KONFERENCJA NBP KOMENTARZ STANISŁAWA GOMUŁKI GŁÓWNEGO EKONOMISTY BCC
OPEN MINDED GROUP Sp z o.o.
Fałata 2
02-534 Warszawa
pr|openmindedgroup.pl| |pr|openmindedgroup.pl
602600867
openmindedgroup.pl
Po kwietniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, podczas którego stopy procentowe pozostały na niezmienionym poziomie, w centrali Narodowego Banku Polskiego odbyła się dziś konferencja prezesa prof. Adama Glapińskiego.
- Wystąpienie prezesa NBP Adama Glapińskiego jest reakcją na stanowisko około dwustu posłów, którzy chcą postawić go przed Trybunałem Stanu. Ich argumenty są poważnymi zarzutami wobec polityki NBP w ostatnich latach. Pozytywne jest to, że po zmienia rządu NPB przestaje działać na rzecz rządzących i zaczyna wreszcie uprawiać poprawną politykę zgodną ze statutowymi i konstytucyjnymi celami. - mówi prof. Stanisława Gomułka - główny ekonomista BCC.
- Obniżenie stopy referencyjnej byłoby w tym momencie błędem. Zarówno NBP jak i niezależni ekonomiści oczekują znacznego wzrostu płac i inflacji CPI w drugiej połowie roku, do poziomu dużo powyżej celu inflacyjnego NBP - twierdzi prof. Stanisława Gomułka. RPP zauważyła, że budżet państwa na rok bieżący zakłada wysoki deficyt sektora finansów publicznych i w związku z tym wzrost popytu konsumpcyjnego, tym samym silny wzrost presji inflacyjnej. Utrzymanie stopy referencyjnej powyżej inflacji jest więc konieczne jeszcze przez kilka kwartałów. - dodaje ekspert.
Zdaniem głównego ekonomisty BCC: scenariusz prezentowany przez NBP, zakładający wzrost inflacji konsumpcyjnej do poziomu 8 proc., wydaje się mało realny, a przedstawianie tego scenariusza jest zupełnie niepotrzebne, bo wpływa na wzrost oczekiwań inflacyjnych. A to jest dodatkowy, niezależny czynnik proinflacyjny.
Adam Glapiński podczas konferencji mówił między innymi o silnej pozycji złotego wobec euro. Zaznaczał, że w krajach z własną walutą bezrobocie pozostaje niższe.
- Poglądy prezesa NBP na temat strefy euro, motywowane względami ideologicznymi, są dla mnie niezrozumiałe - podsumował Stanisław Gomułka. Oczywistym jest, że wejście Polski do strefy euro zmniejszyłoby między innymi koszt obsługo długu publicznego, a także zwiększało napływ inwestycji zagranicznych - dodał ekonomista.
Podczas zakończonej konferencji Adam Glapiński podkreślał, że poziom inflacji w Polsce nie był wysoki tylko typowy dla krajów UE. Polski „cud gospodarczy” trwa - mówił prezes NBP
- Merytorycznie nie jest to poprawne. Przez ostatnie lata w Polsce inflacja była 2 - 3 razy wyższa niż średnia inflacja w Unii. Natomiast umocnienie złotego jest spowodowane nową polityką Polski wobec UE po zmianie rządu, w rezultacie zwiększonym napływem środków unijnych. A to nie ma nic wspólnego polityką NBP. - podkreślił Stanisław Gomułka.

Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie

Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan

BCC: budżet, inwestycje, podatki
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.