Komunikaty PR

Funkcjonalne i otoczone zielenią - w takich mieszkaniach czujemy się szczęśliwsi

2023-08-30  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Aleksandra Maśnica
Prime Time PR

Halszki 28
30-611 Kraków
aleksandra.masnica|primetimepr.pl| |aleksandra.masnica|primetimepr.pl
12 313 00 87
https://primetimepr.pl/

Zmieniają się nasze preferencje co do wyboru wymarzonego mieszkania. Coraz częściej zwracamy uwagę na bliskość zieleni i posiadanie własnego ogródka, a także na ustawność i funkcjonalność pomieszczeń. Własny dom to dla nas tym samym kluczowy czynnik w budowaniu szczęśliwego życia.

Zieleń, miejsce do pracy i balkon

Jak wynika z badania zrealizowanego przez Panel Badawczy Ariadna, aż 58 proc. Polaków oczekuje od nowo powstających inwestycji mieszkaniowych więcej zieleni. W badaniu „Nie ma jak w domu” autorstwa Nexity ponad połowa respondentów chciałaby, aby na ich osiedlu było „dużo zieleni i przestrzeni do wypoczynku”. Co trzeci ankietowany marzy natomiast o miejscu do rekreacji i budowaniu więzi społecznych. Jednocześnie, aż 16 proc. potrzebuje na osiedlu miejsca wydzielonego do pracy. Z barometru Archicom pt. „Dobrze mieszkać” wynika ponadto, że 82 proc. respondentów nie wyobraża sobie życia bez balkonu lub tarasu. Badanie ARC Rynek i Opinia wskazuje też, że aż 90 proc. Polaków uważa przestrzeń zewnętrzną, np. balkon lub taras, za dodatkowy atut, co jeszcze kilka lat temu nie zawsze należało do priorytetów - Jeszcze jakiś czas temu oferty mieszkań na parterze uchodziły za te mniej atrakcyjne. Sytuacja uległa zmianie, gdy deweloperzy zaczęli rekompensować położenie mieszkań na niższej kondygnacji przydomowymi ogródkami, które swoimi rozmiarami potrafią znacznie przekraczać metraże pomieszczeń. Ogródki to zresztą dobra alternatywa dla tych osób, które z jednej strony chciałyby mieszkać w domu jednorodzinnym, a z drugiej nie chcą przeprowadzać się na wieś czy tereny podmiejskie. Dodatkowo to ciekawe miejsce do aranżacji przestrzeni wypoczynkowej, które może stanowić naturalne przedłużenie salonu - mówi architekt Paweł Koperski z Q3D Concept.

Kluczowa funkcjonalność

Nowoczesne rozwiązania proekologiczne oraz otaczająca zieleń są dla nas ważne, jednak nie można zapominać, że na samym końcu tego “łańcucha” mamy jeszcze człowieka, który zazwyczaj chce po prostu korzystać ze swojego mieszkania w prosty i przyjemny sposób. Priorytetem klientów pozostaje więc funkcjonalność danego lokum. Potwierdzają to badania Archicom, z których wynika, że 80 proc. ankietowanych szuka w nowych mieszkaniach przede wszystkim ustawności.  Obiekty tworzone przez deweloperów mogą być piękne dla oka i spełniać wszystkie nowoczesne standardy, jednak gdy zabraknie im funkcjonalności, to wśród użytkowników może pojawić się niezadowolenie.  - Funkcjonalność to kluczowy aspekt projektowania nowoczesnych budynków mieszkalnych. Ważne jest wprowadzanie przez deweloperów i architektów nowych rozwiązań, które uwzględniają różnorodne potrzeby mieszkańców, tak aby powstałe miejsca były nie tylko estetyczne, ale też spełniały określone funkcje. Przykładem mogą być otwarte przestrzenie publiczne takie jak parki, ścieżki rowerowe, place zabaw czy kluby sąsiedzkie, których funkcją jest nie tylko rekreacja, ale też budowanie i wzmacnianie więzi sąsiedzkich. Dodatkowo, rozwijane są koncepcje elastycznych przestrzeni, które mogą być dostosowywane do zmieniających się potrzeb lokatorów - mówi architekt Paweł Koperski.

Szczęśliwsze życie?

Badania wskazują, że przebywanie w skrojonych na miarę mieszkaniach wpływa korzystnie na nasze samopoczucie. Wyniki, przeprowadzonych przez IKEA wywiadów na całym świecie, wskazują, że dom jest dla nas nie tylko miejscem do snu i odpoczynku, ale również kluczowym czynnikiem w budowaniu szczęśliwego życia. Także raport serwisu Otodom, który bazuje na badaniu Uniwersytetu SWPS, potwierdza te spostrzeżenia, podkreślając, że dobry stan domu ma kluczowe znaczenie dla dobrostanu Polaków - Aranżacja wnętrza mieszkania, a także samej inwestycji oraz jej najbliższego otoczenia ma niesamowity wpływ na nasze samopoczucie i emocje. Nasze zmysły nieustannie odbierają bodźce ze środowiska, w którym przebywamy i odpowiednio na nie reagują. Harmonijne kolory, przyjemne tekstury oraz inspirujące elementy dekoracyjne współtworzą atmosferę, która może wzmacniać nasze doznania i poprawiać nastrój. Widoki za oknem, zieleń wokół budynku, przyjazne sąsiedztwo czy bliskość natury – to wszystko ma wpływ na nasze codzienne doświadczenia. Odpowiednio zaprojektowane wnętrza i otoczenie inwestycji mają zdolność obniżania poziomu stresu, redukowania napięcia oraz poprawiania naszej ogólnej kondycji psychicznej - mówi architekt Paweł Koperski.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Prime Time PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele? Biuro prasowe
2025-05-13 | 06:00

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Rynek nieruchomości w Polsce rządzi się swoimi prawami. Klient nierzadko poznaje ceny lokali dopiero wtedy, gdy zapyta o nie sprzedawcę. Najlepiej osobiście, podczas spotkania
Nieruchomości Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?
2025-04-29 | 18:00

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Rynek nieruchomości przeszedł w ostatnich latach dużą metamorfozę. Coraz więcej osób, zamiast mieszkania w centrum dużego miasta, wybiera życie na przedmieściach.
Nieruchomości Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
2025-04-25 | 06:00

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Zakup mieszkania to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata. Metraż i liczba pokoi są ważne, ale to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy nowe mieszkanie będzie

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Konsument

Proces deregulacji nie dotyczy branży tytoniowej. Jest propozycja kolejnej ustawy w ciągu kilku miesięcy

Najpierw wprowadzenie podatku akcyzowego na saszetki nikotynowe, potem propozycja przepisów, które zmierzają do wycofania tych produktów z rynku – przedstawiciele środowisk biznesowych podkreślają, że przygotowywane przez resort zdrowia przepisy wprowadzają chaos legislacyjny w branży tytoniowej. To tym bardziej dziwi przedsiębiorców, że stoi w opozycji do prowadzonego przez rząd procesu deregulacji w gospodarce. W dodatku może mieć negatywne skutki dla budżetu państwa i doprowadzić do skokowego wzrostu szarej strefy.

Bankowość

Grzyby rozkładające tekstylia nagrodzone w konkursie ING. 1 mln zł trafi na innowacyjne projekty dla zrównoważonych miast

Firma Myco Renew, która opracowała technologię rozkładającą tekstylia za pomocą grzybów, została laureatem siódmej edycji Programu Grantowego ING. Motywem przewodnim konkursu skierowanego do start-upów i młodych naukowców był tym razem zrównoważony rozwój miast i społeczności. Łącznie na nagrodzone innowacyjne projekty trafił 1 mln zł. Wśród nich są także bezzałogowe statki powietrzne dostarczające defibrylatory czy system do zbierania deszczówki w blokach.

Prawo

Trwają próby wzmocnienia dialogu społecznego. Niespokojne czasy wymuszają większe zaangażowanie społeczeństwa w podejmowanie decyzji

Według zapowiedzi szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen głos partnerów społecznych i dialog społeczny będą stały w centrum procesu decyzyjnego w Europie. Taki jest cel podpisanego w marcu Paktu na rzecz europejskiego dialogu społecznego. Potrzeba wzmocnienia głosu społeczeństwa jest również podkreślana na forum krajowym. Rząd planuje reformę Rady Dialogu Społecznego, by usprawnić pracę tej instytucji, a przedsiębiorcy wzywają do rzetelnego konsultowania ze stroną społeczną ustaw, które wychodzą z rządu.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.