APA Group na misji gospodarczej w Düsseldorfie
APA Group na misji gospodarczej w Düsseldorfie
W dniach 9-10 września 2024 roku odbyła się misja gospodarcza zorganizowana przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach we współpracy z NRW.Global Business oraz kancelarią TIGGES. Misja miała na celu zacieśnienie współpracy pomiędzy polskimi i niemieckimi firmami z sektora odnawialnych źródeł energii (OZE) oraz IT. Wydarzenie miało miejsce w Düsseldorfie, stolicy kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia, będącego jednym z kluczowych ośrodków gospodarczych Niemiec.
Jednym z prelegentów misji był dr inż. Artur Pollak, Prezes Zarządu APA Group, który wygłosił prelekcję pt. „Od danych do decyzji”. W swoim wystąpieniu dr Pollak skupił się na zastosowaniu nowoczesnych narzędzi transformacji cyfrowej w automatyce przemysłowej, zarządzaniu infrastrukturą przedsiębiorstw oraz efektywności energetycznej. Omówił, jak dane zbierane w czasie rzeczywistym mogą wspierać podejmowanie decyzji strategicznych, optymalizując procesy produkcyjne i energetyczne w przedsiębiorstwach.
Misja gospodarcza była także okazją do nawiązania nowych kontaktów handlowo-gospodarczych oraz wymiany doświadczeń między uczestnikami. W programie znalazły się spotkania z przedstawicielami NRW.Global Business, a także wizyta studyjna w KENO GmbH – wiodącej firmie w sektorze odnawialnych źródeł energii.
Ważnym punktem wydarzenia było także oficjalne otwarcie przedstawicielstwa Regionalnej Izby Gospodarczej w Düsseldorfie, gdzie dr Dominik Wagner, senior partner kancelarii TIGGES, został mianowany przedstawicielem RIG.
W misji gospodarczej udział wzięło około 50 uczestników, w tym przedstawiciele zarówno polskich, jak i niemieckich firm oraz instytucji. Ze strony polskiej reprezentowali ją m.in. Tomasz Zjawiony oraz Marlena Miąsko, z Zarządu RIG, dr inż. Artur Pollak, Prezes Zarządu APA Group, dr Marcin Tyslik, Konsul Honorowy RFN, Kamil Bąk, Prezes Fonseka IT Sp. z o.o., Artur Sarosiek, Dyrektor Zarządzający Energy Solution, Robert Galara, Wiceprezes Zarządu Galmet sp. z o.o., oraz Dariusz Siudmak, Dyrektor sprzedaży eksportowej w Galmet sp. z o.o. Ze strony niemieckiej wśród uczestników znaleźli się m.in. Paul Frederik Höller z Ministerstwa Gospodarki, Przemysłu, Ochrony Klimatu i Energii Nadrenii Północnej-Westfalii oraz przedstawiciele NRW.Global Business i niemieckich firm działających w sektorach OZE i IT.

Spoglądając w przyszłość Unii Europejskiej, czyli o wzmocnieniu bezpieczeństwa i konkurencyjności do 2040 roku

Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie

Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom
Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.
Transport
37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.
Prawo
Firmy będą mogły przetestować krótszy tydzień pracy z rządowym wsparciem. Nabór wniosków ruszy w sierpniu

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchamia pilotaż krótszego tygodnia pracy. Zainteresowane wzięciem w nim udziału firmy będą się mogły ubiegać o wsparcie finansowe ze strony rządu. Politycy Nowej Lewicy, którzy są pomysłodawcami testu tego rozwiązania, przekonują, że finalnie zyskają na nim wszyscy, zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, a ostrzeżenia o spodziewanych problemach gospodarki są mocno przesadzone.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.