30 lat Ekofarm w Polsce - zrównoważony rozwój i nowe inicjatywy na horyzoncie
Duńska fundacja Ekofarm, prowadząca w województwie pomorskim swoje gospodarstwo ekologiczne, świętuje w tym roku 30-lecie działalności w Polsce. Z tej okazji fundacja podsumowuje lata strategicznych działań wspierających zrównoważony rozwój terenów podmiejskich, łącząc nowoczesne potrzeby mieszkaniowe i energetyczne ze szczególnym uwzględnieniem terenów i społeczności lokalnych.
Fundacja od ponad 30 lat jest zaangażowana w ekologiczne rolnictwo na Kaszubach (produkcja mleka i mięsa), w gospodarstwach w Wyczechowie (ok. 250 ha) położonych
w gminie Somonino oraz w Małkowie (ok. 69 ha) leżących w gminie Żukowo jako „Ekofarma Kaszubska”. Przez lata fundacja zrealizowała wiele projektów edukacyjnych, demonstracyjnych i badawczych, stając się wzorem dla wielu rolników w Polsce.
- Zrównoważony rozwój to drogowskaz wszystkich działań Solhverfonden, fundatora Ekofarmy – mówi Prezes Ekofarm, Knud Foldschack – Postęp w oparciu o zrównoważony rozwój, to przede wszystkim tradycja i odpowiedzialność za przyszłe pokolenia, troska
o środowisko naturalne, ekonomia i bezpieczeństwo, a także dążenie do zdrowszego
i bardziej satysfakcjonującego stylu życia, opartego na lokalnej społeczności.
30 lat doświadczenia w zrównoważonym rolnictwie
Początkowo, jednym z najważniejszych celów Fundacji było przeniesienie duńskich doświadczeń w rolnictwie ekologicznym na grunt polski i wspieranie obszarów wiejskich poprzez zachowanie miejsc pracy dla pracujących w byłych państwowych gospodarstwach rolnych. Od 1992 roku Ekofarma Kaszubska jest pionierem w Polsce w dziedzinie rolnictwa ekologicznego, tworzyła miejsca pracy na Kaszubach i konsekwentnie realizuje na swoim terenie projekty w takich obszarach jak rolnictwo bez stosowania nawozów sztucznych
i chemicznych środków ochrony, a obecnie również z zakresu energii odnawialnej oraz budownictwa w technologii przyjaznej dla mieszkańców i środowiska. - Z zadowoleniem mogę patrzeć na to, co udało nam się osiągnąć. Pomimo wielu wyzwań z jakimi musieliśmy się zmierzyć na przestrzeni tych lat, stworzyliśmy solidne podwaliny do dalszych działań fundacji. – podkreśla Stanisław Szyca, Dyrektor Ekofarm.
Zrównoważony rozwój wykracza poza granice pól i hodowli
W obliczu rosnących potrzeb mieszkaniowych i energetycznych, zrównoważony rozwój staje się wyzwaniem nie tylko dla rolnictwa, ale i dla terenów podmiejskich. Wymaga to podejścia, które łączy ochronę zasobów naturalnych z efektywnym wykorzystaniem przestrzeni.
- Stawiamy czoła tej sytuacji już od ponad 20 lat w Danii, a teraz także i w Polsce – mówi Knud Foldschack. - Naszym celem jest promowanie rozwiązań, które łączą komfort życia mieszkańców z szacunkiem dla środowiska naturalnego i współpracy z lokalnymi samorządami – dodaje.
- Pamiętać warto o aspekcie ekonomicznym, czyli przede wszystkim wzroście wartości właściwie przekształcanych terenów, czego beneficjentami są od razu także obecni mieszkańcy. Myśląc o zrównoważonym rozwoju terenów podmiejskich, planowane działki pod budownictwo jednorodzinne nie powinny być zbyt małe, powinny mieć zaplanowane innowacyjne i energooszczędne źródła energii i nie cierpieć na deficyt dostępu do dobrej drogi dojazdowej - dodaje Joanna Iwanowska-Nielsen, Członek Zarządu spółki Zrównoważone Małkowo, współpracującej z Ekofarm przy tworzeniu nowoczesnego planu miejscowego dla części Małkowa. – Jest pewne, że pojęcie „tereny podmiejskie’ zmienia swoje stricte rolnicze znaczenie z roku na rok, między innymi poprzez sprawnie poprawiającą się infrastrukturę dojazdową. Przykładem jest powstająca Obwodnica, która skróci dojazd do Trójmiasta o połowę już od 2025 roku. – podkreśla ekspertka.
Ekofarm w trzeciej dekadzie XXI wieku stawia przede wszystkim na:
- Ekologiczne budownictwo – tworzenie harmonijnych i starannie zaplanowanych rozwiązań w przestrzeni publicznej, z wykorzystaniem energooszczędnych technologii, które zapewniają oszczędny i satysfakcjonujący styl życia.
- Odnawialne źródła energii w skali gospodarstwa domowego - instalacja paneli słonecznych, pomp ciepła i innych rozwiązań zapewniających niezależność energetyczną, a w średnim terminie wyraźną oszczędność.
- Wspieranie lokalnego rolnictwa i produkcja żywności poprzez dzielenie się doświadczeniem i praktyką.
- Ochronę bioróżnorodności, a w tym tworzenie nowych przestrzeni rekreacyjnych dla mieszkańców gmin.
- Współpracę z lokalnymi samorządami Żukowa i Somonina, w tym poprawa sieci dróg, ciągów pieszych i sieci ścieżek rowerowych
- Współpracę przy tworzeniu odnawialnych źródeł energii, w tym energii wiatrowej na terenach Ekofarm w Wyczechowie.
Więcej informacji na: www.ekofarma.pl oraz www.ZmZm.pl
BCC: budżet, inwestycje, podatki
Cyfrowe Priorytety Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej
Rok 2024 jest rekordowym pod względem niewypłacalności na świecie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
IT i technologie
W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]
Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.
Edukacja
Podwyżki wynagrodzeń nie rozwiążą problemu niedoboru nauczycieli. Ważny jest też prestiż zawodu i obciążenie obowiązkami
Niski poziom wynagrodzenia nauczycieli w porównaniu z innymi zawodami to tylko jeden z czynników, które wpływają na niedobór kadr pedagogicznych w różnych krajach. Z analizy naukowców z Wielkiej Brytanii wynika, że popularne strategie szybkich rozwiązań, takie jak programy stypendialne, nie działają w długiej perspektywie. Potrzebne jest więc nie tylko zwiększenie płac, ale i budowanie prestiżu tego zawodu, by osoby, które mają predyspozycje do jego wykonywania, nie bały się obierać takiej ścieżki kariery zawodowej.
Fundusze unijne
Coraz więcej inwestorów stawia na budownictwo modułowe. Kolejne dwa lata powinny przynieść duże wzrosty
Do 2030 roku rynek budownictwa modułowego ma osiągnąć wartość 7 mld zł – szacuje firma Spectis. Szczególnie ten i przyszły rok będą dla niego korzystne ze względu na duży napływ środków z KPO, których wydatkowanie wiąże się z ograniczeniami czasowymi. Presja kosztowa i czasowa oraz otwartość na nowe technologie może skłonić inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych do zwrotu w kierunku budynków modułowych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.