G City współtwórcą obszernego projektu-MALL CBRN
Już w najbliższy czwartek 14 września, podczas Forum Dyrektorów Technicznych PRCH, które odbędzie się w Promenadzie, G City Europe zaprezentuje efekty programu MALL CBRN. Projekt podejmuje problematykę przeciwdziałania i reagowania na zagrożenia terrorystyczne z wykorzystaniem czynników chemicznych, biologicznych radiologicznych i nuklearnych w obiektach wielkopowierzchniowych. Inicjatorem projektu jest Uniwersytet Łódzki, który od samego początku współtworzy go wraz z głównym partnerem – G City.
Uniwersytet Łódzki przy współpracy G City oraz dzięki środkom pozyskanym z Komisji Europejskiej w listopadzie 2019 roku, rozpoczął realizację potężnego programu MALL CBRN. Jego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa społeczeństwa Unii Europejskiej korzystającego na co dzień z usług wielkopowierzchniowych galerii handlowych poprzez stworzenie kompleksowego programu zapobiegania i reagowania na zagrożenia CBRNe.
W ramach projektu został powołany multidyscyplinarny zespół doświadczonych specjalistów złożony z naukowców z Uniwersytetu Łódzkiego, ekspertów bezpieczeństwa miejsc publicznych, a także byłych oficerów jednostki specjalnej GROM oraz byłego oficera Biura Operacji Antyterrorystycznych z oddziału warszawskiego. W 2020 roku, grupa ekspertów rozpoczęła przeprowadzenie audytów bezpieczeństwa w obiektach handlowych. W pierwszej kolejności było to 6 centrów należących do G City Europe (dawniej Atrium European Real Estate). Wizytacja specjalistów polegała na analizie potencjalnych zagrożeń o charakterze zarówno ogólnym jak i zdefiniowanych scenariuszach zagrożeń.
Elementami programu i pracy ekspertów jest powstanie handbook’a oraz zaplanowanie cyklu szkoleń i zajęć praktycznych w dwóch referencyjnych centrach handlowych. Handbook opisuje problematykę zdefiniowaną podczas audytów bezpieczeństwa w centrach handlowych, a także zawiera opis faktycznych zagrożeń/incydentów, które miały już miejsce oraz zbiór sposobów postępowania w przypadku powstania zagrożenia w obiekcie wielkopowierzchniowym. Zaplanowane szkolenia będą skierowane do czterech grup odbiorców: personelu technicznego, ochrony, managerów/zarządców centrów oraz najemców galerii. Ćwiczenia natomiast będą okazją do zdobycia praktycznej wiedzy na temat zachowania bezpieczeństwa w sytuacjach zagrożenia i zostaną przeprowadzone w nocy, poza godzinami pracy centrów.
– Kwestie bezpieczeństwa wszystkich użytkowników centrum handlowego są dla nas wartością nadrzędną. Wobec takiego podejścia współrealizacja programu MALL CBRN, związanego z bezpieczeństwem, była dla nas kluczowa i naturalna – mówi Krzysztof Cena, Head of Technical Department, G City Europe, współtwórca projektu Mall CBRN i dodaje – Uważam, że najmocniejszym aspektem programu jest spojrzenie na kwestie bezpieczeństwa przez byłych oficerów jednostek specjalnych, którzy mają doświadczenia w realnych zagrożeniach. Program został doceniony przez Komisję Europejską, co przełożyło się na powstanie analogicznych projektów dla innego typu miejsc publicznych.
W najbliższy czwartek 14 września, podczas Forum Dyrektorów Technicznych PRCH w Promenadzie, członkowie PRCH będą mieli okazję zapoznać się z projektem MALL CBRN. W trakcie spotkania eksperci ds. bezpieczeństwa CBRN zaprezentują program, jego przebieg, wnioski z analizy przeprowadzonych audytów bezpieczeństwa, a także przedstawią rekomendacje procedur, jak zapobiegać i reagować w konkretnych sytuacjach zagrożenia. Dla zarządców i właścicieli centrów handlowych będących członkami PRCH, spotkanie jest bezpłatne. Aby się na nie zarejestrować należy skontaktować się z Polską Radą Centrów Handlowych.
W skład konsorcjum projektowego, poza twórcami MALL CBRN, wchodzą następujące instytucje: Wojskowy Instytut Chemii i Radiometrii (PL), Międzynarodowy Instytut Bezpieczeństwa i Instytut Zarządzania (SK), Narodowy Instytut Technologii Lotniczych i Kosmicznych (ES), Hellenberg International (FI), Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii (PL). W 2022 roku do projektu dołączyli partnerzy strategiczni: Węgierskie Centrum Zwalczania Terroryzmu, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Republiki Czeskiej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Słowacji, lokalna policja w Antwerpii (Belgia), Policja Bezpieczeństwa Publicznego (Portugalia), Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia (Polska), Estońska Służba Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Więcej informacji na temat projektu MALL CBRN: https://mall-cbrn.uni.lodz.pl/

Grupa Metinvest działa mimo wojny i aktywnie wspiera wojsko oraz cywilów

PANASONIC PREZENTUJE NIEZAWODNE ROZWIĄZANIA TOUGHBOOK NA SAHA EXPO 2024

W KIELCACH DYSKUTOWANO O NOWOCZESNYCH MUNDURACH
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Kolejne 9 mld zł trafi na budowę i modernizację sieci energetycznych. Inwestycje pomogą wyeliminować ryzyko blackoutu
Modernizacja i cyfryzacja sieci to dziś jeden z priorytetów spółek energetycznych w Polsce. Inwestycje te wzmacniają odporność systemu elektroenergetycznego i ograniczają ryzyko blackoutu, analogicznego do tego, który niedawno miał miejsce w Hiszpanii, ale też umożliwiają przyłączenie większej ilości zielonych źródeł energii. Enea pozyskała właśnie niskooprocentowaną pożyczkę w ramach KPO w wysokości 9 mld zł, które przeznaczy na budowę i modernizację sieci w północnej i zachodniej Polsce.
Rolnictwo
Gminne komisje szacują już straty w uprawach spowodowane przez majowe przymrozki. Najbardziej poszkodowani są sadownicy

W maju przygruntowe przymrozki pojawiły się na terenie niemal całego kraju. W niektórych miejscach temperatura obniżała się nawet do kilku stopni na minusie. Straty w rolnictwie i sadownictwie są bardzo duże, w niektórych regionach kraju sięgają nawet 90 proc. Ucierpiały nie tylko owoce i zboża, ale też część warzyw. Trwają już przygotowania naborów dla rolników, którzy ponieśli straty w wyniku przymrozków.
Polityka
Kampania prezydencka na ostatniej prostej. Temat ochrony zdrowia na drugim planie

Zdaniem przedstawicieli Naczelnej Izby Lekarskiej temat ochrony zdrowia w kampanii prezydenckiej, prowadzonej przed I turą wyborów, zszedł na dalszy plan. Kandydaci na najwyższy urząd w Polsce nie podawali – poza tematem składki zdrowotnej – w tym obszarze konkretów, a skupili się na kampanijnych ogólnikach i zapewnieniach. Zabrakło poruszenia wielu ważnych kwestii dotyczących m.in. przyszłości zawodów medycznych, kształcenia lekarzy, walki z agresją wobec medyków czy pomysłów na skrócenie kolejek do specjalistów i poprawy finansowania.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.