Fortune i Great Place To Work prezentują najlepsze miejsca pracy w Europie
Be Communications
ul. Kijowska 5
03-738 Warszawa
j.kowalczuk|becomms.pl| |j.kowalczuk|becomms.pl
+48 603 98 18 72
www.becomms.pl
10 października magazyn Fortune Europe we współpracy z Great Place To Work® ogłosił listę 100 najlepszych miejsc pracy w Europie. Na liście znalazły się firmy międzynarodowe oraz firmy duże zatrudniające od 500 pracowników wzwyż. Wśród setki Fortune jest 12 firm z Polski.
W tym roku badania Great Place To Work w Europie, które objęły 1,3 miliona pracowników, zaowocowały dwoma listami. Lista 100 Najlepszych Małych i Średnich Miejsc Pracy™ została ogłoszona przez Great Place To Work 27 września (pełna lista TUTAJ). Obecnie przyszła pora, aby poznać kolejną setkę wyjątkowych europejskich firm, które w oparciu o badania Great Place To Work zakwalifikowały się na listę Fortune. Pierwsze 25 miejsc tego rankingu zajmują organizacje międzynarodowe, a kolejne 75 organizacje duże, co w metodologii Great Place To Work oznacza firmy zatrudniające co najmniej 500 pracowników.
Liderzy europejskiego rynku pracy
Na pierwszym miejscu listy Fortune uplasował się DHL Express, który reprezentuje branżę transportową. Kolejne miejsca należą do farmaceutycznej firmy Abbvie i firmy Hilti, działającej w sektorze budowlanym. W czołówce firm dużych, które zajmują na liście miejsca od 26. do 100., znalazły się 3 firmy finansowe: belgijski Bank van Breda, Sparbanken Skåne ze Szwecji oraz XM z Cypru.
Tegoroczni laureaci udowadniają, że świetne miejsca pracy można tworzyć bez względu na branżę, w jakiej działa firma. Najliczniej reprezentowane są sektory: IT (22 proc.), usługi profesjonalne (15 proc.), handel (11 proc.) i finanse (9 proc.), ale wśród najlepszych w Europie znalazły się także firmy produkcyjne, farmaceutyczne, działające w ochronie zdrowia, budownictwie czy sektorze HoReCa.
Firmy z Polski na liście Fortune
Polska od kilku lat utrzymuje stabilną pozycję wśród najlepszych dużych i międzynarodowych firm. Reprezentacja polska jest szczególnie liczna wśród organizacji międzynarodowych. 9 polskich oddziałów, które wcześniej znalazły się na liście Najlepszych Miejsc Pracy Polska™ 2024 (pełna lista TUTAJ), przyczyniło się do tego, aby ich firma znalazła się wśród 25 najlepszych w Europie. To wymierny wkład, gdyż warunkiem minimum przy klasyfikacji europejskiej jest obecność organizacji międzynarodowej na co najmniej 3 listach krajowych. Zwycięskimi organizacjami, w których finalnym sukcesie miały udział polskie oddziały, są: DHL Express (1. miejsce), Hilti (3. miejsce), Hilton (4. miejsce), Cisco (5. miejsce), Stryker (6. miejsce), Novo Nordisk (15. miejsce), Cadence (20. miejsce), Brown Forman (21. miejsce), Ipsen (25. miejsce). Powody do dumy ma jeszcze 6 kolejnych polskich oddziałów międzynarodowych firm. Są to Allianz (7. miejsce), Chiesi (10. miejsce), Teleperformance (12. miejsce), Sopra Steria (16. miejsce), SC Johnson (22. miejsce) i Talan (24. miejsce) – dzięki doskonałym wynikom uzyskanym w badaniu oddziały te zdobyły Certyfikację Great Place To WorkTM, co ma także wpływ na finalną klasyfikację macierzystej firmy na liście.
Wśród organizacji dużych, zatrudniających od 500 pracowników wzwyż, znalazły się 3 firmy z Polski. Najwyżej uplasowała się firma Sii Polska (30. miejsce), a następnie: j-labs sp. z o.o. (50. miejsce) i Lingaro Poland (73. miejsce). Wszystkie te firmy działają w sektorze informatycznym. Dodajmy, że w zestawieniu firm dużych spółka Sii Polska nieprzerwanie od kilku lat znajduje się w ścisłej czołówce.
Kluczem do sukcesu jest wzajemne zaufanie
Porównując firmy, które zakwalifikowały się na listę Fortune, z typowymi europejskimi miejscami pracy[1], tym co najmocniej je od siebie odróżnia jest przekonanie pracowników, że ich firma jest zarządzana w sposób uczciwy i sprawiedliwy. Podczas gdy 78 proc. pracowników z listy Fortune uważa, że awanse w firmie są przyznawane sprawiedliwie, w typowym europejskim miejscu pracy tego zdania jest zaledwie 37 proc., czyli o 41 punktów procentowych mniej. Aż 34 punkty procentowe dzielą firmy z listy Fortune od typowych miejsc pracy przy zapytaniu o sprawiedliwy udział w zyskach firmy (70 proc. vs 36 proc.). Podobnie rozłożyły się odpowiedzi przy pytaniu o równe traktowanie: 81 proc. pracowników z listy Fortune jest zdania, że ich pracodawcy nikogo nie faworyzują, a w typowych miejscach pracy ten odsetek sięga zaledwie 43 proc.
Kiedy pracownicy czują, że ich miejsce pracy jest sprawiedliwe, obdarzają pracodawcę zaufaniem, a w konsekwencji mocniej angażują się w pracę. Firmy z listy Fortune budują w ten sposób silne więzi z pracownikami, co czyni je bardziej elastycznymi i odpornymi na rynkowe przeciwności. Michael C. Bush, globalny dyrektor generalny Great Place To Work®, podsumował to tak: „Pomimo stojących przed nimi wyzwań gospodarczych firmy te znalazły sposób, aby zapewnić swoim pracownikom większe wsparcie, budując tym samym fundament zaufania, który ma kluczowe znaczenie dla sukcesu firmy w nadchodzących latach”.
Pełna lista Fortune 100 Best Companies to Work ForTM in Europe 2024 w załączniku oraz na www.greatplacetowork.pl
O liście Fortune 100 Best Companies to Work For™ in Europe
Great Place To Work® wyłonił europejską listę Fortune 100 Best Companies to Work For™ na podstawie ponad 1,3 miliona poufnych odpowiedzi ankietowych, reprezentujących doświadczenia ponad 2 milionów pracowników w regionie. Spośród nich 1 milion odpowiedzi pochodził od firm kwalifikujących się do listy. Niniejszy ranking opiera się na tych opiniach. Aby zostały wzięte pod uwagę, firmy muszą być najpierw wyróżnione na co najmniej jednej liście Najlepszych Miejsc Pracy™ w swoim kraju w roku 2023 lub na początku 2024. W puli kandydatów znalazły się firmy z Austrii, Belgii, Cypru, Danii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Islandii, Luksemburga, Niemiec, Norwegii, Polski, Portugalii, Szwajcarii, Szwecji, Turcji, Wielkiej Brytanii i Włoch. Aby kwalifikować się do listy, firmy muszą zatrudniać co najmniej 500 pracowników. W przypadku organizacji międzynarodowych wymagana jest obecność na co najmniej trzech listach krajowych w Europie. Lista obejmuje 25 najlepszych międzynarodowych firm, a następnie 75 najlepszych dużych firm. Organizacje są oceniane pod kątem ich wysiłków na rzecz tworzenia dla każdego pracownika w organizacji wyjątkowych doświadczeń zawodowych: bogatych, wspierających i produktywnych.
O Great Place To Work
Jako światowy autorytet w dziedzinie kultury miejsca pracy, Great Place To Work® wnosi 30 lat przełomowych badań i danych, aby pomóc każdej organizacji stać się świetnym miejscem pracy dla wszystkich. Autorska platforma i model For All™ pomagają firmom ocenić doświadczenia każdego pracownika, a wyjątkowe miejsca pracy otrzymują Certyfikację Great Place To Work™ lub wyróżnienie na prestiżowej liście Najlepszych Miejsc Pracy™.
O Fortune
Fortune kontynuuje tradycję wielokrotnie nagradzanych publikacji i godnych zaufania raportów dla kadry kierowniczej, która chce usprawniać biznes. Jako niezależny wydawca, z globalną perspektywą i cyfrową zwinnością, Fortune opowiada historie nowego pokolenia innowatorów, twórców i pasjonatów przedsiębiorczości gotowych do podejmowania ryzyka. Fortune mierzy wydajność korporacyjną za pomocą rygorystycznych benchmarków i stawia firmy w obliczu odpowiedzialności za własne działania i wyniki. Fortune tworzy społeczności. Poprzez wpływowe i prestiżowe listy, wydarzenia i konferencje, takie jak kultowe Fortune 500, CEO Initiative i Most Powerful Women, zwołuje prawdziwych liderów myśli i ikonoklastów. Słowem – tych, którzy kształtują przemysł, handel i społeczeństwo.
[1] Typowe miejsca pracy: badanie przeprowadzone przez Great Place To Work® w maju 2024 r. na próbie 26 tysięcy europejskich pracowników jako część niezależnego badania globalnego.
BCC: budżet, inwestycje, podatki
Cyfrowe Priorytety Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej
Rok 2024 jest rekordowym pod względem niewypłacalności na świecie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców
Do 2035 roku liczba osób pracujących w Polsce zmniejszy się o 2,1 mln – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Lukę tę częściowo mogliby zapełnić pracownicy zagraniczni. Pracodawcy czekają na przepisy, które zwiększą atrakcyjność naszego rynku pracy dla imigrantów zarobkowych i ułatwią procedury. Nowe przepisy opracowane przez resort pracy, które mają wejść w życie w 2025 roku, mają zwiększyć szybkość i efektywność postępowań administracyjnych w sprawach zatrudniania cudzoziemców.
Konsument
Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich
W grudniu sprzedaż nowych mieszkań na większości dużych rynków w Polsce pozostała stabilna względem poprzedniego miesiąca. Spadła w Krakowie i Warszawie, a wzrosła w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i we Wrocławiu – wynika z Barometru Cen Mieszkań Tabelaofert.pl. Nowe mieszkania trafiające do oferty są zdecydowanie tańsze, niż wynosi średnia rynkowa dla danego miasta. Ze względu na dużą podaż lokali klienci mogą liczyć na rabaty cenowe, które w ciągu kolejnych sześciu–dziewięciu miesięcy będą jednak stopniowo maleć.
Zdrowie
Polska potrzebuje centralnego systemu dokumentacji medycznej. Jest niezbędny w wypadku sytuacji kryzysowych
W sytuacji konfliktu zbrojnego lub innej sytuacji kryzysowej o efektywności działań z zakresu medycyny pola walki może decydować dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta – zarówno żołnierza, jak i cywila. Tymczasem okazuje się, że choć na placówkach ciąży obowiązek prowadzenia tej dokumentacji elektronicznie, to systemy w poszczególnych podmiotach nie komunikują się ze sobą. Zupełnie inne są też ramy prawne dla działania w tym zakresie jednostek cywilnych i wojskowych. Eksperci są zdania, że musi powstać centrum usług wspólnych, które będzie operatorem danych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.