Wspólnie celebrujemy Rok Szkła
Pilkington IGP
ul. Portowa 24
27-600 Sandomierz
Ewelina.Wojcicka@pl.nsg.com
+48 22 548 75 03
https://www.pilkington.com/pl-PL/pl
Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła rok 2022 Rokiem Szkła. Ma to na celu podkreślić jego rolę w codziennym życiu, ale również w kulturze, nauce i gospodarce. W akcji biorą udział najwięksi producenci szkła na świecie, w tym NSG Group.
Szkło – niezwykły materiał
Szkła używamy od zarania dziejów – zanim opracowano technologię jego produkcji, korzystano z pochodzących z wulkanów kawałków obsydianu czy innych, naturalnie zeszklonych fragmentów. Współcześnie ciężko jest wyobrazić sobie życie bez szkła – jest ono stałym i niezbędnym elementem okien, produkuje się z niego butelki i słoiki, a także naczynia kuchenne. Używane jest też w działalności naukowej i artystycznej.
Żeby podkreślić szerokość zastosowań i istotność dla świata, Organizacja Narodów Zjednoczonych na posiedzeniu 18 maja 2021 roku ogłosiła, że rok 2022 będzie Rokiem Szkła. Oficjalne otwarcie odbyło się 11 lutego w siedzibie ONZ w Genewie. Międzynarodowy Kongres ICG odbędzie się w lipcu w Berlinie, a zamknięcie nastąpi w grudniu w Japonii. Przez dwanaście miesięcy na całym świecie odbywać się będą wydarzenia edukacyjne, kulturalne i artystyczne promujące użycie szkła oraz uświadamiające jego znaczenie.
Do tej pory chęć udziału w wydarzeniach związanych z Rokiem Szkła wyraziło 360 firm, 295 instytucji akademickich czy 221 muzeów i galerii sztuki – łącznie ponad 1127 organizacji będzie uczestniczyć w Roku Szkła. Wśród nich spółki, wchodzące w skład NSG Group w Polsce.
Liderzy na rynku
„Cieszymy się, że możemy uczestniczyć w tak wielkim wydarzeniu” – mówi Krzysztof Granicki, prezes Pilkington Polska i Pilkington IGP. – „Od początku naszej działalności pokazujemy, że szkło jest wszechstronnym materiałem. Co istotne współcześnie, w dobie zmian klimatu, jest również w pełni zdatne do recyklingu, więc właściwie używane, może służyć w nieskończoność” – dodaje.
NSG Group właściciel marki Pilkington jest jednym z największych producentów szkła architektonicznego, samochodowego i technicznego na świecie. Produkcja odbywa się w 28 krajach, w których Grupa zatrudnia ponad 27 tysięcy osób. Działalność handlową prowadzi w 105 państwach.
Szyby produkowane przez grupę odznaczają się wielością zastosowań i funkcji. Rozwój technologii produkcyjnej umożliwił m.in. produkcję szkła antymikrobowego Pilkington SaniTise™, które dzięki aktywnej powłoce z tlenków metali eliminuje osiadające na jego powierzchni drobnoustroje, zwiększając bezpieczeństwo sanitarne. Innym przykładem może być szkło Pilkington AviSafe™. Wyposażone jest ono w powłokę wzmacniającą odbicie promieniowania UV, co czyni je widoczne dla ptaków i minimalizuje ryzyko ich kolizji z szybą.
Firma działa również aktywnie na polu zmniejszania swojego wpływu na klimat. W styczniu 2022 roku weszła w życie dziesięcioletnia umowa na zakup energii elektrycznej, którą spółka podpisała z EDP Renewables – zlokalizowana w Polsce farma wiatrowa o mocy 70 MW dostarcza prąd dla NSG UK Enterprises, stanowiąc 51% wykorzystywanej przez oddział energii.
Oprócz tego spółki regularnie angażują się w życie kulturalne miejsc, w których zlokalizowane są ich siedziby. Przykładem może być stała współpraca z miastem Sandomierz, dla którego firma przygotowała Szklany Spacer – sześć szklanych tablic pokazujących historyczny wygląd sandomierskich zabytków, które można na bieżąco porównywać ze stanem współczesnym.
KONIEC
O firmie:
NSG Group jest obecnie jednym z największych światowych producentów szkła i produktów szklanych, działającym w trzech podstawowych sektorach: Motoryzacyjnym, Architektonicznym i Nowych Technologii. Sektor architektoniczny dostarcza szkło do zastosowań architektonicznych, energii słonecznej oraz innych sektorów. Sektor motoryzacyjny obsługuje rynek oryginalnego wyposażenia (OE) i części zamienne (AGR). Nowe Technologie to sektor obejmujący zróżnicowane i złożone procesy biznesowe i produkcyjne takie jak soczewki, światłowody do drukarek i skanerów, specjalistyczne włókno szklane służące do produkcji kordów stosowanych w paskach rozrządu oraz płatki szklane.
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.pilkington.pl.
Kontakt dla dziennikarzy:
Ewelina Wójcicka, Marketing Communications Coordinator, Pilkington IGP
tel.: +48 22 548 75 03
e-mail: Ewelina.Wojcicka@pl.nsg.com
Elektro-Partner Kraków z ofertą bezpłatnych konsultacji elektrycznych
Magia podczas szkolenia? Tagomago Hair rusza ze szkoleniami z MAGIC TAPE
Finał III edycji akcji „Dom z Serca”
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Ślepe pozwy pomogą walczyć z hejtem w internecie. Spodziewana lawina wniosków może sparaliżować sądy
Wprowadzenie instytucji tzw. ślepego pozwu pozwoli skuteczniej ścigać za naruszenie dóbr osobistych popełnione przez anonimowych internautów. Przepisy pozwolą na złożenie pozwu w sytuacji, gdy poszkodowany nie zna danych identyfikujących hejtera. Krajowa Rada Sądownictwa i Sąd Najwyższy ostrzegają, że nowelizacja może doprowadzić do znacznego przeciążenia sądów, a krótkie terminy na identyfikację sprawcy mogą skutkować wzrostem odszkodowań za przewlekłość postępowania.
Ochrona środowiska
Nowy obowiązek segregowania odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Firmy mogą go jednak scedować na wyspecjalizowane przedsiębiorstwa
1 stycznia weszła w życie ustawa zmieniająca przepisy o odpadach, która nakłada na wytwórców odpadów budowlanych i rozbiórkowych obowiązek ich segregacji i zapewnienia dalszego ich zagospodarowania. To efekt implementacji unijnej dyrektywy. Ostateczną treść przepisów branża poznała w ostatnich tygodniach 2024 roku. Nie jest wciąż jasne, czy w przypadku budów dopuszczona będzie frakcja odpadów zmieszanych, których nie da się posegregować. Następnym krokiem będą prawdopodobnie poziomy recyklingu odpadów budowlanych, jakie przedsiębiorcy będą musieli zapewnić. Nowe obowiązki nie dotyczą osób fizycznych.
Handel
T. Bocheński: Współpraca z Donaldem Trumpem może być bardzo trudna. Interes amerykański będzie stawiany na pierwszym miejscu
– Współpraca na linii Unia Europejska – USA w ciągu czterech najbliższych lat rządów Donalda Trumpa może być trudna – ocenia europoseł Tobiasz Bocheński. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych ostrzega, że potencjalne zmiany w polityce USA, w tym zwiększenie ceł, mogą dotknąć wszystkich partnerów Stanów Zjednoczonych. Dużą niewiadomą jest również kwestia wsparcia dla Ukrainy i ewentualnego zakończenia wojny. Polityka nowego prezydenta może mieć kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa całej Europy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.