Komunikaty PR

REAKTO jednym z uczestników projektu PAŻP

2022-03-08  |  15:30
Biuro prasowe
Kontakt
Ewa Mościcka
InnerValue

Koszykowa 54
00-675 Warszawa
e.moscicka|innervalue.pl| |e.moscicka|innervalue.pl
535 562 945
https://innervalue.pl/

Krakowski startup REAKTO weźmie udział w projekcie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP) –  Zaawansowane loty BSP na szeroką skalę. Program ma na celu optymalizację rozwiązań na rynku Bezzałogowych Statków Powietrznych, a tym samym wdrożenie elektronicznych usług dla przedsiębiorców i operatorów BSP na terenie miasta Lublin i gminy Jastków. Pierwsze loty w obrębie tego obszaru (120 km2) zaplanowane są na III kwartał 2023 r. Projekt współfinansuje UE w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020. Docelowo REAKTO ma w planach wyjście na rynki europejskie.

REAKTO to firma tworząca system szybkiego reagowania dla agencji ochrony oraz ich klientów - indywidualnych i biznesowych. Spółka rozwija autorską technologię półautonomicznych, a docelowo autonomicznych lotów patrolowych i interwencyjnych za pomocą dronów. Środki na rozwój spółki pochodzą z zeszłorocznej kampanii crowdfundingu udziałowego, a ramach której REAKTO pozyskało od inwestorów 1,5 mln zł.

- Miło mi poinformować, że przez konsorcjum miasta Lublin i gminy Jastków zostaliśmy zaproszeni do udziału w projekcie ,,Zaawansowane loty BSP na szeroką skalę’’. Chcemy mieć realny wpływ na powstawanie innowacyjnych i zaawansowanych technologii zarządzania lotnictwem bezzałogowym w Polsce. To ważna inicjatywa, która daje szansę na usprawnienie procesów administracyjnych i wdrożeniowych dla branży dronowej w naszym kraju - mówi Wojciech Stawiarski, prezes zarządu REAKTO. - To doskonała okazja do rozwinięcia wachlarza usług i możliwości operacyjnych naszej sieci przed planowaną na przyszły rok ekspansją zagraniczną - dodaje prezes REAKTO.

Projekt Zaawansowane loty BSP na szeroką skalę jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020. Program powstał w wyniku konkursu 3 Obszary, którego organizatorem były Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Urząd Lotnictwa Cywilnego oraz Ministerstwo Infrastruktury.

- Najważniejszą korzyścią dla przedsiębiorstw zajmujących się technologiami bezzałogowych statków powietrznych będzie możliwość sprawdzenia ich rozwiązań w środowisku rzeczywistym. Unaocznienie możliwości i zdolności technologicznych powinno skutkować skróceniem drogi do potencjalnych inwestorów i wypracowanie wewnętrznych procedur w kontakcie z Instytucjami - mówi Kamil Chrzan, Dyrektor LDT Lublinensis Dron Transport, kolejny uczestnik projektu. - Przedsiębiorcy i urzędy, chcący korzystać z usług dronowych, zyskają wizerunek prekursorów wdrażania ekologicznego i wielofunkcyjnego środka transportu. W ujęciu biznesowym zyskają nowy sposób dotarcia do klienta - dodaje.

Chęć współpracy przy projekcie zgłosiło łącznie 18 gmin, spośród których, do drugiego etapu przystąpiło 8, a wyłoniono 3, w tym miasto Lublin i gminę Jastków.

- Zgodnie z harmonogramem projektu zakładany termin wdrożenia usługi to trzeci kwartał 2023 r. Do tego czasu głównymi zadaniami w ramach działań będzie instalacja przez PAŻP infrastruktury technicznej w zgłoszonej lokalizacji oraz zaprojektowanie przestrzeni powietrznej na potrzeby lotów bezzałogowych statków powietrznych na tym terenie - informuje Krzysztof Buczyński z Biura Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Lublin. - Teren zgłoszony do projektu to 120 km2, z czego ok. 10 proc. to północno-zachodnia część Lublina, a 90 proc. to teren obejmujący praktycznie cały obszar administracyjny gminy Jastków. Wybór tej lokalizacji podyktowany był wytycznymi konkursu, które ograniczały możliwości realizacji usługi na terenach silnie zurbanizowanych o wysokiej gęstości zaludnienia - dodaje Krzysztof Buczyński.

REAKTO zakłada, że w momencie rozpoczęcia lotów w ramach projektu spółka będzie już obecna ze swoimi usługami także w kilku innych miastach. Jednocześnie zarząd firmy liczy, że możliwość bezpośredniej współpracy z PAŻP przyczyni się do komercjalizacji usługi REAKTO na europejską skalę.

Globalna wartość rynku dronów w segmencie zastosowań cywilnych w okresie 2017 – 2026 szacowana jest na blisko 73,5 mld USD. Udział Polski to rząd wielkości 3,3 mld zł.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Giełda BRAK ZDJĘCIA
2024-05-09 | 11:27

B-Act S.A. wypracował w pierwszym kwartale o 40% wyższą sprzedaż

B-Act S.A., notowana na NewConnect firma inżynieryjna specjalizująca się w doradztwie i nadzorze inwestycji budowlanych, wypracowała w pierwszym kwartale 2024 roku przychody na poziomie 3,82 mln PLN, co oznacza 40 proc. wzrost w
Giełda Grupa Supreme Global rozpoczęła sprzedaż w Niemczech i szykuje się na Czechy
2024-04-25 | 15:45

Grupa Supreme Global rozpoczęła sprzedaż w Niemczech i szykuje się na Czechy

Supreme Energy Deutschland, spółka należąca do Grupy kapitałowej Supreme Global, ogłosiła rozpoczęcie sprzedaży swoich produktów z obszaru odnawialnych źródeł
Giełda Odkryj siłę innowacji w medycynie – Weź udział w wydarzeniu ‘Kapitał na zdrowie’
2024-04-23 | 17:30

Odkryj siłę innowacji w medycynie – Weź udział w wydarzeniu ‘Kapitał na zdrowie’

Już 11 czerwca br., w prestiżowej przestrzeni Rotundy PKO BP, odbędzie się konferencja ‘Kapitał na Zdrowie’ – to niepowtarzalna okazja do uczestnictwa w dyskusjach między

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Rząd chce negocjować z Komisją Europejską wydłużenie terminu KPO. Czas na wydatkowanie większości środków upływa w 2026 roku

W związku z prawie trzyletnim opóźnieniem w implementacji Krajowego Planu Odbudowy koalicyjny rząd przeprowadził na początku br. jego rewizję. Nowa wersja jest już w ok. 80 proc. uzgodniona z Komisją Europejską, a cały ten proces może się zakończyć  w wakacje – poinformowała w tym tygodniu ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Jednocześnie rząd planuje rozpocząć z KE negocjacje dotyczące przedłużenia terminu zakończenia KPO, ponieważ czas na wydatkowanie większości środków upływa w 2026 roku.

Problemy społeczne

Blisko co piąta firma zamierza ograniczać zatrudnienie. W dużej mierze to wynik niepewności gospodarczej i rosnących kosztów pracowniczych

Z danych GUS wynika, że pod koniec marca 159 firm w Polsce ogłosiło plany zwolnień grupowych łącznie 17 tys. pracowników. Badania koniunktury wskazują, że wśród przedsiębiorców przeważają nastroje pozytywne, jednak zdecydowanie więcej z nich planuje ograniczenie zatrudnienia niż jego wzrost. – Nie jest to jeszcze zapowiedź armagedonu, ale warto się zastanowić, z czego to wynika. W dużej mierze to efekt rosnących kosztów prowadzenia biznesu i spowolnienia gospodarczego – ocenia dr hab. Jacek Męcina, prof. UW i doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Regionalne - Śląskie

Od kopalni węgla do kopalni pomysłów. Katowice i metropolia chcą być liderami innowacji

Jeszcze dwie dekady temu Katowice i inne miasta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii kojarzyły się głównie z przemysłem wydobywczym węgla kamiennego i licznymi problemami związanymi z transformacją gospodarczą, które bardzo mocno dotykały kopalnie i cały przemysł ciężki. Od tego czasu wiele się zmieniło. Największe miasto aglomeracji górnośląskiej stawia na innowacyjne trendy w gospodarce, m.in. branżę gamingową, i kreuje się na miejsce spotkań. Dobrym przykładem może być Europejski Kongres Gospodarczy, który odbył się w Katowicach już po raz 16.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.