Komunikaty PR

30 lat Ekofarm w Polsce - zrównoważony rozwój i nowe inicjatywy na horyzoncie

2024-06-10  |  01:00
Biuro prasowe
Do pobrania docx ( 0.06 MB )

Duńska fundacja Ekofarm, prowadząca w województwie pomorskim swoje gospodarstwo ekologiczne, świętuje w tym roku 30-lecie działalności w Polsce. Z tej okazji fundacja podsumowuje lata strategicznych działań wspierających zrównoważony rozwój terenów podmiejskich, łącząc nowoczesne potrzeby mieszkaniowe i energetyczne ze szczególnym uwzględnieniem terenów i społeczności lokalnych.

Fundacja od ponad 30 lat jest zaangażowana w ekologiczne rolnictwo na Kaszubach (produkcja mleka i mięsa), w gospodarstwach w Wyczechowie (ok. 250 ha) położonych
w gminie Somonino oraz w Małkowie (ok. 69 ha) leżących w gminie Żukowo jako „Ekofarma Kaszubska”. Przez lata fundacja zrealizowała wiele projektów edukacyjnych, demonstracyjnych i badawczych, stając się wzorem dla wielu rolników w Polsce.

- Zrównoważony rozwój to drogowskaz wszystkich działań Solhverfonden, fundatora Ekofarmy – mówi Prezes Ekofarm, Knud Foldschack – Postęp w oparciu o zrównoważony rozwój, to przede wszystkim tradycja i odpowiedzialność za przyszłe pokolenia, troska
o środowisko naturalne, ekonomia i bezpieczeństwo, a także dążenie do zdrowszego
i bardziej satysfakcjonującego stylu życia, opartego na lokalnej społeczności.

30 lat doświadczenia w zrównoważonym rolnictwie

Początkowo, jednym z najważniejszych celów Fundacji było przeniesienie duńskich doświadczeń w rolnictwie ekologicznym na grunt polski i wspieranie obszarów wiejskich poprzez zachowanie miejsc pracy dla pracujących w byłych państwowych gospodarstwach rolnych. Od 1992 roku Ekofarma Kaszubska jest pionierem w Polsce w dziedzinie rolnictwa ekologicznego, tworzyła miejsca pracy na Kaszubach i konsekwentnie realizuje na swoim terenie projekty w takich obszarach jak rolnictwo bez stosowania nawozów sztucznych
i chemicznych środków ochrony, a obecnie również z zakresu energii odnawialnej oraz budownictwa w technologii przyjaznej dla mieszkańców i środowiska. - Z zadowoleniem mogę patrzeć na to, co udało nam się osiągnąć. Pomimo wielu wyzwań z jakimi musieliśmy się zmierzyć na przestrzeni tych lat, stworzyliśmy solidne podwaliny do dalszych działań fundacji. – podkreśla Stanisław Szyca, Dyrektor Ekofarm.

Zrównoważony rozwój wykracza poza granice pól i hodowli

W obliczu rosnących potrzeb mieszkaniowych i energetycznych, zrównoważony rozwój staje się wyzwaniem nie tylko dla rolnictwa, ale i dla terenów podmiejskich. Wymaga to podejścia, które łączy ochronę zasobów naturalnych z efektywnym wykorzystaniem przestrzeni.
- Stawiamy czoła tej sytuacji już od ponad 20 lat w Danii, a teraz także i w Polsce – mówi Knud Foldschack. - Naszym celem jest promowanie rozwiązań, które łączą komfort życia mieszkańców z szacunkiem dla  środowiska naturalnego i współpracy z lokalnymi samorządami – dodaje.

- Pamiętać warto o aspekcie ekonomicznym, czyli przede wszystkim wzroście wartości właściwie przekształcanych terenów, czego beneficjentami są od razu także obecni mieszkańcy. Myśląc o zrównoważonym rozwoju terenów podmiejskich, planowane działki pod budownictwo jednorodzinne nie powinny być zbyt małe, powinny mieć zaplanowane innowacyjne i energooszczędne źródła energii  i nie cierpieć na deficyt dostępu do dobrej drogi dojazdowej - dodaje Joanna Iwanowska-Nielsen, Członek Zarządu spółki Zrównoważone Małkowo, współpracującej z Ekofarm przy tworzeniu nowoczesnego planu miejscowego dla części Małkowa. – Jest pewne, że pojęcie „tereny podmiejskie’ zmienia swoje stricte rolnicze znaczenie z roku na rok, między innymi poprzez sprawnie poprawiającą się infrastrukturę dojazdową. Przykładem jest powstająca Obwodnica, która skróci dojazd do Trójmiasta o połowę już od 2025 roku. – podkreśla ekspertka.

Ekofarm w trzeciej dekadzie XXI wieku stawia przede wszystkim na:

  • Ekologiczne budownictwo – tworzenie harmonijnych i starannie zaplanowanych rozwiązań w przestrzeni publicznej, z wykorzystaniem energooszczędnych technologii, które zapewniają oszczędny i satysfakcjonujący styl życia.
  • Odnawialne źródła energii w skali gospodarstwa domowego - instalacja paneli słonecznych, pomp ciepła i innych rozwiązań zapewniających niezależność energetyczną, a w średnim terminie wyraźną oszczędność.
  • Wspieranie lokalnego rolnictwa i produkcja żywności poprzez dzielenie się doświadczeniem i praktyką.
  • Ochronę bioróżnorodności, a w tym tworzenie nowych przestrzeni rekreacyjnych  dla mieszkańców gmin.
  • Współpracę z lokalnymi samorządami Żukowa i Somonina, w tym poprawa sieci dróg, ciągów pieszych i sieci ścieżek rowerowych
  • Współpracę przy  tworzeniu odnawialnych źródeł energii, w tym energii wiatrowej na terenach Ekofarm w Wyczechowie.

 

Więcej informacji na: www.ekofarma.pl oraz www.ZmZm.pl

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Gospodarka BRAK ZDJĘCIA
2024-07-09 | 18:00

SHEIN uruchamia fundusz Circularity Fund o wartości 200 mln euro

Marka SHEIN zapowiada duże inwestycje w inicjatywy mające na celu wzmocnienie pozycji europejskich i brytyjskich marek, projektantów i artystów, aby mogli rozwijać swoją działalność nie tylko w świecie online. Fundusz
Gospodarka Immersyjna wystawa „Kleks. Magia Kina” debiutuje w Warszawie
2024-07-08 | 11:00

Immersyjna wystawa „Kleks. Magia Kina” debiutuje w Warszawie

Jedna z najbardziej zaawansowanych technologicznie wystaw filmowych dotarła do Warszawy. Od jutra dla zwiedzających w Centrum Praskim Koneser zostanie udostępniona wystawa „Kleks. Magia
Gospodarka Go Green with Taiwan 2024 – zielone innowacje z szansą na nagrodę
2024-07-04 | 14:30

"Go Green with Taiwan 2024" – zielone innowacje z szansą na nagrodę

Startuje kampania „Go Green with Taiwan”, skierowana do autorów ekologicznych inicjatyw na całym świecie. Celem konkursu jest promowanie zrównoważonych rozwiązań

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Kwestie środowiskowe stają się coraz ważniejsze dla firm. Wciąż niewiele z nich liczy jednak swój ślad węglowy

Rośnie znaczenie dekarbonizacji i ochrony środowiska w działalności przedsiębiorstw. W 2023 roku wyniósł on 61 punktów, podczas gdy 50 oznacza odczyt neutralny, a to, co powyżej – pozytywny. To wynik pierwszego odczytu Indeksu Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki, który opracowują Fundacja Instrat, spółka Qemetica i Pracodawcy RP na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród firm członkowskich tej organizacji. W kwestie ekologii angażują się przede wszystkim średnie i duże firmy, znacznie rzadziej najmniejsze podmioty. Podobne dysproporcje widać w liczeniu śladu węglowego i raportowaniu tego rynkowi. Eksperci podkreślają, że w przyszłości działania na rzecz dekarbonizacji i ochrony środowiska mogą mieć kluczowe znaczenie dla wyników finansowych i perspektyw rozwoju przedsiębiorstw.

Surowce

Rynek znów wierzy w obniżki stóp w USA po wakacjach, w Polsce się na nie nie zanosi. To zwiastuje umocnienie złotego, osłabienie dolara i wzrost cen złota

Banki centralne na całym świecie rozpoczęły lub niebawem rozpoczną obniżki stóp procentowych. Wyjątkiem jest NBP, którego prezes zarzeka się, że przed 2026 rokiem spadku stóp nie będzie. Rosnąca różnica między polskimi a zagranicznymi stopami procentowymi przełoży się na dalsze umocnienie złotego, który i tak w ostatnich miesiącach zaskakuje siłą. Zdaniem Jarosława Niedzielewskiego z Investors TFI zmusi to Radę Polityki Pieniężnej do obniżek stóp wcześniej, niż sama obecnie deklaruje. Z kolei gorsze dane z amerykańskiego rynku pracy sprawiły, że rynki znów uwierzyły w trzy obniżki stóp za oceanem w tym roku, a pierwsza miałaby nastąpić we wrześniu. To osłabi dolara i powinno podbić ceny złota.

Firma

Małe i średnie firmy w UE zbyt wolno się cyfryzują. Polskie przedsiębiorstwa dużo poniżej unijnej średniej

„Droga ku cyfrowej dekadzie”, czyli program polityki transformacji cyfrowej UE, zakłada, że do 2030 roku ponad 90 proc. unijnych MŚP osiągnie co najmniej podstawowy poziom wskaźnika wykorzystania technologii cyfrowych. Dziś postęp w tej dziedzinie w krajach członkowskich Komisja Europejska ocenia jako zbyt wolny i nierównomierny. Polskie mikro-, małe i średnie firmy mają do osiągnięcia tego celu wyjątkowo długą drogę. – Trzy kluczowe bariery to brak wiedzy, czasu i świadomości na temat narzędzi dostępnych na rynku. Natomiast koszt korzystania z narzędzi cyfrowych paradoksalnie w tej chwili nie jest już duży – wskazuje Renata Żukowska, wiceprezeska Fundacji LBC Business Women Foundation.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.