APA Group na misji gospodarczej w Düsseldorfie
APA Group na misji gospodarczej w Düsseldorfie
W dniach 9-10 września 2024 roku odbyła się misja gospodarcza zorganizowana przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach we współpracy z NRW.Global Business oraz kancelarią TIGGES. Misja miała na celu zacieśnienie współpracy pomiędzy polskimi i niemieckimi firmami z sektora odnawialnych źródeł energii (OZE) oraz IT. Wydarzenie miało miejsce w Düsseldorfie, stolicy kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia, będącego jednym z kluczowych ośrodków gospodarczych Niemiec.
Jednym z prelegentów misji był dr inż. Artur Pollak, Prezes Zarządu APA Group, który wygłosił prelekcję pt. „Od danych do decyzji”. W swoim wystąpieniu dr Pollak skupił się na zastosowaniu nowoczesnych narzędzi transformacji cyfrowej w automatyce przemysłowej, zarządzaniu infrastrukturą przedsiębiorstw oraz efektywności energetycznej. Omówił, jak dane zbierane w czasie rzeczywistym mogą wspierać podejmowanie decyzji strategicznych, optymalizując procesy produkcyjne i energetyczne w przedsiębiorstwach.
Misja gospodarcza była także okazją do nawiązania nowych kontaktów handlowo-gospodarczych oraz wymiany doświadczeń między uczestnikami. W programie znalazły się spotkania z przedstawicielami NRW.Global Business, a także wizyta studyjna w KENO GmbH – wiodącej firmie w sektorze odnawialnych źródeł energii.
Ważnym punktem wydarzenia było także oficjalne otwarcie przedstawicielstwa Regionalnej Izby Gospodarczej w Düsseldorfie, gdzie dr Dominik Wagner, senior partner kancelarii TIGGES, został mianowany przedstawicielem RIG.
W misji gospodarczej udział wzięło około 50 uczestników, w tym przedstawiciele zarówno polskich, jak i niemieckich firm oraz instytucji. Ze strony polskiej reprezentowali ją m.in. Tomasz Zjawiony oraz Marlena Miąsko, z Zarządu RIG, dr inż. Artur Pollak, Prezes Zarządu APA Group, dr Marcin Tyslik, Konsul Honorowy RFN, Kamil Bąk, Prezes Fonseka IT Sp. z o.o., Artur Sarosiek, Dyrektor Zarządzający Energy Solution, Robert Galara, Wiceprezes Zarządu Galmet sp. z o.o., oraz Dariusz Siudmak, Dyrektor sprzedaży eksportowej w Galmet sp. z o.o. Ze strony niemieckiej wśród uczestników znaleźli się m.in. Paul Frederik Höller z Ministerstwa Gospodarki, Przemysłu, Ochrony Klimatu i Energii Nadrenii Północnej-Westfalii oraz przedstawiciele NRW.Global Business i niemieckich firm działających w sektorach OZE i IT.
BCC: budżet, inwestycje, podatki
Cyfrowe Priorytety Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej
Rok 2024 jest rekordowym pod względem niewypłacalności na świecie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców
Do 2035 roku liczba osób pracujących w Polsce zmniejszy się o 2,1 mln – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Lukę tę częściowo mogliby zapełnić pracownicy zagraniczni. Pracodawcy czekają na przepisy, które zwiększą atrakcyjność naszego rynku pracy dla imigrantów zarobkowych i ułatwią procedury. Nowe przepisy opracowane przez resort pracy, które mają wejść w życie w 2025 roku, mają zwiększyć szybkość i efektywność postępowań administracyjnych w sprawach zatrudniania cudzoziemców.
Konsument
Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich
W grudniu sprzedaż nowych mieszkań na większości dużych rynków w Polsce pozostała stabilna względem poprzedniego miesiąca. Spadła w Krakowie i Warszawie, a wzrosła w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i we Wrocławiu – wynika z Barometru Cen Mieszkań Tabelaofert.pl. Nowe mieszkania trafiające do oferty są zdecydowanie tańsze, niż wynosi średnia rynkowa dla danego miasta. Ze względu na dużą podaż lokali klienci mogą liczyć na rabaty cenowe, które w ciągu kolejnych sześciu–dziewięciu miesięcy będą jednak stopniowo maleć.
Zdrowie
Polska potrzebuje centralnego systemu dokumentacji medycznej. Jest niezbędny w wypadku sytuacji kryzysowych
W sytuacji konfliktu zbrojnego lub innej sytuacji kryzysowej o efektywności działań z zakresu medycyny pola walki może decydować dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta – zarówno żołnierza, jak i cywila. Tymczasem okazuje się, że choć na placówkach ciąży obowiązek prowadzenia tej dokumentacji elektronicznie, to systemy w poszczególnych podmiotach nie komunikują się ze sobą. Zupełnie inne są też ramy prawne dla działania w tym zakresie jednostek cywilnych i wojskowych. Eksperci są zdania, że musi powstać centrum usług wspólnych, które będzie operatorem danych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.