Zapotrzebowanie wzrasta o 20%
Hanna Gehrke - Gut
GutPR Hanna Gehrke - Gut
ul. Ludwika Rydygiera 14/14
50-249 Wrocław
gutpr|gutpr.pl| |gutpr|gutpr.pl
512078181
gutpr.pl
Rynek pracownika i zwiększające się potrzeby polskiej gospodarki doprowadziły do sytuacji, w której polscy pracodawcy zaczęli sięgać po rozwiązania na zewnątrz swoich firm, czyli po te, oferowane przez agencje pracy tymczasowej. Jak mówi Mariusz Hoszowski, prezes firmy Smart Work, w 2022 roku popularność tego typu usług będzie jeszcze większa, co związane jest ze znaczącym problemem braku rąk do pracy oraz wzmożonym popytem na pracowników z zagranicy:
- W branży, w której działamy, przywykliśmy uważać sezony zimowe za wyjątkowo spokojne. W tym roku jednak poziom zapotrzebowania na pracowników przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. W okresie świątecznym można było odczuć ogromny problem ze znalezieniem rąk do pracy i skokowy wzrost popytu na pracowników z zagranicy. Ma to związek z wyjazdem pracowników ze wschodu na święta do domu, co w zeszłym roku nie miało miejsca ze względu na pozostanie ich w Polsce przez ograniczenia covidowe. Co więcej, również ilość wydawanych oświadczeń dotyczących zatrudnienia wskazuje na wzrost zapotrzebowania na pracowników tymczasowych o około 15%-20%.
Tak wysoki wzrost popytu związany jest również z tworzeniem nowych miejsc pracy, a także z przechodzeniem pracowników na wcześniejsze emerytury, co stanowi pokłosie rządowych decyzji podjętych kilka lat temu: - Co roku kilkaset tysięcy pracowników przechodzi na emerytury wcześniej niż powinno. To tworzy lukę, której konsekwencje aktualnie odczuwamy – dodaje prezes firmy Smart Work.
Zagrożenie z zewnątrz
Czy tak zwiększone zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych będzie trwało przez cały 2022 rok? Mariusz Hoszowski jest przekonany, że popyt będzie utrzymywał się przynajmniej na takim samym poziomie, jak w obecnym okresie, a podaż jest zależna od działań w innych krajach:
- Na przykład walcząca ze skutkami Brexitu Wielka Brytania swoją ucieczką z Unii otworzyła granice dla Ukrainy, co pozwoliło na absolutnie legalnie szukanie tam pracy. Niestety, to z kolei może bezpośrednio wpłynąć na nasz rynek pracy i postrzeganie go jako mniej atrakcyjnego.Z przekazanych przez szeroką grupę Ukraińców przebywających w Wielkiej Brytanii informacji wynika, że oferta pracy w Polsce nie jest już tak interesująca jak wcześniej.
Kogo zatrudniamy?
Przy pomocy agencji pracy tymczasowej najczęściej zatrudniani są pracownicy związani z przetwórstwem przemysłowym albo z szeroko pojętą produkcją:
- Zgodnie z obowiązującym prawem, praca tymczasowa może trwać 18 miesięcy, jednak statystycznie pracownik ze wschodu pracuje w jednym miejscu od 3 do 3,5 miesiąca. Oczywiście są też osoby, które pracują po kilka lat, a także tacy, którzy zmieniają stanowiska bardzo szybko. W przypadku chęci wydłużenia okresu pracy, istotne są wszelkiego rodzaju warunki i możliwości oferowane przez pracodawcę czy agencję pracy, a także odpowiednie wprowadzenie pracownika oraz współpraca z firmą. Pomagają w tym filmy informacyjne, jak również często dodatkowy sprzęt do testowania zdolności manualnych pracowników. Prawidłowo przeprowadzony proces w znaczącym stopniu wydłuża okres pracy pracownika. – wyjaśnia Mariusz Hoszowski, prezes firmy Smart Work.
A za zatrudnianiem pracownika tymczasowego przemawia wiele aspektów. Jak wyjaśnia prezes Smart Work, w pierwszej kolejności jest to doskonały sposób na wypełnienie luk kadrowych w zakładach pracy zlokalizowanych w miejscach, gdzie liczebność mieszkańców jest niska. Oprócz tego, same okresy rozwiązania umów z wynoszą 7 dni, co znacząco różni się od tych, związanych ze stałymi pracownikami. Dodatkowo, tego typu rozwiązanie doskonale sprawdza się w nieoczekiwanych sytuacjach takich jak – na przykład – pandemia COVID-19, która przewróciła rynek do góry nogami i zmusiła wielu pracodawców zwolnienia swoich stałych pracowników.
Magia podczas szkolenia? Tagomago Hair rusza ze szkoleniami z MAGIC TAPE
Finał III edycji akcji „Dom z Serca”
Dynamiczny rozwój i inwestycja w przyszłość: podsumowanie roku 2024 w sieci fran
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen
Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.
Prawo
Pracodawcy apelują o usprawnienie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcom. Nowe regulacje tylko w części w tym pomogą
Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Polski został przyjęty w grudniu przez rząd i trafił już do Sejmu. Nowe przepisy zakładają pełną elektronizację wnioskowania i wydawania zezwoleń na pracę i rezygnację z testu rynku pracy. Niekoniecznie jednak oznacza to większą otwartość na pracowników z zagranicy. – To nie zmiana jakościowa, ale co najwyżej próba sanacji przeciążonego systemu – ocenia dr Michał Szypniewski z kancelarii BKB Baran Książek Bigaj.
IT i technologie
Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii
– Opracowujemy koncepcję funkcjonowania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Szkolimy też odpowiednio naszych inżynierów, współpracujemy z uczelniami wyższymi w tym aspekcie, aby mieć gotowy odpowiedni potencjał intelektualny – mówi gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowa formacja będzie odpowiadać za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań AI na potrzeby działań militarnych. Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.