Komunikaty PR

Testy ICT i FCT: gwarancja bezawaryjności produktów elektronicznych

2022-01-19  |  01:00
Biuro prasowe

Testy ICT i FCT to kluczowe etapy procesu produkcyjnego w branży elektronicznej. Dają one gwarancję, że wyroby wprowadzane na rynek będą działały prawidłowo i bezawaryjnie. Firmy, które korzystają z odpowiednio dobranych rozwiązań ICT/FCT, mogą liczyć na oszczędność czasu i pieniędzy oraz najwyższy poziom kontroli jakości.

 

Z produktami elektronicznymi mamy do czynienia na każdym kroku. Choć niektóre z nich realizują stosunkowo proste funkcje, to jednak stworzenie nawet mało zaawansowanego układu elektronicznego wymaga sporych nakładów pracy. Trudności rosną wraz z poziomem złożoności tego typu projektów. Przybywa również „okazji” do popełnienia błędów.

 

By na rynek trafił produkt w pełni sprawny i funkcjonalny, konieczne jest przeprowadzenie odpowiednich testów. Wśród nich kluczową rolę odgrywają testy wewnątrzobwodowe (ang. in-circuit test, w skrócie ICT) i funkcjonalne (ang. functional testing, w skrócie FCT). Pozwalają one na wykrycie potencjalnych defektów oraz sprawdzenie, czy układ elektroniczny działa poprawnie i realizuje swoje funkcje.

 

Testy ICT – weryfikacja prawidłowości montażu

 

ICT to forma testów strukturalnych przeprowadzanych na tzw. zespole płytki drukowanej (PCBA) – czyli płytce drukowanej (PCB) z zainstalowanymi podzespołami elektronicznymi. Badanie realizowane jest za pomocą specjalnego testera. Urządzenie wyposażone jest w wymienny adapter (fiksturę) i zestaw pozłacanych igieł, przewodzących sygnały elektryczne.

 

– Testy wewnątrzobwodowe umożliwiają wykrycie potencjalnych błędów montażowych, np. związanych z użyciem niewłaściwych podzespołów, niepoprawnym montażem złącz, odwrotną polaryzacją czy obecnością przerw w układzie. Każdy tego typu defekt może być przyczyną nieprawidłowego działania produktu końcowego – tłumaczy Dariusz Cepuch, kierownik projektów w dziale testów firmy FITECH. Testy ICT pomagają wyeliminować usterki na etapie montażu i zadbać o to, by odbiorca otrzymał pełnowartościowy towar, a marka, która go firmuje, nie naraziła na szwank swojej reputacji.

 

Flying Probe – rozwiązanie dla produkcji nieseryjnej i prototypów

 

Wysokiej jakości testery, dostarczane przez wyspecjalizowane firmy, umożliwiają wykonywanie szerokiego zakresu pomiarów elektrycznych i kompleksowych badań układów PCBA. Tego typu urządzenia tworzone są z myślą o konkretnym produkcie i stosowane głównie w produkcji masowej, m.in. w branży automotive, elektronicznej, medycznej czy oświetleniowej. Alternatywnym rozwiązaniem, przeznaczonym dla produkcji niskonakładowej lub nieseryjnej, a także badania prototypów, jest tzw. Flying Probe. To metoda o dużej elastyczności, pozwalająca na wprowadzanie zmian do projektu. Jest również znacznie tańsza niż testy z użyciem fikstur.

 

 

Testy FCT – weryfikacja funkcjonalności produktu

 

Testy ICT i Flying Probe weryfikują prawidłowość montażu i koncentrują się na poszczególnych komponentach PCBA. Nieco inne założenie przyświeca testom FCT. Badanie funkcjonalne skupia się na prawidłowości i sprawności działania zmontowanej płytki w określonych warunkach. Za pomocą testów FCT weryfikowane są m.in. wartości parametrów istotnych dla funkcjonowania układu, m.in. pobór prądu, wartości napięć, poziom sygnałów poprawna komunikacja z produktem i in. Badania funkcjonalne prowadzone są w docelowych warunkach pracy i różnych okolicznościach projektowych. Często wykorzystuje się w tym celu oprogramowanie testowe, które sprawdza wszystkie funkcje realizowane przez dany układ. Kompleksowe podejście stosowane w badaniach FCT pozwala symulować ingerencję ze strony użytkownika i zmiany trybów pracy. Umożliwia to gruntowną kontrolę jakości działania całego układu. Istnieją dwa możliwe wyniki testów FCT: pass (zaliczony) lub fail (niezaliczony). Pass kwalifikuje produkt jako nadający się do wprowadzenia na rynek.

 

Warto zaznaczyć, że proces testowania płytek PCBA w ramach FCT można zautomatyzować. – W FITECH wdrożyliśmy taki projekt dla naszego klienta, firmy Fideltronik. To korzystne rozwiązanie, które pozwala uwolnić moce produkcyjne. W efekcie pracownicy, dotychczas zaangażowani w wykonywanie monotonnych czynności, mogą zająć się bardziej wymagającymi zadaniami – tłumaczy ekspert.

 

Wdrożenia ICT i FCT tylko z doświadczonym partnerem

 

Wdrożenie systemów testowych ICT i FCT do procesu produkcji to inwestycja strategiczna, która powinna zostać poprzedzona staranną analizą potrzeb i możliwości finansowych firmy. – Warto polegać w tym zakresie na doświadczonych dostawcach. Profesjonalny partner zapewni klientowi kompleksową konsultację w zakresie wymagań, opracuje studium wykonalności i precyzyjną ofertę techniczną, wykona projekt, przeprowadzi wdrożenie, przeszkoli personel klienta i zapewni serwis w zgodzie z warunkami umowy – mówi Dariusz Cepuch.

 

Dostępna na rynku oferta jest szeroka. Poza systemami dla firm zajmujących się produkcją masową, istnieją także rozwiązania kompaktowe, dostosowane do potrzeb produkcji niskonakładowej. Niezależnie od przypadku, automatyzacja testów układów elektronicznych to krok w dobrym kierunku, zapewniający stabilność procesu kontroli jakości.

 

ŹRÓDŁA

https://www.eae-elektronik.pl/testy-ict-fct-w-produkcji-kontraktowej-elektroniki/

https://www.jm-ems.pl/testy-ict-fct.html

https://mikrokontroler.pl/2020/01/07/testy-ict-fct-i-flying-probe-sposob-na-skuteczne-testowanie-elektroniki/

https://saferfq.com/pl/jakich-informacji-dostarczaja-nam-testy-ict

https://www.raypcb.com/fct-test/

https://en.wikipedia.org/wiki/Functional_testing_(manufacturing)

https://saferfq.com/pl/jakim-zadaniom-sprostac-maja-testy-funkcjonalne-urzadzen

https://forbot.pl/blog/katalog-firm/montaz-plytek-drukowanych-pcb-co-warto-wiedziec

https://en.wikipedia.org/wiki/Flying_probe

https://fitech.pl/test-systems/

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Masterlease: rekordowa liczba samochodów we flocie Biuro prasowe
2024-07-05 | 12:25

Masterlease: rekordowa liczba samochodów we flocie

  Już ponad 40 tys. samochodów jest we flocie Masterlease. Należąca do Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego, Masterlease jest głównym centrum kompetencyjnym dla
Firma Przemysł 4.0 to wiele narzędzi usprawniających produkcję. Które i jak wybrać?
2024-06-28 | 01:00

Przemysł 4.0 to wiele narzędzi usprawniających produkcję. Które i jak wybrać?

Według badań przeprowadzonych wśród polskich przedsiębiorstw, 88% ankietowanych uważa, że wdrożenie narzędzi Przemysłu 4.0 zwiększa konkurencyjność ich firm na rynku. 39%
Firma Nowa era w branży imprez firmowych
2024-06-28 | 01:00

Nowa era w branży imprez firmowych

Planowanie imprezy firmowej może zająć nawet rok. W tym czasie należy wziąć pod uwagę nie tylko podstawowe kwestie jak termin i miejsce wydarzenia, ale również zadbać o ciekawe

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Finanse

Sektor finansowy walczy o pracowników. Coraz ważniejsze stają się kompetencje technologiczne

W Polsce 66 proc. organizacji ma trudności w obsadzaniu wakatów nowymi pracownikami o pożądanych kompetencjach. Największe problemy z rekrutacją ma branża finansów i nieruchomości (74 proc.) – wynika z raportu ManpowerGroup „Niedobór talentów”. Wśród najbardziej pożądanych umiejętności są te, które wiążą się z rozwojem technologii. Z jednej strony potrzebna jest chęć pracowników do samorozwoju, by nadążać za trendami, z drugiej – sami pracodawcy muszą ich do tego zachęcać i motywować. To jedno z wielu wyzwań stojących przed firmami.

Ochrona środowiska

Regulacje dotyczące zrównoważonego rozwoju będą dużym wyzwaniem dla biznesu. Firmy potrzebują dużego wsparcia od państwa

W związku z koniecznością wdrażania ESG firmy potrzebują dużego wsparcia zarówno edukacyjnego, merytorycznego, jak i finansowego. Dostosowanie się do wymogów prawnych w tym obszarze jest bowiem dla biznesu, szczególnie małego i średniego, dużym wyzwaniem. Warto jednak wykorzystać ten czas na niezbędne przygotowania i zyskanie przewag konkurencyjnych. Może temu służyć ścisła współpraca z dużymi kontrahentami, którzy są bardziej zaawansowani we wdrażaniu zasad zrównoważonego rozwoju. – Pomoc jest zdecydowanie potrzebna ze strony państwa – ocenia Marta Wrembel, wiceprezeska ESG Impact Network.

Transport

Wymiana oświetlenia w stolicy na ostatniej prostej. Zwrot z inwestycji już widać na rachunkach za prąd

Zamiast żółtego lub pomarańczowego światła z sodowych latarni w stolicy coraz częściej spotykamy jasne oświetlenie LED. Do tej pory udało się wymienić ponad 60 tys. opraw, a cały proces ma się zakończyć na przełomie tego i przyszłego roku. Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie przekonuje, że inwestycja w wymianę opraw świetlnych pozwala ograniczyć zużycie prądu nawet o dwie trzecie w porównaniu do starych lamp. Oszczędności, jakie wygenerował ratusz, już sięgają wielu milionów złotych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.