Godziny ciszy w Pasażu Łódzkim w każdy wtorek
Pasaż Łódzki wprowadził „Godziny ciszy”. Akcja jest ukłonem w stronę osób ze spektrum autyzmu oraz zaburzeniami integracji sensorycznej.
Pasaż Łódzki jest centrum handlowym, które chce świadomie podchodzić do różnorodnych potrzeb klientów. Centrum wprowadziło „Godziny ciszy”, stając się miejscem przyjaznym dla osób o wysokiej wrażliwości na bodźce dźwiękowe i wizualne. W każdy wtorek w godzinach 15.00-17.00, w częściach wspólnych centrum, tam, gdzie jest to możliwe zostają przygaszone światła oraz wyciszona muzyka.
„Zależy nam, aby nasze centrum było miejscem, w którym każdy może czuć się dobrze i komfortowo. Dlatego, gdy poznaliśmy ideę inicjatywy „Ciche godziny”, bez wahania zdecydowaliśmy się do niej dołączyć i przystosować warunki w centrum dla osób ze spektrum autyzmu, ale również takich, na które nadmiar bodźców wpływa wyjątkowo negatywnie. Akcję rozpoczęliśmy symbolicznie w Światowy Dzień Świadomości Autyzmu i powtarzamy ją co wtorek” – mówi Anna Mrzewa, Dyrektor CH Pasaż Łódzki.
Obecnie można zauważyć wzrost świadomości na temat specyfiki funkcjonowania w społeczeństwie osób z zaburzeniami integracji sensorycznej oraz ze spektrum autyzmu. Warto zaznaczyć, że u osób z taką przypadłością mózg inaczej odbiera i przetwarza bodźce, dlatego przebywanie w obecności mocnego i zmieniającego się oświetlenia czy hałasu jest dla tej grupy znacznym obciążeniem i wywołuje duży stres i dyskomfort.
Godziny ciszy są inicjatywą, którą zapoczątkował hipermarket Auchan Częstochowa Północ wspólnie ze Stowarzyszeniem „Daj mi czas”. Zaangażowali się w nią również najemcy Pasażu Łódzkiego, którzy dostosują funkcjonowanie swoich lokali w czasie akcji – przygaszają światła oraz przyciszają muzykę. Sklepy uczestniczące w tej inicjatywie oznaczone są specjalnymi naklejkami.

Podwójne standardy w polityce handlowej UE – środki lustrzane lekiem na całe zło? - zaproszenie na debatę

Cztery dni wyjątkowych okazji podczas Prime Day w sklepie Amazon.pl

Edukacja sprzedawców alkoholu przynosi efekty
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Kraje dotknięte powodzią z 2024 roku z dodatkowym wsparciem finansowym. Europosłowie wzywają do budowy w UE lepszego systemu reagowania na kryzysy
W lipcu Parlament Europejski przyjął wniosek o uruchomienie 280,7 mln euro z Funduszu Solidarności UE na wsparcie sześciu krajów dotkniętych niszczycielskimi powodziami w 2024 roku. Polska otrzyma z tego 76 mln euro, a środki mają zostać przeznaczone na naprawę infrastruktury czy miejsc dziedzictwa kulturowego. Nastroje polskich europosłów związane z funduszem są podzielone m.in. w kwestii tempa unijnej interwencji oraz związanej z nią biurokracji. Ich zdaniem w UE potrzebny jest lepszy system reagowania na sytuacje kryzysowe.
Handel
Nestlé w Polsce podsumowuje wpływ na krajową gospodarkę. Firma wygenerowała 0,6 proc. polskiego PKB [DEPESZA]

Działalność Nestlé w Polsce wsparła utrzymanie 45,2 tys. miejsc pracy i wygenerowała 20,1 mld zł wartości dodanej dla krajowej gospodarki. Firma przyczyniła się do zasilenia budżetu państwa kwotą 1,7 mld zł – wynika z „Raportu Wpływu Nestlé” w Polsce przygotowanego przez PwC na podstawie danych za 2023 rok.
Polityka
M. Kobosko: Surowce dziś rządzą światem i zdecydują o tym, kto wygra w XXI wieku. Zasoby Grenlandii w centrum zainteresowania

Duńska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęła się 1 lipca pod hasłem „Silna Europa w zmieniającym się świecie”. Według zapowiedzi ma się ona skupiać m.in. na bezpieczeństwie militarnym i zielonej transformacji. Dla obu tych aspektów istotna jest kwestia niezależności w dostępie do surowców krytycznych. W tym kontekście coraz więcej mówi się o Grenlandii, autonomicznym terytorium zależnym Danii, bogatym w surowce naturalne i pierwiastki ziem rzadkich. Z tego właśnie powodu wyspa znalazła się w polu zainteresowania Donalda Trumpa.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.