Komunikaty PR

Tagi, anteny, czytniki – czyli jak krok po kroku działa technologia RFID

2022-07-16  |  01:00
Biuro prasowe

RFID to forma komunikacji bezprzewodowej. Technologia wykorzystuje fale radiowe do przesyłania danych, przy czym wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że korzysta z niej na co dzień. Stykamy się z nią, gdy płacimy zbliżeniowo w sklepie, wypożyczamy książki w bibliotece, czy otwieramy szafki na basenie lub siłowni. Z czego składa się system RFID i jak działa wspomniana technologia? Wyjaśniamy.

 

Jak stworzyć i wydrukować etykiety RFID?

Istnieją różne sposoby kodowania tagów RFID, ale zazwyczaj wykorzystuje się do tego drukarki termotransferowe z wbudowanym modułem RFID. Takie urządzenia nie tylko pozwalają zapisywać informacje w znacznikach RFID, czyli niewielkich nośnikach danych, lecz także umożliwiają ich wydruk na etykiecie w formie tekstu lub kodu.

 

Nowoczesne drukarki same sprawdzają, czy tag RFID został prawidłowo zapisany. Jeśli urządzenie wykryje błąd, odpowiednio oznacza etykietę, co minimalizuje ryzyko złego oznakowania produktów.

 

Jak można odczytać tagi RFID?

Czytnik RFID jest jednym z kluczowych elementów systemu identyfikacji radiowej. Wspomniane urządzenie pozwala odczytać i zapisać dane w znacznikach RFID. W tym miejscu warto wyjaśnić, jaką funkcję pełnią anteny, które podłącza się do czytnika. Pobierają one energię z urządzenia, następnie przesyłają ją w formie fal radiowych do znacznika, znajdującego się w pobliżu.

 

Biorąc pod uwagę polaryzację, wyróżniamy anteny o polaryzacji liniowej - wówczas wszystkie fale mają podobne ułożenie w przestrzeni, rozchodzą się w pionie lub w poziome, oraz kołowej, gdzie anteny, są zaprojektowane tak, aby wysyłać fale poziomo, pionowo oraz we wszystkich możliwych płaszczyznach pomiędzy nimi.

 

Jak działa bramka RFID?

Do czytnika można podłączyć od jednej do kilku anten, tworząc bramkę RFID – ich liczba jest uzależniona od potrzeb aplikacji i rodzaju urządzenia. Bramka RFID automatyzuje odczyt tagów RFID znajdujących się na opakowaniach, kontenerach, paletach, towarach, czy wyrobach.

 

Takie rozwiązanie usprawnia więc procesy logistyczne i magazynowe. Zazwyczaj czytniki RFID montuje się na poszczególnych fragmentach linii produkcyjnych, aby kontrolować przepływ wyrobów. W ten sposób można w każdej chwili sprawdzić, gdzie co się znajduje. Bramki RFID mogą być montowane zarówno w obszarach produkcyjnych czy magazynowych, jak i we wszelkich innych, gdzie wymagana jest szybka i bezbłędna identyfikacja produktów.  -  mówi Dariusz Kawecki, Product Manager, odpowiedzialny za rozwiązania dotyczące automatycznej identyfikacji w firmie Etisoft.

 

RFID to nie tylko etykiety

Wspomniana technologia kojarzy się głównie z etykietami. Składają się one z następujących elementów:

  • układu scalonego (miniaturowego chipa), czyli pamięci i mikroprocesora, które przechowują dane zapisane w tagu,
  • anteny, odpowiadającej za realizację komunikacji radiowej.
     

Chociaż tagi RFID najczęściej mają postać etykiety papierowej lub foliowej do zadruku, to mogą również przybrać inne formy – np. opasek, żetonów, przywieszek i kart. Wybór formy znacznika RFID, determinowany głównie jego zastosowaniem czy środowiskiem, w jakim zostanie użyty, nie zmienia sposobu jego działania. Chip i antena pozwolą na komunikację z urządzaniami RFID, umożliwiając zapis i odczyt wymaganych informacji – tłumaczy ekspert z Etisoft.

 

Jakie korzyści płyną z zastosowania technologii RFID?

Proponowany system ma wiele zalet. Jedną z nich jest brak konieczności bezpośredniego kontaktu tagu z czytnikiem. Aby odczytać dane, nie trzeba umieszczać znacznika w łatwo dostępnym miejscu Można go ukryć wewnątrz obudowy lub opakowania.

 

Technologia RFID pozwala odczytać wiele tagów jednocześnie, nawet do kilkuset w ciągu sekundy. Dzięki temu inwentaryzacja przestaje być uciążliwa – można ją robić np., codziennie, aby zlikwidować niepotrzebne zapasy lub zareagować w razie braków.

 

Technologia RFID odgrywa także ważną rolę w łańcuchu dostaw. Nie tylko skraca czas operacji, lecz także pozwala kontrolować przepływ towarów. W ten sposób minimalizuje się ryzyko błędów, co przekłada się na niższe koszty logistyczne.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Magia podczas szkolenia? Tagomago Hair rusza ze szkoleniami z MAGIC TAPE Biuro prasowe
2025-01-13 | 11:00

Magia podczas szkolenia? Tagomago Hair rusza ze szkoleniami z MAGIC TAPE

Magic Tape pozwala w krótkim czasie osiągnąć efekt długiej i gęstej fryzury nawet w przypadku rzadkich włosów. Specjalistką od tej metody jest Agnieszka
Firma Finał III edycji akcji „Dom z Serca”
2024-12-20 | 13:20

Finał III edycji akcji „Dom z Serca”

Budowa kolejnego już „Domu z Serca” dobiegła końca! 19 grudnia br. Grupa Budimex wraz z partnerami oddała do użytku nowoczesny, modułowy dom dla Pani Teresy z Wołomina –
Firma Dynamiczny rozwój i inwestycja w przyszłość: podsumowanie roku 2024 w sieci fran
2024-12-19 | 15:00

Dynamiczny rozwój i inwestycja w przyszłość: podsumowanie roku 2024 w sieci fran

Miniony rok okazał się przełomowym okresem dla sieci sklepów Komfort, eksperta w branży wykończenia wnętrz w Polsce. Firma znacząco rozwinęła swoją działalność w segmencie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

NEWSERIA POLECA

Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku

Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen

Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują  wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.

Prawo

Pracodawcy apelują o usprawnienie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcom. Nowe regulacje tylko w części w tym pomogą

Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Polski został przyjęty w grudniu przez rząd i trafił już do Sejmu. Nowe przepisy zakładają pełną elektronizację wnioskowania i wydawania zezwoleń na pracę i rezygnację z testu rynku pracy. Niekoniecznie jednak oznacza to większą otwartość na pracowników z zagranicy. – To nie zmiana jakościowa, ale co najwyżej próba sanacji przeciążonego systemu – ocenia dr Michał Szypniewski z kancelarii BKB Baran Książek Bigaj.

IT i technologie

Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii

– Opracowujemy koncepcję funkcjonowania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Szkolimy też odpowiednio naszych inżynierów, współpracujemy z uczelniami wyższymi w tym aspekcie, aby mieć gotowy odpowiedni potencjał intelektualny – mówi gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowa formacja będzie odpowiadać za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań AI na potrzeby działań militarnych. Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.