. Rosną także ceny komponentów, które są coraz trudniejsze w produkcji, m.in. ze względu na postępującą miniaturyzację. W efekcie, popełnienie błędu przy projektowaniu lub produkcji obwodu elektronicznego staje się nie tylko coraz bardziej prawdopodobne, ale również coraz bardziej kosztowne – zauważa Dariusz Cepuch, kierownik działu testów z firmy Fitech.

Testery funkcjonalne – gdzie się sprawdzą?

Testery funkcjonalne emulują lub symulują środowisko operacyjne zespołu PCBA w celu sprawdzenia jego poprawnego działania. Przemysłowe testery funkcjonalne to zoptymalizowane pod kątem przepustowości, powtarzalności oraz niezawodności urządzenia, które bez problemu współpracują z praktycznie dowolnym osprzętem testowym. Wyposażone w wymienne fikstury i oferują duży zakres pomiarów elektrycznych.

 

Testery funkcjonalne są w stanie testować PCBA o złożonej strukturze i doskonale sprawdzają się zarówno w przypadku produkcji nisko, jak i wysokonakładowej.

Testery kompaktowe to ekonomiczne rozwiązanie przeznaczone do testów PCBA o podobnych funkcjonalnościach i prostej architekturze. Ich system pomiarowy jest zintegrowany z fiksturą, w której można jednak zamontować wymienne wkładki umożliwiające poszerzenie zakresu funkcjonalności. Urządzenia, w których opcjonalnie mogą zostać zastosowane wymienne fikstury, używane są z reguły w produkcji niskonakładowej. 

 

– W wykrywaniu potencjalnych błędów i unikaniu ich konsekwencji skutecznie pomagają testy ICT i FCT. Należą one do kluczowych etapów w produkcji elektroniki. Odpowiednie przygotowanie środowiska testowego i jakość procesu testowania mają fundamentalne znaczenie dla jakości produktu końcowego, a więc również satysfakcji klienta i wyników biznesowych marki, która odpowiada za produkt wyjaśnia ekspert z Fitech.

 

Testery końcowe EOL i montażowe

Testery końcowe EOL są odpowiedzialne za kontrolowanie ogólnej funkcjonalności produktu podczas procesu produkcji. Jest to dostosowany do potrzeb produkcji nisko- i wysokonakładowej system uniwersalnych stanowisk testowych umożliwiających podstawowe pomiary elektryczne, zapewniających jednocześnie niski koszt całego procesu. Tester EOL przeznaczony jest do testowania różnego typu produktów elektronicznych z dedykowaną wiązką przewodów i może pracować zarówno w trybie automatycznym, jak i manualnym.

 

Z kolei testery montażowe stosowane są do wykrywania błędów montażowych, takich jak:

  • brak lub użycie niewłaściwego komponentu
  • odwrotna polaryzacja
  • zwarcie
  • przerwa. 

Używane są najczęściej w masowej produkcji urządzeń elektronicznych.

 

Testery ICT sprawdzają wartości elementów po montażu, a także poprawność obwodów. Wykonują szybkie testy, w których sygnały elektryczne przesyłane są poprzez dedykowane fikstury oraz zestaw igieł. Testery ICT są w stanie przeprowadzać testy skanowania brzegowego, testy Jest, testy cyfrowe, testy semi-funkcjonalne z wykorzystaniem programowania układów scalonych i sond FINN.

 

Jako FITECH, w obszarze ICT stosujemy kilka modeli urządzeń testujących. Obsługujemy m.in. systemy Agilent, Checksum, Spea, Agilent/Keysight czy Teradyne. Zapewniamy wszystkie narzędzia niezbędne do testów na wymienionych platformach, w szczególności tzw. fikstury (ang. fixture). Są to specjalne adaptery, tworzone na użytek testowania konkretnych pakietów elektronicznych. Pełnią one funkcję połączenia między testowanym zespołem, a urządzeniem testującym. Dostarczamy także software niezbędny do realizacji całego procesu. Możemy również wykonać programowanie niektórych układów za pomocą testera ICT – dodaje ekspert z Fitech.

 

Dzięki zastosowaniu wysokowydajnego, wielokanałowego przemysłowego programatora ISP Programator ICT może programować pojedyncze produkty oraz zbiorcze płyty PCBA. Programator jest kompatybilny z wieloma typami mikrokontrolerów stosowanych w urządzeniach elektronicznych i umożliwia szybką wymianę adaptera oraz dedykowanych wkładek produktowych.

 

Testery optyczne dla każdego rodzaju płytki PCB

Testery optyczne służą do inteligentnej inspekcji PCBA i zapewniają wysoką wydajność procesu wykrywania błędów niezależnie od rodzaju płytki PCB czy kontrolowanego komponentu. Testery są w pełni kompatybilne z każdą linią produkcyjną, a dzięki możliwości samodzielnej rekonfiguracji świetnie sprawdzają się w przypadku produkcji o wysokiej zmienności.

 

Rozwiązania wykorzystujące do analizy obrazu sztuczną inteligencję, eliminują konieczność czasochłonnego programowania testera dzięki możliwości uczenia się sieci neuronowych. Z tego względu skutecznie wspierają procesy decyzyjne związane z kontrolą jakości. 

 

Z kolei testery do inspekcji LED sprawdzają, czy wszystkie diody zostały umieszczone we właściwych miejscach i sygnalizują diody niedziałające. Co ważne, testery te mogą samodzielnie skonfigurować program testowy dla każdego nowego panelu LED. Ponadto są bardzo szybkie i skuteczne - w ich przypadku test panelu z 1000 LED trwa maksymalnie do 3 sekund.

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Gospodarka przyszłości zaczyna się dziś. Liderzy odpowiedzialnego biznesu na Sustainable Economy Summit już 27-28 maja Biuro prasowe
2025-05-13 | 12:00

Gospodarka przyszłości zaczyna się dziś. Liderzy odpowiedzialnego biznesu na Sustainable Economy Summit już 27-28 maja

Już 27-28 maja odbędzie się jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych transformacji gospodarczej i zrównoważonemu rozwojowi – XI edycja konferencji Sustainable
Firma Rada Przedsiębiorców apeluje o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej
2025-04-25 | 06:00

Rada Przedsiębiorców apeluje o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej

Z apelem o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej płaconej przez osoby wykonujące pozarolniczą działalność gospodarczą wystąpiła do prezydenta Andrzeja Dudy Organizacja
Firma Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania
2025-04-01 | 11:30

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania

Organizacja przestrzeni w garażu to wyzwanie, z którym zmaga się wielu właścicieli domów. Wąskie regały metalowe stanowią idealne rozwiązanie tego problemu,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.

Telekomunikacja

Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.