Freedom Holding Corp. zakończył sprzedaż rosyjskiego biznesu

Freedom Holding Corp. (FRHC), założyciel Freedom Finance Europe, zakończył proces sprzedaży rosyjskich aktywów i tym samym dokonał rozpoczętego w ubiegłym roku zaprzestania wszelkich operacji w Rosji. To efekt trwającej od czerwca 2022 r. szerokiej restrukturyzacji holdingu, która jest odpowiedzią na rosyjską inwazję na Ukrainę i oficjalnym potępieniem tych działań przez firmę.
Transakcja sprzedaży Freedom Finance Investment Company (IC) i Freedom Finance Bank oficjalnie została zatwierdzona przez Rosyjski Bank Centralny. Nabywcą 100% udziałów w kapitale zakładowym został Maxim Povalishin, który wcześniej pełnił funkcję zastępcy dyrektora generalnego i członka zarządu firmy inwestycyjnej.
W ramach szeroko zakrojonej restrukturyzacji ogłoszonej w czerwcu 2022 roku Freedom Holding Corp. kupił również od Freedom Finance IC 90,43% udziałów w kazachskim Freedom Finance JSC, które obecnie w całości należą do holdingu. Pozwoliło to uzyskać pełną separację dotychczasowych aktywów firmy od rosyjskiego rynku.
„Decyzja Freedom Holding Corp. o sprzedaży rosyjskich aktywów – największej części działalności holdingu – wynikała z rosyjskiej inwazji na Ukrainę”, mówi Timur Turlov, szef i założyciel Freedom Holding Corp, spółki matki Freedom Finance Europe. „Sytuacja spowodowała, że bez zawahania wspólnie zdecydowaliśmy, że najlepszym rozwiązaniem dla naszej firmy jest pozbycie się wszystkich rosyjskich aktywów, podobnie jak ja zrzekłem się rosyjskiego obywatelstwa” – dodaje.
Od pierwszego dnia działań wojennych na Ukrainie Freedom Finance Europe i Turlov osobiście udzielają pomocy humanitarnej mieszkańcom Ukrainy, przekazując łącznie około 8 milionów euro ukraińskim organizacjom charytatywnym. Środki te zostały wykorzystane na zakup ambulansów reanimacyjnych, sprzętu medycznego i artykułów pierwszej potrzeby.
„Od momentu inwazji Rosji na Ukrainę dla nas wszystkich stało się jasne, że nie możemy dalej funkcjonować i inwestować na rosyjskim rynku. To było sprzeczne z naszymi wartościami. Zdecydowaliśmy całkowicie odciąć się od Rosji i rosyjskiego rynku. Jestem przekonana, że ta słuszna decyzja pozwoli wzmocnić ekspansję na rynki wschodzące, takie, jak Polska i inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej” – mówi Olena Bondar, dyrektor biura Freedom Finance Europe Poland.

Ceny ubezpieczeń spadły o 3% w pierwszym kwartale 2025 r.

Pożyczki bez zaświadczeń i formalności – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają tę formę finansowania?
Walletto Fintech Poland i rozwój polskiego ekosystemu fintech
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Prace nad unijnym budżetem po 2027 roku nabierają tempa. Projekt ma być gotowy w lipcu
W Parlamencie Europejskim głosowanie nad sprawozdaniem dotyczącym wieloletniego budżetu UE na lata 2028–2034. Uwzględnia ono stanowisko PE ws. priorytetów na kolejną perspektywę finansową, ale też struktury i zasobów budżetu. Priorytetem ma być m.in. kwestia obronności ze względu na globalne napięcia geopolityczne i wojnę w Ukrainie. Zdaniem europosła PiS w pracach nad wieloletnimi ramami finansowymi brakuje rzetelnej debaty o źródłach finansowania planowanych wydatków i konieczności szukania oszczędności. Obawia się przy tym niekorzystnych zmian w polityce spójności i polityce rolnej.
Handel
Rynek saszetek nikotynowych w Polsce będzie uregulowany. Osoby nieletnie nie będą mogły ich kupić

Siódmego maja sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, która w części reguluje rynek woreczków nikotynowych. Eksperci z Forum Prawo dla Rozwoju podkreślają pilną potrzebę objęcia tego rynku przepisami prawnymi. Podkreślają, że brak odpowiednich regulacji prawnych dotyczących tych produktów, obecnych na polskim rynku od pięciu lat, to realne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Niezbędne są kompleksowe przepisy, które uregulują kwestię saszetek i ograniczą do nich dostęp młodzieży.
Prawo
PE pracuje nad zmianą rozliczania redukcji emisji CO2 dla nowych aut. Producenci mogą uniknąć wysokich kar

Na wtorkowym posiedzeniu Parlamentu Europejskiego posłowie zgodzili się w trybie pilnym procedować kwestię zmiany dotyczącej redukcji emisji CO2 dla nowych aut osobowych i dostawczych. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się w czwartek 8 maja. Dzięki zmianie podejścia do obowiązku corocznej redukcji dwutlenku węgla producenci samochodów mogą uniknąć grożących im kar, które pewnie przełożyłyby się na wzrost cen dla klienta końcowego oraz na dalsze pogorszenie kondycji branży.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.