Zadbaj o compliance. Jest nowy e-book z serii „zrób startup DOBRZE!”
We wrześniu ukazał się trzeci e-book z serii „zrób startup DOBRZE!” – stanowiącej rzetelną bazę wiedzy, przydatną dla każdego startupowca. Tym razem tematyką są korzyści płynące z utrzymywania porządku w dokumentach firmy od samego początku jej istnienia. W opracowaniu prawnicy podpowiadają, jak zachować zgodność wszystkich procesów zachodzących w firmie z ogólnie przyjętymi w biznesie standardami.
W pierwszym z serii e-booków „zrób startup DOBRE!” znalazły się najważniejsze informacje o podstawowych aspektach prawnych związanych z prowadzeniem i funkcjonowaniem startupu na rynku w momencie podjęcia decyzji o przekształceniu pomysłu w biznes, czyli o tym, jak ochronić swój pomysł, jak przygotować potrzebną dokumentację dla inwestorów, aby ci zainteresowani byli rozmową z pomysłodawcą oraz o know-how przedsiębiorstwa. Natomiast druga część poruszała kwestie dotyczące odpowiedniego przygotowania do rozmów z inwestorami, rozplanowania podziału udziałów i podpowiadała, jak dobrze sprzedać swój biznes inwestorom.
Tematyka trzeciego e-booka przybliżona została w sześciu rozdziałach obejmujących podstawowe obszary działalności compliance. Wśród nich porady, jak być na bieżąco ze zmianami prawnymi, ESG, RODO oraz dotyczące ryzyka wynikającego z prowadzenia działalności gospodarczej.
– Compliance ma za zadanie zapewnić zgodność działań przedsiębiorstwa z istniejącymi normami prawnymi. Niestety nie wszyscy przedsiębiorcy na początku prowadzenia działalności o tym pamiętają – mówi Agnieszka Hajos-Iwańska, Adwokat, Partner w B2RLaw. Jak dodaje, lepiej zadbać o to na samym początku, ponieważ z czasem młode przedsiębiorstwa mają coraz więcej spraw na „głowie”, a compliance jest spychany na boczny tor. – Z naszego doświadczenia wynika, że dobrze przygotowany compliance potrafi uchronić firmę przed kryzysami i niepotrzebnymi problemami – wyjaśnia z kolei dr Luiza Wyrębkowska, Radca prawny, Counsel w B2RLaw.
– Zwiększona uwaga poświęcona rozwojowi firmy i budowaniu zespołu sprawia, że przedsiębiorcy rozpoczynający swoją działalność w biznesie nie przykładają zbyt dużej uwagi zagadnieniu compliance, a wcześniejsze wdrożenie dobrych praktyk może pomóc w ograniczeniu nieprzyjemnych sytuacji, jakie mogą pojawić się w późniejszym okresie działalności – mówi Jakub Nagórski, Head of Venture Building z co.brick venture building.
W B2RLaw pracują specjaliści o ogromnym doświadczeniu w zakresie doradztwa startupom. Kancelarii przyznano pierwsze miejsce w kategorii „największa liczba transakcji Venture Capital w regionie Europy Środkowo-Wschodniej (CEE) w 2020 roku” w międzynarodowym rankingu Pitchbook 2020 Global League Tables, który tym samym uznał kancelarię B2RLaw za najbardziej aktywną firmę prawniczą doradzającą w tym segmencie rynku w naszym regionie. Ponadto B2RLaw – jako jedyna z Polski kancelaria – została sklasyfikowana jako 23. najbardziej aktywna firma prawnicza w całej Europie w zakresie Venture Capital oraz 17. najbardziej aktywna firma prawnicza reprezentująca stronę inwestorską w transakcjach Venture Capital.
Trzeci e-book z serii „zrób startup DOBRZE!” można pobrać ze strony: https://community.cobrick.com/e-book3/
Kolejne wydanie będzie poświęcone relacji między startupami a inwestorami po podjęciu decyzji o współpracy.

Rada Przedsiębiorców apeluje o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania

Sanepid a deratyzacja – obowiązkowe akcje eliminacji szkodników
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.