Wirtualny adres dla Twojej firmy - o co w tym chodzi?
Wirtualny adres stał się bardzo głośnym tematem w kontekście rejestracji firmy. Z takiej możliwości korzysta już masa przedsiębiorców, zwłaszcza freelancerów, osób działających w e-commerce lub w branży IT, którzy nie chcą lub nie potrzebują fizycznego biura. Co to właściwie jest? Jak działa wirtualny adres i czy warto pomyśleć o takiej opcji w dobie współczesności? Wyjaśnimy wszystkie szczegóły!
Co to jest wirtualny adres firmy?
Wirtualny adres jest po prostu adresem przypisanym do Twojej firmy, z którego możesz skorzystać rejestrując działalność. Jednocześnie nie musisz wynajmować fizycznego lokalu, który być może wcale nie jest Ci potrzebny.
Usługi skupione na udostępnieniu wirtualnego adresu oferują wirtualne biura. Mówiąc w skrócie, są to firmy, które nie tylko umożliwiają uzyskanie adresu do rejestracji, ale świadczą też dodatkowe usługi. Najczęściej są one związane z obsługą korespondencyjną, ale mogą oferować również inne opcje, o czym przeczytasz poniżej.
Jak to się zaczęło? Kto wymyślił wirtualne adresy?
Pomysł z wirtualnymi adresami powstał wraz z rozwojem pracy zdalnej i outsourcingu. Coraz więcej osób zaczęło prowadzić działalność na własny rachunek, przy czym chciały one zrezygnować z inwestowania środków w wynajem biura, które okazywało się zbędne. Rozwój internetu i technologii umożliwił pojawienie się na rynku wirtualnych biur, chociaż te w swojej okrojonej wersji były znane już wcześniej. Dzisiaj jednak oferują o wiele szersze pakiety, które skupiają się nie tylko na oferowaniu wirtualnego adresu firmy, ale też obsłudze korespondencji czy odsyłaniu jej mailem lub pocztowo.
Czy wirtualny adres jest bezpieczny i legalny?
Korzystanie z wirtualnego adresu jest w pełni legalne, ale pod warunkiem, że wynajmujesz firmę oferującą taką możliwość, a jednocześnie jest ona zarejestrowana i działa zgodnie z przepisami. Pod względem bezpieczeństwa biuro29.pl dba o poufność Twoich danych, a korespondencja zawsze jest odpowiednio chroniona.
Rejestracja firmy pod adresem prywatnym a wirtualny adres - jakie są różnice?
Wiele osób zastanawia się, po co w ogóle korzystać z wirtualnego adresu, skoro można zarejestrować firmę tam, gdzie mieszkam? Odpowiedź jest bardzo prosta. Jeśli zarejestrujesz firmę pod adresem prywatnym, Twoje dane będą publiczne. Może nie być to dla Ciebie komfortowe, zresztą nie jest dla wielu przedsiębiorców, którzy zdecydowali się poszukać alternatywy.
Profesjonalny adres od wirtualnego biura umożliwia zniwelowanie ryzyka, że ktoś wejdzie w posiadanie Twojego prywatnego adresu. Oprócz tego może być on bardziej reprezentatywny, bo wiele firm oferuje adres w prestiżowych lokalizacjach. W ten właśnie sposób można zyskać poufność, a działalność może być kojarzona nie z prywatnym miejscem zamieszkania, a z profesjonalną przestrzenią biznesową.
Jakie korzyści daje wirtualny adres?
Wirtualny adres ma swoje słabe i mocne strony, chociaż tych drugich jest zdecydowanie więcej:
- Nie trzeba opłacać wynajmu lokalu stacjonarnego i kosztów utrzymania.
- Można pracować z dowolnego miejsca.
- Można skorzystać z prestiżowego adresu w biznesowej lokalizacji, co wpływa na wizerunek firmy.
- Jednocześnie jest możliwe skorzystanie z pozostałych usług wirtualnego biura, np. obsługi administracyjnej.
Dla przedsiębiorców ogromnym „za” jest to, że wynajem fizycznego lokalu wiąże się z koniecznością jego użytkowania. Należy przy tym płacić nie tylko za wynajem, ale też media czy zabezpieczenia. Z kolei wirtualny adres umożliwia rejestrację pod profesjonalnym adresem, ale bez potrzeby faktycznej obecności. Jest to więc najlepsze rozwiązanie dla osób, które działają w branżach online lub pracują w różnych miejscach, np. organizując spotkania coachingowe na terenie całej Polski.
Jeśli chodzi o minusy, punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Dla niektórych brak możliwości pracy poza domem będzie wadą, np. gdy działalność wymaga spotkań lub konferencji. Tutaj jednak wirtualne biura też znalazły rozwiązanie - udostępnianie w ramach pakietów sal konferencyjnych. Z reguły jest to wliczone w cenę.
Na koniec pozostaje pytanie: Stawiać na wirtualny adres czy nie? Wszystko zależy od specyfiki Twojej branży, formy w jakiej pracujesz i Twoich potrzeb. Jeśli nie potrzebujesz faktycznego biura na co dzień, które będziesz odwiedzał w celach zarobkowych, zdecydowanie jest to warta uwagi możliwość.
Źródło informacji: BIURO29
Materiał promocyjny

Gospodarka przyszłości zaczyna się dziś. Liderzy odpowiedzialnego biznesu na Sustainable Economy Summit już 27-28 maja

Rada Przedsiębiorców apeluje o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Z UE na pomoc Ukrainie trafiło 148 mld euro. Potrzebne jest dalsze wsparcie, także w kontekście wypracowania sprawiedliwego pokoju
Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił gotowość do podjęcia bezpośrednich rozmów pokojowych z Ukrainą, które mają się rozpocząć 15 maja w Stambule. USA i UE liczą, że Rosja zgodzi się na 30-dniowe zawieszenie broni i wstrzyma ataki na infrastrukturę krytyczną. Unia już zapowiedziała, że w przypadku odmowy zaostrzy sankcje. Europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk apeluje o większą determinację UE w wykorzystaniu zamrożonych rosyjskich aktywów i wsparcie w odbudowie Ukrainy.
Polityka
Prof. L. Balcerowicz: Polska obok Turcji ma największy udział własności państwowej. Potrzebujemy odpolitycznienia gospodarki

Nacjonalizacja i repolonizacja polskiej gospodarki zapowiedziana przez Donalda Tuska wzbudziła mieszane komentarze i reakcje, głównie z powodu niedoprecyzowania, jakie działania miałaby oznaczać. Zdaniem prof. Leszka Balcerowicza to „mętny slogan”, za którym może się kryć wiele znaczeń, takich jak ograniczenie wpływu kapitału zagranicznego albo nacjonalizacja. Tymczasem tym, co naprawdę potrzebne jest gospodarce, jest wycofanie się z niej polityków i prywatyzacja spółek, których wciąż zbyt wiele znajduje się w gestii rządzących – ocenia ekonomista.
Przemysł
Trwa operacja zmiany wyposażenia indywidualnego żołnierzy. Potrzebny modułowy system „od stóp do głów”

Według zapowiedzi MON ten rok ma być przełomowy pod względem zmiany wyposażenia indywidualnego polskich żołnierzy. To efekt trwającej od 1,5 roku operacji Szpej, której celem jest modernizacja umundurowania oraz uzbrojenia i której rząd nadał wysoki priorytet. Podczas ubiegłotygodniowego forum Defence24 Days dwie polskie firmy przedstawiły swoją propozycję systemu wyposażenia „od stóp do głów” dla żołnierzy, którego zaletą ma być nie tylko kompleksowość, ale także modułowość i możliwość dostosowania do konkretnych potrzeb danego operatora.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.