KONFERENCJA NBP KOMENTARZ STANISŁAWA GOMUŁKI GŁÓWNEGO EKONOMISTY BCC
OPEN MINDED GROUP Sp z o.o.
Fałata 2
02-534 Warszawa
pr|openmindedgroup.pl| |pr|openmindedgroup.pl
602600867
openmindedgroup.pl
Po kwietniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, podczas którego stopy procentowe pozostały na niezmienionym poziomie, w centrali Narodowego Banku Polskiego odbyła się dziś konferencja prezesa prof. Adama Glapińskiego.
- Wystąpienie prezesa NBP Adama Glapińskiego jest reakcją na stanowisko około dwustu posłów, którzy chcą postawić go przed Trybunałem Stanu. Ich argumenty są poważnymi zarzutami wobec polityki NBP w ostatnich latach. Pozytywne jest to, że po zmienia rządu NPB przestaje działać na rzecz rządzących i zaczyna wreszcie uprawiać poprawną politykę zgodną ze statutowymi i konstytucyjnymi celami. - mówi prof. Stanisława Gomułka - główny ekonomista BCC.
- Obniżenie stopy referencyjnej byłoby w tym momencie błędem. Zarówno NBP jak i niezależni ekonomiści oczekują znacznego wzrostu płac i inflacji CPI w drugiej połowie roku, do poziomu dużo powyżej celu inflacyjnego NBP - twierdzi prof. Stanisława Gomułka. RPP zauważyła, że budżet państwa na rok bieżący zakłada wysoki deficyt sektora finansów publicznych i w związku z tym wzrost popytu konsumpcyjnego, tym samym silny wzrost presji inflacyjnej. Utrzymanie stopy referencyjnej powyżej inflacji jest więc konieczne jeszcze przez kilka kwartałów. - dodaje ekspert.
Zdaniem głównego ekonomisty BCC: scenariusz prezentowany przez NBP, zakładający wzrost inflacji konsumpcyjnej do poziomu 8 proc., wydaje się mało realny, a przedstawianie tego scenariusza jest zupełnie niepotrzebne, bo wpływa na wzrost oczekiwań inflacyjnych. A to jest dodatkowy, niezależny czynnik proinflacyjny.
Adam Glapiński podczas konferencji mówił między innymi o silnej pozycji złotego wobec euro. Zaznaczał, że w krajach z własną walutą bezrobocie pozostaje niższe.
- Poglądy prezesa NBP na temat strefy euro, motywowane względami ideologicznymi, są dla mnie niezrozumiałe - podsumował Stanisław Gomułka. Oczywistym jest, że wejście Polski do strefy euro zmniejszyłoby między innymi koszt obsługo długu publicznego, a także zwiększało napływ inwestycji zagranicznych - dodał ekonomista.
Podczas zakończonej konferencji Adam Glapiński podkreślał, że poziom inflacji w Polsce nie był wysoki tylko typowy dla krajów UE. Polski „cud gospodarczy” trwa - mówił prezes NBP
- Merytorycznie nie jest to poprawne. Przez ostatnie lata w Polsce inflacja była 2 - 3 razy wyższa niż średnia inflacja w Unii. Natomiast umocnienie złotego jest spowodowane nową polityką Polski wobec UE po zmianie rządu, w rezultacie zwiększonym napływem środków unijnych. A to nie ma nic wspólnego polityką NBP. - podkreślił Stanisław Gomułka.

Spoglądając w przyszłość Unii Europejskiej, czyli o wzmocnieniu bezpieczeństwa i konkurencyjności do 2040 roku

Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie

Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom
Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.
Transport
37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.
Prawo
Firmy będą mogły przetestować krótszy tydzień pracy z rządowym wsparciem. Nabór wniosków ruszy w sierpniu

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchamia pilotaż krótszego tygodnia pracy. Zainteresowane wzięciem w nim udziału firmy będą się mogły ubiegać o wsparcie finansowe ze strony rządu. Politycy Nowej Lewicy, którzy są pomysłodawcami testu tego rozwiązania, przekonują, że finalnie zyskają na nim wszyscy, zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, a ostrzeżenia o spodziewanych problemach gospodarki są mocno przesadzone.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.