Wspólnie celebrujemy Rok Szkła
Pilkington IGP
ul. Portowa 24
27-600 Sandomierz
Ewelina.Wojcicka|pl.nsg.com| |Ewelina.Wojcicka|pl.nsg.com
+48 22 548 75 03
https://www.pilkington.com/pl-PL/pl
Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła rok 2022 Rokiem Szkła. Ma to na celu podkreślić jego rolę w codziennym życiu, ale również w kulturze, nauce i gospodarce. W akcji biorą udział najwięksi producenci szkła na świecie, w tym NSG Group.
Szkło – niezwykły materiał
Szkła używamy od zarania dziejów – zanim opracowano technologię jego produkcji, korzystano z pochodzących z wulkanów kawałków obsydianu czy innych, naturalnie zeszklonych fragmentów. Współcześnie ciężko jest wyobrazić sobie życie bez szkła – jest ono stałym i niezbędnym elementem okien, produkuje się z niego butelki i słoiki, a także naczynia kuchenne. Używane jest też w działalności naukowej i artystycznej.
Żeby podkreślić szerokość zastosowań i istotność dla świata, Organizacja Narodów Zjednoczonych na posiedzeniu 18 maja 2021 roku ogłosiła, że rok 2022 będzie Rokiem Szkła. Oficjalne otwarcie odbyło się 11 lutego w siedzibie ONZ w Genewie. Międzynarodowy Kongres ICG odbędzie się w lipcu w Berlinie, a zamknięcie nastąpi w grudniu w Japonii. Przez dwanaście miesięcy na całym świecie odbywać się będą wydarzenia edukacyjne, kulturalne i artystyczne promujące użycie szkła oraz uświadamiające jego znaczenie.
Do tej pory chęć udziału w wydarzeniach związanych z Rokiem Szkła wyraziło 360 firm, 295 instytucji akademickich czy 221 muzeów i galerii sztuki – łącznie ponad 1127 organizacji będzie uczestniczyć w Roku Szkła. Wśród nich spółki, wchodzące w skład NSG Group w Polsce.
Liderzy na rynku
„Cieszymy się, że możemy uczestniczyć w tak wielkim wydarzeniu” – mówi Krzysztof Granicki, prezes Pilkington Polska i Pilkington IGP. – „Od początku naszej działalności pokazujemy, że szkło jest wszechstronnym materiałem. Co istotne współcześnie, w dobie zmian klimatu, jest również w pełni zdatne do recyklingu, więc właściwie używane, może służyć w nieskończoność” – dodaje.
NSG Group właściciel marki Pilkington jest jednym z największych producentów szkła architektonicznego, samochodowego i technicznego na świecie. Produkcja odbywa się w 28 krajach, w których Grupa zatrudnia ponad 27 tysięcy osób. Działalność handlową prowadzi w 105 państwach.
Szyby produkowane przez grupę odznaczają się wielością zastosowań i funkcji. Rozwój technologii produkcyjnej umożliwił m.in. produkcję szkła antymikrobowego Pilkington SaniTise™, które dzięki aktywnej powłoce z tlenków metali eliminuje osiadające na jego powierzchni drobnoustroje, zwiększając bezpieczeństwo sanitarne. Innym przykładem może być szkło Pilkington AviSafe™. Wyposażone jest ono w powłokę wzmacniającą odbicie promieniowania UV, co czyni je widoczne dla ptaków i minimalizuje ryzyko ich kolizji z szybą.
Firma działa również aktywnie na polu zmniejszania swojego wpływu na klimat. W styczniu 2022 roku weszła w życie dziesięcioletnia umowa na zakup energii elektrycznej, którą spółka podpisała z EDP Renewables – zlokalizowana w Polsce farma wiatrowa o mocy 70 MW dostarcza prąd dla NSG UK Enterprises, stanowiąc 51% wykorzystywanej przez oddział energii.
Oprócz tego spółki regularnie angażują się w życie kulturalne miejsc, w których zlokalizowane są ich siedziby. Przykładem może być stała współpraca z miastem Sandomierz, dla którego firma przygotowała Szklany Spacer – sześć szklanych tablic pokazujących historyczny wygląd sandomierskich zabytków, które można na bieżąco porównywać ze stanem współczesnym.
KONIEC
O firmie:
NSG Group jest obecnie jednym z największych światowych producentów szkła i produktów szklanych, działającym w trzech podstawowych sektorach: Motoryzacyjnym, Architektonicznym i Nowych Technologii. Sektor architektoniczny dostarcza szkło do zastosowań architektonicznych, energii słonecznej oraz innych sektorów. Sektor motoryzacyjny obsługuje rynek oryginalnego wyposażenia (OE) i części zamienne (AGR). Nowe Technologie to sektor obejmujący zróżnicowane i złożone procesy biznesowe i produkcyjne takie jak soczewki, światłowody do drukarek i skanerów, specjalistyczne włókno szklane służące do produkcji kordów stosowanych w paskach rozrządu oraz płatki szklane.
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.pilkington.pl.
Kontakt dla dziennikarzy:
Ewelina Wójcicka, Marketing Communications Coordinator, Pilkington IGP
tel.: +48 22 548 75 03
e-mail: Ewelina.Wojcicka@pl.nsg.com

Coraz więcej globalnych firm dąży do atestacji informacji dotyczących zrównoważonego rozwoju – wynika z badania IFAC oraz AICPA & CIMA

Gospodarka przyszłości zaczyna się dziś. Liderzy odpowiedzialnego biznesu na Sustainable Economy Summit już 27-28 maja

Rada Przedsiębiorców apeluje o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.