Firmy rodzinne firmom rodzinnym na Ukrainie
Fundacja Instytut Biznesu Rodzinnego
ul. Paderewskiego, 8
61770 Poznań
dkrakowka|ibrpolska.pl| |dkrakowka|ibrpolska.pl
608107977
www.ibrpolska.pl
Międzynarodowy Kongres Firm Rodzinnych odbył się stacjonarnie w Poznaniu 28-29 marca 2022 r. Tematem przewodnim tegorocznego spotkania organizowanego przez Instytut Biznesu Rodzinnego był „Nowy wymiar bogactwa. Rodzina. Trwanie. Dobro. Agenda Kongresu skupiona była wokół profesjonalizacji biznesu rodzinnego, budowania trwałej firmy na pokolenia oraz aktualnej sytuacji geopolitycznej i wyzwań z jakimi teraz mierzą się polscy przedsiębiorcy.
Teraz, gdy czasy są nieoczywiste, siłą stają się te rzeczy, które czynią człowieka bogatym wewnętrznie! Nie ma firmy rodzinnej, która może trwać przez pokolenia bez silnej, zdrowej, kochającej się rodziny! To siła relacji, uważności, poświęconego czasu... w imię budowania tych więzi. Natomiast wspólna historia, znaczenie decyzji, jakie podejmowali przodkowie ponosząc ryzyko biznesowe, siła wartości, którym pozostajemy wierni. To odpowiedzialność na pokolenia, profesjonalizm w działaniu i odwaga wdrażania potrzebnych zmian! - wskazuje dr Adrianna Lewandowska w rozwinięciu tematu tegorocznego wydarzenia.
Oś tegorocznej edycji Międzynarodowego Kongresu Firm Rodzinnych skupiona była wokół bogactwa, ale nie tylko tego materialnego jak własność i majątek, lecz przede wszystkim bogactwa wiedzy, dobra, tradycji, relacji oraz wspólnych wartości, które scalają rodzinę i społeczności, budując silną firmę rodzinną, która będzie trwała przez pokolenia. Nie zabrakło również bieżących tematów, odniesień i komentarzy do aktualnej sytuacji geopolitycznej i rynkowej, w której obliczu stanęły firmy rodzinne. Tematem przewodnim naszego spotkania była rodzina, trwanie i dobro.
Dla organizatora spotkania istotne było, by podczas Międzynarodowego Kongresu Firm Rodzinnych w Poznaniu nie tylko rozmawiać o bieżącej sytuacji firm rodzinnych na rynku polskim, ale też realnie szukać wsparcia dla firm rodzinnych z Ukrainy. W specjalnym bloku przedstawiono aktualną sytuację ukraińskich firm rodzinnych oraz dyskutowano nad możliwościami wsparcia i współpracy między polskimi a ukraińskimi przedsiębiorstwami.
Pozostając w duchu idei „firmy rodzinne – firmom rodzinnym” w ostatnich tygodniach Instytut nawiązał współpracę z FBN Ukraine, aby wesprzeć ukraińskie firmy rodzinne podczas wojny i pomóc im zabezpieczyć rodzinne biznesy. Będąc w stałym kontakcie z ukraińskim zespołem, zespół Instytutu zebrał listę firm wraz z informacjami, jakie są ich aktualnie najważniejsze potrzeby i jak można ich wesprzeć w trudnej sytuacji. W ramach współpracy z FBN Ukraine w przesłanych nagraniach Prezes Vladislav Burda opowiedział o bieżącej sytuacji na Ukrainie oraz wyzwaniach przedsiębiorców, a Andriy Fedoriv o potrzebach firm rodzinnych.
Efektem współpracy polsko-ukraińskiej, po stronie Instytutu - Dagmary Krakówki i Agaty Szymczak - oraz po stronie FBN Ukraine - Volodymyra Domanina i Viry Kolinko - była akcja #standupforukraine. Zespół Instytutu Biznesu Rodzinnego informował uczestników o możliwościach współpracy i przygotowanych rozwiązaniach przez FBN Ukraine. By podziękować za zaangażowanie w tą ideę, firma rodzinna z Polski Struswear przygotowała na tę okazję bluzy z motywami pokoju jako wsparcie tej inicjatywy. Rodziny biznesowe, które chcą się włączyć w tą akcję (cały czas aktywna) proszone są o kontakt do aszymczak@ibrpolska.pl.
Instytut Biznesu Rodzinnego to Centrum Usług o Firmach Rodzinnych w Polsce i za granicą. Wiodącą misją działań Instytutu jest profesjonalizacja polskich przedsiębiorstw rodzinnych poprzez doradztwo w zakresie procesu sukcesji, strategii międzypokoleniowych i Konstytucji Firm Rodzinnych, szerzenie wiedzy, dobrych praktyk, prowadzenie i publikowanie wyników badań naukowych oraz wymianę doświadczeń krajowych i zagranicznych. Każdego roku Instytut organizuje szereg wydarzeń́ dedykowanych firmom rodzinnym, które zawsze są unikatową platformą wymiany doświadczeń́ i okazją do nawiązania bezcennych relacji biznesowych.

Z ziemniaka zrobili biznes

Jak wykorzystać kryptowaluty w biznesie?

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Możliwość pozyskiwania danych z ZUS i prowadzenia zdalnych kontroli. Państwową Inspekcję Pracy czeka szereg zmian
Instytucje kontrolujące stopniowo zmieniają swój charakter na bardziej doradczy, informacyjny i edukacyjny – wskazuje Główny Inspektor Pracy. Ta zmiana odpowiada na potrzeby procesu deregulacji prowadzonego przez rząd, który zresztą w pierwszym pakiecie uwzględnił ograniczenie liczby kontroli i ich czasu. Jednocześnie trwają prace nad wzmocnieniem PIP w ramach kamieni milowych przewidzianych w Krajowym Planie Odbudowy, w tym nadaniu jej uprawnień do przekształcania pozornych umów cywilnoprawnych w umowy o pracę.
Prawo
Mikro-, małe i średnie firmy liczą na lepszy dostęp do finansowania. To coraz istotniejszy klient dla sektora bankowego

Sektor MŚP stanowi 99 proc. firm w Polsce i odpowiada za prawie połowę polskiego PKB. Dlatego od jego rozwoju w dużej mierze uzależniony jest wzrost gospodarczy. Ekonomiści wskazują jednak, że poziom inwestycji jest zbyt niski, by budować silne podstawy rozwoju. Jak wskazuje Rzecznik MŚP, przedsiębiorcy liczą na lepszy dostęp do finansowania bankowego. Chodzi nie tylko o wsparcie inwestycji w kraju, lecz również w ekspansji zagranicznej.
Farmacja
E. Kopacz: Róbmy wszystko, by dzieci przyjeżdżające do Polski wchodziły w cykl kalendarza szczepień. Wiele zależy od świadomości matek

Według danych UNICEF poziom wyszczepialności dzieci w Ukrainie wynosi 70 proc. i jest znacząco niższy niż w przypadku dzieci w Polsce. – Róbmy wszystko, żeby dzieci, które do nas przyjeżdżają, wchodziły w cykl kalendarza szczepień i pobierały szczepionki – mówi Ewa Kopacz. Jednocześnie dane Ministerstwa Zdrowia wskazują, że noworodki, które przychodzą na świat w Polsce, są szczepione w prawie 100 proc. Wciąż jest jednak pewien odsetek mam, które mimo obowiązku szczepień dla dzieci nie zamierzają tego robić. Duża w tym wina mitów krążących wokół szczepionek, podsycanych przez ruchy antyszczepionkowe.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.