FUNDACJE RODZINNE - BĘDĄ POPRAWKI PRZED WEJŚCIEM USTAWY W ŻYCIE
OPEN MINDED GROUP Sp z o.o.
Fałata 2
02-534 Warszawa
pr|openmindedgroup.pl| |pr|openmindedgroup.pl
602600867
openmindedgroup.pl
Długo wyczekiwana ustawa o fundacji rodzinnej wejdzie w życie dopiero 22 maja br. Już teraz Ministerstwo Finansów dostrzegło potrzebę nowelizacji i usunięcie luk.
8 marca 2023 r. w Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o obligacjach, ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi (…) i niektórych innych ustaw w tym ustawy o fundacji rodzinnej dotyczące podatków.
Nowelizacja przepisów zawartych w ustawie obszarze podatkowym jest zrozumiała. Z jednej strony jest to wyjście naprzeciw spółkom korzystającym z CIT ESTOŃSKIEGO, a z drugiej wskazanie kierunku, któremu służy fundacja rodzinna jako instrument prawny. – stwierdza Agnieszka Krysik, Przewodnicząca „Komisji BCC dla Rodzinnych” Business Centre Club.
Musimy wiedzieć, że jest to narzędzie sukcesyjne, a nie nowy byt, który ma poszerzać katalog form prawnych, w ramach którego można prowadzić każdy biznes lub który ma służyć osiągnięciu chwilowej oszczędności podatkowej. Spodziewamy się, że resorty odpowiedzialne za ustawę o fundacji rodzinnej będą obserwowały rynek i reagowały na przypadki wykorzystania fundacji rodzinnej w celach innych niż sukcesja. – dodaje ekspertka Business Centre Club.
Czy od maja przeprowadzenie skutecznej wielopokoleniowej sukcesji w firmach rodzinnych będzie prostsze? Czy ustawa nie będzie wykorzystywana do osiągnięcia podatkowych oszczędności? Na odpowiedź musimy jeszcze poczekać.
Zdaniem ekspertki BCC w najbliższym czasie zidentyfikujemy konieczności wprowadzenia dodatkowych rozwiązań w Ustawie o fundacji rodzinnej.

Rada Przedsiębiorców apeluje o pilne zmiany prawne likwidujące nieformalny mechanizm prywatyzacji majątku przedsiębiorców

Dlaczego lektura DORA przypomina bieg z przeszkodami?

Sztuczna inteligencja na sali rozpraw. Narzędzie czy ryzyko?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Jednorazowe opakowania z plastiku mają do 2030 roku zniknąć z lokali gastronomicznych. Przekonanie klientów do pojemników wielorazowych może być wyzwaniem
Unijne przepisy zobowiązują firmy z branży HoReCa do ograniczenia w perspektywie 2030 roku jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych i zastąpienia choć części z nich opakowaniami wielorazowymi. Choć wielu Europejczyków pozytywnie odnosi się do oferowania opakowań wielorazowych przez lokale gastronomiczne, zaangażowanie użytkowników w zwrot pojemników może się okazać wyzwaniem.
Handel
Zbliża się szczyt UE–Chiny. Głównym tematem spotkania będzie polityka handlowa, w tym cła

Unia Europejska i Chiny odpowiadają łącznie za niemal 30 proc. światowego handlu, ale Europa wciąż ma ogromny deficyt handlowy w wymianie z Państwem Środka. Ostatnio relacje między Pekinem a Brukselą były pełne napięć, choćby w kwestii europejskich ceł na elektryki, chińskich ograniczeń eksportu metali ziem rzadkich, czy braku równowagi w dostępie do rynków. Szczyt UE–Chiny odbędzie się ponad półtora roku po poprzednim.
Polityka
Dane statystyczne pomogą przyspieszyć rozwój turystyki. Posłużą również do promocji turystycznej Polski

Główny Urząd Statystyczny we współpracy z resortem turystyki buduje nowoczesny portal analityczny Turystyka+. To interaktywne narzędzie, które umożliwia śledzenie zmian i porównywanie danych. Celem projektu jest wsparcie rozwoju turystyki na wielu poziomach – nie tylko krajowym, ale również lokalnym i regionalnym. Ma on być pomocny zarówno w podejmowaniu decyzji politycznych dotyczących infrastruktury turystycznej, jak i dla przedsiębiorców, co ma się przełożyć na rozwój sektora i gospodarki.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.