Komunikaty PR

Fuzje i przejęcia w regionie Europy Środkowo-Wschodniej

2020-03-18  |  10:00
Biuro prasowe
Kontakt

Renata Stefanowska
Mazars

ul. Piekna 18
00-549 Warszawa
r.stefanowska|mazars.pl| |r.stefanowska|mazars.pl
22 25 55 200
mazars.pl
Do pobrania Komunikat ( 0.17 MB )

Na rynku M&A w Europie Środkowo-Wschodniej (CEE) w 2019 roku odnotowano 726 transakcji, to jest tyle samo co rok wcześniej. Wskazuje to na odporność regionu w obliczu globalnych czynników gospodarczych, jak wynika z nowego raportu opublikowanego przez Mazars we współpracy z Mergermarket.

Raport „Investing in CEE: Inbound M&A report 2019/2020” ( "Inwestowanie w regionie CEE: zagraniczne transakcje M&A - Raport 2019/2020" ) stanowi przegląd transakcji zagranicznych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej w ciągu 2019 roku, zawiera również prognozy wyzwań i możliwości w nadchodzących miesiącach.

Rynek fuzji i przejęć w Europie Środkowo-Wschodniej w 2019 roku

Na 726 transakcji M&A w regionie CEE w ubiegłym roku, 40% stanowiły transakcje inwestorów spoza regionu. Procent ten był taki sam w ciągu czterech poprzednich lat. Wskazuje to na ciągłą atrakcyjność regionu dla inwestorów międzynarodowych, pomimo globalnego pogorszenia koniunktury.

W przeciwieństwie do wolumenu transakcji, łączna wartość transakcji publicznych w regionie CEE spadła o 12% w 2019 roku, to jest do równowartości 42,3 mld euro. Może to wskazywać na mniejszą liczbę transakcji o dużej wartości, warto też zauważyć, że ta wartość nominalna nie uwzględnia tych transakcji, których wartość nie została ujawniona publicznie. Zaliczają się do nich dwie inwestycje w ramach projektu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w rosyjskiej Arktyce, które prawdopodobnie przedstawiały znaczną wartość.

Unikalne połączenie zalet strategicznych nadal stanowi o atrakcyjności Europy Środkowo-Wschodniej dla inwestorów, zaś gospodarcze zróżnicowanie regionu okazuje się być jednym z jego głównych atutów. "Lokalizacja to nasza wyraźna przewaga konkurencyjna, konkurencja w której wygrywamy zarówno z bardziej rozwiniętymi gospodarkami Europy Zachodniej, jak i szybko rozwijającymi się rynkami Azji i Bliskiego Wschodu. Dla wielu inwestorów region przynosi korzyści, możliwe do uzyskania w obydwóch wyżej wspomnianych częściach świata", wyjaśnia Michel Kiviatkowski, Lider Usług Doradztwa Finansowego na Europę Środkowo-Wschodnią w Mazars i Partner Zarządzający Mazars w Polsce.

Perspektywy na rok 2020

Inwestorzy nie mogą całkowicie pominąć wyzwań związanych z rynkiem transakcyjnym, tym bardziej że większość z nich pochodzi spoza regionu. Jednym z największych atutów Europy Środkowo-Wschodniej  jej silne powiązania z rynkami w innych regionach. Czyni ją to również bardziej podatną na globalne wstrząsy, takie jak Covid-19. Niemniej jednak silne fundamenty regionu oznaczają, że jest on dobrze przygotowany do powrotu na drogę wzrostu gospodarczego, gdy tylko sytuacja się ustabilizuje.

Inne kluczowe wnioski raportu:

  • Rosja, jako najbardziej zaludniony rynek i największa gospodarka w regionie, po raz kolejny zostaje liderem transakcji regionalnych, nawet przy zachowanych wobec niej sankcjach. Wartość transakcji utrzymuje się na stałym poziomie 21,5 mld euro przy 167 transakcjach, w porównaniu ze 159 transakcjami w roku poprzednim. Cztery z dziesięciu największych transakcji w regionie i trzy z pięciu największych miały miejsce w Rosji, w tym największa transakcja w tym roku, w wyniku której Japonia Arctic LNG za 2,6 mld euro przejęła 10% udziałów w projekcie Arctic LNG 2.

 

  • Jeśli chodzi o transakcje napływające do regionu Europy Środkowo-Wschodniej, w 2019 roku Polska znalazła się na pierwszym miejscu wśród krajów docelowych co do ilości - 65 transakcji w porównaniu z 51 w poprzednim roku. Łączna wartość transakcji przychodzących w Polsce również wzrosła ponad dwukrotnie, z 1,9 mld euro do 4,6 mld euro.

 

  • Silne branże przemysłowe regionu CEE nadal były magnesem dla największej ilości transakcji zagranicznych (56). Były to jednak głównie małe lub średnie transakcje, których łączna wartość wyniosła 1,1 mld euro, co stanowi znaczny spadek w stosunku do 5,5 mld euro w poprzednim roku. Energetyka i usługi użyteczności publicznej pozostają głównym sektorem pod względem wartości, a łączna wartość transakcji przychodzących wyniosła prawie 7,6 mld euro, w porównaniu z 7,4 mld euro w 2018 roku, co wskazuje na wysoką wartość jednostkową transakcji w tym sektorze.

 

  • Zarówno międzynarodowe, jak i regionalne firmy private equity w regionie CEE pozostają atrakcyjne– w przeciwieństwie do powolnego wzrostu i niskich przychodów w wielu rozwiniętych krajach, region CEE oferuje najbardziej pożądane wartości ponieważ przedsiębiorstwa osiągają dojrzałość lub konsolidują się. Działalność private equity nadal odnotowuje wzrost, w 2019 roku w regionie miało miejsce 69 wykupów, o dwa więcej niż w 2018 roku.


 

Pełna treść raportu jest dostępna pod tym linkiem: 

https://pol.mazars.pl/Strona-glowna/Aktualnosci/Nasze-publikacje/Raporty-i-badania/Investing-in-CEE-Inbound-M-A-report-2019-2020

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Mazars
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Gospodarka Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie Biuro prasowe
2025-03-27 | 10:00

Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie

Godzenie rozwoju zawodowego z życiem rodzinnym, argumentowanie swojej wartości oraz dowodzenie słuszności swoich pomysłów – to zaledwie kilka wyzwań, na jakie
Gospodarka Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan
2025-03-24 | 15:50

Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan

Prawie 300 postulatów deregulacyjnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, a dotyczących m.in podatków, zatrudnienia, cyfryzacji czy energetyki
Gospodarka BCC: budżet, inwestycje, podatki
2024-12-30 | 08:00

BCC: budżet, inwestycje, podatki

Polska gospodarka w ostatnich latach rozwija się w sposób dynamiczny, jednak nie bez wyzwań. Tempo wzrostu, chociaż nieco słabsze od oczekiwań z początku roku 2024 było solidne, a w

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności

Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.

Infrastruktura

Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.

Polityka

Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.