Zadbaj o compliance. Jest nowy e-book z serii „zrób startup DOBRZE!”
We wrześniu ukazał się trzeci e-book z serii „zrób startup DOBRZE!” – stanowiącej rzetelną bazę wiedzy, przydatną dla każdego startupowca. Tym razem tematyką są korzyści płynące z utrzymywania porządku w dokumentach firmy od samego początku jej istnienia. W opracowaniu prawnicy podpowiadają, jak zachować zgodność wszystkich procesów zachodzących w firmie z ogólnie przyjętymi w biznesie standardami.
W pierwszym z serii e-booków „zrób startup DOBRE!” znalazły się najważniejsze informacje o podstawowych aspektach prawnych związanych z prowadzeniem i funkcjonowaniem startupu na rynku w momencie podjęcia decyzji o przekształceniu pomysłu w biznes, czyli o tym, jak ochronić swój pomysł, jak przygotować potrzebną dokumentację dla inwestorów, aby ci zainteresowani byli rozmową z pomysłodawcą oraz o know-how przedsiębiorstwa. Natomiast druga część poruszała kwestie dotyczące odpowiedniego przygotowania do rozmów z inwestorami, rozplanowania podziału udziałów i podpowiadała, jak dobrze sprzedać swój biznes inwestorom.
Tematyka trzeciego e-booka przybliżona została w sześciu rozdziałach obejmujących podstawowe obszary działalności compliance. Wśród nich porady, jak być na bieżąco ze zmianami prawnymi, ESG, RODO oraz dotyczące ryzyka wynikającego z prowadzenia działalności gospodarczej.
– Compliance ma za zadanie zapewnić zgodność działań przedsiębiorstwa z istniejącymi normami prawnymi. Niestety nie wszyscy przedsiębiorcy na początku prowadzenia działalności o tym pamiętają – mówi Agnieszka Hajos-Iwańska, Adwokat, Partner w B2RLaw. Jak dodaje, lepiej zadbać o to na samym początku, ponieważ z czasem młode przedsiębiorstwa mają coraz więcej spraw na „głowie”, a compliance jest spychany na boczny tor. – Z naszego doświadczenia wynika, że dobrze przygotowany compliance potrafi uchronić firmę przed kryzysami i niepotrzebnymi problemami – wyjaśnia z kolei dr Luiza Wyrębkowska, Radca prawny, Counsel w B2RLaw.
– Zwiększona uwaga poświęcona rozwojowi firmy i budowaniu zespołu sprawia, że przedsiębiorcy rozpoczynający swoją działalność w biznesie nie przykładają zbyt dużej uwagi zagadnieniu compliance, a wcześniejsze wdrożenie dobrych praktyk może pomóc w ograniczeniu nieprzyjemnych sytuacji, jakie mogą pojawić się w późniejszym okresie działalności – mówi Jakub Nagórski, Head of Venture Building z co.brick venture building.
W B2RLaw pracują specjaliści o ogromnym doświadczeniu w zakresie doradztwa startupom. Kancelarii przyznano pierwsze miejsce w kategorii „największa liczba transakcji Venture Capital w regionie Europy Środkowo-Wschodniej (CEE) w 2020 roku” w międzynarodowym rankingu Pitchbook 2020 Global League Tables, który tym samym uznał kancelarię B2RLaw za najbardziej aktywną firmę prawniczą doradzającą w tym segmencie rynku w naszym regionie. Ponadto B2RLaw – jako jedyna z Polski kancelaria – została sklasyfikowana jako 23. najbardziej aktywna firma prawnicza w całej Europie w zakresie Venture Capital oraz 17. najbardziej aktywna firma prawnicza reprezentująca stronę inwestorską w transakcjach Venture Capital.
Trzeci e-book z serii „zrób startup DOBRZE!” można pobrać ze strony: https://community.cobrick.com/e-book3/
Kolejne wydanie będzie poświęcone relacji między startupami a inwestorami po podjęciu decyzji o współpracy.
Magia podczas szkolenia? Tagomago Hair rusza ze szkoleniami z MAGIC TAPE
Finał III edycji akcji „Dom z Serca”
Dynamiczny rozwój i inwestycja w przyszłość: podsumowanie roku 2024 w sieci fran
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Producenci drobiu obawiają się liberalizacji handlu z Mercosurem i Ukrainą. Ostrzegają przed zagrożeniem dla bezpieczeństwa żywnościowego w UE
Umowa o wolnym handlu z krajami Mercosur może się okazać zagrożeniem dla polskich i europejskich producentów drobiu – ocenia Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza. Dziś 25 proc. mięsa z piersi kurczaka spożywanego w UE pochodzi z krajów spoza Wspólnoty – ocenia AVEC. Dodatkowy kontyngent z krajów Ameryki Południowej w wysokości 180 tys. t oznacza, że łącznie importowalibyśmy do UE 1,1 mln t mięsa drobiowego. Unijnych producentów niepokoją też stosunki handlowe z Ukrainą.
Prawo
Eksperci apelują o zmiany w konstrukcji podatków od nieruchomości. Danina od wartości byłaby bardziej sprawiedliwa i transparentna
Polska jest jednym z nielicznych unijnych państw, gdzie wysokość podatku od nieruchomości zależy od jej powierzchni, a nie wartości. Dyskusja nad zmianą systemu toczy się w Polsce od kilku dekad, ale hamują ją przede wszystkim obawy społeczne o wzrost daniny. Eksperci jednak przekonują, że podwyżki podatku od nieruchomości nie muszą iść w parze ze zmianą, a nowe rozwiązanie byłoby bardziej sprawiedliwe i z korzyścią dla transparentności rynku oraz samorządów.
Konsument
Polacy chcieliby głosować elektronicznie. Brakuje woli politycznej i technicznego zaplecza dla takiego rozwiązania
Ponad połowa Polaków chciałaby głosować przez internet – wynika z analizy CBOS. Już dziś niektóre państwa na świecie korzystają z głosowania elektronicznego, a wiele innych rozważa wprowadzenie takiego rozwiązania. Światowym liderem w tym zakresie jest Estonia, gdzie od 2005 roku działa e-voting. Także w Polsce po wyborach w 2023 roku pojawił się tego typu pomysł. Okazuje się jednak, że choć wola społeczna zdigitalizowania sposobu wyboru rządzących jest, to woli politycznej ciągle brakuje. Nie wiadomo też, która z platform mogłaby pełnić rolę bezpiecznej urny wyborczej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.