Współpraca PAGRA z Galileo pomoże firmom zmniejszyć wydatki na prąd
PAGRA planuje ekspansję w segmencie instalacji fotowoltaicznych oraz ESCO. Dynamicznie rozwijająca się spółka aktywna na rynku instalacji fotowoltaicznych dla biznesu w połowie lipca podpisała umowę z Galileo, europejską platformą deweloperską i inwestycyjną. Współpraca PAGRA z Galileo, które obejmie 35% udziałów w spółce oraz sfinansuje jej dalszy rozwój, zwiększy dostępność atrakcyjnych rozwiązań w obszarze nowoczesnej energetyki na polskim rynku.
W wyniku trwającego kryzysu energetycznego wiele firm w Polsce w ciągu ostatniego roku dotkliwie odczuło rosnące rachunki za energię. Ceny energii elektrycznej, które poruszały się przez lata w przedziale od 200 do 300 zł/MWh, przekroczyły ostatnio znacząco poziom 1000 zł/MWh. Aby zmniejszyć rosnące koszty energii, coraz więcej firm rozważa montaż własnej instalacji fotowoltaicznej dachowej lub naziemnej. Alternatywnie, klienci biznesowi mogą zaoszczędzić zawierając wieloletnią umowę na dostawę energii elektrycznej w oparciu o instalację sfinansowaną przez firmę dostarczającą i montującą panele. To rozwiązanie znane jest jako formuła finansowania przez „Energy Service Company” czyli ESCO.
PAGRA, która od 2020 roku oferowała instalacje fotowoltaiczne dachowe i naziemne w południowo-zachodniej i centralnej Polsce, obecnie rozszerza swoją działalność o pełen zakres usług w całej Polsce. Spółka rozpoczęła również działalność w formule ESCO, widząc duże zainteresowanie ze strony klientów biznesowych i z sektora publicznego. PAGRA liczy dziś 20 pracowników, a do tej pory wykonała blisko 200 instalacji fotowoltaicznych. Spółka szybko się rozwija i w najbliższym czasie planuje zainstalować kolejne kilkadziesiąt instalacji o mocy 10 megawatów.
- Dynamicznie się rozwijamy i dążymy do uzyskania pozycji lidera usług fotowoltaicznych dla biznesu. Stawiamy na jakość i nowatorstwo rozwiązań. Podpisanie umowy z Galileo jest znaczącym krokiem naprzód, który pomaga nam zdobyć dalsze uznanie i zaufanie rynku. Wsparcie finansowe i branżowe know-how Galileo pozwoli nam realizować jeszcze większe projekty oraz zapewnić finansowanie instalacji fotowoltaicznych dla klientów biznesowych, którzy w ostatnim czasie zostali dotknięci znaczącymi podwyżkami cen energii. Takie finansowanie w formule ESCO pozwoli firmom zrealizować znaczące oszczędności w kosztach działalności bez zaangażowania własnych środków finansowych. Widzimy coraz większe zainteresowanie taką ofertą ze strony firm, ale także przedsiębiorstw użyteczności publicznej – zaznacza Kornel Dybul, prezes PAGRA Sp. z o.o.
- PAGRA to przedsiębiorcza i szybko rozwijająca się firma stojąca na czele transformacji energetycznej w Polsce. Opracowuje bardzo efektywne rozwiązania dla klientów biznesowych w Polsce cierpiących na wysokie ceny energii, dużą ich zmienność oraz zagrożenie stabilności dostaw prądu. Galileo będzie wspierać spółkę PAGRA w rozszerzeniu działalności na całą Polskę, a także wzbogaci kompetencje techniczne i energetyczne, które są niezbędne, aby wspomóc klientów biznesowych w przejściu na odnawialne źródła energii. Mamy długoterminową perspektywę na rynku, współpracujemy z kompetentnymi partnerami w oparciu o sprawdzone modele biznesowe. Rozwijamy zdywersyfikowane portfolio projektów OZE, które obecnie liczy ponad 5 GW w całej Europie. Polska jest bardzo atrakcyjnym rynkiem z silnym sektorem przemysłowym i usługowym oraz bogatym zasobem talentów, stąd nasza decyzja o wspieraniu takich przedsiębiorców jak PAGRA i ich zespół – komentuje Ingmar Wilhelm, prezes Galileo.
Galileo obejmie 35% udziałów w PAGRA, a zawarta umowa inwestycyjna przewiduje możliwość zwiększenia zaangażowania po 24 miesiącach. To pierwsza inwestycja Galileo w tym segmencie w Polsce, zrealizowana jako część ogólnoeuropejskiej strategii rozwoju.
O PAGRA:
Utworzona przez dwóch założycieli - Kornela Dybula i Krzysztofa Fabisza, PAGRA sp. z o.o. to wschodzący lider projektów ESCO oraz instalacji fotowoltaicznych dla przedsiębiorstw, a także firm użyteczności publicznej. Od momentu powstania firma bardzo szybko się rozwija, odzwierciedlając dynamiczny charakter rynku i rosnący popyt ze strony klientów. PAGRA rozwija również wielkoskalowe projekty fotowoltaiczne, zamierzając zbudować portfel o mocy przekraczającej 500 MW do 2025 roku. Wykorzystując wsparcie i kapitał wniesiony przez Galileo, PAGRA pracuje nad ambitnymi planami przyszłego rozwoju zarówno w segmencie EPC, jak i ESCO, biorąc pod uwagę rosnącą rolę jaką odnawialne źródła energii będą odgrywać w miksie energetycznym w Polsce. www.pagra.eu
O Galileo:
Galileo to europejska platforma deweloperska i inwestycyjna działająca w sektorze OZE. Powstała w 2020 roku z misją wniesienia znaczącego wkładu w transformację energetyczną w Europie. Strategia Galileo oparta jest o cztery kluczowe kompetencje, które są niezbędne, aby osiągnąć sukces w energetyce odnawialnej: konkurencyjny rozwój projektów, sprzedaż energii do odbiorców końcowych, zarządzanie energią i innowacyjne rozwiązania finansowe. Galileo posiada obecnie portfel o mocy ponad 5 GW obejmujący projekty fotowoltaiczne, wiatrowe i projekty magazynów energii w 7 krajach europejskich.
Galileo jest zarządzane przez Ingmara Wilhelma, doświadczonego menedżera i przedsiębiorcę, weterana w sektorze OZE i transformacji energetycznej. Kapitałowo Galileo wspiera czterech renomowanych inwestorów instytucjonalnych: Infratil Limited, Commonwealth Superannuation Corporation (CSC), New Zealand Superannuation Fund (NZ Super Fund ) oraz Morrison & Co Growth Infrastructure Fund (MGIF), którzy przeznaczyli łącznie 220 mln EUR na inwestycje w rozwój odnawialnych źródeł energii w całej Europie. www.galileo.energy
Wycena prezesów #TOP 30 polskiej giełdy według SEC Newgate CEE
Big Cheese Studio S.A. ogłasza nowy plan rozwoju na 2025 rok!
Bankier.pl „Najpopularniejszym Serwisem Internetowym” wśród inwestorów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.