Majówka - wymarzony okres dla złodziei. Sklepy, lotniska i podróżni narażeni
Wielkimi krokami zbliża się wyczekiwana przez większość z nas majówka. Planujemy wyjazdy, wypady za miasto, albo zwyczajnie przeznaczymy ten czas na wypoczynek w domowym zaciszu. Majówka oznacza jednak wiele dni bez handlu, co sprawi, że Polacy tłumnie ruszą na zakupy tuż przed nią, a ewentualne braki będą uzupełniać w nielicznych otwartych sklepach. Te będą szczególnie oblężone w turystycznych miejscowościach, zwłaszcza jeśli dopisze pogoda. To oznacza, że musimy być podwójnie czujni – zarówno konsumenci, jak i sprzedawcy. Okresy, w których klienci masowo pojawią się w sklepach, działają niczym magnes na złodziei – znacznie łatwiej ukryć się w dużym tłumie, niezależnie czy celem są kradzieże kieszonkowe, czy towary na sklepowych półkach.
Statystyki są bezlitosne, w 2023 r. poziom kradzieży wzrósł o ponad 22% (wobec roku poprzedniego) i osiągnął 40 tys. zdarzeń[1]. Warto w tym miejscu podkreślić, że według ekspertów to zaledwie 10%[2] tego typu przestępstw – większość pozostaje niezgłoszona lub niezauważona. Z kolei wykroczeń związanych z kradzieżą zanotowano w ubiegłym roku niemal 280 tys. W przypadku kradzieży kieszonkowych notuje się ich oficjalnie w Polsce około 10 tys. rocznie[3]. W związku z tym nasza czujność powinna być stanowczo wyższa, szczególnie jeżeli wybieramy się na majówkę w popularne miejsca – czy to w kraju, czy za granicą.
- Skąd wynikają takie zatrważające statystyki? Problem jest złożony, jednak na czele należy wymienić dwa główne powody. Pierwszy z nich to poczucie bezkarności sprawców. Niedawno podniesiony próg, od którego kradzież staje się przestępstwem to 800 zł. Przestępcy kradną, ponieważ wiedzą, że grozi im za to niewielka sankcja karna np. mandat. Drugi powód to bardzo częsty brak jakichkolwiek zabezpieczeń w sklepach. Złodzieje doskonale wiedzą, które sklepy nie mają elektronicznych zabezpieczeń albo w których zamontowano jedynie atrapy bramek antykradzieżowych. Zawsze wybiorą te punkty handlowe, w których ryzyko przyłapania jest najmniejsze, a tych na mapie polskiego handlu jest całe mnóstwo. W przypadku kradzieży kieszonkowych powodem jest najczęściej nasza nieuwaga i roztargnienie. W tłocznym sklepie i w ferworze zakupów np. przed majówką nie zwracamy uwagi na nasze portfele i torebki. Klasyką u mężczyzn jest portfel noszony w tylnej kieszeni spodni, a u kobiet torebka przewieszona z tyłu ciała, z której łatwo wyciągnąć telefon czy portfel – komentuje Robert Głażewski, Business Unit Director w Checkpoint Systems Polska.
Uwaga na lotniskach…
Majówka to także czas tych nieco dalszych podróży, które rozpoczynają się i kończą na lotniskach. Lotniskowe sklepy, są równie mocno, a może i nawet bardziej narażone na straty z racji kumulacji liczby podróżnych. To generuje spore straty, gdyż z reguły sprzedają one drogi asortyment – markowe alkohole, perfumy czy kosmetyki o wartości nawet kilkuset złotych. Doskonale wiemy, że od lat są złodzieje, którzy podróżując z najtańszym biletem, za cel obierają właśnie słabo zabezpieczone sklepy lotniskowe[4]. Innym ich celem są bagaże podróżnych – albo kradną pozostawione na taśmach bagażowych walizki, albo ustawiają się jako pierwsi przy taśmie i pośpiesznie kradną upatrzony już wcześniej bagaż, natychmiast znikając z nim z pola widzenia.
…i w sklepach nastawionych na turystów
Większość z nas, która miała potrzebę zrobienia zakupów w popularnych miejscowościach turystycznych w dzień wolny od handlu wie, jak oblegane są nieliczne czynne placówki. Nieważne czy to sklep spożywczy, sklep z pamiątkami czy okularami przeciwsłonecznymi – wszędzie tłumy i kolejki. Takie miejsca powinny wyostrzyć naszą czujność i sprawić, że portfel mamy zawsze na widoku, albo po prostu trzymamy na nim rękę w kieszeni. Podobnie powinniśmy dbać o telefony i aparaty fotograficzne. Jeszcze większą czujność powinni zachować sprzedawcy – szczególnie przy tak dużym ruchu. Niestety amatorów cudzej własności przybywa w myśl powiedzenia „okazja czyni złodzieja”.
– Tłoczne miejsca zawsze powinny sprawiać, że nasza czujność wzrasta, nawet kiedy oddajemy się majówkowemu relaksowi. Dla tych bardziej roztargnionych istnieją zabezpieczenia, które uruchomią alarm przy próbie wyjęcia portfela z torebki czy kieszeni. Warto też zawsze rozdzielać gotówkę i karty tak, aby w widocznym dla złodzieja portfelu była, jak najmniejsza kwota oraz maksymalnie jedna karta. Resztę trzymajmy w drugim portfelu np. ukrytym pod dnem plecaka. Na lotnisku natomiast bacznie obserwujmy taśmę bagażową, aby móc w porę zareagować na próbę kradzieży naszego bagażu. W przypadku sklepów nie ma lepszej metody niż elektroniczne systemy antykradzieżowe EAS RF i RFID. Współczesne systemy są tak skonstruowane, że nie zabierają miejsca, a dostępność różnych opcji pozwala zabezpieczyć pełen asortyment tego typu punktów – od okularów przeciwsłonecznych, przez pamiątki, aż po butelki z alkoholem i słomkowe kapelusze. Ważny jest także efekt aureoli – nie musimy zabezpieczać każdego produktu. Widoczne zabezpieczenia na innych towarach skutecznie odstraszają złodziei. Nie ma co się oszukiwać – nawet najlepszy personel, próbujący obsłużyć niekończącą się kolejkę klientów, nie jest w stanie pilnować jednocześnie towarów, dlatego tak ważne jest wykorzystanie do tego rozwiązań technologicznych – dodaje Robert Głażewski.
Majówka to czas odpoczynku i relaksu. Dla sprzedawców w turystycznych miejscowościach to z kolei okres dobrego zarobku i świetnych obrotów. Niech ten czas takim pozostanie, a my z jednej strony bądźmy uważni i czujni, a z drugiej strony zabezpieczajmy się przed stale rosnącym poziomem kradzieży w sklepach. Skorzystają na tym wszyscy – ceny będą niższe, bo sprzedawcy nie będą musieli wliczać potencjalnych strat spowodowanych kradzieżami do cen wszystkich innych produktów.
[1] https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-coraz-wiecej-kradziezy-w-sklepach-kgp-wzrost-o-jedna-czwarta,nId,7298967
[2] https://www.infor.pl/prawo/wykroczenia/odpowiedzialnosc-za-wykroczenia/6457090,w-sklepach-jest-coraz-wiecej-kradziezy-a-tylko-10-z-nich-jest-ujawni.html
[3] https://dziendobry.tvn.pl/styl-zycia/kieszonkowcy-i-ich-przedswiateczne-triki-jak-uchronic-sie-przed-zlodziejami-st7590877
[4] https://www.fly4free.pl/tak-sie-kradnie-na-polskich-lotniskach/
Transformacja z unijnym dofinansowaniem
Perspektywy globalnego handlu
Sektor przemysłowy wyprodukował prawie 1,2 miliarda złotych długów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Polityka
Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja
Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.
Infrastruktura
Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców
W ciągu ostatnich ośmiu lat kluczowe statystyki dotyczące stanu budownictwa i zdrowia publicznego na poziomie UE się nie poprawiły. Budynki nadal zużywają zbyt dużo energii, emitują coraz więcej gazów cieplarnianych, a liczba inwestycji w poprawę efektywności energetycznej wręcz maleje, co skutkuje coraz niższym rocznym wskaźnikiem renowacji. Tym samym budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków, co przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy zdrowotne – pokazuje najnowsza, ósma edycja raportu „Barometr zdrowych budynków”.
Problemy społeczne
40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem
Większość Polaków obawia się chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe. Niemal 40 proc. nie czuje się w pełni zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby – wynika z badania zleconego przez Nationale-Nederlanden. Badani obawiają się nie tylko braku zabezpieczenia finansowego, lecz także problemów z uzyskaniem pomocy lekarskiej i dostępem do badań. W odpowiedzi na te potrzeby Nationale-Nederlanden i Grupa LUX MED stworzyły we współpracy ofertę ubezpieczeniową łączącą pomoc finansową i usługi medyczne.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.