Komunikaty PR

Amest Otwock Sp. z o.o. wygrywa proces z Miastem Otwockiem

2024-06-12  |  11:20
Biuro prasowe

Amest Otwock – spółka działająca w branży gospodarowania odpadami – zgodnie z prawomocnym wyrokiem z dnia 10 czerwca 2024 roku wygrała rozpatrywaną przez Sąd Apelacyjny w Warszawie sprawę dotyczącą okresu jej funkcjonowania. Apelacja w tej sprawie została złożona przez wspólnika mniejszościowego, Miasto Otwock. Kolejne, już czwarte korzystne dla Amest Otwock rozstrzygnięcie, nie tylko potwierdza racje Spółki w stosunku do bezzasadnych roszczeń Miasta, ale otwiera także nowe perspektywy w zakresie dochodzenia wielomilionowych roszczeń podnoszonych przez spółkę wobec wspólnika mniejszościowego w sprawach cywilnych. Zapadły w sprawie wyrok zamyka prawomocnie najważniejszy spór wszczęty przez Miasto wobec Spółki po około ośmiu latach procesu.

10 czerwca 2024 roku Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił wniesioną przez Miasto Otwock apelację do wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie z 1 czerwca 2021 roku, dotyczącego wydłużenia okresu funkcjonowania spółki Amest Otwock z 30 do 89 lat.

To niezmiernie ważny wyrok dla Amest Otwock. Rozstrzygnięcie w tej najważniejszej sprawie, przyznające nam rację w sporze bezzasadnie podnoszonym przez wspólnika mniejszościowego, potwierdza prawidłowość działań i stanowiska Spółki, również w obliczu bezpodstawnych ataków ze strony aktualnych przedstawicieli Miasta, którzy od lat próbują podważyć fundamentalne zasady, na których jest oparta działalność Spółki. Funkcjonowanie składowiska odpadów w Otwocku-Świerku leży w oczywistym interesie ekonomicznym miasta – mówi Felice Scoccimarro, prezes Amest Otwock Sp. z o.o. – Działania obecnych włodarzy Otwocka wymierzone w spółkę, przybierają wiele form i dotyczą wielu aspektów jej działalności. Niestety, naraziły one Amest Otwock na gigantyczne straty. Ten wyrok nie tylko potwierdza racje Spółki, ale stanowi też dodatkowy argument wzmacniający zasadność roszczeń odszkodowawczych wysuwanych przez Spółkę wobec wspólnika mniejszościowego – dodaje Felice Scoccimarro.

Spółka Amest Otwock swoich praw dochodzi przed wymiarem sprawiedliwości również w innych kwestiach. Między innymi, 27 grudnia 2023 roku do I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Owocku wystosowany został wniosek Amest Otwock Sp. z o.o. o zawezwanie do próby ugodowej, w ramach której Miasto Otwock miałoby zapłacić Spółce łączną kwotę 627 233 555,10 PLN tytułem odszkodowania związanego z utratą korzyści wskutek uniemożliwienia budowy kwater III i IV składowiska odpadów oraz wybudowania i korzystania z zakładu mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów w latach 2013-2039.

Propozycja ugodowa w tej sprawie zakłada jej polubowne zakończenie poprzez zapłatę przez Miasto Otwock kwoty 564 510 199,59 PLN, tj. 90% utraconych korzyści Amest Otwock Sp. z o.o.

Aktualnie w sądzie toczy się już sprawa odszkodowawcza z powództwa Amest Otwock o ponad 12 000 000 PLN.

Tymczasem, Miasto Otwock w komunikacie z dnia 10 czerwca 2024 roku, zapowiedziało złożenie skargi kasacyjnej w sprawie korzystnego dla Amest Otwock wyroku z dnia 10 czerwca w sprawie wydłużenia okresu funkcjonowania spółki.

Złożenie skargi kasacyjnej do Sądu Najwyższego jest prawem strony procesu i oczywiście Miasto Otwock może się na to zdecydować. Jednakże, chciałbym przy tym podkreślić, że wyrok Sądu Apelacyjnego jest prawomocny. Jest to również w zasadzie czwarte orzeczenie w tej sprawie jednoznacznie przyznające rację Spółce Amest Otwock.  Skarga Kasacyjna jest środkiem nadzwyczajnym, który może być wniesiony tylko w wyjątkowych sytuacjach określonych w kodeksie postępowania cywilnego, które w mojej ocenie nie występują w przedmiotowej sprawie. Warto przy tym przypomnieć, iż Miasto już raz próbowało w ramach tego proesu złożyć skargę kasacyjną od podobnego wyroku, lecz nie została ona przyjęta do rozpoznania przez Sąd Najwyższy ze względu na jej oczywistą bezzasadność. Co równie istotne, ewentualna kasacja nie wstrzymuje wykonania wyroku – wyjaśnia Martino Battara, radca prawny i partner zarządzający w kancelarii Battara Bartoszek Kuliński BBK w Warszawie, reprezentujący Amest Otwock w sporach z Miastem.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Gospodarka 6 powodów, by kupić mieszkanie właśnie teraz Biuro prasowe
2024-06-15 | 17:00

6 powodów, by kupić mieszkanie właśnie teraz

W obliczu dynamicznych zmian na rynku nieruchomości, wielu z nas zastanawia się, czy teraz jest właściwy moment na inwestycję w mieszkanie. Przedstawiamy aktualne uwarunkowania rynkowe,
Gospodarka Faul play - 850 mln euro strat dla gospodarki przez nieczystą grę Europejczyków
2024-06-13 | 11:00

Faul play - 850 mln euro strat dla gospodarki przez nieczystą grę Europejczyków

12% obywateli Polski uzyskało dostęp lub korzystało z transmisji strumieniowych treści (streamingów) z nielegalnych źródeł internetowych w celu oglądania sportu.
Gospodarka Czego chcą Europejczycy vs. priorytety europejskich partii politycznych
2024-06-11 | 13:00

Czego chcą Europejczycy vs. priorytety europejskich partii politycznych

W skrócie: • Czego chcą Europejczycy? Walka z ubóstwem i poprawa opieki zdrowotnej to najważniejsze priorytety wyborców (Eurobarometr z kwietnia 2024). Wyniki te są

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Firma

Sztuczna inteligencja w centrum zainteresowania biznesu. Większość firm ogranicza się do pilotażów i eksperymentowania

Prawie połowa dyrektorów zarządzających firm spodziewa się, że do 2026 roku będzie wykorzystywać technologię GenAI do napędzania wzrostu i przyspieszania ekspansji swojego biznesu – wynika z 29. edycji globalnego badania IBM Institute for Business Value. Jednak w tej chwili firmy – mimo że dostrzegają potencjał GenAI i są skłonne ponieść ryzyka związane z jej wdrażaniem – podchodzą do niej dość ostrożnie. 71 proc. ankietowanych zadeklarowało, że ogranicza się do pilotażu i eksperymentowania z tą technologią. Eksperci wskazują, że aby zwiększyć produktywność i wprowadzać innowacje dzięki generatywnej sztucznej inteligencji, organizacje muszą wyjść poza tę fazę eksperymentów. Tutaj problemem może się jednak okazać brak kadr.

Bankowość

Mimo wysokich cen mieszkań i stóp procentowych zainteresowanie kredytami hipotecznymi rośnie. Banki apelują o uproszczenie i ucyfrowienie procedur

Zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi rośnie, choć ceny nieruchomości rosną dwucyfrowo, a na spadek stóp procentowych się nie zanosi. Przyczyną są głównie ogromne potrzeby mieszkaniowe. Zdaniem Bożeny Graczyk, wiceprezes ING Banku Śląskiego, cały proces przyznawania kredytów hipotecznych mógłby zostać uproszczony dzięki dostępowi banków do dokumentów potencjalnych klientów np. w ZUS-ie czy digitalizacji dostępu do ksiąg wieczystych. Poczucie bezpieczeństwa obu stron zwiększyłoby z kolei wypracowanie ustandaryzowanego wzoru umowy kredytowej.

Farmacja

Reforma UE ma wzmocnić europejskie bezpieczeństwo lekowe. Konieczne będą też inwestycje w produkcję leków

– Jeśli chcemy zwiększyć produkcję leków w Europie, musimy ją wspierać pod względem ekonomicznym, to jest kluczowa kwestia – mówi Peter Goldschmidt, prezes zarządu STADA Group. Jak wskazuje, już w czasie kryzysu związanego z pandemią COVID-19 branża farmaceutyczna zrobiła bardzo wiele, żeby zabezpieczyć łańcuchy dostaw, a tym samym zagwarantować bezpieczeństwo lekowe. W jeszcze większym stopniu ma je wzmocnić reforma europejskiego prawa farmaceutycznego, nad którą pracuje obecnie UE.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.