Komunikaty PR

KONFERENCJA NBP KOMENTARZ STANISŁAWA GOMUŁKI GŁÓWNEGO EKONOMISTY BCC

2024-04-08  |  10:30
Biuro prasowe
Kontakt
OMG Agencja marketingowa
OPEN MINDED GROUP Sp z o.o.

Fałata 2
02-534 Warszawa
pr|openmindedgroup.pl| |pr|openmindedgroup.pl
602600867
openmindedgroup.pl

Po kwietniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, podczas którego stopy procentowe pozostały na niezmienionym poziomie, w centrali Narodowego Banku Polskiego odbyła się dziś konferencja prezesa prof. Adama Glapińskiego. 

  • Wystąpienie prezesa NBP Adama Glapińskiego jest reakcją na stanowisko około dwustu posłów, którzy chcą postawić go przed Trybunałem Stanu. Ich argumenty są poważnymi zarzutami wobec polityki NBP w ostatnich latach. Pozytywne jest to, że po zmienia rządu NPB przestaje działać na rzecz rządzących i zaczyna wreszcie uprawiać poprawną politykę zgodną ze statutowymi i konstytucyjnymi celami. - mówi prof. Stanisława Gomułka - główny ekonomista BCC.
  • Obniżenie stopy referencyjnej byłoby w tym momencie błędem. Zarówno NBP  jak i niezależni ekonomiści oczekują znacznego wzrostu płac i inflacji CPI w drugiej połowie roku, do poziomu dużo powyżej celu inflacyjnego NBP - twierdzi prof. Stanisława Gomułka. RPP zauważyła, że budżet państwa na rok bieżący zakłada wysoki deficyt sektora finansów publicznych i w związku z tym wzrost popytu konsumpcyjnego, tym samym silny wzrost presji inflacyjnej. Utrzymanie stopy referencyjnej powyżej inflacji jest więc konieczne jeszcze przez kilka kwartałów. - dodaje ekspert.

Zdaniem głównego ekonomisty BCC: scenariusz prezentowany przez NBP, zakładający wzrost inflacji konsumpcyjnej do poziomu 8 proc., wydaje się mało realny, a przedstawianie tego scenariusza jest zupełnie niepotrzebne, bo wpływa na wzrost oczekiwań inflacyjnych. A to jest dodatkowy, niezależny czynnik proinflacyjny. 

Adam Glapiński podczas konferencji mówił między innymi o silnej pozycji złotego wobec euro. Zaznaczał, że w krajach z własną walutą bezrobocie pozostaje niższe. 

  • Poglądy prezesa NBP na temat strefy euro, motywowane względami ideologicznymi, są  dla mnie niezrozumiałe - podsumował Stanisław Gomułka. Oczywistym jest, że wejście Polski do strefy euro zmniejszyłoby między innymi koszt obsługo długu publicznego, a także zwiększało napływ inwestycji zagranicznych - dodał ekonomista.

Podczas zakończonej konferencji Adam Glapiński podkreślał, że poziom inflacji w Polsce nie był wysoki tylko typowy dla krajów UE. Polski „cud gospodarczy” trwa - mówił prezes NBP

  • Merytorycznie nie jest to poprawne. Przez ostatnie lata w Polsce inflacja była 2 - 3 razy wyższa niż średnia inflacja w Unii. Natomiast umocnienie złotego jest spowodowane nową polityką Polski wobec UE po zmianie rządu, w rezultacie zwiększonym napływem środków unijnych. A to nie ma nic wspólnego polityką NBP. - podkreślił Stanisław Gomułka.

 

 

 

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: OPEN MINDED GROUP Sp z o.o.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Gospodarka Niewypłacalność firm na świecie znów w górę – wzrost o 10% Biuro prasowe
2024-07-25 | 20:00

Niewypłacalność firm na świecie znów w górę – wzrost o 10%

W skrócie:  • Według stanu na połowę 2024 r. w większości krajów odnotowywano ciągłą tendencję wzrostową liczby upadłości przedsiębiorstw, co potwierdza
Gospodarka Sukces w biznesie i tenisie na trzy nogi – refleks, precyzja i mental
2024-07-24 | 09:30

Sukces w biznesie i tenisie na trzy nogi – refleks, precyzja i mental

Biznes i sport, mimo że są na pierwszy rzut oka różne, mają więcej wspólnego, niż mogłoby się wydawać. Weźmy na przykład tenis. W obu przypadkach kluczowa jest
Gospodarka Niewypłacalności firm w Polsce
2024-07-24 | 09:00

Niewypłacalności firm w Polsce

Allianz Trade spodziewa się, że trend wzrostowy w zakresie niewypłacalności firm utrzyma się dłużej niż można było wcześniej oczekiwać (4700 przypadków w 2024 r., tj. +5%

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie firmy z szansą na zdobycie azjatyckich rynków. Mogą otrzymać wsparcie na promocję podczas Expo 2025 w Osace

W 2025 roku w japońskiej Osace odbędzie się Wystawa Światowa Expo 2025. Udział w niej, a także towarzyszących imprezie wydarzeniach i targach to dla polskich firm szansa na wzrost rozpoznawalności swoich marek za granicą, a w konsekwencji na rozwój ich potencjału eksportowego. Expo 2025 będzie się koncentrowało na innowacjach służących zrównoważonemu rozwojowi. PARP, który jest partnerem wydarzenia w Polsce, do 26 września br. czeka na wnioski firm zainteresowanych udziałem w wydarzeniu i ekspansją na azjatyckie rynki. W ramach programu mogą one otrzymać wsparcie na udział w targach, na misje wyjazdowe i kampanie promocyjne przed i po zakończeniu Expo. Nabór finansowany jest z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki 2021–2027

Polityka

Rośnie ryzyko wybuchu epidemii w Strefie Gazy. Brakuje czystej wody, kanalizacji i toalet, a w zniszczonej enklawie wykryto polio

W Strefie Gazy brakuje praktycznie wszystkiego – od żywności i wody po podstawowe leki – ale najgorsze może dopiero nadejść – alarmuje Polska Akcja Humanitarna. – Kilka dni temu w wodzie w Strefie Gazy znaleziono polio typu 2. Ta woda jest bardzo zanieczyszczona, infrastruktura wodno-sanitarna na tym terenie tak naprawdę już nie istnieje. Na dodatek od dziewięciu miesięcy dzieci nie są szczepione, ponieważ nie ma warunków, żeby to zrobić, więc istnieje bardzo duże zagrożenie wybuchu epidemii – mówi Magdalena Foremska z PAH. W odpowiedzi na kryzys organizacja uruchomiła duże projekty pomocowe, które mają zapewnić żywność i opiekę medyczną w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu.

IT i technologie

Gminy potrzebują inwestycji w cyberbezpieczeństwo. Eksperci widzą duże ryzyka wynikające z zaniedbań

Dane gromadzone przez jednostki samorządu terytorialnego mogą być bardzo niebezpiecznym narzędziem w rękach przestępców. Wykradzione mogą posłużyć do fałszowania tożsamości człowieka. Tymczasem poziom inwestycji w cyberbezpieczeństwo jest w gminach niski, a liczba ataków hakerskich na nie stale rośnie. Eksperci czekają na pozytywne skutki rządowego programu Cyberbezpieczny Samorząd. W jego ramach 1,5 mld zł trafi na inwestycje w poprawę bezpieczeństwa cybernetycznego samorządów: zarówno na poziomie sprzętu i oprogramowania, jak i kompetencji oraz procedur.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.