Komunikaty PR

Ilona Pieczyńska-Czerny Człowiekiem Corporate Governance 2022

2022-11-22  |  08:30
Biuro prasowe
Kontakt
Artur Niewrzędowski
AKM multiAN PR

Godebskiego 20
05-820 Piastów
artur.niewrzedowski|multian.pl| |artur.niewrzedowski|multian.pl
509433874
www.multian.pl
Do pobrania Komunikat ( 0.19 MB )

Podczas XII Konferencji Rada Nadzorcza ogłoszono tegorocznego laureata tytułu Człowiek Corporate Governance w Polsce. Prestiżowym wyróżnieniem została uhonorowana radca prawny, dyrektor w PWC Polska – Ilona Pieczyńska-Czerny, która od wielu lat wspiera i współtworzy dobre praktyki dla rynku kapitałowego. Najważniejsze wyróżnienie w branży otrzymała m.in. za zainicjowanie, prowadzenie i udaną finalizację projektu "Dobre Praktyki Komitetów Audytu 2021”.

Tytuł Człowieka Corporate Governance jest przyznawany od 2015 roku przez honorową Kapitułę, tworzoną przez uczestników rynku kapitałowego, promotorów i praktyków dobrych praktyk oraz dotychczasowych laureatów. Ideą projektu Człowiek Corporate Governance jest uhonorowanie osób, które poprzez swoją pracę wnoszą ogromny wkład w budowę i rozwój ładu korporacyjnego w Polsce. 
Tegoroczna, już dwunasta, edycja spotkania liderów ładu korporacyjnego odbyła się na parkiecie sali notowań warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych, sercu polskiego rynku kapitałowego. Konferencja Rada Nadzorcza, jest największym wydarzeniem związanym z tematyką corporate governance w Polsce. Głównymi wątkami poruszanymi w trakcie spotkania były m.in.: komitety audytu, ład korporacyjny, nowelizacja KSH, ESG, sprawozdawczość finansowa i audyt,. Podczas debaty omawiano wyzwania z jakimi będą musiały zmierzyć się rady nadzorcze w 2023 roku. 
Gdy w 2011 roku – powiedział Piotr Rybicki inicjator „Konferencji Rada Nadzorcza” i wyróżnienia „Człowiek Corporate Governance” – podjąłem się organizacji pierwszej Konferencji Rada Nadzorcza nie wiedziałem jaka będzie jej przyszłość, ba nawet nie wiedziałem jak będzie ta pierwsza. Dziś mając 11 lat doświadczeń mogę śmiało powiedzieć, że ideą Konferencji Rada Nadzorcza jest promowanie ładu korporacyjnego i profesjonalnych rad nadzorczych. I w tym roku po raz pierwszy odbywa się w sali notowań Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Można powiedzieć, że „w końcu”, bo moim zdaniem Giełda Papierów Wartościowych to najlepsze miejsce na Konferencję poświęconą tematyce ładu korporacyjnego. 
W trakcie spotkania odbyła się ceremonia wręczenia wyróżnienia Człowiek Corporate Governance 2022. W opinii Wiesława Rozłuckiego, współtwórcy współczesnego rynku kapitałowego w Polsce, pierwszego i wieloletniego prezesa Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, w tym roku na wyróżnienie tytułem Człowieka Corporate Governance w pełni zasłużyła Ilona Pieczyńska-Czerny.
- Szczególnym osiągnięciem Ilony Pieczyńskiej-Czerny jest zainicjowanie, prowadzenie i udana finalizacja projektu „Dobre Praktyki Komitetów Audytu 2021”. Obserwowałem na bieżąco pracę pani Ilony w tym projekcie i wysoko oceniam jej zaangażowanie, wiedzę merytoryczną i umiejętność koordynacji pracy kilkunastoosobowego zespołu współautorów i równie licznej grupy recenzentów DPKA2021 – powiedział Wiesław Rozłucki.

W opinii Laureatki ład korporacyjny wymaga stałego i wspólnego wysiłku wielu środowisk, aby wzmacniać jego struktury i ramy działania. I choć na naszym rynku wiele dzieje się w tym obszarze, zawsze będzie miejsce na nowe inicjatywy. Można i należy wyznaczać dobre wzorce i kierunki działania oraz mówić o tym, bo nie ma rozwoju rynku bez dobrych praktyki, o czym akcjonariusze, czasami boleśnie, przekonują się. 
- Otrzymane wyróżnienie to wyraz uznania także dla zaangażowania wielu osób, które współpracowały podczas przygotowania DPKA2021. Powstały one dzięki pracy grupy specjalistów działających od lat na polskim rynku oraz zaangażowania Instytutu Dyrektorów. DPKA 2021 zawierają rekomendacje jak również praktyczne przykłady, które mogą inspirować i wspierać jego działanie. W ostatnim czasie spółki funkcjonują w warunkach stresu związanego ze wzrostem kosztów, trudniejszymi warunkami finansowania i spowolnieniem gospodarczym, a dodatkowo część z nich jest pod silną presją akcjonariusza większościowego i poszukiwaniem możliwości bardziej  zrównoważonego rozwoju. Pod wieloma względami jest to sytuacja bezprecedensowa. Stąd przed spółkami i ich ładem korporacyjnym pojawiają się całkiem nowe wyzwania. Te zmiany to także test dla ich struktur ładu korporacyjnego – stwierdziła Ilona Pieczyńska-Czerny.

W tym roku osią zmian regulacyjnych była rada nadzorcza jako centralny moduł ładu korporacyjnego. Rady od kilku lat są pod stałą presją ze strony regulatora, nadzorcy oraz akcjonariuszy. Czy wzmocnienie rady jest konieczne? W opinii tegorocznej Laureatki nie ma wątpliwości że tak. Ilona Pieczyńska-Czerny mówiąc o wyzwaniach stojących przed rynkiem powiedziała, że można spodziewać się pewnych zmian ze strony regulatora unijnego, który pracuje nad reformą zrównoważonego corporate governance. Dodatkowo na mocy regulacji unijnych spółki będą zobowiązane do przygotowania planu transformacji klimatycznej, a rady będą zaangażowane w nadzór nad procesem wprowadzania tych zmian, co także będzie wymagało stworzenia lub wzmocnienia odpowiednich struktur wewnątrz spółek. Tylko rada z solidnym zapleczem w swoim organie, ale także wewnątrz spółki może stawić czoła zbliżającym się wyzwaniom.

W opinii Piotra Rybickiego ład korporacyjny w Polsce tworzą przede wszystkim ludzie. Nie instytucje, nie spółki, ale konkretni ludzie. Swoim zaangażowaniem i postawą. Nie tylko wyróżniona tegoroczna laureatka, czy wyróżnieni w poprzednich latach, ale każdy z nas dokłada swoją cegiełkę do budowy ładu korporacyjnego w Polsce. Nawet gdy tak o tym nie myślimy. Ważne jednak by ta cegiełka była „pozytywna”. Tego wszystkim i również ładowi korporacyjnemu życzę. Do zobaczenia za rok!


*****
Ilona Pieczyńska-Czerny jest radcą prawnym oraz dyrektorem w PWC Polska. Od wielu lat związana z rynkiem kapitałowym i zaangażowana w inicjatywy dotyczące ładu korporacyjnego. Wspiera i współtworzy dobre praktyki dla rynku, działając aktywnie na tym polu zarówno podczas swej poprzedniej pracy dla nadzorcy (KNF) jak i na rynku prywatnym (obecnie jako pracownik PWC). Członek Komitetu ds. Ładu Korporacyjnego Giełdy przygotowującego zbiór DPSN2021. Przewodnicząca Komisji Etyki powołanej przy IZFiA, w ramach której kieruje pracami nad przygotowaniem Kodeksu Etyki. Współtworzyła wraz z grupą ekspertów i Fundacją Polski Instytut Dyrektorów zbiór DPKA2021. Jeszcze podczas pracy w KNF kierowała zespołem i tworzyła Zasady Ładu Korporacyjnego dla instytucji nadzorowanych.
*****
W skład Kapituły wyróżnienia Człowiek Corporate Governance 2022 (w kolejności alfabetycznej) wchodzą: Zbigniew Błaszczyk, Raimondo Eggink, Agnieszka Gontarek, Krzysztof Grabowski, Monika Marcinkowska, (śp.) Andrzej S. Nartowski, Wiesław Rozłucki, Piotr Rybicki oraz Agnieszka Słomka-Gołębiowska.
*****
Partnerzy XII Konferencja Rada Nadzorcza: Fundacja GPW, ACCA, Kancelaria Filipiak Babicz Legal, PKF, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, Stowarzyszenie Niezależnych Członków Rad Nadzorczych, Instytut Audytorów Wewnętrznych, Polski Instytut Credit Management oraz Agencja Komunikacji Medialnej multiAN

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: AKM multiAN PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Giełda Siedem lat rozwoju - podsumowanie rozwoju GPW w Warszawie w latach 2017-2023 Biuro prasowe
2024-07-10 | 12:30

Siedem lat rozwoju - podsumowanie rozwoju GPW w Warszawie w latach 2017-2023

Stabilność, bardzo dobre wyniki finansowe i otwarte drogi rozwoju – tak o sytuacji Grupy Kapitałowej GPW na progu zmian we władzach Giełdy Papierów Wartościowych
Giełda DNA Medical Group planuje debiut na warszawskiej giełdzie
2024-06-05 | 10:00

DNA Medical Group planuje debiut na warszawskiej giełdzie

DNA Medical Group - firma medyczna działająca w branży badań genetycznych, planuje debiut na rynku NewConnect. Wcześniej spółka chce pozyskać finansowanie od inwestorów na
Giełda Wyniki za I kwartał – powrót korporacyjnego optymizmu?
2024-05-29 | 10:30

Wyniki za I kwartał – powrót korporacyjnego optymizmu?

Spółki amerykańskie reprezentowane w indeksie S&P 500 notowały wyniki lepsze od oczekiwań; tymczasem w europejskim indeksie Stoxx 600 również jest poprawa, ale niejednorodna

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Od przyszłego roku akcyza na e-liquidy ma wzrosnąć o 75 proc. To trzy razy więcej niż na tradycyjne papierosy

 Na rynku e-liquidów mamy największą szarą strefę, z którą fiskus niezbyt dobrze sobie radzi. Gwałtowna podwyżka akcyzy nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu, tylko go spotęguje – mówi Piotr Leonarski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. Krajowi producenci płynów do e-papierosów zaapelowali już do ministra finansów o rewizję planowanych podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe. W przypadku e-liquidów ma być ona największa i w 2025 roku wyniesie 75 proc. Branża podkreśla, że to przyczyni się do jeszcze większego rozrostu szarej strefy, a ponadto będzie zachętą dla konsumentów, żeby zamiast korzystać z alternatyw, wrócili do palenia tradycyjnych papierosów.

Infrastruktura

Zielone zamówienia publiczne stanowią dziś zaledwie kilka procent rynku. Rządowy zespół ma opracować specjalne kryteria dla nich

Zielone zamówienia publiczne stają się w ostatnich latach coraz bardziej powszechną praktyką, choć w Polsce odpowiadają za kilka procent ogólnej liczby zamówień. Duży nacisk na ten aspekt, w postaci nowych regulacji i wytycznych, kładzie także Unia Europejska. Dlatego też w maju br. zarządzeniem prezesa Rady Ministrów został powołany specjalny rządowy zespół, którego zadaniem będzie uwzględnienie aspektów środowiskowych w polskim systemie zamówień publicznych oraz opracowanie wytycznych dla zamawiających. – Ważne, żeby te opracowywane kryteria były dostosowane do realiów polskiego rynku – wskazuje Barbara Dzieciuchowicz, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa.

IT i technologie

Boom na sztuczną inteligencję w ochronie zdrowia ma dopiero nastąpić. Wyzwaniem pozostają regulacje i zaufanie do tej technologii

Sztuczna inteligencja ma potencjał, żeby zrewolucjonizować podejście do profilaktyki, diagnostyki i leczenia pacjentów, jednocześnie redukując ich koszty. W globalnej skali wartość rynku rozwiązań opartych na AI w opiece zdrowotnej rośnie lawinowo – w ub.r. wynosiła ponad 32 mld dol., ale do 2030 roku ta kwota ma się zwiększyć ponad sześciokrotnie. Również w Polsce narzędzia bazujące na AI zaczynają być wdrażane coraz szerzej, choć – jak wynika z lipcowego raportu SGH – prawdziwy rozwój potencjału sztucznej inteligencji w polskiej branży ochrony zdrowia ma dopiero nastąpić. Warunkiem jest stworzenie stabilnego i bezpiecznego środowiska dla rozwoju tej technologii, opartego na regulacjach prawnych i zaufaniu wszystkich interesariuszy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.