Gazowy wyścig z czasem – Unia redukuje zużycie
Biuro Prasowe Unibet w Polsce
Woronicza 31/254
02-640 Warszawa
biuroprasowe.unibet|visiongroup.pl| |biuroprasowe.unibet|visiongroup.pl
506023601
www.visiongroup.pl
Gazowy wyścig z czasem – Unia redukuje zużycie
Tegoroczny sezon grzewczy staje się jednym z ważniejszych wyzwań dla europejskich rządów. Zapowiedziane na koniec lipca, poważne ograniczenie dostaw gazu do Europy z kierunku wschodniego jeszcze mocniej pogłębi dotychczasowe problemy. W związku z tym Unia Europejska podjęła dziś bezprecedensową decyzję o ograniczeniu zużycia. Na polskiej Towarowej Giełdzie Energii średnia cena kontraktu na gaz z dostawą w 2023 roku osiągnęła w czerwcu wartość 470,48 zł/MWh (zł za megawatogodzinę). Lipiec przyniósł skokowe osiągnięcie nawet 700 zł/MWh. Analitycy londyńskiej firmy Unibet postanowili przeanalizować scenariusze dalszego rozwoju sytuacji cenowej na rynku gazu.
Większość europejskich magazynów gazu jest wciąż napełniana, a zarazem trwają prace nad zapewnieniem ciągłości dostaw ze źródeł alternatywnych. W podobnej sytuacji jest Polska. Import LNG drogą morską stanowi substytut jedynie części krajowego zapotrzebowania. Z kierunku wschodniego dostarczano 9 z 20 miliardów metrów sześciennych gazu zużywanego rocznie nad Wisłą. To 45% dostaw, które muszą zostać zastąpione w bardzo krótkim czasie. Komentatorzy zgodnie jednak podkreślają, że gazu w kraju nie zabraknie – wysoce prawdopodobny jest natomiast dalszy wzrost cen.
Alternatywne źródła błękitnego paliwa dla Polski
Drugim, po kierunku wschodnim, w kolejności filarem dostaw gazu do Polski był import LNG realizowany poprzez gazoport w Świnoujściu. W 2021 roku sprowadzono w ten sposób 20% zapotrzebowania na ten surowiec. Potencjał jest jednak wyższy – w krótkim czasie można podnieść przepustowość terminalu do 8 mld m3 gazu, czyli ok. 40% rocznego zużycia. Krajowa produkcja dostarcza ok. 3,7 mld m3, a import z kierunku zachodniego i południowego 2,3 mld m3. Strategiczne projekty, które mają być źródłem uniezależnienia się od dostaw z kierunku wschodniego to rurociąg Baltic Pipe (o przepustowości 10 mld m3), łączący Polskę z norweskimi złożami gazu na Morzu Północnym oraz nowe połączenia międzysystemowe ze Słowacją i Litwą. Choć dzięki inwestycjom gazu nie powinno zabraknąć, to będzie on droższy. W aktualnej sytuacji analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że prawdopodobieństwo wzrostu ceny gazu ziemnego na TGE powyżej 800 zł/MWh w 2022 roku wynosi 42%.
Unijny plan redukcji zużycia gazu
Komisja Europejska prowadzi już działania, które pozwolą zwiększyć bezpieczeństwo gazowe Europy zimą. Przyczynić się do tego ma m.in. rozporządzenie mające systemowo zmniejszyć zapotrzebowanie na gaz o 15% w okresie od 1 sierpnia 2022 do 31 marca 2023 roku. Pierwsza faza będzie dobrowolna, oparta na koordynacji, zmianie paliwa, limitach temperatury i kampaniach informacyjnych. Jednak w przypadku drastycznej lub całkowitej redukcji dostaw gazu ze Wschodu, cel 15% stanie się obowiązkowy w ramach systemu „Union Alert”. Plan ten ma również wiązać się z rekomendacją ograniczenia zużycia ogrzewania i chłodzenia na szeroką skalę. Eksperci mówią m.in. o możliwych interwencyjnych zmianach norm temperatur w budynkach użyteczności publicznej, odciążających systemy klimatyzujące i grzewcze. Działania te mają pozwolić na nieprzerwane dostawy ciepła dla gospodarstw domowych.

UNICEF i rząd Korei łączą siły,aby wspierać dzieci i młodzież uchodźczą w Polsce

WYBORY PREZYDENCKIE W USA: CO CZEKA AMERYKĘ I ŚWIAT? KOLEKCJA FILMÓW OD ARTE.TV

Polska przyciąga obcokrajowców
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Duże możliwości korzystania z funduszy europejskich przez polskie firmy. Szczególnie w obszarze obronności
W ramach polityki spójności i Krajowego Planu Odbudowy Polska ma do dyspozycji 190 mld zł na wsparcie polskich firm. Środków dla przedsiębiorców nie zabraknie również w nowej perspektywie finansowej po 2027 roku. Dedykowane im programy KPO obejmują nie tylko wsparcie finansowe, ale również inwestycje i reformy deregulujące polską gospodarkę. Ich celem jest zwiększenie jej konkurencyjności, jak również bezpieczeństwa w kontekście położenia geopolitycznego Polski. Na szczególnie szeroką ofertę programów mogą liczyć sektory obronności i transportowy.
Farmacja
Zniesienie zakazu reklamy aptek może zwiększyć świadomość pacjentów o usługach farmaceutycznych. Taki może być skutek wyroku TSUE

W czerwcu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo UE. To oznacza, że Polska będzie musiała dostosować regulacje. Dla pacjentów wyrok oznacza szerszy dostęp do informacji o usługach farmaceutycznych, a dla właścicieli aptek – możliwość legalnej komunikacji z rynkiem. Naczelna Rada Aptekarska obawia się chaosu prawnego i wezwała resort zdrowia do uregulowania sytuacji prawnej.
Prawo
Przemysł chemiczny czeka na szczegóły unijnego wsparcia dla sektora. Najważniejsza jest obniżka cen energii

Komisja Europejska przedstawiła plan działania dla modernizacji i wzmocnienia konkurencyjności unijnego przemysłu chemicznego. Plan ma być rozwiązaniem najważniejszych wyzwań stojących przed sektorem chemicznym w Europie, w tym m.in. wysokich cen energii i nieuczciwej konkurencji na rynkach zagranicznych. KE chce również promować inwestycje w innowacje, ESG, a także uprościć unijne przepisy dotyczące chemikaliów.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.